Bogdan Ivan: La Dragomirești va fi Centrul de Excelență în Muniție NATO pentru întreaga Europa
Ministrul Economiei, Bogdan Ivan, a declarat, marți, în județul Dâmbovița, că la Dragomirești va fi Centrul de Excelență în Muniție NATO pentru întreaga Europa, subliniind importanța unei astfel de investiții strategice.
''Cel mai important lucru al vizitei noastre e faptul că aici, la Dragomirești, va fi Centrul de Excelență în Muniție NATO pentru întreaga Europa. Ce înseamnă asta? Înseamnă că acum două săptămâni, în baza unui acord între statul român și guvernul american, am semnat, după foarte multe tratative tehnice și politice, un letter of request din partea României, care presupune atragerea a 220 de milioane de dolari dintr-un credit cu condiții foarte avantajoase pentru România din bani americani și aducerea tehnologiei SUA într-un parteneriat cu General Dynamics aici, în România, pentru a produce muniții de calibru 120 și 155 compatibile NATO, pentru armata României și pentru întreaga Uniune Europeană. Asta înseamnă că tot ceea ce înseamnă muniție pentru tancul Abrams, tot ceea ce înseamnă muniție pentru K9 va fi produsă în România și va fi singura capacitate de producție la nivelul Uniunii Europene. E o investiție majoră, e o investiție strategică, care marchează solidificarea parteneriatului pe care le avem cu Statele Unite ale Americii și cu noua administrație'', a spus ministrul.
Oficialul a punctat că interesul principal al Guvernului este să investească în capacități de producție pe teritoriul României pentru a asigura cât mai mult din tot lanțul valoric pe teritoriul țării noastre.
''E important să aducem tehnologii din alte state și acesta e unul dintre motivele pentru care suntem astăzi aici, dar e foarte important să avem parteneriate corecte care ne asigură nouă capacitatea ca, într-o situație de urgență, ca într-o situație în care anumite fluxuri de aprovizionare să fie sau întârziate sau să fie întrerupte cu totul, să putem să procurăm cât mai mult de pe teritoriul României. Din acest punct de vedere, avem 5 proiecte importante pe acest an și anume, fabrica de pulberi, linia pentru 155, pentru 120, RDX și TNT la Făgăraș, plus drone la Carfil Brașov, licența la IAR Ghimbav pe care vrem să o primim de la Airbus pentru elicopterul H215 și toate aceste lucruri însumate arată că anul 2025 a avut o alocare bugetară din partea Ministerului Economiei în capacități de producție cu 300% mai mare decât cea din 2024, de 3 ori mai mult, într-o primă etapă. Doar aici, la Dragomirești, avem un proiect pe o linie de 155, de 30 de milioane de lei care trebuie implementat până la finalul anului'', a precizat Bogdan Ivan.
El a arătat importanța parteneriatelor de succes, punctând că România are capacitățile, oamenii și tehnologia pentru a deveni un exportator net pe piața internațională.
''Iar acolo unde avem parteneriate de succes, cum este cel al Centrului de Excelență în Muniție NATO din România, în parteneriat cu cei din SUA, vom continua să facem aceste parteneriate pentru că ne interesează să aducem în România cea mai nouă tehnologie existentă pe piață la nivel mondial, dar mai departe să fim în ipostaza în care să o și implementăm. Iar dacă vorbim de K9, care va fi făcut nu departe de aici, dacă vorbim despre tancurile Abrams, dacă vorbim despre ceea ce se întâmplă pe tot lanțul de aprovizionare, pot să vă spun că România ușor-ușor, prin acest proiect strategic care se va dezvolta la Dragomirești, va putea să închidă o mare parte din tot ce înseamnă muniție calibru NATO pentru interesele proprii, dar mai ales pentru interesele vecinilor și nu mai suntem în paradigma în care producem doar pentru noi și așteptăm să vină un contract odată la câtva timp. Nu, o gândim ca un business, o gândim ca o dezvoltare economică extrem de importantă pentru capacitatea noastră de producție și România, în această ipostază, are capacitățile, are oamenii, are tehnologia de a deveni un exportator net pe piața internațională'', a explicat acesta.
Ministrul Economiei efectuează, marți, o vizită în județul Dâmbovița. AGERPRES/(AS - redactor: Anamaria Constantin, editor: Irina Poenaru, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolojan: Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței
Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței, a susținut, duminică, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan în mesajul dedicat comemorării a 85 de ani de la tragedia din iunie 1941, subliniind că memoria victimelor obligă societatea la responsabilitate și vigilență. &Ici
Abrudean: Statul își asumă Pogromul de la Iași pe deplin și fără echivoc; privim în urmă cu rușine istorică
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a transmis sâmbătă, la ceremonia de comemorare a 85 de ani de la Pogromul de la Iași, un mesaj despre asumarea trecutului și combaterea antisemitismului, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la care a participat președintele Israelului, Isaac Herzog, aflat într-o vizită de stat în România
MAE: Violența din timpul Pogromului de la Iași - construită în timp; așa trebuie construită și rezistența la ură
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) subliniază că Pogromul de la Iași, comemorat duminică, este unul dintre cele mai negre episoade din istoria modernă a României și avertizează asupra pericolului uitării unor astfel de fapte. 'Când se întâmplă orori de neimaginat, este mai ușor să încercăm să le uităm sau să
Nicușor Dan: Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională
Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională, o consecință devastatoare a antisemitismului, a intoleranței și a urii îndreptate împotriva semenilor, a spus Nicușor Dan într-un mesaj transmis la comemorarea Pogromului de la Iași, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la
UPDATE Președintele Israelului, la Iași: Evreii din România - rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel și reprezintă până astăzi o punte vie între România și poporul evreu, a declarat duminică, la Iași, președintele Israelului, Isaac Herzog. Șeful statului israelian, care participă la cea de-a XII-a ediție a Marșului Vieții de la Iași, evenime
Nicușor Dan a avut discuții cu omologii din Polonia, Estonia, Letonia și Lituania pe teme europene de actualitate
Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkeviès și Gitanas Nauseda, în care s-a discutat despre securitatea în Europa și întărirea infrastructurii și securității energetice. 'Astăzi (sâmbătă - n.r.), la Jur
Replici între Motreanu (PNL) și Manda (PSD) pe scenariul desemnării unui premier PSD pe modelul Veștea
Un schimb de replici între prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a avut loc, sâmbătă, după ce Motreanu a prezentat un scenariu privind desemnarea unui premier PSD pe modelul Adrian Veștea. ''Imaginați-vă următorul scenariu... Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele Rom&acir
Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este 'sabotaj'
Deputatul PNL Ionuț Stroe, unul dintre cei care au contestat în instanță Congresul liberalilor, răspunde acuzelor venite din partea conducerii liberale, precizând că accesul la justiție nu este ''sabotaj'', este definiția statului de drept. ''Comunicatul de astăzi al conducerii PNL nu este doar un atac la ad
Bolojan: Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul a scăzut; suntem pe drumul cel bun
Premierul interimar Ilie Bolojan precizează că execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, menționând că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. ''Pe direcția bună - Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar a
Predoiu și comisarul Michael McGrath au discutat despre statul de drept: România - un partener activ în dialogul european
Ministrul interimar al Justiției, Cătălin Predoiu, a discutat cu Michael McGrath, comisar european pentru democrație, justiție, stat de drept și protecția consumatorilor, despre progresele înregistrate de România în implementarea recomandărilor formulate în Raportul privind statul de drept, ediția 2025. ''Dialog european pentru
Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, că PSD se bazează, pentru a trece prin Parlament un eventual Guvern condus de Sorin Grindeanu, pe voturile obținute de Adrian Veștea, iar dacă s-ar alătura și UDMR nu ar fi nicio problemă pentru învestirea unui Executiv monocolor al social-democraților. 'Cred că s-a dovedit la ultimu
PNL solicită respectarea dreptului la apărare și condamnă noua încercare de 'sabotare' a deciziilor adoptate de Congres
Partidul Național Liberal își exprimă ''profunda îngrijorare'' față de modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, precizând că, la zece zile de la pronunțare, avocații PNL nu au primit încă acces la dosar și nu
Simona Bucura-Oprescu - realeasă în funcția de președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate
Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă, sâmbătă, în funcția de președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate. Conferința Națională a Organizației Femeilor Social-Democrate, la care a fost aleasă noua președintă, a avut loc sâmbătă, la Palatul Parlamentului. Din totalul de 447 de voturi exprim
Bogdan Ivan - implicat într-un accident rutier în Bistrița: Eu am fost de vină pentru că nu am acordat prioritate
Deputatul PSD Bogdan Ivan a declarat sâmbătă că a fost implicat zilele trecute într-un accident rutier în Bistrița, care s-a produs din vina lui. Presa a relatat că Bogdan Ivan ar fi fost implicat, joi seară, într-un accident rutier produs în municipiul Bistrița. Acesta a fost întrebat sâmbătă, la Palatu
Conferința OFSD/Olguța Vasilescu: Bolojan vrea să ne propună un prim-ministru care habar nu are cum se trăiește în România
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu (PSD), a declarat, sâmbătă, că liderul PNL Ilie Bolojan propune un premier 'care habar n-are cum se trăiește în România', iar românii 'o să-și scrântească limba' să poată să pronunțe numele acestuia - Siegfried Mureșan. 'Ilie Bolojan vrea să ne propună acum un prim-minist


