Nu va exista o normalizare a relațiilor cu Rusia după războiul din #Ucraina, consideră șeful NATO
Nu va exista nicio normalizare a relațiilor cu Rusia, nici măcar după încheierea războiului din Ucraina, a apreciat miercuri secretarul general al NATO, Mark Rutte, citat de Reuters.
'Asta nu se va întâmpla. Va dura decenii, pentru că există o lipsă totală de încredere (între părți). Amenințarea este încă acolo. Chiar dacă războiul se încheie, amenințarea rusă este încă acolo', le-a declarat Rutte jurnaliștilor la Varșovia, unde miercuri s-a aflat într-o vizită de lucru.
Mark Rutte s-a declarat 'optimist și pozitiv' în evaluarea inițiativei SUA de a negocia cu Ucraina și Rusia pentru 'ieșirea din impas' în războiul ruso-ucrainean, conform EFE.
În cursul unei conferințe la Warsaw School of Economics, Rutte a subliniat că negocierile conduse de SUA sunt în conformitate cu aspirațiile ucrainene și europene de 'a aduce Ucraina la o pace durabilă și ca (Vladimir) Putin să nu mai încerce niciodată să atace Ucraina'.
Deși și-a exprimat speranța cu privire la procesul în curs, secretarul general al NATO a recunoscut incertitudinea cu privire la detaliile specifice ale unui posibil acord de pace care ar fi acceptat de ambele părți și în legătură cu încetarea focului. 'Nu pot prezice acum exact cum vor arăta acordul de pace și cel de încetare a focului, pentru că acestea se discută acum', a spus el.
Cu toate acestea, Mark Rutte a afirmat că orice rezultat trebuie să garanteze stabilitatea pe termen lung și că, 'oricare ar fi rezultatul, acesta trebuie să fie durabil'.
Întrebat cu privire la atitudinea președintelui american Donald Trump față de președintele rus Vladimir Putin și cel ucrainean Volodimir Zelenski, Rutte a spus că atât liderul american, cât și administrația sa sunt 'experimentați' și 'deloc naivi', deoarece 'sunt conștienți cu cine au de-a face'.
Totodată, secretarul general al NATO a subliniat, de asemenea, că 'nu Statele Unite îi forțează pe europeni să cheltuiască mai mult pentru apărarea lor, ci Rusia', care a dat naștere unui nou scenariu de insecuritate prin 'atacul inconștient' asupra Ucrainei în 2022.
Referindu-se la cererile Washingtonului ca aliații din NATO să-și majoreze cheltuielile de apărare, Rutte a declarat că 'Europa trebuie să fie conștientă că 'Unchiul Sam' o sprijină, dar și Washingtonul trebuie să știe că aliații din NATO sunt la înălțimea sarcinii'. În acest sens, el a lăudat Polonia și țările baltice pentru 'intenția lor de a aloca 5% (din produsul lor intern brut) în următorii ani'.
În același timp, Rutte a afirmat că Europa poate avea în continuare încredere în administrația de la Washington, după o breșă de securitate majoră, ca urmare a includerii din greșeală a unui jurnalist într-un grup de chat la care participau înalți responsabili americani, între care secretarul apărării și vicepreședintele SUA, pentru a coordona lovituri militare americane asupra rebelilor houthi din Yemen.
Jeffrey Goldberg, redactor-șef al publicației The Atlantic, a declarat luni într-un articol că a fost invitat în mod neașteptat în grupul de chat criptat de pe aplicația de mesagerie Signal.
Capturi de ecran ale chat-ului publicate miercuri de The Atlantic indică faptul că secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a trimis prin SMS planuri de ucidere a unui lider militant houthi din Yemen cu două ore înainte de o operațiune militară care, în mod normal, ar fi un secret bine păzit.AGERPRES/(AS-redactor: Lilia Traci, editor: Ionuț Mareș, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Armata israeliană își ridică nivelul de alertă înainte de marile sărbători evreiești
Șeful statului-major al armatei israeliene, generalul Eyal Zamir, a anunțat joi că a ordonat ridicarea nivelului de alertă din cauza tensiunilor în creștere din Cisiordania ocupată și a apropierii sărbătorilor evreiești din septembrie, transmite AFP. ''Pregătim planuri de operațiuni pe toate fronturile, din Iran în Liban și
#Ucraina: Forțele ruse au efectuat un atac cu drone în plină zi, la periferia Kievului
O persoană a fost rănită într-un atac cu drone efectuat joi dimineață de forțele ruse la periferia Kievului, fiind de asemenea avariată infrastructura, au anunțat autoritățile locale, transmit AFP și Reuters. Aceste atacuri în timpul zilei sunt tot mai rare, Rusia și Ucraina intensificându-și loviturile la distanțe mari ce vi
Kremlinul respinge avertismente din presa americană despre un atac al Rusiei asupra unui membru al NATO
Kremlinul a respins joi articole din presa americană conform cărora Rusia ar putea ataca un stat membru al NATO și că scopul vizitei de săptămâna aceasta la Moscova a directorului CIA (Agenția Centrală de Informații) John Ratcliffe a fost să avertizeze împotriva unei astfel de acțiuni, transmite Reuters. Solicitat să comenteze arti
Președintele iranian se va întâlni cu omologul său rus săptămâna viitoare la Bișkek
Președintele iranian Masoud Pezeshkian se va întâlni săptămâna viitoare cu omologul său rus Vladimir Putin pe marginea summitului Organizației pentru Cooperare de la Shanghai (OCS) ce va avea loc în Kîrgîzstan, a anunțat ambasadorul Iranului la Moscova, citat joi de AFP. Summitul anual al OCS se va desfășura
Rusia amenință că ar putea lovi obiective militare britanice din #Ucraina și din alte părți
Rusia ar putea lovi obiective militare britanice din Ucraina și din afara acestei țări ca reacție la loviturile ucrainene pe teritoriul rus cu rachete furnizate de Regatul Unit, a afirmat joi Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe de la Moscova, citată de Reuters. Ea a cerut Londrei să renunțe la atitudinea ostil
Șeful spionajului rus confirmă că a discutat cu directorul CIA la Moscova
Serghei Narîșkin, șeful serviciului de spionaj rus SVR, a declarat joi că a avut o ''întâlnire la nivel de lucru'' cu directorul CIA (Central Intelligence Agency - agenția de informații externe a SUA) John Ratcliffe săptămâna aceasta, la Moscova, transmite Reuters. Narîșkin a afirmat că discuția s-
Trump îl învinovățește pe Biden pentru moartea a 13 americani în atentatul de la aeroportul din Kabul din 2021
Președintele american Donald Trump a atribuit miercuri moartea a 13 americani într-un atentat cu bombă de la aeroportul din Kabul ''proastei gestionări'' a retragerii din Afganistan de către predecesorul său, Joe Biden (2021-2025), informează EFE. ''Această catastrofă a fost o consecință a retragerii din țară, tot
Phenianul condamnă vânzarea de arme americane către Coreea de Sud și promite un răspuns ferm
Ministerul de Externe nord-coreean a denunțat joi decizia SUA de a aproba vânzarea de rachete și echipament conex către Coreea de Sud și a promis că va răspunde ''ferm și imediat'' la actele ostile, a relatat Reuters, citând agenția de stat nord-coreeană KCNA. ''Am recunoscut încă o dată și clar exprim
Hackeri chinezi au accesat computerele de la Departamentul Justiției, NASA, Rezerva Federală și Senatul Statelor Unite
Statele Unite au afirmat miercuri că au ripostat la o operațiune chineză de piraterie informatică răspunzătoare de accesarea neautorizată a computere de la Departamentul Justiției, NASA (Administrația Națională Aeronautică și Spațială), Rezerva Federală a SUA, Senatul de la Washington și alte instituții americane importante, transmite Reuters.
Rusia anunță că a efectuat atacuri masive asupra industriei militare și a centrelor logistice din Ucraina
Forțele ruse au lansat un atac masiv în noaptea de miercuri spre joi asupra unor ținte ale industriei militare ucrainene și a unor centre logistice din orașele Kiev, Zaporojie, Krivoi Rog, Kremenciuk și Odesa, a anunțat joi Ministerul Apărării rus, informează EFE. Potrivit ministerului citat, în Kiev și în regiunea înco
Marco Rubio felicită Republica Moldova de Ziua Independenței
Secretarul de stat al Statelor Unite, Marco Rubio, a transmis felicitări poporului Republicii Moldova cu ocazia împlinirii a 35 de ani de la proclamarea independenței, reafirmând angajamentul Washingtonului față de suveranitatea și independența țării, informează joi Moldpres. ''În numele Statelor Unite ale Americii, f
Acordul Meta cu 51 de state americane limitează accesul adolescenților la Instagram și Facebook
Compania americană Meta, condusă de multimiliardarul Mark Zuckerberg, a încheiat miercuri un acord cu 51 de state și teritorii din componența SUA care limitează accesul adolescenților la platformele Instagram și Facebook. AFP prezintă principalele prevederi ale înțelegerii care va intra în vigoare numai după ce este validată de un judecător federal.
Regele Charles, mesaj de Ziua Independenței Republicii Moldova
Regele Charles al III-lea al Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord a transmis joi un mesaj de felicitare președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, și cetățenilor țării cu ocazia împlinirii a 35 de ani de la proclamarea independenței, exprimându-și speranța pentru consolidarea relațiilor dintre cele două state, informează Moldpres.
Președintele francez Emmanuel Macron va efectua o vizită la Londra săptămâna viitoare
Președintele francez Emmanuel Macron va efectua o deplasare la Londra săptămâna viitoare, devenind primul lider european care îl vizitează pe premierul britanic Andy Burnham de la preluarea mandatului acestuia, transmite dpa. Vizita este încă o dovadă că fostul primar al zonei metropolitane Manchester pare decis să continue p
VIDEO Mesajul Maiei Sandu, la 35 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova: Să celebrăm ceea ce ne unește
Președinta Maia Sandu a transmis joi un mesaj cu prilejul marcării a 35 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova în care a afirmat că independența înseamnă să fii stăpân la tine acasă, să fii puternic în decizii și să lași copiilor o moștenire demnă, relatează Moldpres, care menționează că șefa statului a lansat și un în














