REPORTAJ/Român în expediție la -40 de grade, unde mașinile parcate au motorul pornit; 10 km la volan pe un fluviu înghețat

Cosmin Crăciun, un buzoian pasionat de călătorii, a străbătut aproximativ 12.000 km, după ce a traversat Siberia, pentru a ajunge în Yakutsk, cel mai rece oraș din lume, unde temperaturile scad frecvent sub -40, -50 de grade Celsius.
Călătoria a fost una plină de aventuri, dar și dificilă. Fără a avea o mașină cu dotări speciale, Crăciun parcurs 10 km pe un fluviu înghețat și a trăit viața de zi cu zi a localnicilor într-o zonă cu temperaturi extreme.
Românul și-a început expediția în luna ianuarie. A străbătut Turcia, Georgia, Munții Caucaz, Kazakhstan, iar după aproximativ 9.500 de km, s-a oprit în Rusia, pentru a vizita Lacul Baikal. Din țară a plecat singur, la volanul unui autoturism Dacia Duster 3.
'Am plecat pe 11 ianuarie 2025 și în 23 de zile am ajuns la Lacul Baikal. Am făcut aproximativ 9.500 km, de la Buzău până la Lacul Baikal. Acesta a fost primul gând pe care l-am avut când m-am hotărât să plec în această expediție. După aceea m-am gândit să merg și la Yakutsk, cel mai rece oraș de pe planetă. Am plecat singur în expediție cu mașina, aproape că am renunțat la un moment dat la ideea de a mai merge la Yakutsk din motive de siguranță, pentru că drumul a fost foarte greu, fără benzinării, fără asfalt. Am ajuns la Baikal, apoi la Ulan-Ude aveam în plan să mă întâlnesc cu un român care locuiește aici, Marius. I-am scris, ne-am întâlnit undeva în oraș, am mers la el peste seară, i-am cunoscut familia și l-am întrebat în glumă dacă ar vrea să meargă la Yakutsk. Locuiește de 18 ani în Ulan-Ude, nu mai fusese la Yakutsk, nu a mai durat mult și a spus că merge și așa am mai străbătut încă 3.000 de km, în patru zile. Drumul este foarte solicitant din punct de vedere psihic, nu sunt locuitori. Din când în când mai vezi câte o mașină. Am avut niște martori aprinși la mașină, probabil de la frig, dar nu au fost probleme', a declarat pentru AGERPRES, Cosmin Crăciun.
Pentru a ajunge în siguranță la polul frigului, românul nu și-a echipat autoturismul cu dotări speciale. Cu toate că de-a lungul timpului, a străbătut distanțe lungi, drumul prin Siberia s-a dovedit deosebit de solicitant, pe alocuri periculos, o distanță de aproximativ 10 km parcurgând-o pe un fluviu înghețat.
'Mașina este în mare parte stoc, nici măcar nu i-am îmbrăcat partea din față, cum ar fi fost normal, i-am pus doar un webasto pe aer, pentru a-l folosi la interior. Cred că am schimbat vreo două sau trei fusuri orare, dar, surprinzător, nu am avut probleme, m-am odihnit. Nu au fost alte probleme, toată lumea zâmbitoare, toată lumea curioasă, vedeau mașina de România, destul de rare, mai ales că este model nou, nu scrie marca pe ea. O mașină ciudată pentru ei, fiind și galbenă, sare în ochi. Oamenii au făcut poze cu ea. Când am ajuns erau -35 de grade Celsius, era cald, cu o săptămână înainte să plec, în același loc unde am ajuns erau -58 de grade Celsius. Acele temperaturi voiam să le prind, dar ce este sub -40 de grade Celsius, devine o problemă pentru orice mașină. Am trecut pe Fluviul Lena, am mers 10 km pe gheață, pe un fluviu înghețat. Până la destinație am mers în jur de 12.000-13.000 de km. Este cel mai lung drum, cel mai greu, făcut singur. Am fost în Africa, undeva la 17.000 km, dar nu am fost singur. A fost altceva, chiar dacă era o altă mașină. Aici nu am avut pe nimeni până la Baikal', a subliniat buzoianul.
La Yakutsk, românul a petrecut trei zile, timp în care a reușit să experimenteze viața la -40 de grade Celsius. S-a plimbat timp de jumătate de oră prin frig, înghețându-i genele, a vizitat o piață în aer liber, în care se putea cumpăra carne și pește înghețate, și a mers într-un mall.
'Oamenii sunt foarte primitori, mă întreabă de unde sunt, dau noroc, pun întrebări. Am fost într-o piață care este afară. Vânzătorii au hainele lor speciale, mănuși, cizme. Stau afară toată ziua, vând pește congelat și carne de cal, de vită, de căprioară, produse ținute afară. Este o piață cum este la noi. Erau -39, -40 de grade Celsius. Dacă stai vreo jumătate de oră afară, îți îngheață fața, nasul, genele, tot. Am mers vreo 3 km pe jos și mi se lipiseră nările, mă usturau. Locuințele în oraș sunt încălzite prin sistem centralizat, intrările, geamurile, ușile sunt dublate, geamurile la mașini toate duble. În rest, este o viață normală, oamenii așteaptă în stație autobuzul, o viață normală, doar că la temperaturi mai joase. A meritat deplasarea, cel puțin o dată în viață merită să faci expediția să vezi cum se trăiește la temperaturile acestea. Senzația este unică, locul în sine este unic, cel mai rece oraș din lume, doar zăpadă, gheață și ceață', a subliniat Cosmin Crăciun.
Locuitorii din oraș își țin autoturismele pornite atunci când parchează, astfel încât să poată porni atunci când merg la serviciu.
'Ne uităm la mașini, după cum ați auzit tot felul de povești, sunt adevărate: toate mașinile, cel puțin astea pe care le vedem noi acum, sunt pornite. Lumea este pe jos, nu este nimic ieșit din comun', explică într-un clip video postat pe pagina sa de Youtube, românul.
Pentru român urmează alte câteva zile de drum lung, în jur de 12.000 de km spre casă. De-a lungul timpului, Cosmin Crăciun a bifat expediții în Laponia, Maroc, deplasându-se totodată în mai multe state ale Uniunii Europene la volanul unui autoturism Dacia Duster. AGERPRES/(A - redactor: Florin Zafiu, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
UPDATE/Bistrița-Năsăud: Ambulanță implicată într-un accident pe DN 17; membrii echipajului și un alt șofer, răniți
O autospecială a Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Bistrița-Năsăud, care transporta un pacient, a fost implicată în noaptea de vineri spre sâmbătă într-un accident pe DN 17, pe raza localității Șieu-Sfântu, a informat managerul instituției, Annabella Muzsi. Accidentul s-a produs în jurul orei 02:00, iar în urma lui at&
Botoșani: Copil de 4 ani, găsit de polițiști pe stradă, după ce ar fi căzut de la etajul 1
Polițiștii au găsit, vineri, pe stradă, un copil de 4 ani, dezorientat și parțial îmbrăcat, care ar fi căzut de la etajul 1 al blocului în care locuiește. 'Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani au intervenit prompt astăzi, după ce au observat, pe o stradă din municipiu, un copil de aproximat
Prahova: Incendiu la locomotiva unui tren care tracta 36 de vagoane cu țiței
Un incendiu a izbucnit, vineri seară, la locomotiva diesel a unui tren care tracta 36 de vagoane încărcate cu țiței și care se afla pe raza localității Valea Călugărească, acesta fiind lichidat în scurt timp, anunță Inspectoratul pentru Situații de Urgență Prahova. Conform sursei citate, locomotiva era oprită sub linii de îna
Mesaj RO-ALERT de ploi torențiale în București
Autoritățile au emis, vineri seară, un mesaj RO-ALERT în contextul avertizării meteorologice cod portocaliu valabilă în București, în intervalul orar 19:25 - 20:15. 'Alertă extremă! Avertizare meteo - averse torențiale ce vor acumula 25-40 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului. Perioada de manifesta
Prahova: Alertă de urs în stațiunea Bușteni
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Prahova a emis, vineri seară, un mesaj RO-ALERT pentru a semnala prezența unui urs pe o stradă din stațiunea Bușteni. Potrivit ISU, animalul a fost văzut pe strada Morarului, iar localnicii sunt avertizați să evite zona, să nu se apropie de animal, să nu îl hrănească și să nu încerce să &ici
Satu Mare: A fost inaugurat podul Transilvania, cel mai lung pod hobanat din România
Podul Transilvania de pe râul Someș, cel mai lung pod hobanat din România, a fost inaugurat, vineri, în municipiul Satu Mare, fiind cea mai mare investiție publică din ultimii 30 de ani. Primarul Kereskenyi Gabor a declarat la deschiderea oficială că se scrie o pagină de istorie. 'Inaugurăm nu doar un pod,
Sector 1: Complexul de Servicii Sociale 'Sfânta Ecaterina' va fi transformat într-un hub socio-educațional modern
Hope and Homes for Children propune transformarea Complexului de Servicii Sociale 'Sfânta Ecaterina' într-un hub socio-educațional modern, printr-un parteneriat public-privat între Primăria Sectorului 1 și fundație. Directorul național al Hope and Homes for Children România, Ștefan Dărăbuș, a declarat, vineri, &
Alba: Sute de copii vor participa sâmbătă la 'Junior Bike Race' de la Ciugud
Sute de mici bicicliști sunt așteptați sâmbătă, în comuna Ciugud, la o nouă ediție a 'Junior Bike Race', cea mai mare competiție ciclistă din România destinată exclusiv copiilor. Potrivit unui comunicat transmis, vineri, AGERPRES, de către Primăria Ciugud, competiția își propune să încurajeze copiii să pet
Covasna: Premierul interimar Cătălin Predoiu va efectua o vizită de lucru în zonele afectate de inundații
Premierul interimar Cătălin Predoiu va efectua o vizită de lucru în zonele afectate de inundații din județul Covasna, informează vineri Departamentul pentru Situații de Urgență. Potrivit sursei citate, Cătălin Predoiu urmează să se deplaseze în județul Covasna în perioada imediat următoare, pentru a evalua la fața locului sit
Bistrița-Năsăud: Jucăriile uitate, bucurie pentru 175 de copii din județ, prin intermediul Asociației Impact
Jucării uitate într-un colț al camerei vor deveni bucurie pentru 175 de copii din județul Bistrița-Năsăud, cu nevoi speciale sau provenind din familii defavorizate, prin intermediul campaniei 'Culorile copilăriei' organizate de Asociația Impact din Bistrița, cu prilejul zilei de 1 Iunie. Ediția din acest an a campaniei a fost lan
Giurgiu: Bazinul legumicol din județ, afectat de grindină
Sute de hectare de terenuri cultivate cu legume, dar și pomii fructiferi, vița de vie, orzul sunt afectate în urma grindinei și a ploilor, care au căzut în județul Giurgiu în ultimele zile. 'Din ce am înțeles, până la centralizarea exactă a datelor, sunt localități afectate foarte multe în bazinul legumi
Prefectul Raduly Istvan (Covasna): Apele se retrag, dar pericolul nu a trecut; rămânem în alertă
Apele sunt în retragere în județul Covasna, dar pericolul producerii de noi inundații nu a trecut complet, deoarece cotele rămân ridicate pe râurile Negru, Olt și Tărlung, a declarat, vineri, prefectul Raduly Istvan. Potrivit acestuia, râul Tărlung este în ușoară creștere din cauza reluării precipitațiilor &
Neamț: Autovehiculele de peste 13 tone nu mai pot circula pe DN 12C, între Bicaz Chei și Lacu Roșu
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Neamț a hotărât, vineri, ca din data de 2 iunie accesul autovehiculelor cu masa maximă admisă mai mare de 13 tone să fie interzis pe drumul național DN 12C, între localitățile Bicaz Chei și Lacu Roșu. Potrivit Prefecturii Neamț, restricția va fi valabilă pentru 30 zile și vine ca
Bistrița-Năsăud: Proiect comunitar de combatere a consumului de droguri, alcool sau tutun, lansat la Bistrița
Asociația culturală 'Grigore Moisil' din Bistrița a lansat vineri, la Centrul cultural 'Dacia' din municipiu, proiectul comunitar 'Împreună', destinat combaterii consumului de droguri, alcool sau tutun și dependenței de jocurile de noroc în rândul tinerilor. În fața unei săli arhipline, președint
Harghita: Discuții la Praid pentru găsirea unor soluții de reinventare a turismului din zonă
Membrii celulei de criză înființată de către Consiliul Județean (CJ) Harghita pentru reducerea impactului situației de la Praid asupra comunității, a turismului local și regional, au avut vineri primele discuții cu autoritățile locale, antreprenori și reprezentanți ai organizațiilor neguvernamentale, pentru a identifica soluții imediate și strategii pe termen m