În loc să trimită 'memorandumul de pace', Rusia a atacat masiv #Ucraina, declară ministrul ucrainean de externe

Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sibiga, a criticat sâmbătă Rusia pentru ultimele atacuri împotriva țării sale, soldate cu 15 răniți doar la Kiev, în loc să își prezinte 'memorandumul de pace', la o săptămână după contactele reprezentanților părților beligerante la Istanbul, relatează EFE.
'A trecut o săptămână de la Istanbul, iar Rusia nu a trimis încă memorandumul său de pace. Dar, în schimb, Rusia trimite drone și rachete ucigătoare împotriva civililor', a declarat Sibiga pe contul său de pe rețeaua de socializare X, în care s-a referit la bombardamentele din noaptea de vineri spre sâmbătă care au obligat forțele antiaeriene ucrainene să reacționeze cu o intensitate deosebită la Kiev.
Potrivit ministrului ucrainean, ultimele atacuri împotriva țării sale reprezintă 'răspunsul Rusiei la eforturile internaționale de pace și o dovadă clară a faptului că este necesară o presiune sporită cu sancțiuni împotriva Moscovei pentru a accelera procesul de pace'.
Ministrul de externe Serghei Lavrov a declarat vineri că Rusia va fi pregătită să transmită Ucrainei un proiect de document care să contureze condițiile pentru un acord de pace pe termen lung, odată ce schimbul de prizonieri aflat în curs de desfășurare va fi finalizat, potrivit Reuters.
În declarațiile de pe site-ul ministerului său, Lavrov a afirmat că Rusia este dispusă să găsească o soluție pașnică la războiul de peste trei ani care opune Moscova Kievului.
De asemenea, el a acuzat Ucraina că a lansat valuri de atacuri cu drone pe parcursul mai multor zile săptămâna aceasta asupra unor ținte rusești, provocând daune și perturbarea traficului aerian. El a sugerat că țările europene au încurajat Kievul să lanseze atacurile pentru a submina eforturile de pace mediate de președintele american Donald Trump.
Rusia și Ucraina au eliberat fiecare câte 390 de prizonieri vineri și alți 307 sâmbătă, în primele două etape ale unui schimb major în formula '1.000 pentru 1.000', ultima etapă a acestui schimb fiind prevăzută pentru duminică, inițiativă convenită în cadrul discuțiilor dintre responsabili ruși și ucraineni în Turcia săptămâna trecută.
'Rămânem dedicați unei rezolvări pașnice. Suntem întotdeauna deschiși la discuții... și permiteți-mi să subliniez că suntem dedicați acordurilor care au fost încheiate recent la Istanbul', a declarat Lavrov.
'Lucrăm în mod intens la cea de-a doua parte a acordurilor, care prevede pregătirea de către fiecare parte a unui proiect de document care să stabilească condițiile pentru obținerea unui acord fiabil de soluționare a conflictului pe termen lung', a spus el.
'De îndată ce schimbul de prizonieri va fi finalizat, vom fi gata să înmânăm părții ucrainene un proiect al unui astfel de document pe care partea rusă îl finalizează în prezent'.
Lavrov a declarat că intensificarea atacurilor ucrainene cu drone - aproximativ 800 trimise împotriva unor ținte rusești în ultimele trei zile - a fost 'o consecință directă' a sprijinului acordat Ucrainei de către țările Uniunii Europene, ai căror lideri au vizitat Kievul în ultimele zile.
'Suntem siguri că vor fi trași la răspundere pentru partea lor de responsabilitate pentru aceste crime', a spus Lavrov, referindu-se la țările europene.
'Aceasta este în mod clar o încercare de a perturba negocierile de pace și de a submina progresele înregistrate la Istanbul în urma înțelegerilor dintre președinții Rusiei și SUA...Vom continua această activitate indiferent de provocări', a afirmat ministrul rus.
Șeful diplomației ruse a amenințat că Moscova nu va întârzia să răspundă atacurilor ucrainenilor cu drone.
La Kiev, ministrul ucrainean de externe Andrii Sibiga a declarat reporterilor că Kievul așteaptă propunerile Rusiei pentru formatul discuțiilor, o încetare a focului și o întâlnire între președintele ucrainean Volodimir Zelenski și liderul de la Kremlin, Vladimir Putin.
Sibiga, citat de presa ucraineană, a declarat că Kievul ar fi în favoarea extinderii unei astfel de reuniuni pentru a-l include pe președintele american Donald Trump.
'Credem că această întâlnire ar putea avea loc în format extins', a declarat Sibiga, citat de Reuters. 'Ne-am dori foarte mult ca președintele Trump să fie inclus'.
Ucraina a făcut puține comentarii cu privire la atacurile cu drone, deși a recunoscut că a lovit vineri o fabrică de baterii în regiunea Lipețk din centrul Rusiei și că nu face decât să neutralizeze obiective militare și strategice pentru a diminua atacurile Moscovei împotriva teritoriului său, la peste trei ani de la invazia Kremlinului în Ucraina.
Ministerul rus al Apărării a anunțat sâmbătă - într-o declarație postată pe Telegram- capturarea localității Loknea din regiunea Sumî din nord-estul Ucrainei și noi progrese în regiunea anexată Donețk, potrivit EFE.
Cu o zi înainte, comandamentul militar rus a raportat capturarea localității Radkivka în regiunea Harkov din nord-estul Ucrainei, vecină cu Sumî.
Aceste progrese ale trupelor ruse au loc după ce președintele Vladimir Putin a declarat joi că armata sa creează o zonă de securitate la frontiera cu Ucraina, care ar include teritorii din regiunile Sumî și Harkov din nordul Ucrainei. AGERPRES/(AS-editor:Lilia Traci, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
#Ucraina a fost invitată la summitul NATO de la sfârșitul lunii iunie la Haga, declară Zelenski
Ucraina a fost invitată la summitul Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) de la sfârșitul lunii iunie la Haga, a anunțat președintele ucrainean Volodimir Zelenski, după ce a avertizat că absența țării sale de la această reuniune ar fi însemnat o 'victorie' pentru omologul său rus Vladimir Putin, care se opune virulent aderării Kievului la Al
Macron, la Roma pentru un dineu cu Meloni în vederea depășirii dezacordurilor
Președintele francez Emmanuel Macron se va deplasa în cursul după-amiezii de marți la Roma pentru o întrevedere și un dineu cu șefa guvernului italian Giorgia Meloni, într-o încercare de a surmonta dezacordurile existente, având în vedere că dialogul a decurs într-un mod complicat între cei doi lideri, adeseori pe poziții de ri
Germania: Cancelarul Friedrich Merz apără respingerea solicitanților de azil, în pofida unei decizii judecătorești
Cancelarul german Friedrich Merz și-a apărat cu fermitate marți politica de respingere a solicitanților de azil la graniță, considerată luni ilegală de o instanță, în timp ce opoziția îl acuză că este pregătit să 'încalce legea' pentru a reduce imigrația, transmite AFP. Luni, tribunalul administrativ din Berlin, sesizat de tre
Coreea de Sud: Lee Jae-myung, candidatul de centru-stânga, a câștigat detașat alegerile prezidențiale (sondaje la urne)
Lee Jae-myung, candidatul Partidului Democrat (centru-stânga), este câștigător detașat al alegerilor prezidențiale desfășurate marți în Coreea de Sud, potrivit sondajelor realizate la urne după primul și unicul tur de scrutin, transmite AFP. Lee este creditat cu 51,7% din voturi, față de cele 39,3% ale principalului său contracandidat
#Ucraina afirmă că a deteriorat fundațiile podului Kerci din Crimeea în cadrul unei operațiuni speciale
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a asigurat marți că a deteriorat într-o operațiune specială fundațiile podului Kerci, care leagă peninsula Crimeea de Rusia continentală, detonând 1.100 de kilograme de explozibili plasați sub apă, informează EFE. 'Operațiunea a durat câteva luni. Agenți ai SBU au plasat mine în fund
Republica Moldova: Maia Sandu anunță doliu național în ziua funeraliilor compozitorului Eugen Doga
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și-a exprimat marți profundul regret pentru decesul marelui compozitor Eugen Doga și a anunțat doliu național în ziua funeraliilor acestuia, se menționează într-un comunicat al preșe
Kremlinul refuză să ofere mai multe detalii despre atacul coordonat cu drone ucrainene
Întrebat marți despre atacul fără precedent cu drone ucrainene împotriva aviației sale militare și despre prăbușirea a două poduri duminică în Rusia, Kremlinul a evitat să răspundă la întrebare, relatează AFP. Purtătorul de cuvânt al președinției ruse, Dmitri Peskov, a cerut doar să se aștepte 'rezultatele anchetei' și a f
Israelul susține că recunoașterea unui stat palestinian subminează eforturile de pace
Adjuncta ministrului israelian de externe, Sharren Haskel, a avertizat marți că recunoașterea unui stat palestinian de către mai multe țări afectează 'perspectivele de pace' în Fâșia Gaza, transmite EFE. 'Aceste acțiuni sunt dăunătoare', a declarat Haskel într-o conferință de presă pentru mass-media internaționale, la Ierusali
Kremlinul afirmă că nu sunt de așteptat decizii rapide privind un acord de pace cu #Ucraina
Kremlinul a anunțat marți că eforturile pentru a ajunge la o soluție privind încheierea războiului din Ucraina sunt ''extrem de complexe'' și că ar fi greșit să se aștepte decizii rapide în această privință, transmit Reuters și AFP. ''Ar fi greșit să așteptăm decizii și progrese imediate'', a declara
Parlamentul Poloniei va vota săptămâna viitoare pentru menținerea sau demiterea guvernului de la Varșovia
Premierul polonez Donald Tusk a anunțat marți că votul de încredere al parlamentului polonez în guvernul de la Varșovia va avea loc pe 11 iunie, miercurea viitoare, transmit Reuters și AFP. 'Votul de încredere pentru guvern va avea loc miercuri, 11 iunie', a declarat Tusk înainte de o reuniune a cabinetului său.
O delegație ucraineană a ajuns în SUA pentru a discuta cu 'echipa președintelui Trump' despre apărare și economie
O delegație de importanți responsabili ucraineni a sosit marți la Washington pentru a discuta despre 'susținerea apărării' țării lor și pe marginea unor dosare economice, în special privind întărirea sancțiunilor contra Moscovei, a anunțat președinția ucraineană, informează AFP. 'Programul nostru este (...) complet. Plă
Dmitri Medvedev susține că Rusia urmărește victoria, nu compromisul în negocierile cu #Ucraina
Fostul președinte rus Dmitri Medvedev, în prezent vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Rusiei, a afirmat marți că scopul țării sale la negocierile de pace cu Ucraina este de a-și asigura o victorie rapidă și completă, informează Reuters. 'Discuțiile de la Istanbul nu sunt pentru a ajunge la o pace de compromis în term
#Ucraina: Zelenski acuză Rusia de un atac 'deliberat contra civililor' la Sumî
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a acuzat Rusia de un atac 'deliberat contra civililor', atac care a provocat moartea a cel puțin trei persoane și rănirea a 20 la Sumî, în nord-estul țării, la o zi după noi discuții ruso-ucrainene puțin fructuoase, informează AFP. 'La ora actuală, a fost confirmată moartea a t
#Ucraina: Cel puțin doi oameni au fost uciși și 20 răniți într-un atac rusesc asupra Sumî
Doi oameni au fost uciși și aproape 20 au fost răniți marți într-un atac rusesc cu rachete asupra Sumî, în nord-estul Ucrainei, unde, după cum alertează Kievul, ar putea avea loc o nouă ofensivă de amploare al trupelor Moscovei, informează AFP. 'Din nefericire, două persoane au decedat' și 'alte aproape 20 au fost
Olanda: Liderul de extremă dreapta Geert Wilders a anunțat retragerea partidului său din coaliția de guvernare
Liderul de extremă dreapta olandez Geert Wilders a retras marți partidul său PVV din coaliția de guvernare, din cauza unui dezacord asupra imigrației, această retragere deschizând calea spre alegeri anticipate în Țările de Jos, informează AFP. 'Planul nostru pentru drept de azil nu a fost semnat... PVV părăsește coaliția',