logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Harghita: Creșterea salinității în Târnava Mică și Corund - cauzată de prăbușiri în mina veche și lucrări efectuate de constructor

Imagine din galeria Agerpres

Creșterea salinității în pârâul Corund și în râul Târnava Mică a fost cauzată atât de prăbușiri ale unor părți din tavanul minei vechi de la Praid, care au dus la o dislocare de apă sărată, cât și de lucrările de deviere a cursului de apă efectuate de constructor, au anunțat joi autoritățile. 

 

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


''Legat de problema salinității crescute în aval, în zona pârâului Corund, respectiv Târnava Mică: în cursul zilei de ieri, am avut o intensificare a prăbușirii unor părți din tavanul minei vechi, ceea ce a dus o dislocare de apă sărată din acea mină. În același timp, situația activității de construcții a impus două acțiuni: prima, de deviere pe un canal, pregătit printr-o pădurice, a cursului de apă, pentru a permite lucrul la drumul tehnologic respectiv, pregătirea suprafețelor pentru montarea conductelor și, în același timp, unul din cele două baraje executate în cursul zilelor trecute a fost parțial dezafectat, s-a creat o breșă, pentru a duce la scăderea nivelului de apă, deoarece apa era pe toată zona, împiedicând intrarea utilajelor în zona de construcții. Acestea sunt motivele care au dus la dislocări de volume de apă sărată și la creșterea conductivității, salinității în aval'', a declarat prefectul de Harghita, Petres Sandor, într-o conferință de presă susținută la Praid.

La rândul său, directorul general al Salrom, Constantin Dan Dobrea, a spus că în cursul zilei de miercuri ''au căzut niște bucăți destul de importante'' din tavanul minelor vechi, care au dislocat volume destul de mari de apă ce au intrat în cursul pârâului Corund.

 

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


Potrivit lui Dobrea, acesta este motivul pentru care se urgentează lucrările de deviere a cursului de apă prin bypass și țevi corugate, pentru ca ''interacțiunea apei dulci cu sarea și cu galerii de mina veche să nu mai aibă loc''.

Referitor la informațiile potrivit cărora salinitatea a crescut în urma dărâmării de către constructor a digurilor realizate la recomandarea experților internaționali, directorul Salrom a spus că acestea nu au fost distruse, ci s-a creat o breșă în cel din amonte, pentru a scădea nivelul apei și a se putea circula pe drumul tehnologic.

''Erau prevăzute două diguri, unul în amonte, unul în aval. Vorbim de digul din amonte, unde a fost creată o breșă pentru ca lui (constructorului - n.red.) să-i poată scădea nivelul apei, să poată circula pe drumul tehnologic. În zona respectivă, atât timp cât nivelul apei crește, drumul tehnologic este ca un burete, având în vedere calitatea solului în acest moment. Orice cantitate de apă suplimentară face ca acel drum tehnologic să nu mai fie stabil. Intrarea cu utilaje atât de grele, cu care trebuie să lucrezi ca să realizezi această lucrare, în timp și de calitate, ar putea crea o prăbușire a acestui drum tehnologic, ceea ce poate pune în pericol atât viețile angajaților acestei firme, cât și distrugerea echipamentelor și, evident, întârzierea lucrării. Trebuie să înțelegeți (...) că se lucrează în niște condiții extreme. Nu am mai întâlnit niciunul dintre noi aceste condiții, nu s-a mai lucrat în astfel de condiții, nu s-a mai lucrat sub această presiune și cu un risc atât de mare, având în vedere și necesitatea de a urgenta devierea acestui pârâu și pentru a evita creșterea salinității în continuare'', a afirmat Constantin Dan Dobrea.

El a adăugat că vor mai exista creșteri de salinitate, atât timp când vor mai avea loc prăbușiri din tavanul minelor vechi.

''Cu siguranță creșteri de salinitate vor mai exista, dar în fiecare zi colegii de la Apele Române (...) din oră în oră iau probe de apă, verifică conductivitatea și salinitatea, în așa fel încât, în măsura în care este posibil, populația în aval să nu fie afectată. Atât timp cât încă bucăți din tavanul galeriilor de mină veche vor mai cădea, și vor mai cădea atât timp cât apa dulce atinge din nou sarea și creează acest fenomen de dislocare, cu siguranță fenomene de creștere a nivelului salinității vor mai exista. De aceea, sperăm și facem toate eforturile să terminăm această lucrare cât mai repede, pentru a pune cât de cât în siguranță și a realiza o stabilitate a zonei, pentru ca salinitatea și problemele de mediu, care nu vor dispărea, măcar să fie diminuate și lumea să aibă în aval, toată populația să nu întâmpine probleme legate de potabilitatea apei'', a subliniat Dobrea.

Directorul general Salrom a punctat că lucrările de deviere a cursului de apă nu ar fi putut continua dacă nu se realiza breșa respectivă, iar decizia luată de constructor a fost una de moment și a fost comunicată ulterior.

''Constructorul a fost nevoit să ia decizia pe moment, având în vedere că era cu utilaje grele, apa ajunsese până sus și a început să se modifice structura drumului tehnologic. Și atunci a fost decizia domniei sale, luată de moment, pentru a scădea nivelul apei. (...) Nu a avut timp să comunice, având în vedere situația de la teren. Dumnealui era pe teren, noi eram aici, a fost comunicată târziu, dar decizia care s-a luat, și era firesc să o ia, a luat-o în acel moment pentru a salva drumul tehnologic și a-și pune în siguranță echipamentele și oamenii'', a declarat Constantin Dan Dobrea.

Legat de acuzațiile președintelui CJ Harghita, Bíró Barna-Botond, potrivit căruia salinitatea a crescut din cauza dărâmârii digurilor și a devierii pârâului printr-un bypass care nu e impermeabilizat, directorul Salrom a spus că dacă acesta ar participa mai des la întâlniri și dacă ar merge pe șantier ar fi la curent cu ce se întâmplă și apoi ar face declarații în cunoștință de cauză.

Prezent la conferința de presă, Luci Ervin, director tehnic la Apele Române, a menționat că au fost luate mai multe măsuri pentru a scădea concentrația de sare din cursul de apă.

 

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


''Apele Române au început o procedură de pregolire a acumulărilor Bezid și Zetea pentru a asigura, în aval, un debit de diluție. S-a luat legătura și cu Hidroelectrica pentru a uzina hidrocentralele care evacuează în râul Mureș. Debitul total adunat, al nostru și al Hidroelectricii, este în jur de 50 m3/sec, un aport suplimentar de debit în râul Mureș, ținând cont că acum pe Mureș, la Alba Iulia, avem un debit de 45 m3/sec, practic, dublăm debitul tocmai pentru a crea această diluție. Monitorizarea se va realiza și pe parcursul nopții care o să urmeze, pe parcursul zilei, se vor face astăzi diferite simulări pentru a vedea până unde ajunge unda poluantă și ce acumulări în aval mai putem suplimenta, deschide pentru a atenua concentrația de sare din cursul de apă'', a spus oficialul de la Apele Române.

De asemenea, el a arătat că Institutul Național de Hidrologie și Gospodărirea Apelor a realizat deja un studiu hidrogeologic pentru alimentarea cu apă a localității Fântânele din foraje și în prezent se lucrează la un studiu similar și pentru orașul Târnăveni.

Întrebat dacă s-au raportat cazuri de mortalitate piscicolă pe cursurile de apă, Ervin a răspuns că există astfel de situații, dar nu a putut să precizeze dacă este un fenomen de amploare. AGERPRES/ (A, redactor: Gina Ștefan, editor: Antonia Niță, editor online: Gabriela Badea) 

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO 

Afisari: 560

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 23-04-2026 17:12

Sector 1: Consiliul Local a aprobat înființarea unei societăți care va prelua activitățile de curățenie stradală și deszăpezire

Consiliul Local Sector 1 a aprobat joi înființarea societății Urbanzor SRL, o companie cu capital integral public care va prelua activitățile de curățenie stradală și deszăpezire din sector. Potrivit Primăriei Sectorului 1, colectarea deșeurilor menajere nu va fi gestionată de această societate, ci va fi delegată separat, prin licitație, unui operator sp

Social 23-04-2026 16:25

REPORTAJ Covasna: 'Transhumanță' digitală - stâna Borta din Munții Vrancei, salvată prin tehnologia 3D

Muzeul Național al Carpaților Răsăriteni din Sfântu Gheorghe a lansat joi, în premieră națională, un proiect de digitalizare a patrimoniului pastoral prin reconstituirea 3D a unei stâne tradiționale din Munții Vrancei. Reprezentanții muzeului au precizat că data aleasă pentru lansarea proiectului nu este întâmplătoare, ziu

Administratie 23-04-2026 15:40

Furnizarea apei calde - sistată în mai multe zone din Capitală pentru reabilitarea sistemului de termoficare

Furnizarea apei calde va fi sistată în mai multe zone din Capitală pentru lucrări de reabilitare a sistemului de termoficare, care vizează schimbarea conductelor vechi de 50 - 60 de ani. 'Continuăm lucrările de modernizare a rețelei de termoficare. Am atras fonduri europene și e important să respectăm termenele de implementare, pentru a nu pierde fin

Social 23-04-2026 15:17

Guvern: Platformă destinată pasagerilor, cu informații privind călătoriile, serviciile disponibile în aeroporturi și procedurile de securitate

Guvernul a adoptat joi o hotărâre care prevede realizarea unei platforme digitale cu informații relevante pentru pasageri, referitoare la călătorii, serviciile disponibile în aeroporturi și procedurile de securitate. Executivul a aprobat nota de fundamentare privind necesitatea și oportunitatea proiectului, evaluat la 169 milioane de lei, finanțare

Social 23-04-2026 14:23

Prahova: Gura Vadului a devenit prima localitate oenoturistică din România

Comuna prahoveană Gura Vadului a devenit prima localitate oenoturistică din România, autoritățile arătând joi, în cadrul evenimentului de inaugurare, că acesta este un pas către dezvoltarea și promovarea zonei prin valorificarea potențialului regiunii. 'Oenoturism înseamnă turism viticol, înseamnă degustări de vinuri, vizite &

Social 23-04-2026 14:12

Tulcea: Peste 9 tone de unelte de pescuit ilegale, distruse de Administrația Deltei Dunării

Reprezentanți ai instituțiilor cu competențe în domeniul valorificării bunurilor intrate în proprietatea statului au distrus 9,5 tone de unelte de pescuit ilegale descoperite abandonate sau confiscate de la diferite persoane din Delta Dunării. Potrivit unui anunț al Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD) făcut public joi, pe pag

Administratie 23-04-2026 13:55

Timiș/Primăria Timișoara preia Casa de rugăciuni adiacentă Sinagogii Fabric, pentru punerea în valoare a ansamblului istoric

Primăria Municipiului Timișoara (PMT) extinde proiectul de refuncționalizare a Sinagogii din Fabric, prin preluarea Casei de rugăciuni adiacente și a curții aferente acesteia, astfel încât întregul ansamblu istoric să poată fi pus în valoare. Acest demers este rezultatul dialogului constant dintre Municipalitate și Fede

Social 23-04-2026 10:56

Brăila: Amendă de 160.000 de lei aplicată de ITM unui restaurant; trei persoane, fără contract de muncă

O amendă de 160.000 de lei a fost aplicată de Inspectoratul Teritorial de Muncă Brăila unui restaurant din municipiu, în urma depistării unor cazuri de muncă nedeclarată și a altor nereguli. Potrivit informațiilor transmise joi, pentru AGERPRES, de inspectorul șef al ITM Brăila, Liviu Arhire, în urma unui control efectuat în

Social 23-04-2026 10:27

Vaslui: Peste 800 de detectoare de fum și de monoxid de carbon, montate în cadrul campaniei 'Detector pentru viață'

Peste 800 de detectoare de fum și de monoxid de carbon au fost montate în locuințe din 20 de comune ale județului Vaslui în cadrul campaniei naționale 'Detector pentru viață', derulată de DSU și IGSU. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui, la edițiile din 2024 și și 2025 au fost i

Social 23-04-2026 08:13

Tulcea: Proiect româno-ucrainean în domeniul sanitar-veterinar

Medici veterinari din România și Ucraina au participat, miercuri, la o instruire organizată, în format hibrid, în satul Murighiol, județul Tulcea, în cadrul proiectului 'Dezvoltarea sistemelor de screening și monitorizare pentru bolile emergente și prevenirea epidemiilor transfrontaliere în contextul actual'.

Social 23-04-2026 06:00

Ziua Forțelor Terestre/Ceremonii la monumentele eroilor, expoziții de armament, standuri de promovare a carierei militare

Ziua Forțelor Terestre va fi marcată joi prin ceremonii militare la monumentele închinate eroilor, competiții sportive și aplicativ-militare, dar și prin expoziții de armament. În fiecare an, la 23 aprilie, se sărbătorește Ziua Forțelor Terestre, în aceeași zi în care este prăznuit Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, P

Social 23-04-2026 05:04

Custodele Coroanei primeşte Ordinul Național Legiunea de Onoare, în grad de Ofițer, din partea Franței

Custodele Coroanei, Margareta, va găzdui, joi, Seara Palatului Elisabeta dedicată Republicii Franceze, prilej cu care Majestății Sale îi va fi conferit Ordinul Național Legiunea de Onoare, în grad de Ofițer. Evenimentul va cuprinde ceremonia de decorare în Sala Regilor și un dineu oficial în Sufrageria Mare a palatului,

Social 22-04-2026 21:30

#AnulNadia Hunedoara: Gimnastele campioane, prezente la gala 'Nadia 10-Perfecțiunea inspiră' de la Deva

Cele mai cunoscute campioane la gimnastică, din România, au fost prezente, miercuri seara, la gala 'Nadia 10 - Perfecțiunea inspiră', ce a fost organizată la sala sporturilor din Deva pentru a celebra cinci decenii de la momentul în care Nadia Comăneci a obținut prima notă de 10 din istoria gimnasticii mondiale. Tribunele sălii sporturilor

Social 22-04-2026 19:13

Vaslui: Linia feroviară Cantemir - Fălciu, testată oficial după ce mai mulți ani a fost inactivă

Segmentul feroviar Cantemir - Fălciu, care face legătura între Republica Moldova și România, a fost testat oficial, miercuri, în prezența autorităților din cele două țări, după ce în ultimii ani linia a fost suspendată. Cu o lungime de aproximativ patru kilometri, linia a fost verificată în condiții reale de circulație, în u

Administratie 22-04-2026 18:50

Sibiu: Asociația Comunelor din România a preluat președinția NALAS

Asociația Comunelor din România (ACOR) a preluat, miercuri, președinția rotativă a Rețelei Asociațiilor Autorităților Locale din Europa de Sud-Est (NALAS), pentru un an, informează un comunicat de presă. 'Preluarea președinției NALAS de către ACOR reprezintă o responsabilitate majoră și o oportunitate de a întări vocea comunităților locale din