logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Trump susține că are o dată limită pentru a obține o înțelegere între #Ucraina și Rusia

Imagine din galeria Agerpres

Președintele american Donald Trump a sugerat joi că și-a stabilit o dată limită pentru a obține un acord de pace între Rusia și Ucraina, iar această dată se apropie, dar nu a precizat-o, relatează agențiile Reuters și EFE.

'Am propria mea dată limită și dorim ca aceasta să fie rapidă', a declarat Trump presei înaintea unui dejun de lucru la Casa Albă cu premierul norvegian Jonas Gahr Stoere.

'Credem cu tărie că ambele doresc pacea, dar trebuie să se așeze la masă' pentru negocieri, a adăugat el despre cele două țări aflate în război. 'De mult timp așteptăm', a completat președintele american.

Secretarul său de stat, Marco Rubio, a avertizat la sfârșitul săptămânii trecute că se apropie momentul în care Trump va decide retragerea SUA din demersurile de soluționare a războiului ruso-ucrainean dacă nu se înregistrează progrese.

La rândul său, vicepreședintele american J.D. Vance a declarat miercuri, referindu-se la o propunere a lui Trump pentru un plan de pace, că această propunere este 'foarte explicită' și că a sosit momentul în care Moscova și Kievul trebuie să o accepte, altfel 'Statele Unite se vor retrage din proces'.

Trump a inclus însă în planul său de pace controlul rusesc de jure asupra peninsulei Crimeea, idee respinsă categoric de președintele ucrainean Volodimir Zelenski, ceea ce a condus la noi tensiuni între acesta și liderul de la Casa Albă.

'Facem tot ce ne-au propus partenerii noștri, cu excepția a ceea ce este contrar legislației și Constituției' ucrainene, a spus joi Zelenski la o conferință de presă în timpul unei vizite în Africa de Sud.

Anterior, marți, el a declarat că Ucraina nu va recunoaște niciodată ocupația rusă în Crimeea, afirmând că 'acesta este pământul nostru, pământul poporului ucrainean' și că în plus Constituția nu-i permite să cedeze teritorii, declarație după care Trump l-a avertizat într-un mesaj pe rețeaua sa de socializare Truth Social că 'poate avea pacea, sau poate lupta încă trei ani înainte să piardă toată țara'.

'Crimeea a fost pierdută cu ani în urmă sub auspiciile președintelui Barack Hussein Obama și nici măcar nu este un punct de discuție. Nimeni nu-i cere lui Zelenski să recunoască Crimeea ca teritoriu al Rusiei, dar dacă vrea Crimeea, de ce nu au luptat pentru ea în urmă cu 11 ani când a fost predată Rusiei fără niciun foc de armă?', a adăugat președintele american.

'Nu am nimic de-a face cu Rusia, dar am mult cu dorința de a salva, în medie, cinci mii de soldați ruși și ucraineni pe săptămână, care mor pentru absolut niciun motiv. Declarațiile făcute de Zelenski astăzi nu vor face altceva decât să prelungească măcelul, și nimeni nu dorește asta', a completat Trump, care a atenționat de asemenea că 'situația Ucrainei este foarte gravă' și declarațiile președintelui ucrainean 'sunt foarte dăunătoare pentru negocierile de pace cu Rusia'.

Conform publicației americane Axios, propunerea lui Trump de plan de pace include recunoașterea de către SUA a peninsulei Crimeea ca parte a Rusiei și recunoașterea de facto a controlului rusesc asupra celorlalte teritorii ucrainene ocupate. De asemenea, același plan, care nu pare să fie agreat de Ucraina și de aliații ei europeni, ar mai cuprinde excluderea aderării Ucrainei la NATO, ridicarea sancțiunilor impuse Rusiei și trecerea sub control american a centralei nucleare Zaporojie.

Planul de pace propus de Trump a fost discutat miercuri la Londra la o reuniune la care au participat Marea Britanie, SUA, Franța, Germania și Ucraina. Această reuniune ar fi trebuit să fie una la nivel de miniștri de externe, dar a fost redusă la un nivel inferior după ce secretarul american de stat Marco Rubio și-a anulat participarea în urma declarațiilor lui Zelenski despre Crimeea.

Potrivit lui Zelenski, un document cu propuneri rezultate în urma întâlnirii desfășurate miercuri la Londra ar trebui să se afle acum pe biroul lui Trump. 'În urma propunerilor venite din partea Statelor Unite, au apărut și alte elaborări și cred că astăzi acest document este pe biroul președintelui Trump', a spus joi președintele ucrainean. Conform acestuia, discuțiile de la Londra nu au fost 'ușoare, dar au fost 'constructive'.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 534

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 26-06-2026 05:47

Noua Zeelandă avertizează cu privire la incursiuni militare chineze 'persistente' în Pacific

Testele de rachete balistice și incursiunile Marinei chineze vor deveni o caracteristică 'persistentă' în Pacific pe măsură ce Beijingul își consolidează prezența militară, au avertizat oficiali neozeelandezi într-un document intern obținut de AFP. 'Ne așteptăm ca acțiunile chineze, cum ar fi tranzitul grupului operațional al Mari

Politic Ex 26-06-2026 04:10

Discuțiile dintre Liban și Israel de la Washington vor continua vineri

Cea de-a cincea sesiune de negocieri dintre Israel și Liban mediată de SUA și programată inițial să se încheie joi va continua în cele din urmă vineri la Washington, a anunțat Departamentul de Stat american, transmite AFP. 'Discuțiile dintre Israel și Liban sunt încă în desfășurare, în timp ce noi continuăm să

Politic Ex 26-06-2026 03:48

Rusia afirmă că a doborât 28 de drone care zburau spre Moscova

Cel puțin 28 de drone care se îndreptau spre Moscova au fost doborâte în decurs de aproximativ o oră în noaptea de joi spre vineri, a anunțat primarul capitalei ruse, Serghei Sobianin, citat de AFP. 'Specialiștii serviciilor de urgență intervin în locurile în care au căzut resturile', a scris Sobiani

Politic Ex 25-06-2026 22:17

#Ucraina: Explozii auzite la Kiev în timpul unei alerte aeriene (AFP)

Mai multe explozii au fost auzite joi seara la Kiev, au relatat jurnaliști ai AFP, la câteva minute după ce forțele aeriene și autoritățile municipale au avertizat că rachete rusești se îndreaptă spre capitala Ucrainei. Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a indicat pe contul său de Telegram că apărările antiaeriene sunt în fun

Politic Ex 25-06-2026 21:58

Secretarul general Rutte: NATO va anunța la summitul din Turcia contracte de apărare de miliarde de dolari

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat joi la Consiliul Atlantic că la summitul din 7-8 iulie de la Ankara alianța va anunța noi contracte pentru apărare, în valoare de miliarde de dolari, informează Reuters. În remarcile de la grupul de reflecție american, el a mai spus că la reuniunea la vârf, unde va fi pr

Politic Ex 25-06-2026 21:31

IMO suspendă evacuarea a mii de marinari din zona Golfului după incidentul din Strâmtoarea Ormuz

Organizația Maritimă Internațională (IMO), agenție a ONU pentru securitatea pe mare, a suspendat joi, după numai două zile de la lansare, operațiunea de evacuare a mii de marinari blocați în zona Golfului Persic din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz de la începutul războiului dintre Statele Unite și Iran, transmite Reuters.

Politic Ex 25-06-2026 20:35

Summit Macron-Meloni: Franța și Italia vor o coaliție post-UNIFIL în Liban

Președintele francez Emmanuel Macron și premierul Italiei, Giorgia Meloni, au declarat după ce s-au întâlnit joi la Antibes că doresc să lanseze o coaliție pentru întărirea suveranității Libanului după încheierea misiunii ONU în această țară, UNIFIL, transmite AFP. Dispozitivul ar urma să fie realizat 'evident

Politic Ex 25-06-2026 19:31

Un proiectil de origine necunoscută a lovit un cargou în Strâmtoarea Ormuz

Un cargou a fost lovit joi de un proiectil de origine necunoscută în timp ce naviga în partea de sud a Strâmtorii Ormuz, în largul coastei Omanului, conform datelor de monitorizare ale agenției britanice pentru securitate maritimă UKMTO, relatează agenția de presă EFE. Potrivit UKMTO, căpitanul cargoului a semnalat că n

Politic Ex 25-06-2026 18:48

'Nu vrem război', afirmă Lukașenko, după ce s-a întâlnit cu reprezentanți ai lui Zelenski

Președintele belarus Aleksandr Lukașenko a dezvăluit joi că s-a întâlnit recent la Minsk cu reprezentanți ai omologului său ucrainean Volodimir Zelenski, o întâlnire desfășurată pe fondul escaladării tensiunilor dintre țările lor în urma amenințărilor lui Zelenski cu acțiuni de neutralizare a releelor de pe teritoriul Belarusului folosit

Politic Ex 25-06-2026 17:54

SUA250/ Trump va susține un discurs pe Muntele Rushmore

Președintele american Donald Trump va susține un discurs pe Muntele Rushmore, sculptura colosală care poartă chipurile a patru foști președinți, discurs ce se înscrie în seria evenimentelor de aniversare a 250 de ani de la independența SUA, a anunțat joi Casa Albă, relatează agenția EFE. Discursul lui Trump de pe Muntele Rushmore v

Politic Ex 25-06-2026 16:53

Rețelele infracționale sunt 'tot mai digitale', avertizează comisarul european pentru afaceri interne

Comisarul european pentru afaceri interne și migrație, Magnus Brunner, a atras atenția joi că rețelele infracționale 'devin tot mai digitale', în timp ce forțele de ordine europene 'nu au evoluat în același ritm', motiv pentru care a evidențiat noul mandat al agenției de cooperare polițienească Europol, relatează agenția EFE.

Politic Ex 25-06-2026 16:46

Tajani i-a spus omologului iranian că Italia nu a autorizat niciodată folosirea bazelor pentru operațiuni de luptă

Vicepremierul și ministru de externe al Italiei, Antonio Tajani, a declarat joi că i-a spus omologului său iranian Abbas Araghchi că Italia nu a permis ca bazele sale să fie utilizate de forțele americane pentru operațiuni de luptă în timpul războiului cu Iranul, transmite ANSA. Precizarea vine după ce secretarul general al NATO, Mark Ru

Politic Ex 25-06-2026 15:06

Washingtonul nu poate media dacă susține Kievul în război, semnalează Kremlinul

Kremlinul a afirmat joi că apreciază eforturile președintelui american Donald Trump de a media în războiul din Ucraina, dar în același timp presupune că Statele Unite înțeleg că nu pot juca un astfel de rol de mediator în timp ce susțin una dintre taberele în conflict, relatează Reuters. Publicația ucraineană Kiev

Politic Ex 25-06-2026 14:53

Rubio avertizează în legătură cu un 'haos total' dacă se introduc taxe pentru traversarea Strâmtorii Ormuz

Secretarul de stat american Marco Rubio, aflat într-un turneu în Golf, a avertizat joi în legătură cu 'haosul total' pe care l-ar putea provoca introducerea de către Iran a unor taxe pe care navele ar trebui sa le achite pentru traversarea Strâmtorii Ormuz, relatează AFP. Teheranul amenințase anterior cu 'mă

Politic Ex 25-06-2026 14:34

Franța sechestrează un al cincilea petrolier din 'flota din umbră' a Rusiei

Președintele francez Emmanuel Macron a anunțat joi că Marina militară franceză a interceptat marți un petrolier în largul coastelor insulei italiene Sicilia, într-o nouă operațiune împotriva așa-numitei 'flote din umbră' (sau 'flotă fantomă') folosită de Rusia pentru exporturile sale de petrol pe care UE și SUA încearcă să le &