logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UPDATE #Ucraina a efectuat un atac masiv cu drone împotriva aviaţiei ruse, pânã în Siberia

Imagine din galeria Agerpres

Ucraina a efectuat duminică un atac masiv cu drone împotriva aviației militare în Rusia, susținând că a distrus aproximativ 40 de aeronave și că a lovit până la mii de kilometri distanță de granițele sale, în ajunul discuțiilor așteptate cu Moscova la Istanbul, relatează AFP.

Delegațiile rusă și ucraineană sunt așteptate luni în Turcia pentru o nouă rundă de negocieri, la mai bine de trei ani de la începerea invaziei rusești.

Duminică, Rusia a declarat, de asemenea, că investighează 'acte de terorism' după prăbușirea a două poduri, care au provocat accidente feroviare mortale. Aceste incidente au avut loc în regiunile de graniță cu Ucraina, dar în prezent nu există dovezi privind o implicare a Kievului.

Ucraina a desfășurat însă o 'operațiune specială de amploare' împotriva a patru aerodromuri militare rusești, aflate la câteva mii de kilometri de front, potrivit unei surse din cadrul Serviciului de Securitate Ucrainean (SBU).

Cel puțin 41 de aeronave folosite pentru 'bombardarea orașelor ucrainene' au fost distruse, a declarat sursa, menționând bombardiere strategice Tu-95 și Tu-22.

Una dintre bazele militare vizate a fost Aerodromul Belaia din regiunea Irkuțk din Siberia de Est, la aproximativ 4.300 de kilometri de Ucraina.

Guvernatorul local rus, Igor Kobzev, a raportat un atac cu dronă asupra unei ținte militare din zonă, fără a confirma pagubele revendicate de Ucraina.

Acesta ar fi primul atac ucrainean de până acum atât de departe de linia frontului.

Serviciile de informații ucrainene au publicat o înregistrare video care pretinde că arată baza Belaia și în care se pot vedea mai multe aeronave în flăcări, cu nori de fum negru ce se ridică din ele.

AFP precizează că nu poate verifica independent aceste afirmații.

Ucraina trimite în mod regulat drone în Rusia ca răspuns la atacurile aeriene rusești aproape zilnice de pe teritoriul său, dar acestea rareori reușesc să atace de la o asemenea distanță.

Aerodromul Olenia, situat în regiunea Murmansk din zona arctică din Rusia, a fost, de asemenea, vizat, potrivit sursei ucrainene. Acesta este situat la aproape 1.900 de kilometri de Ucraina.

Guvernatorul regiunii Murmansk, Andrei Chibis, a susținut că 'drone inamice' se aflau pe cer și că a fost activată apărarea aeriană.

Ulterior duminică, Rusia a confirmat că mai multe dintre aeronavele sale militare au luat foc în timpul unui atac ucrainean de mare amploare cu drone, susținând că a reținut suspecți.

'În regiunile Murmansk și Irkuțk, mai multe aeronave au luat foc în urma lansării de drone FPV de pe un teritoriu aflat în imediata vecinătate a aerodromurilor', a scris Ministerul rus al Apărării pe Telegram, adăugând că atacurile nu au provocat victime și că 'participanții' au fost reținuți.

Operațiunea ucraineană, cu numele de cod 'Pânză de păianjen', a fost planificată timp de mai bine de un an și jumătate și supravegheată de președintele Volodimir Zelenski, potrivit sursei ucrainene.

Ucraina a introdus ilegal drone și structuri mici din lemn în Rusia, potrivit sursei ucrainene.

Dronele erau 'ascunse' sub acoperișurile lor, care au fost apoi deschise de la distanță pentru a le permite aparatelor să zboare, a spus sursa.

Acest atac spectaculos are loc în ajunul negocierilor așteptate dintre Rusia și Ucraina în Turcia, propuse de Moscova.

După ce a lăsat să apară îndoieli cu privire la participarea Ucrainei, președintele Volodimir Zelenski a anunțat în sfârșit duminică faptul că o delegație ucraineană, condusă de ministrul Apărării, Rustem Umerov, se va afla luni la Istanbul.

Zelenski a cerut o 'încetare completă și necondiționată a focului' și întoarcerea ucrainenilor închiși în Rusia. De asemenea, el a solicitat 'pregătirea pentru o întâlnire la cel mai înalt nivel', adică o întrevedere cu Vladimir Putin.

Delegațiile rusă și ucraineană au purtat deja discuții fără succes la Istanbul pe 16 mai. În ciuda eforturilor diplomatice, pozițiile Ucrainei și Rusiei rămân ireconciliabile.

Autoritățile ruse au declarat, de asemenea, că investighează 'acte de terorism' după prăbușirea a două poduri din regiunile Kursk și Briansk.

Acest lucru a dus la accidente feroviare, dintre care unul s-a soldat cu cel puțin șapte morți.

Autoritățile ruse nu au făcut încă nicio legătură cu conflictul din Ucraina, care nu a comentat oficial prăbușirea podurilor.

În același timp, comandantul forțelor terestre ucrainene, Mihail Drapati, și-a anunțat demisia, declarând că se simte 'responsabil' pentru moartea a cel puțin 12 soldați ucraineni, duminică, într-un atac rusesc asupra unui teren de antrenament.

Armata ucraineană a suferit mai multe astfel de atacuri în ultimele luni, ceea ce a provocat critici din partea oficialilor, care consideră că acestea ar fi putut fi prevenite.AGERPRES/(AS - redactor: Ionuț Mareș, editori online: Adrian Dădârlat, Andreea Preda)

 

Citiţi şi:

#Ucraina susține că a produs aviației ruse daune de șapte miliarde de dolari prin atacurile cu drone

Afisari: 5403

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 05-08-2026 20:04

SUA: Alegerile primare democrate din statul Michigan, câștigate de progresistul Abdul El-Sayed

Candidatul progresist Abdul El-Sayed a câștigat la limită cursa pentru învestitura democrată în statul Michigan pentru un loc la Senat, potrivit proiecțiilor de miercuri ale media americane, confirmând dinamica mișcării progresiste după mai multe succese recente în New York și în Colorado, relatează AFP. &Ic

Politic Ex 05-08-2026 19:52

Lituania a descoperit un tunel pentru migranți sub gardul de la granița cu Belarus

Lituania a descoperit un nou tunel, al treilea identificat recent, prin care migranții urmau să fie introduși ilegal în această țară dinspre Belarus, au anunțat miercuri autoritățile de la Vilnius, potrivit agenției dpa. Acest tunel secret, dar neterminat și fără ieșire de partea lituaniană a frontierei, a fost săpat sub gardul de la graniță la o

Politic Ex 05-08-2026 19:29

Republica Moldova și Ucraina pregătesc măsuri anti-criză în urma scăderii nivelului Nistrului

Autoritățile din Republica Moldova evaluează împreună cu cele din Ucraina situația generată de scăderea neobișnuită a nivelul apei râului Nistru și pregătesc măsuri anti-criză, relatează miercuri agenția EFE. Guvernul de la Chișinău se teme că diminuarea debitului Nistrului, râu care a scăzut la niveluri critice pe anumite secțiuni, ar putea

Politic Ex 05-08-2026 19:21

Iranul și Omanul convin asupra unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz

Iranul și Omanul au ajuns la o înțelegere privind coordonatele geografice ale unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz, a anunțat miercuri purtătorul de cuvânt al ministerului de externe de la Teheran, Esmail Baghaei, citat de Reuters. Urmează o declarație comună, dacă nu se vor amesteca anumite terțe părți, a adăugat reprezentantul dipl

Politic Ex 05-08-2026 19:16

Franța: Candidatul la președinție și fostul premier Gabriel Attal, vizat de o 'ingerință din Rusia' (anturaj)

Fostul premier francez Gabriel Attal, candidat în alegerile prezidențiale din 2027, a fost vizat de o 'ingerință provenind din Rusia', care a încercat să provoace destabilizare cu opt luni înainte de primul tur de scrutin, a anunțat miercuri anturajul său, citat de AFP. 'Am fost informați de Secretariatul general al apărării și se

Politic Ex 05-08-2026 17:57

#Ucraina ordonă evacuarea familiilor din Kramatorsk, reduta din Donețk vizată de ofensiva rusă

Sute de familii cu copii care locuiesc în Kramatorsk, un oraș din estul Ucrainei care este principala fortăreață a armatei ucrainene în provincia Donețk, au primit ordin de evacuare în urma intensificării atacurilor armatei ruse, care a ajuns la mai puțin de 20 de kilometri de marginea orașului, a anunțat miercuri administrația militară regională, relatează

Politic Ex 05-08-2026 17:40

Fosta ambasadoare ucraineană în SUA, investigată pentru corupție în țara sa

Olga Stefanîșina, care s-a retras recent din postul de ambasadoare a Ucrainei în SUA, este investigată de oficiali ucraineni anti-corupție, relatează media locale miercuri, potrivit dpa. Potrivit relatărilor, o instanță anticorupție analizează dacă să introducă restricții asupra fostului vicepremier. Nu au fost făcute publice detalii privind acuzaț

Politic Ex 05-08-2026 17:19

Livrările de rachete interceptoare către #Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut

Aliații Ucrainei au furnizat acesteia de la începutul anului în curs numai o treime din rachetele interceptoare livrate în aceeași perioadă a anului trecut, a declarat miercuri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în timp ce Rusia își intensifică atacurile cu drone și rachete, relatează Reuters. Ucraina nu a avut niciodată d

Politic Ex 05-08-2026 16:40

Rusia trebuie să plătească pentru atacurile împotriva Ucrainei, spune Macron

Președintele francez Emmanuel Macron a condamnat miercuri noul atac aerian rusesc cu rachete și drone efectuat noaptea trecută asupra Ucrainei, afirmând că Rusia va trebui să plătească pentru agresiunea în Ucraina ș

Politic Ex 05-08-2026 16:30

Putin reorganizează serviciile de logistică ale armatei pentru campania Rusiei din #Ucraina

Președintele rus Vladimir Putin a anunțat miercuri o restructurare a serviciilor de logistică și altor unități sub o comandă unificată pentru a întări campania militară împotriva Ucrainei, relatează dpa. La o întâlnire cu responsabili militari de rang înalt, Putin l-a numit pe Valeri Solodciuk la conducerea serviciilor logistice r

Politic Ex 05-08-2026 15:55

Regatul Unit: Conservatorii apără desemnarea unui fost neonazist drept candidat în alegerile locale

Lidera Partidului Conservator britanic de opoziție a apărat alegerea unui fost neonazist condamnat la închisoare pentru crime de instigare la ură drept candidat în alegerile locale, afirmând miercuri că a fost reabilitat și că ar putea contribui la lupta împotriva antisemitismului, relatează Reuters. Joshua Bonehill-Paine a fost condamn

Politic Ex 05-08-2026 15:11

Putin a numit un șef al noilor forțe rusești pentru operațiuni cu drone

Președintele Vladimir Putin l-a numit miercuri pe Denis Liamin în fruntea Forțelor rusești pentru sistemele aeriene fără echipaj uman, o nouă ramură a armatei care va răspunde de operațiunile cu drone, relatează Reuters. Putin a anunțat numirea în cadrul a ceea ce el a numit o 'rafinare' a structurii armatei, la mijlocul celui de al cincile

Politic Ex 05-08-2026 14:55

Germania: Vicecancelarul Klingbeil susține lansarea procesului de scoatere în afara legii a partidului de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania

Vicecancelarul german, ministrul de finanțe Lars Klingbeil, și-a exprimat susținerea față de posibilitatea inițierii unui proces de interzicere a partidului de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania (AfD), formațiune care continuă să crească în sondaje, ajungând chiar pe primul loc în cele efectuate în landuri unde vor avea loc anul acesta aleger

Politic Ex 05-08-2026 14:23

China anunță contramăsuri după sancțiunile comerciale impuse de SUA

China a anunțat miercuri restricții privind exporturile de componente pentru drone către Statele Unite și a adoptat contramăsuri împotriva a șase entități americane, între care compania de biotehnologie Applied DNA Sciences, ca răspuns la sancțiunile comerciale impuse de Washington în numele securității naționale și al combaterii muncii forțate, relatează A

Politic Ex 05-08-2026 13:56

Rețelele de socializare marocane sunt din nou pline de mesaje despre o nouă mobilizare către Ceuta

După sosirea a zeci de mii de oameni la granița marocană cu Ceuta, acțiune soldată până în prezent cu aproape 100 de morți, conform estimărilor oficiale, rețelele de socializare din țara nord-africană au fost din nou inundate de mesaje despre o nouă mobilizare către orașul spaniol pe 15 august, zi de sărbătoare legală în Spania, informează miercuri