logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

SUA vor ca #Ucraina să organizeze alegeri după o încetare a focului cu Rusia, susține trimisul special al lui Trump

Image

SUA vor ca Ucraina să organizeze alegeri, poate chiar până la sfârșitul anului, în special dacă Kievul va ajunge la un acord de armistițiu cu Rusia în următoarele luni, a declarat pentru Reuters trimisul special al lui Donald Trump pentru Ucraina și Rusia, relatează Reuters.

Keith Kellogg a declarat într-un interviu că alegerile prezidențiale și parlamentare din Ucraina, suspendate în timpul războiului cu Rusia, 'trebuie să aibă loc'.

'Cele mai multe națiuni democratice au alegeri în timp de război. Cred că este important să facă acest lucru. Cred că este bine pentru democrație. Asta este frumusețea unei democrații solide, ai mai mult de un potențial candidat', a declarat Kellogg.

Trump și Kellogg au declarat amândoi că lucrează la un plan de a media un acord de pace în primele câteva luni ale noii administrații a SUA.

Ei au oferit puține detalii despre strategia lor pentru a pune capăt celui mai sângeros conflict din Europa după Al Doilea Război Mondial sau despre momentul când ar putea dezvălui un astfel de plan.

Planul lui Trump evoluează încă și nu s-au luat decizii politice, dar Kellogg și alți oficiali de la Casa Albă au discutat în ultimele zile despre a determina Ucraina să fie de acord cu alegeri în cadrul unui armistițiu inițial cu Rusia, au declarat două persoane cu cunoștințe despre aceste conversații și un oficial american informat despre propunerea privind organizarea de alegeri.

Oficiali din administrația Trump nu s-au pus încă de acord dacă să încerce să obțină mai întâi un armistițiu temporar, înainte de a intermedia un acord mai de durată, au spus cele două persoane familiarizate cu discuțiile din administrația Trump. Dacă în Ucraina ar avea loc alegeri prezidențiale, câștigătorul ar fi responsabil pentru negocierea unui acord pe termen lung cu Moscova, au afirmat acestea.

Este neclar cum ar fi primită la Kiev propunerea lui Trump. Președintele Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina ar putea organiza alegeri până la sfârșitul anului dacă războiul se încheie și dacă se primesc garanții de securitate suficient de puternice pentru a descuraja Rusia să declanșeze din nou ostilități.

Un consilier al Kievului și o sursă din cadrul guvernului ucrainean au declarat că administrația Trump nu a cerut încă oficial Ucrainei să organizeze alegeri prezidențiale până la sfârșitul anului.

Mandatul pe cinci ani al lui Zelenski ar fi trebuit să se încheie în 2024, dar alegerile prezidențiale și parlamentare nu pot avea loc când este instituită legea marțială, decretată în februarie 2022.

Washingtonul a ridicat chestiunea alegerilor cu oficiali de rang înalt din biroul lui Zelenski în 2023 și 2024 în timpul administrației Biden, au declarat doi foști oficiali americani. Oficiali ai Departamentului de Stat și Casei Albe le-au spus celor din Ucraina că alegerile sunt critice pentru respectarea normelor internaționale și democratice, au declarat oficialii citați.

Oficialii de la Kiev au răspuns în conversațiile din ultimele luni cu Washingtonul privind alegerile că organizarea unor astfel de scrutine într-un astfel de moment volatil din istoria Ucrainei i-ar diviza pe liderii ucraineni și ar putea invita campanii ruse de influențare a alegerilor, au declarat cei doi foști oficiali americani.

Ministrul adjunct de externe Serghei Riabkov a fost citat de agenția rusă Interfax, pe 27 ianuarie, cu declarația că în prezent nu au loc contacte directe între Moscova și administrația Trump. MAE rus susține că încă așteaptă ca SUA să aprobe alegerea Moscovei pentru postul de ambasador la Washington, care este în prezent neocupat.

Putin a afirmat public că nu crede că Zelenski este un lider legitim în absența unui nou mandat obținut în alegeri și că președintele ucrainean nu are dreptul legal de a semna documente obligatorii legate de un potențial acord de pace.

Totuși, potrivit liderului rus, Zelenski poate lua parte la eventuale negocieri între timp, dar trebuie să anuleze un decret din 2022 prin care interzicea discuțiile cu Rusia atâta timp cât Putin este la putere.

O sursă din guvernul ucrainean a declarat că Putin folosește chestiunea alegerilor ca pe o scuză falsă pentru a perturba viitoare negocieri. 'El instalează o capcană, afirmând că dacă Ucraina nu organizează alegeri, el poate mai târziu să ignore orice acorduri', a precizat sursa.

Legislația ucraineană interzice în mod explicit organizarea de alegeri prezidențiale și parlamentare în timp ce este instituită legea marțială.

Un fost oficial occidental a exprimat preocupări privind demersul SUA de a insista pe organizarea de alegeri, afirmând că ridicarea legii marțiale le-ar permite soldaților mobilizați să plece din armată, declanșând un exod de valută și determinând un mare număr de tineri cu vârsta de recrutare 'să fugă spre frontiere'.

De asemenea, demersul ar putea alimenta instabilitatea politică, diluând puterea și influența lui Volodimir Zelenski și apariția unor potențiali contracandidați.

Dacă Trump face presiuni asupra lui Zelenski să organizeze alegeri, Washingtonul ar face jocul ultimelor declarații ale lui Putin, care pun sub semnul întrebării legitimitatea liderului ucrainean, a explicat fostul oficial occidental.

'Trump reacționează, în opinia mea, la... feedback-ul rusesc. Rusia vrea să se termine cu Zelenski', a mai spus oficialul citat.

Unii foști oficiali americani susțin că sunt sceptici că un acord de pace poate fi încheiat în următoarele luni sau că vor avea loc alegeri în 2025, în special din cauză că părțile în conflict sunt în dezacord privind modul în care pot fi declanșate negocieri oficiale.

Kremlinul a anunțat în mod repetat că Putin este deschis la discuții fără precondiții.

Însă William Taylor, fost ambasador american în Ucraina, a declarat că Putin nu arată că este gata de negocieri serioase.

Zelenski încearcă să obțină garanții americane și europene de securitate în cadrul oricărui acord, care să prevadă inclusiv desfășurarea unei forțe militare străine pe linia frontului care să se asigure că Rusia respectă armistițiul. AGERPRES/(AS - autor: Florin Ștefan, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 1117

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 06-06-2026 11:48

VIDEO Zelenski: Drone lansate de armata ucraineană au lovit un depozit petrolier din regiunea rusă Krasnodar

Drone lansate de armata ucraineană au lovit vineri noaptea un depozit petrolier din regiunea rusă Krasnodar și o bază militară situată în apropiere de metropola Sankt Petersburg, a anunțat sâmbătă președintele ucrainean Volodimir Zelenski, citat de Reuters. ''Rusia trebuie să pună capăt războiului și atacurilor sale î

Politic Ex 06-06-2026 10:41

Trump afirmă că Iranului i-au mai rămas doar ''21-22%'' dintre rachetele sale

Președintele american Donald Trump a afirmat că Iranului ''i-au mai rămas doar 21-22%'' dintre rachetele sale, într-un interviu acordat postului de televiziune NBC, după peste trei luni de război în Orientul Mijlociu, transmit AFP și Reuters. ''Ei au câteva rachete și câteva drone. Aș spune, ca p

Politic Ex 06-06-2026 10:12

Liban: Mai mulţi militari, ucişi de o lovitură israeliană în sudul ţării

Mai mulți militari libanezi, printre care un ofițer, au fost uciși de o lovitură israeliană contra vehiculului în care se aflau, pe o șosea din sudul Libanului, a anunțat sâmbătă armata libaneză, potrivit Reuters și AFP. ''Mai mulți militari, printre care un ofițer'', au fost uciși ''într-un atac israe

Politic Ex 06-06-2026 09:25

#Ucraina prezintă scuze Greciei după găsirea unei drone navale în apropierea insulei Lefkada

Ucraina a prezentat vineri scuze Greciei după ce o dronă navală plină cu explozibil fusese găsită în luna mai în apropierea insulei Lefkada, din Marea Ionică, transmite dpa. În urmă cu câteva zile, Grecia a protestat în mod oficial față de Kiev în legătură cu acest incident. ''Partea u

Politic Ex 06-06-2026 08:52

SUA autorizează vânzarea către Kuweit a unor sisteme antidronă de două miliarde de dolari

Washingtonul a anunțat vineri seară vânzarea către Kuweit a unor sisteme de luptă antidronă în valoare de două miliarde de dolari, într-o perioadă când această țară din regiunea Golfului Persic este supusă unor atacuri aeriene, relatează agenția France Presse. Contractul vizează în special la livrarea a diferite m

Politic Ex 06-06-2026 08:34

Iranul a lansat șapte rachete asupra Kuweitului și Bahreinului, dintre care șase au fost interceptate

Iranul a lansat șapte rachete contra Kuweitului și Bahreinului, a anunțat sâmbătă armata americană, care a precizat că șase dintre aceste rachete au fost interceptate și că ultima și-a ratat ținta, transmit AFP și Reuters. ''Iranul a tras șapte rachete către Kuweit și Bahrein; potrivit primelor evaluări, șase au fost interceptate

Politic Ex 06-06-2026 08:17

Rusia: 86 de drone, interceptate în apropiere de Sankt Petersburg

Forțele ruse au interceptat 86 de drone în regiunea din jurul orașului Sankt Petersburg, unde are loc un important forum de investiții, a anunțat sâmbătă guvernatorul regional, citat de AFP. ''Optzeci și șase de drone au fost doborâte deasupra regiunii Leningrad. Operațiunile de luptă continuă'', a scris pe Te

Politic Ex 05-06-2026 21:57

VIDEO Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră

O persoană a murit și alte patru au fost rănite după ce o navă de pescuit turcească a fost atacată vineri în Marea Neagră, în apropierea peninsulei Crimeea, a anunțat Garda de Coastă turcă, relatează AFP.

Politic Ex 05-06-2026 21:44

Zelenski afirmă că răspunsul lui Putin de a respinge o întâlnire arată că liderul de la Kremlin 'alege încă războiul'

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că respingerea de către omologul său rus Vladimir Putin a propunerii sale de a organiza o întâlnire pentru a pune capăt conflictului de peste patru ani din Ucraina demonstrează că liderul de la Kremlin 'alege încă războiul', relatează AFP și Reuters. 'Din păcate, partea r

Politic Ex 05-06-2026 21:21

Vicepreședintele american JD Vance condamnă uciderea 'inacceptabilă' a unui student alb în Regatul Unit

Vicepreședintele american JD Vance a condamnat vineri 'uciderea tragică și inacceptabilă' a unui student alb, încătușat de poliție în timp ce agoniza, după ce a fost acuzat pe nedrept de injurii rasiste de către ucigașul său, un tânăr sikh, relatează AFP. Henry Nowak, în vârstă de 18 ani, 'ar trebui să fie încă &

Politic Ex 05-06-2026 20:09

Premierul britanic Keir Starmer avertizează că Rusia ar putea ataca NATO până în 2030

Rusia ar putea ataca NATO 'până în 2030', a avertizat vineri premierul britanic Keir Starmer, dând asigurări în legătură cu determinarea Regatului Unit de a-și dezvolta capacitățile militare pentru a fi pregătită pentru o astfel de situație, relatează AFP. 'Conform evaluării serviciilor noastre de informații, precum și a alt

Politic Ex 05-06-2026 19:55

Bulgaria a intensificat supravegherea maritimă a litoralului său după explozia dronei ucrainene în portul Constanța

Forțele Navale bulgare au luat măsuri de consolidare a supravegherii coastei bulgare a Mării Negre, în urma exploziei de vineri a unei drone maritime ucrainene în portul Constanța, a anunțat Ministerul Apărării de la Sofia, transmite agenția EFE. În acest scop sunt folosite radare de coastă, patrule navale și elicoptere militare deja desfășur

Politic Ex 05-06-2026 19:02

Putin spune că nu are niciun motiv să accepte o întâlnire cu Zelenski

Președintele rus Vladimir Putin a afirmat vineri că nu vede în acest moment niciun motiv pentru a se întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski atât timp cât un acord de pace nu este schițat, după ce acesta din urmă i-a adresat în ziua precedentă o scrisoare deschisă în care-i cere o întâlnire față în față

Politic Ex 05-06-2026 18:45

UE: Cancelarul Friedrich Merz avertizează Serbia că 'trebuie să decidă unde își vede viitorul'

Serbia 'trebuie să decidă unde își vede viitorul', a declarat vineri cancelarul german Friedrich Merz, cerând Belgradului să înceteze să oscileze între Rusia, China și Europa, relatează AFP. 'Serbia are calea deschisă către Uniunea Europeană. Cu toate acestea, Serbia trebuie să decidă și unde se află. O politică de ezitare &

Politic Ex 05-06-2026 17:59

Macron, Starmer și Merz se întâlnesc cu Zelenski duminică, la Londra, anunță președinția franceză

Președintele francez Emmanuel Macron se va deplasa la Londra duminică, 7 iunie, pentru discuții cu prim-ministrul britanic Keir Starmer, cancelarul german Friedrich Merz și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, a anunțat vineri Palatul Elysee, într-un comunicat, potrivit Reuters și AFP. Macron, Starmer și Merz vor discuta mai întâi &icir