logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

The Beatles concurează la Premiile Grammy grație inteligenței artificiale

Image

La ediția din acest an a Premiilor Grammy, printre nominalizații la prestigiosul premiu pentru cea mai bună înregistrare figurează atât artiști contemporani de renume, precum Beyoncé și Kendrick Lamar, cât și The Beatles, cu toate că trupa s-a destrămat acum mai bine de 50 de ani, relatează joi AFP.

O performanță posibilă datorită inteligenței artificiale (AI), care a stârnit, inevitabil, controverse.

Legendara trupă britanică a lansat un nou cântec, 'Now and Then', deși doar doi dintre membrii săi mai sunt în viață. În pofida temerilor fanilor, piesa nu conține niciun 'deepfake' care să imite vocile membrilor The Beatles.

Inteligența artificială a fost pur și simplu folosită pe un demo vechi, plin de zgomote de fond, pentru izolarea vocii lui John Lennon.

Creatorii au adăugat chitare electrice și acustice înregistrate în 1995 de George Harrison, apoi au completat piesa cu tobele lui Ringo Starr, cu basul, pianul și chitara slide ale lui Paul McCartney, precum și cu alte voci.

'Nimic nu a fost creat artificial' la această melodie, a insistat Paul McCartney.

Cu toate acestea, nominalizarea piesei 'Now and Then' la categoriile 'cea mai bună înregistrare' și 'cea mai bună interpretare' la gala Premiilor Grammy, care va avea loc duminică la Los Angeles, a stârnit dezbateri.

Utilizarea inteligenței artificiale provoacă numeroase dezbateri etice în industrie. Academia care acordă premiile Grammy a adoptat în 2023 o regulă potrivit căreia 'doar creatorii umani sunt eligibili' pentru prestigioasele sale premii.

'O lucrare care nu conține niciun autor uman nu este eligibilă în nicio categorie', stipulează regula.

Cu alte cuvinte, cântecele generate în întregime de AI sunt automat excluse. Dar regula include o clauză care permite ca melodiile create de oameni dar prelucrate cu ajutorul AI să fie luate în considerare.

Pentru Mary Bragg, compozitoare și interpretă din Nashville, Tennessee, controversa din jurul piesei 'Now and Then' este exagerată.

Tehnologia utilizată pentru această piesă este o 'revelație' în lumea inginerilor de sunet. În opinia sa, această evoluție este doar o extensie firească a tehnicilor folosite deja în mod obișnuit în producția de muzică.

Totuși, deși în acest caz utilizarea AI a fost făcută într-un mod respectuos, rămâne totuși 'o pantă alunecoasă', avertizează Bragg. 'Dacă integritatea artei nu este păstrată, aici este problema', spune el.

Tehnologia stârnește temeri că operele vor fi folosite fără permisiune pentru a antrena software-urile de inteligență artificială sau că vocile artiștilor vor fi duplicate fără consimțământul lor.

Preocupări legitime, dar care nu se aplică noii piese The Beatles, susține Linda Bloss-Baum, membră a consiliului de administrație al asociației Songwriters of North America.

'AI poate avea o mulțime de consecințe negative pentru artiști, dar acesta este un exemplu de utilizare pozitivă', estimează experta, subliniind că melodia a fost recreată cu aprobarea familiei lui John Lennon.

Pentru ea, 'Now and Then' este 'un exemplu foarte bun al modului în care inteligența artificială poate fi folosită în avantajul artiștilor, dacă aceștia își doresc acest lucru'.

La jumătate de secol de la destrămarea formației, The Beatles concurează din nou la premiul pentru cea mai bună înregistrare pentru a cincea oară - ultima lor nominalizare la această categorie datând din 1971, pentru 'Let It Be'.

Cu toate acestea, trupa nu a câștigat niciodată acest trofeu - la fel ca și rivalii lor din acest an, Beyoncé și Kendrick Lamar.

Unii fani și observatori s-au întrebat dacă este potrivit ca artiști din epoci atât de diferite să concureze la aceeași categorie.

Premiile Grammy sunt, însă, decernate de profesioniștii din industrie, ale căror criterii de evaluare pot fi diferite de cele ale publicului larg.

Premiul pentru cea mai bună înregistrare nu este acordat doar unui artist, ci îi recunoaște și pe inginerii de sunet și pe producătorii piesei, amintește Mary Bragg. Din această perspectivă, includerea The Beatles în această categorie este 'un semn al viitorului probabil al lumii înregistrărilor'. AGERPRES/ (AS - autor: Ana Alecu, editor: Dana Purgaru, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 382

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Life 26-03-2026 19:58

Germania: Bundestag adoptă un proiect de lege pentru a stimula transplanturile de rinichi

Transplanturile de rinichi pentru pacienții grav bolnavi sunt pe cale să devină mai accesibile în Germania, informează DPA. Bundestagul - camera inferioară a Parlamentului german - a adoptat joi un proiect de lege propus de ministrul Sănătății din această țară, Nina Warken, care relaxează restricțiile anterior stricte privind prelevarea de organe de la d

Life 21-02-2026 19:20

Rămășițele Sfântului Francisc de Assisi au fost expuse publicului pentru prima dată în istorie

Osuarul cu rămășițele Sfântului Francisc de Assisi a fost expus publicului sâmbătă, pentru prima dată în istorie, la basilica din Assisi (centru Italia) și doar pentru o lună, cu ocazia marcării a 800 de ani de la moartea sa, informează EFE. 'În mod paradoxal, tocmai în banalitatea acestor câteva oase ră

Life 17-01-2026 22:54

Premiile EFA 2026: Lungmetrajul 'Sentimental Value', desemnat cel mai bun film european

Lungmetrajul 'Sentimental Value', regizat de Joachim Trier, a fost desemnat cel mai bun film european în cadrul celei de-a 38-a gale anuale a premiilor Academiei Europene de Film (EFA), organizată sâmbătă seară la Berlin, potrivit site-ului oficial al evenimentului. La această categorie au fost nominalizate producțiile cine

Life 17-01-2026 22:38

Premiile EFA 2026: Cineastul Joachim Trier a câștigat premiul pentru cel mai bun regizor

Cineastul danezo-norvegian Joachim Trier, autorul lungmetrajului 'Sentimental Value', a fost recompensat cu premiul pentru cel mai bun regizor la cea de-a 38-a ediție a premiilor Academiei Europene de Film (EFA), organizată sâmbătă seară la Berlin, potrivit site-ului oficial al evenimentului. La această categorie au fost nominali

Life 17-01-2026 21:24

VIDEO Premiile EFA 2026: Renate Reinsve, desemnată cea mai bună actriță europeană

Renate Reinsve, protagonista filmului 'Sentimental Value', regizat de Joachim Trier, a câștigat premiul pentru cea mai bună actriță la cea de-a 38-a gală anuală organizată de Academia Europeană de Film (EFA), sâmbătă seară, la Berlin, informează site-ului evenimentului. La această categorie au fost nominalizate actrițele Le

Life 17-01-2026 21:17

Premiile EFA 2026: Stellan Skarsgard, desemnat cel mai bun actor european

Suedezul Stellan Skarsgard, protagonistul filmului 'Sentimental Value', regizat de Joachim Trier, a câștigat premiul pentru cel mai bun actor european la cea de-a 38-a gală anuală organizată de Academia Europeană de Film (EFA), sâmbătă seară, la Berlin, potrivit site-ului oficial al evenimentului. La această categorie au fo

Life 11-10-2025 22:11

A murit actrița Diane Keaton la vârsta de 79 de ani (media americane)

Actrița americană Diane Keaton, celebră pentru rolurile din 'Father of the Bride' și 'First Wives Club', a murit la vârsta de 79 de ani, a relatat sâmbătă revista People, citând un purtător de cuvânt al familiei, potrivit Reuters și AFP. Nu au fost dezvăluite imediat alte detalii despre circumstanțele mo

Life 11-10-2025 18:11

'Va fi un măcel!': scrisoare despre un posibil risc de atentat, descoperită în catedrala Notre-Dame din Paris

După coletele-capcană trimise unor personalități, un nou mesaj a pus autoritățile franceze în alertă. O scrisoare anonimă a fost descoperită vineri după-amiază în curtea catedralei Notre-Dame din Paris. Mesajul a fost găsit de țârcovnicul bisericii, lângă lumânările aprinse. În plic, un mesaj alarmist dactilografiat: 'Nu deschi