Mureș: Apa din Târnava Mică poate fi folosită pentru adăparea animalelor
Prefectul județului Mureș, Barabási Antal-Szabolcs, a anunțat miercuri, într-o conferință de presă, că apa din râul Târnava Mică poate fi folosită pentru adăparea animalelor în cele 16 localități aflate în stare de alertă, în urma testelor efectuate și a parametrilor comunicați de ANSVSA.
'Vreau să vă menționez faptul că, săptămâna trecută, joi, am cerut de la ANSVSA, din punct de vedere a animalelor, cantitatea maximă admisă în funcție de specii, adică vorbim aici de adăparea animalelor. Știm că în zona respectivă sunt câteva ferme zootehnice, respectiv gospodării ale oamenilor, și vreau să vă spun că dorim să informăm fermierii și populația în funcție de speciile de animale, unde se pot sau nu se pot adăpa. Deci, după testele făcute ieri și astăzi am ajuns la concluzia că apa este bună pentru a adăpa animale. Deci astăzi nu o să mai ducem apă pentru fermele de animale, fiindcă nu este cazul. Este apă potabilă, bună pentru adăparea animalelor', a declarat Barabási Antal-Szabolcs.
Prefectul a arătat că, în urma analizării situației, după inundarea minei de la Praid de către râul Corund și afectarea calității apei râului Târnava Mică, care alimentează 39.000 de persoane, că se intenționează și achiziționarea unui echipament de desalinizare a apei.
'Județul Mureș, Târnava Mică are nevoie de un asemenea echipament. Noi vom depune, și o să discutăm la nivel central, să putem achiziționa acest echipament, această tehnologie. Indiferent de situația când se va rezolva la Praid, noi trebuie să fim pregătiți pentru așa ceva. S-ar putea în viitor să ne trebuiască și atunci să nu stăm după livrarea, respectiv punerea în funcțiune a acestor echipamente (...) Deocamdată suntem la nivel de ofertare, așteptăm trei oferte. Am primit, până acum, o ofertă', a arătat prefectul județului Mureș.
Directorul operatorului regional de apă din județul Mureș, Sipos Levente, a subliniat că singura soluție care poate să elimine aceste riscuri e desalinizarea.
'Tehnologia respectivă în România nu este folosită clar pentru că există apă dulce îndeajuns ca să se trateze de acolo apa potabilă. În cazul nostru de față, da, am identificat soluțiile, am pus pe masă, am făcut studiile care arată, am transmis mai departe (...). Vorbim de modurile de desalinizare care ar avea capacitatea ca inclusiv dintr-o salinitate mult crescută față de ce am avut până în momentul de față, de acolo să putem ține la nivelul de sub 250 mg/l', a arătat directorul companiei Aquaserv, Sipos Levente, în cadrul conferinței de presă.
Acesta a precizat că, în urma măsurătorilor, clorurile și sodiul măsurate în apa furnizată la rețea în cele 16 localități a scăzut, însă continuă distribuirea apei potabile pentru populației.
'De când a început această situație, de săptămâna trecută, noi monitorizăm în fiecare zi atât nivelul clorurilor în apa brută, cât și în cea furnizată în rețea și, respectiv, inclusiv a sodiului. Valorile de la începutul săptămânii trecute au tot scăzut, încă suntem la nivelul de limită, deci nu putem vorbi despre o apă potabilă. Încă nici nu vom vorbi până când situația în amonte nu se stabilizează. Noi, începând de lunea trecută, am început să distribuim recipienții cu apă potabilă în cât mai multe locații, mai ales pe partea de Târnăveni și a municipiului Târnăveni, unde avem o populație densă. În momentul de față, sunt 48 de locații unde sunt recipienți cu apă potabilă adusă de la Uzina de apă de la Iernut. Tot timpul se împrospătează aceste recipiente, zilnic (...) În jur de 50 metri cubi de apă se distribuie în aceste locații', a arătat Sipos.
El a mulțumit operatorilor regionali din Sibiu, din Cluj și din Turda care au oferit ajutor atât cu recipienți, cât și o cisternă de apă potabilă.
'Noi, în momentul de față, cu eforturile depuse de colegii mei, suntem în stare să facem față acestei situații. Ce urmează, cât timp rămâne astfel, rămâne o întrebare (...) Aceste valori încep să fie mai mici. În primul rând din cauza debitului mai scăzut care vine de pe râul Corund. Aceste debite fluctuează, deci nu putem zice în momentul de față că debitele dacă rămân la acest nivel, nu știm încă. Noi monitorizăm în fiecare zi și în momentul de față, într-adevăr, valorile sunt aproape de limită, dar lucrările sunt în curs pe râul Corund, ceea ce înseamnă că de acolo pot să vină în orice moment din albie alte pusee de salinitate crescută', a mai spus directorul Aquaserv.
Directorul Direcției de Sănătate Publică Mureș, Iuliu Moldovan, a precizat că instituția monitorizează izvoarele și fântânile publice de-a lungul râului Târnava Mică, de la Sovata până la Adămuș.
'Rezultatele analizelor la aceste izvoare le monitorizăm în fiecare an, o dată pe an, dar acum, fiind această situație, le vom monitoriza săptămânal. La Sovata, un singur izvor practic este potabil, din punct de vedere fizico-chimic-microbiologic, dar și al parametrului sodiu și cloruri, însă nu e o noutate pentru noi. Pe site-ul Direcției de Sănătate Publică sunt izvoarele și fântânile publice din tot județul. Izvoarele din Sovata, cu excepția unuia, nu erau potabile nici până acum. La monitorizăm în ideea în care să vedem dacă crește valoarea sodiului și a clorurilor în aceste izvoare, dacă trece prin pânza freatică din râu', a spus Iuliu Moldovan.
Prim adjunctul inspectorului șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) 'Horea' al județului Mureș, colonel Cristian Buhăianu, a arătat că la instituirea stării de alertă în cele 16 localități informațiile erau 'puțin sumbre', motiv pentru care la nivelul Comitetului Județean pentru Situație de Urgență s-a luat această decizie și s-a solicitat către Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale apă pentru populație.
'Și din cantitatea distribuită, s-a livrat până la această dată aproximativ 60.000 l de apă potabilă din totalul de 147.000 l cu aproximație, iar tot în această perioadă, de la instituirea stării de alertă s-au organizat transporturi destinate adăpării animalelor, în total fiind 88.800 l de apă distribuiți către cetățeni, către ferme și unde a fost necesar pentru adăparea animalelor(...). S-a acordat sprijin pentru elaborarea documentelor, ținând cont că inspectoratul are atributul de a ține secretariatul tehnic permanent al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență', a precizat reprezentantul ISU Mureș.
Autoritățile au asigurat populația că apa din rețea cu o salinitate peste normal nu afectează instalațiile și nici aparatele din locuințe.
La conferința de presă au participat și subprefecții Ovidiu Butuc și Alexandru Cîmpianu. AGERPRES / (A - redactor: Dorina Matiș, editor: Marius Frățilă, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
MAE: Atenționare de călătorie pentru Norvegia - cod roșu de furtună în regiunile sudice Rogaland și Agder
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Regatul Norvegiei asupra faptului că autoritățile din această țară au emis o atenționare de cod roșu de furtună în zona de sud a Norvegiei, pentru data de 5 aprilie, în regiunile Rogaland și Agder.
Prahova: Bătrân rănit într-o explozie neurmată de incendiu; este așteptat elicopterul SMURD
Un bătrân în vârstă de 86 de ani a a fost rănit, vineri, într-o explozie neurmată de incendiu care s-a produs în localitatea prahoveană Ungureni, comuna Vadu Săpat. La fața locului intervin mai multe echipaje de stingere și medicale, fiind așteptat și elicopterul SMURD, anunță Inspectoratul pentru Situații de Urge
Bacău: Un bărbat din Orbeni a murit după ce un mal de pământ s-a surpat peste el
Un bărbat din localitatea Orbeni a murit, vineri, după ce un mal de pământ s-a surpat peste el, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bacău. Tragedia s-a produs în timp ce victima desfășura lucrări de săpătură în zonă. La fața locului au intervenit pompierii cu o autospecială de descarcerare
Satu Mare: Finanțare de 2 milioane euro pentru sprijinirea vârstnicilor singuri din zona Carei-Tășnad
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Satu Mare, în parteneriat cu Grupul de Acțiune Locală (GAL) Sud-Vest Satu Mare, a obținut două finanțări în valoare totală de aproximativ 2 milioane de euro pentru îngrijirea vârstnicilor din zona Carei-Tășnad, a declarat managerul GAL, Toga Gergo, vineri, pentru AGERPRES.
Mureș: 180 de incendii de vegetație în județ în primul trimestru, cu peste 425 hectare afectate
Inspectoratul pentru Situații de Urgență 'Horea' al județului Mureș a anunțat, vineri, că în primul trimestru al acestui an pompierii militari și voluntari au intervenit la 180 de incendii de vegetație uscată, suprafața afectată fiind de peste 425 de hectare. 'Având în vedere situația operativă a incendiilor de ve
Iași: Au crescut încasările la bugetul primăriei municipiului reședință în primele trei luni ale anului
Municipalitatea ieșeană a înregistrat, până la sfârșitul lunii martie, o creștere a încasărilor taxelor și impozitelor locale, atât ca sume colectate, cât și ca număr de contribuabili care și-au achitat datoriile fiscale. Potrivit datelor furnizate vineri de Primăria Iași, până la 31 martie au fost &ic
Simonis(CJ Timiș): Primăriile care închid sălile de jocuri de noroc vor primi bani pentru școli
Primăriile care vor închide sălile de jocuri de noroc vor primi bani pentru construirea de școli sau grădinițe noi, ori pentru modernizarea celor existente, a anunțat, vineri, președintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alfred Simonis. 'Primăriile care închid sălile de jocuri de noroc, păcănelele, cum le cunoaștem, vor primi
UPDATE Braşov: Băiatul de 10 ani dat dispărut a fost găsit în judeţul Sibiu
Băiatul în vârstă de 10 ani din municipiul Făgăraş, dat dispărut, a fost găsit, vineri, în judeţul Sibiu, a transmis Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Braşov. "În urma activităţilor de căutare, persoana semnalată a fi dispărută a fost identificată. Aceasta nu a fost victima vreunei infracţiuni şi nici nu a fost im
DJM Mureș: Peste 25 dosare de despăgubiri pentru pagubele produse de urși și lupi, de aproape 159.000 lei
Pagubele produse de animalele sălbatice în acest an în județ se ridică la aproape 159.000 lei, la Direcția Județeană de Mediu (DJM) Mureș fiind înregistrate 26 de dosare de despăgubire, majoritatea produse de urși, iar în trei cazuri de lupi. 'Anul acesta, la Direcția Județeană de Mediu Mureș deja au fost înre
Hunedoara: Aproape 450 de accidente în stațiunea Straja, în sezonul actual de schi
Salvamontiștii din stațiunea Straja au avut, în actualul sezon de schi, 447 de intervenții, din care 370 în zona schiabilă, mai puține cu 9% comparativ cu sezonul trecut, relevă datele comunicate, vineri, de Serviciul Public Salvamont Lupeni - Straja. 'Sezonul de iarnă a început pe 1 decembrie, dar afluența mai mare de turiști a &
Giurgiu: Administrația Cimitirelor inventariază locurile de veci din municipiu, pe fondul lipsei spațiilor disponibile
Administrația Cimitirelor Giurgiu a demarat o acțiune de inventariere a locurilor de veci din cimitirele aflate în administrarea municipalității, în contextul în care la nivelul municipiului a fost constatată o lipsă a acestora, iar locurile nerevendicate sau neîngrijite ar putea fi redistribuite altor persoane, potrivit reprezentanților insti
Despescu (MAI): Forțe integrate ale Poliției și Jandarmeriei, prezente la pelerinajul de Florii din București
Polițiștii și jandarmii vor acționa în sistem integrat, în perioada sărbătorii Paștelui Catolic și a Floriilor Ortodoxe, pentru a asigura siguranța și ordinea publică la manifestările religioase. 'În București sunt mai multe activități care necesită suplimentarea efectivelor. Vorbim despre pelerinajul de duminică, unde vo
Sălaj: Cinci cățeluși abandonați, salvați și adoptați de elevii și profesorii unui liceu din Zalău
Cinci cățeluși abandonați într-un șanț au fost salvați de elevi ai Colegiul Național 'Silvania' (CNS) din Zalău și adoptați ulterior de către dascălii instituției de învățământ, în ceea ce s-a dovedit a fi o alfel de activitate a programului școlar 'Săptămâna verde'. Povestea celor cinci 'vitej
Sector 1: Piața Dorobanți a fost redeschisă după lucrări de modernizare
Piața Dorobanți a fost redeschisă vineri, după ample lucrări de modernizare, și funcționează exclusiv cu producători locali, în baza unui parteneriat cu Asociația Forța Fermierilor. Potrivit unui comunicat transmis de Primăria Sectorului 1, spațiul nu a mai avut funcțiunea de piață agroalimentară de peste șase ani. Pentru a asigura condi
Ciucu: Arena Națională nu este bine administrată; pierderi de 20 de milioane de lei pe an
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a afirmat vineri, la dezbaterea privind administrarea Arenei Naționale, că aceasta nu este utilizată la capacitatea corespunzătoare și produce pierderi importante bugetului Capitalei. 'Așa cum se știe, de foarte mult timp, această arenă nu este cel mai bine administrată. Statul nu este în












