logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

#Ucraina: Lideri europeni se întâlnesc luni la Paris pentru a-și uni vocea împotriva președintelui Trump

Image

Lideri ai 'principalelor țări europene' se întâlnesc luni la Paris pentru discuții despre securitatea europeană și Ucraina într-un moment în care administrația americană atacă UE și intenționează să negocieze direct cu Rusia pentru a pune capăt războiului, transmite duminică AFP.

Președintele francez Emmanuel Macron va găzdui reprezentanți ai 'principalelor țări europene' pentru discuții despre 'securitatea europeană', a declarat duminică ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot la postul de radio France Inter. El nu a precizat cine va participa la această 'întâlnire de lucru', dar potrivit unei surse diplomatice europene, la Paris ar urma să fie prezenți lideri din Germania, Polonia, Italia, Danemarca, precum și Marea Britanie, în afara UE. Liderii UE Ursula von der Leyen și Antonio Costa, precum și secretarul general al NATO, Mark Rutte, vor participa, de asemenea, la reuniune, potrivit sursei.

Această întâlnire are loc într-un moment deosebit de delicat în relația transatlantică, deoarece inițiativele președintelui american Donald Trump, care a reluat discuțiile cu omologul său rus Vladimir Putin, îi îngrijorează pe europeni.

Președintele american a anunțat săptămâna aceasta că se va întâlni cu omologul său rus în Arabia Saudită pentru a începe negocierile privind Ucraina, unde războiul declanșat de invazia rusă va intra în al patrulea an pe 24 februarie. Conferința de Securitate de la Munchen (Germania), care a avut loc de vineri până duminică, a fost marcată de un discurs ostil al vicepreședintelui american JD Vance la adresa UE, acuzată în special de nerespectarea 'libertății de exprimare', precum și de confirmarea faptului că americanii iau în calcul negocieri privind Ucraina fără europeni.

Întrebat la Munchen despre posibila participare a europenilor, emisarul special al președintelui Donald Trump pentru Ucraina, Keith Kellogg, a răspuns: 'Fac parte din școala realistă, cred că asta nu se va întâmpla'.

Tot la Munchen, președintele ucrainean Volodimir Zelenski și-a îndemnat aliații să își consolideze o poziție comună pentru a evita un acord încheiat de americani 'pe la spatele' Ucrainei și Europei.

Președintele Donald Trump 'nu a menționat nici măcar o dată că America are nevoie de Europa la masa negocierilor', a avertizat președintele Zelenski. 'Lui Trump nu-i plac prietenii slabi, el respectă forța', a subliniat el.

'Doar ucrainenii pot decide să înceteze luptele și îi vom sprijini până când vor lua această decizie', a declarat duminică ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot.

Ucrainenii 'nu se vor opri niciodată atât timp cât nu vor fi siguri că pacea care le este propusă va fi de durată' și cât nu vor avea o garanție de securitate. 'Cine va aduce garanțiile? Europenii vor fi aceia' care o vor face, a mai spus șeful diplomației franceze, subliniind că 'da, europenii vor fi într-un fel sau altul parte la discuțiile' menite să pună capăt războiului din Ucraina.

'Rolul Statelor Unite este de a-l determina pe Putin să negocieze' și ele cred că pot 'realiza acest lucru printr-un amestec de presiune și dialog', a continuat Barrot. 'Noi am înțeles de mult timp că este inutil să dialogăm și, în opinia mea, vor înțelege rapid că doar presiunea îl va aduce pe Putin la masa negocierilor', a conchis el.

Miniștrii de externe francez, german, polonez, italian, spaniol, britanic și ucrainean s-au întâlnit miercuri la Paris. Au fost apoi uimiți să afle că Donald Trump a vorbit timp de o oră și jumătate cu Vladimir Putin, care a fost izolat pe plan internațional după invadarea Ucrainei.

Miniștrii reuniți în capitala Franței au declarat apoi că nu va exista nicio decizie cu privire la Ucraina fără Kiev și Europa, dar europenii se luptă să își facă vocea auzită, notează France Presse. AGERPRES/(AS - redactor: Raluca-Elena Anghel, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 746

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 16-05-2025 22:12

Europenii pregătesc sancțiuni împotriva Moscovei 'în coordonare' cu Washingtonul (Macron)

Președintele francez Emmanuel Macron a declarat vineri că europenii continuă să pregătească sancțiuni împotriva Rusiei 'în coordonare' cu Statele Unite pe care le-ar impune dacă Moscova va continua să refuze o încetare a focului în Ucraina, relatează AFP. 'Ceea ce rămâne relevant este (...) singura pro

Politic Ex 16-05-2025 20:33

Ministrul german al apărării:Bugetul apărării ca procent din PIB este nerelevant, contează completarea lacunelor în capabilități

Statele europene membre ale NATO trebuie să se concentreze pe acoperirea lacunelor în capacitățile lor militare, nu pe creșterea pur și simplu a bugetelor apărării, a declarat vineri ministrul german al apărării, Boris Pistorius, care s-a delimitat de colegul său de la Externe, Johann Wadephul, ce și-a manifestat joi sprijinul față de cererea președintelui amer

Politic Ex 16-05-2025 19:54

Procurorul-șef al CPI se retrage temporar, pe parcursul unei anchete privind un presupus comportament sexual inadecvat

Procurorul Curții Penale Internaționale (CPI), Karim Khan, vizat din noiembrie de o anchetă pentru o 'presupusă abatere', s-a retras temporar din funcție, a anunțat vineri biroul său, relatează AFP, Reuters și dpa. Magistratul britanic este ținta unor acuzații de comportament sexual inadecvat. 'Procurorul și-a anunțat decizia de a-

Politic Ex 16-05-2025 19:48

Summitul CPE: Premierul albanez îngenunchează în fața Giorgiei Meloni și îi spune lui Macron 'Majestatea Voastră'

Premierul socialist albanez Edi Rama, care a găzduit vineri la Tirana un summit al Comunității Politice Europene (CPE), a dat acestei reuniuni un ton vesel, cu o serie de glume și gesturi neobișnuite, precum îngenuncherea în fața omoloagei sale italiene Georgia Meloni sau adresarea către președintele francez Emmanuel Macron cu formula 'Majestatea Voas

Politic Ex 16-05-2025 19:24

Reducerea forțelor americane în Europa: Discuțiile vor începe în acest an, anunță ambasadorul SUA la NATO

Statele Unite vor începe în acest an discuțiile cu aliații săi europeni în legătură cu reducerea forțelor americane din Europa, a afirmat vineri ambasadorul SUA la NATO, Matthew Whitaker, transmite Reuters. ''Cu siguranță va fi după summitul NATO (de la Haga, din 24-25 iunie), cândva ulterior în cursul anu

Politic Ex 16-05-2025 18:53

#Ucraina: Zelenski, nemulțumit de negocierile cu Rusia de la Istanbul, cere din nou sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski și-a exprimat vineri regretul cu privire la ceea ce el a numit o șansă de pace ratată, după ce la Istanbul a avut loc o primă rundă de negocieri între Ucraina și Rusia după mai mult de trei ani, relatează agenția DPA. Un armistițiu și o întâlnire directă între Volodimir Zelenski

Politic Ex 16-05-2025 18:22

Organizatorii marșului Pride de la Budapesta fac apel la UE să-l sancționeze pe Orban

Organizatorii marșului Pride de la Budapesta, amenințat de o interdicție după adoptarea unei noi legi ungare, au cerut vineri Uniunii Europene să ia măsuri împotriva guvernului lui Viktor Orban și inițiativelor acestuia de restrângere a drepturilor comunității LGBT+, relatează AFP. Legea în cauză, adoptată în această pr

Politic Ex 16-05-2025 18:12

Serbia: Președintele Aleksandar Vucic afirmă că în termen de 18 luni sunt posibile alegeri anticipate

Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, s-a arătat vineri deschis față de ideea organizării de alegeri legislative anticipate, poziție adoptată în premieră după începerea protestelor antiguvernamentale în urmă cu șase luni, transmit DPA și Tanjug. ''Alegeri parlamentare pot avea loc în termen de 18 luni dacă ins

Politic Ex 16-05-2025 17:38

Negocierile între #Ucraina și Rusia: Un armistițiu, o întâlnire Putin-Zelenski și un schimb de prizonieri, principalele teme abordate

Negociatorii ruși și ucraineni au anunțat vineri, după tratativele desfășurate Istanbul, că au discutat despre posibilitatea unui armistițiu, organizarea unei întâlniri între președinții Vladimir Putin și Volodimir Zelenski, și efectuarea unui schimb de 1.000 de prizonieri din fiecare tabără, schimb care este singura înțelegere concretă conven

Politic Ex 16-05-2025 17:14

Germania ar fi o 'țară mai săracă' fără imigrație, spune președintele Steinmeier

Președintele german Frank-Walter Steinmeier a făcut apel vineri la dezbateri 'raționale' cu privire la migrație, pe fondul intensificării controalelor la frontieră decise de noul guvern al țării, relatează dpa. 'Imigrația nu a fost niciodată ușoară', a declarat Steinmeier la Berlin, la un eveniment care a marcat cea de-a 50-a a

Politic Ex 16-05-2025 16:30

Prima rundă de negocieri între #Ucraina și Rusia s-a încheiat fără progrese

Prima rundă de negocieri de pace între Rusia și Ucraina după mai mult de trei ani s-a încheiat vineri la Istanbul și a durat mai puțin de două ore, fără vreun semn aparent de progres, dar, potrivit surselor din ambele părți, discuțiile ar putea continua tot vineri după o pauză, relatează agențiile Reuters, AFP și EFE. Potrivit agen

Politic Ex 16-05-2025 15:44

Zelenski: O încetare a focului necondiționată, prima prioritate a Ucrainei în discuțiile cu Rusia de la Istanbul

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că prima prioritate a Ucrainei în discuțiile cu Rusia de la Istanbul este să asigure o încetare a focului necondiționată pentru a crea o bază pentru viitoare discuții privind un acord de pace, a consemnat Reuters. Liderul ucrainean a făcut aceste remarci în capitala

Politic Ex 16-05-2025 15:24

Familiile ostaticilor israelieni din Gaza îi cer premierului Netanyahu să nu rateze o 'ocazie istorică' de a-i elibera

Cea mai mare asociație de familii ale ostaticilor israelieni din Fâșia Gaza i-a cerut vineri premierului Benjamin Netanyahu să nu rateze o 'ocazie istorică' de a-i elibera din mâinile islamiștilor palestinieni, transmite AFP. 'Familiile ostaticilor s-au trezit azi-dimineață cu inimile grele și cu o mare îngrijorar

Politic Ex 16-05-2025 14:38

#Ucraina vrea să negocieze cu Rusia o viitoare întâlnire directă Zelenski-Putin (sursă)

Ucraina vrea să negocieze o viitoare întâlnire directă între președintele Volodimir Zelenski și omologul său rus Vladimir Putin, în timpul discuțiilor programate vineri între cele două părți la Istanbul, a declarat pentru AFP o sursă diplomatică ucraineană. 'O posibilă întâlnire între președi

Politic Ex 16-05-2025 14:34

Donald Trump afirmă că nu s-a consultat cu Israelul în privința recunoașterii noului guvern de la Damasc

Președintele american Donald Trump a afirmat vineri că nu s-a consultat cu Israelul în legătură cu decizia SUA de a recunoaște noul guvern din Siria, transmite Reuters. ''Nu i-am întrebat în legătură cu asta. Am crezut că este lucrul corect de făcut. Mi s-a acordat multă încredere pentru a face asta. Noi vrem ca