Israelul va 'prelua controlul asupra întregii' Fâșii Gaza, susține premierul Benjamin Netanyahu
Premierul Benjamin Netanyahu a declarat luni că Israelul va 'prelua controlul asupra întregii' Fâșii Gaza, unde armata israeliană a ucis 52 de persoane de noaptea trecută până acum, potrivit apărării civile din enclava palestiniană devastată și înfometată, care așteaptă reluarea efectivă a ajutorului umanitar, potrivit France Presse.
'Luptele sunt intense, iar noi progresăm. Vom prelua controlul asupra întregului teritoriu al enclavei', a afirmat șeful guvernului israelian. Agenția umanitară a ONU, Ocha, a anunțat, la rândul său, că se află în 'discuții' cu Israelul, la o zi după decizia acestuia de a ridica parțial blocada la toate ajutoarele umanitare în Gaza, impusă din 2 martie, criticată la nivel internațional, inclusiv de SUA.
Paralel cu intensificarea operațiunilor militare, Israelul poartă discuții indirecte de încetare a focului cu gruparea islamistă palestiniană Hamas, al cărei atac în sudul Israelului, din 7 octombrie 2023, a dus la declanșarea actualului război în Fâșia Gaza.
Pe teren, apărarea civilă din Gaza a raportat luni moartea a 52 de persoane în bombardamentele israeliene asupra enclavei. Armata israeliană a făcut apel la evacuarea imediată a palestinienilor din diferite sectoare din sudul Fâșiei Gaza, între care guvernoratul Khan Yunis, în vederea unei 'ofensive fără precedent'.
Martori au relatat pentru AFP despre lupte duse în apropierea spitalului Nasser din Khan Yunis și o intervenție a forțelor speciale israeliene la domiciliul unui combatant palestinian.
'L-au executat pe tată și i-au răpit fiul de 10 ani și pe mama copilului', a declarat Mohammad Sarhane, evocând o scenă 'apocaliptică', cu tiruri de arme 'peste tot, centuri de foc, avioane de luptă și elicoptere', timp în care s-a refugiat împreună cu copiii săi 'în cea mai izolată parte a casei de teama tirurilor și a exploziilor de obuze'.
Armata a declarat că a atacat duminică 'peste 160 de ținte teroriste' în întreaga enclavă, inclusiv 'puncte de lansare a rachetelor antitanc' și 'infrastructuri subterane'.
Pe plan umanitar, 'autoritățile israeliene ne-au contactat pentru reluarea livrării unui ajutor limitat', a declarat Ocha, menționând că sunt în curs de desfășurare discuții privind modalitățile de furnizare.
'Două milioane de oameni suferă de foame' în Gaza, în timp ce 'tone de hrană sunt blocate la graniță', susține șeful Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus.
'Oameni mor din cauza unor boli care pot fi prevenite în timp ce medicamentele așteaptă la graniță, iar atacurile asupra spitalelor îi privează pe oameni de asistența necesară', a adăugat el.
Netanyahu a anunțat duminică seara că Israelul a autorizat intrarea în Gaza a unei 'cantități de alimente de bază'.
El a precizat luni că țări 'prietene' i-au transmis că nu ar mai putea susține continuarea războiului dacă se răspândesc 'imagini de foamete în masă'. Aliatul său și ministrul de extremă dreapta, Itamar Ben Gvir, l-a acuzat că a făcut o 'greșeală gravă'.
Netanyahu a mai afirmat duminică seara că este deschis unui acord care ar include încetarea ofensivei militare în Gaza, cu condiția 'exilării' Hamas și a 'dezarmării' enclavei. Până în prezent, gruparea Hamas a respins astfel de cereri, declarându-se pregătită să elibereze toți ostaticii răpiți în 7 octombrie în cadrul unui acord global, care ar pune capăt războiului și ar prevedea o retragere totală a Israelului din Fâșia Gaza. AGERPRES/(AS-editor:Lilia Traci, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Antonio Guterres, într-o vizită în Siria, prima a unui secretar general al ONU după 2009
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a sosit sâmbătă în Siria, pentru a-și exprima sprijinul tranziției politice a țării, devastată de peste 13 ani de război, relatează AFP, citând agenția de presă oficială siriană Sana. Această vizită este prima a unui secretar general al ONU în Siria după cea a lui Ban Ki-moon în 2009. E
Drapelul american, incendiat de manifestanți venezueleni pro-Maduro (AFP)
Circa 100 de simpatizanți ai fostului președinte venezuelean Nicolas Maduro au incendiat vineri un drapel american și unul israelian în piața Simon Bolivar din centrul capitalei venezuelene Caracas, lansând sloganuri ostile SUA care l-au capturat pe fostul președinte și sunt omniprezente de atunci în Venezuela, a constat un fotoreporter al AFP.
NATO: Arestarea unei stagiare suspectate de spionaj
O cetățeană canadiană de origine chineză, stagiară la NATO, a fost arestată joi de poliția judiciară federală belgiană pentru suspiciuni de 'spionaj în beneficiul unei țări terțe', a anunțat sâmbătă parchetul federal belgian, citat de AFP. Stagiara lucra la cartierul general strategic al Puterilor Aliate în Europa ale NATO (SHAPE), la
Donald Trump îi critică pe jurnaliști la revenirea sa la gala presei
Președintele american Donald Trump și-a înmulțit atacurile frontale vineri seara cu ocazia revenirii sale la gala presei din Washington, reorganizată sub securitate consolidată după trei luni de la o tentativă de asasinat care provocase evacuarea sa în circumstanțe haotice, relatează AFP. În stilul său obișnuit, Donald Trump a ținut discursul
Armata americană a tras asupra unui petrolier care încerca să evite blocada sa asupra porturilor iraniene
Armata americană a anunțat vineri că a neutralizat un petrolier care încerca să forțeze blocada impusă de SUA porturilor iraniene, trăgând asupra sălii motoarelor acestuia și a afirmat că nava nu se mai îndreaptă spre Iran, relatează AFP. 'Am neutralizat petrolierul după ce echipajul său a încercat să forțeze blocada de cel puțin pa
Procurorul Karim Khan de la Curtea Penală Internațională a fost demis de statele membre (surse diplomatice)
Adunarea statelor membre ale Curții Penale Internaționale (CPI) l-a demis vineri pe procurorul acestei instanțe, Karim Khan, afirmă surse diplomatice ale agențiilor AFP și Reuters. Conform acestora, decizia a fost aprobată de 82 din cele 125 de țări reprezentate; Franța, Norvegia și Olanda anunțaseră public că susțin demiterea. Khan, în
Canada inaugurează podul Gordie Howe între Ontario și Detroit fără participarea SUA
Canada a marcat vineri deschiderea podului Gordie Howe între orașele Windsor din statul canadian Ontario și Detroit din statul american Michigan fără participarea la ceremonie a vreunui oficial din SUA, după o dispută privind împărțirea taxei de trecere și în contextul noilor amenințări ale președintelui american Donald Trump cu taxe vamale de 50%,
Președintele Trump anunță o anchetă împotriva UE, care a amendat ''ilegal'' Google
Președintele american Donald Trump a condamnat vineri Uniunea Europeană pentru amenda de 890 de milioane de euro aplicată corporației Google, parte a conglomeratului Alphabet, și a anunțat că Statele Unite vor declanșa o anchetă ca retorsiune, transmite Reuters.
Gruparea yemenită Houthi susține că nu blochează Strâmtoarea Bab-el-Mandeb, ci doar navele saudite
Gruparea yemenită Houthi a afirmat vineri că blocada sa maritimă împotriva Arabiei Saudite nu urmărește să închidă complet Strâmtoarea Bab-el-Mandeb, informează AFP. ''Nu e nicio închidere a (strâmtorii) Bab-el-Mandeb, așa cum sugerează unii'', iar rebelii aplică doar ''o blocadă care nu af
Orientul Mijlociu: UE întârzie difuzarea imaginilor prin satelit la cererea SUA
Uniunea Europeană a decis să amâne cu 24 de ore difuzarea imaginilor satelitare din programul spațial Copernicus care acoperă o parte din Golful Oman, la solicitarea SUA, care au reluat ostilitățile cu Iranul de pe 7 iulie, potrivit unei decizii publicate în jurnalul oficial, relatează AFP. Pe 26 mai 2026, autoritățile americane au
Trump avertizează China și Rusia să nu se amestece în războiul cu Iranul
Președintele american Donald Trump a declarat vineri că nu crede că Rusia și China ''participă'' la conflictul în desfășurare cu Iranul, dar a avertizat că acestea s-ar implica ''ar fi foarte rău pentru ele'', relatează Reuters. ''Președintele Xi mi-a spus, la recenta noastră întâlnire
Partidul polonez Lege și Justiție pierde peste 30 de deputați care refuză apropierea de extrema dreaptă
Partidul naționalist polonez Lege și Justiție (PiS) a pierdut vineri peste 30 de deputați care au refuzat să se alinieze reorientării principalei formațiuni de opoziție către extrema dreaptă, transmite AFP. Liderul partidului și promotorul poziției radicale, Jaroslaw Kaczynski, le acordase celor dispuși să îi urmeze direcția termen p&aci
Grecia: Premierul Mitsotakis susține că nu vor avea loc alegeri anticipate, în pofida scandalului legat de subvențiile UE
Prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis, al cărui guvern este sub presiune din cauza unui scandal de amploare legat de deturnarea de subvenții agricole ale Uniunii Europene, a afirmat vineri că nu vor avea loc alegeri legislative anticipate, contrar celor lăsate să se înțeleagă de speculațiile transmise de anumite media locale, relatează AFP.
Netanyahu va fi primit marți de Trump la Casa Albă, anunță biroul său
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu se va deplasa luni la Washington la invitația președintelui american Donald Trump, cu care se va întâlni marți la Casa Albă, a anunțat vineri biroul său, relatează AFP și Reuters. În cursul acestei vizite, în plină reluare a ostilităților între SUA și Iran, el va asista
Curtea Constituțională din Germania impune examinarea individuală a cererilor de viză ale afganilor
Guvernul Germaniei trebuie să examineze individual cererile de viză ale afganilor, deși a sistat un program special de primire a imigranților din Afganistan, a stabilit vineri Curtea Constituțională, conform dpa. Instanța cu sediul la Karlsruhe a arătat că trebuie luate în considerare problemele individuale ale fiecărui cetățean străin c














