logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Trump afirmă la Davos că dorește o întâlnire cu Putin pentru a opri războiul în #Ucraina, fără a avansa soluții

Imagine din galeria Agerpres

Președintele american Donald Trump a reafirmat joi, într-o intervenție online la forumul economic mondial de la Davos, că dorește să se întâlnească cu omologul său rus Vladimir Putin pentru a opri războiul în Ucraina, țară despre care a spus că este pregătită să încheie un acord cu Rusia, fără a oferi însă vreun detaliu concret, consemnează agențiile internaționale de presă.

'Chiar aș dori să mă întâlnesc curând cu președintele Putin și să încheiem acest război', a spus Trump. 'Și nu este vorba despre economie sau altceva. Este vorba despre milioanele de vieți irosite (...) Este un măcel (în Ucraina). Și chiar trebuie să oprim acest război', a indicat noul lider de la Casa Albă, care a susținut că sunt în desfășurare eforturi ale SUA pentru încheierea unui acord de pace între Rusia și Ucraina, dar nu a dat detalii.

Întrebat dacă până la viitoarea ediție a forumului de la Davos, adică într-un an de acum înainte, va exista un acord de pace între Rusia și Ucraina, Trump a răspuns evaziv. 'Ei bine, va trebui să întrebați Rusia', a replicat el, susținând mai departe că 'Ucraina este pregătită să facă o înțelegere', fără a dezvolta subiectul.

Trump a sugerat și o posibilă implicare a Chinei pentru facilitarea unui acord ruso-ucrainean. China are 'multă putere în această situație (...), sperăm să lucrăm împreună și să oprim acest' război, a spus el, din nou vag.

Într-o postare pe rețeaua sa de socializare Truth Social, noul președinte american a cerut miercuri Rusiei să încheie rapid un acord de pace cu Ucraina, altfel riscă taxe vamale și noi sancțiuni din partea SUA. 'Dacă nu faceți o 'înțelegere', iar aceasta în curând, nu voi avea de ales decât să pun un nivel ridicat de Taxe, Tarife și Sancțiuni pe tot ce vinde Rusia către SUA, și diverselor alte țări participante', a scris Trump în acea postare, la finalul căreia pare să facă referire la țările care susțin Rusia în războiul cu Ucraina, precum Iran sau Coreea de Nord, fără însă a le preciza.

Încercând aparent să-și echilibreze amenințarea cu un compliment, Trump a scris în același mesaj că Statele Unite nu vor uita niciodată ajutorul oferit de Rusia în al Doilea Război Mondial, adăugând în mod incorect că Uniunea Sovietică de atunci a pierdut 60 de milioane de oameni în acel conflict, bilanț mult peste cel de 26,6 milioane de morți stabilit chiar de Moscova.

Putin și Trump nu au vorbit încă la telefon după învestirea noului președinte american pe 20 ianuarie, iar Kremlinul a minimalizat în mod precaut amenințarea acestuia cu noi sancțiuni și taxe vamale, afirmând că 'nu a văzut în mod deosebit nimic nou aici'.

'Înregistrăm cu atenție toate nuanțele. Rămânem pregătiți pentru dialog, președintele Putin a vorbit în mod repetat despre acest lucru - pentru un dialog egal, pentru un dialog respectuos', a declarat presei purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

În schimb, comentatori și bloggeri militari ruși au reacționat cu indignare după amenințarea lui Trump. Unii dintre ei văd în aceasta o mișcare cel puțin neinspirată din partea noului președinte și care riscă să diminueze și mai mult șansele unui acord de pace în Ucraina, într-un moment în care cei care doresc pacea își puneau în acest sens speranțele în Trump. Alții îl acuză direct pe acesta de 'aroganță', 'auto-suficiență' sau atitudine 'jignitoare' față de Rusia, comportament ce l-ar putea ambiționa și mai mult pe Putin să continue războiul.

De pildă, corespondentul de război rus Alexander Kots, crede că acordul de încetare a focului dintre Israel și Hamas i-a dat lui Trump un sentiment exagerat de omnipotență. 'Rusia nu este Fâșia Gaza. Și să începi un dialog cu ultimatumuri, aceasta nu este cea mai inspirată mișcare din partea unui lider care pretinde că este pacifist. Moscova nu va accepta niciodată o înțelegere dictată prin șantaj și amenințări', notează jurnalistul rus.

Rămâne în continuare neclară abordarea lui Trump față de războiul ruso-ucrainean, inclusiv față de continuarea ajutorului militar american pentru Ucraina. El a spus mereu că dorește să discute cu președinții rus și ucrainean, Vladimir Putin și Volodimir Zelenski, pentru a pune capăt rapid acestui război, deplângând numărul uriaș de victime din ambele tabere, dar nu a avansat până în prezent nicio soluție concretă și a fost ambiguu și inconsecvent în declarații.

După ce a criticat în campania electorală receptivitatea fostului președinte Joe Biden de a oferi ajutorul cerut de Zelenski, Trump ia acum în calcul continuarea acestui ajutor, dar nicio decizie nu a fost încă anunțată. O eventuală sistare a ajutorului militar american pentru Ucraina ar putea forța această țară să încheie o pace în condiții nefavorabile cu Rusia, aliații europeni neavând potențialul de a compensa ajutorul american, aceasta o mare temere a Kievului.

Noul secretar de stat american, Marco Rubio, a apreciat că pentru o soluție negociată a războiului în Ucraina este nevoie de concesii ale ambelor părți. El a subliniat că principala problemă a armatei ucrainene nu este insuficiența finanțării, ci insuficiența efectivelor de luptă, și a considerat nerealistă atât posibilitatea ca Rusia să ocupe toată Ucraina cât și cea a eliberării teritoriului ucrainean ocupat de armata rusă.

Pentru o pace negociată cu Ucraina, președintele Putin a cerut în principal retragerea trupelor Kievului din cele patru provincii ucrainene revendicate de Rusia (Donețk, Lugansk, Zaporojie și Herson), precum și renunțarea de către Ucraina la aspirația de aderare la NATO, în timp ce președintele ucrainean Volodimir Zelenski insistă asupra acestei aderări.

Rusia așteaptă din partea lui Trump 'inițiative concrete' pentru soluționarea conflictului ruso-ucrainean și președintele Putin dorește să se întâlnească cu noul președinte american, a declarat marțea trecută ministrul rus de externe Serghei Lavrov.

Rusia este dispusă să negocieze 'garanții de securitate' pentru Ucraina, dar prioritatea sa în viitoare negocieri cu SUA va fi crearea unei noi arhitecturi de securitate în tot spațiul eurasiatic și va trebui stabilit rolul Rusiei în viitorul sistem de securitate european, după ce puterile occidentale au folosit în ultimii ani Ucraina ca instrument 'pentru a slăbi Rusia' prin ajutorul militar oferit Kievului, a explicat ministrul rus de externe. AGERPRES/(AS - editor: Sorin Popescu, editor online: Simona Aruştei)

 

Citiţi şi:

 

Davos: Trump avertizează companiile din întreaga lume cu tarife mari dacă nu produc în SUA

 

Trump a semnat un decret pentru declasificarea dosarelor privind asasinatele lui 'JFK' și Martin Luther King

Afisari: 690

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 27-08-2026 19:13

ONU solicită reguli pentru toate rețelele sociale, după acordul cu Meta din SUA

Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Volker Turk, a solicitat joi reguli care să protejeze copiii pe toate platformele de socializare, în urma acordului la care a ajuns Meta în Statele Unite în această săptămână, relatează AFP. În plin proces, Meta a fost de acord miercuri să plătească până la 17 miliarde d

Politic Ex 27-08-2026 18:09

Elveția vrea să își doteze armata cu un batalion de drone începând din 2028

Ministerul Apărării al Elveției a anunțat joi intenția de a înființa un batalion de drone în cadrul armatei, într-un context general de reînarmare în Europa, transmite AFP. 'Începând din 2028, armata va conta pe propriul său batalion de drone pentru explorare, acțiune și apărare', a indicat ministerul înt

Politic Ex 27-08-2026 17:28

Germania: Două persoane au fost ucise într-un 'act de violență' la un liceu de lângă Berlin; suspectul a fost reținut

O femeie și un bărbat au fost uciși într-un 'act de violență' la un liceu din apropierea Berlinului, în Germania, relatează dpa și AFP. Conform agenției germane de presă, un suspect a fost reținut de poliție. Incidentul violent a avut loc în orașul Gosen-Neu din apropiere de capitala germană. Conform ziar

Politic Ex 27-08-2026 17:26

Bugetul multianual al UE: Cele șase state 'frugale' cer reducerea cu 'sute de miliarde de euro' a propunerii CE

Statele 'frugale' ale UE, în frunte cu Germania, vor să cheltuiască cu 'sute de miliarde de euro' mai puțin decât ceea ce propune Comisia Europeană pentru bugetul UE din perioada 2028-2034, au anunțat acestea joi, relatează AFP. 'Uniunea Europeană trebuie să facă alegeri clare și să-și redefinească prioritățile bugetare, la fel

Politic Ex 27-08-2026 16:50

Trebuie să stabilim o 'disciplină a AI', îndeamnă ministrul francez de externe

Ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot a cerut joi instituirea unei 'discipline a AI' bazată în special pe evaluarea modelelor înainte de implementarea lor, monitorizarea lor după punerea în serviciu și schimbul de informații între state, în cadrul unei importante reuniuni a liderilor de afaceri din Franța, conform AFP.

Politic Ex 27-08-2026 16:22

Roberta Metsola felicită Republica Moldova de Ziua Independenței: 'Construim împreună viitorul nostru european'

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a transmis joi un mesaj de felicitare cu ocazia marcării a 35 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova, relatează MOLDPRES. 'Astăzi sărbătorim puterea poporului Republicii Moldova, în timp ce construim împreună viitorul nostru european', a scris Roberta Metsola pe rețeaua

Politic Ex 27-08-2026 15:59

Israel: Eisenkot, principalul rival al lui Netanyahu la alegerile din octombrie, respinge o soluție cu două state

Gadi Eisenkot, principalul rival al premierului Benjamin Netanyahu la viitoarele alegeri legislative din Israel din luna octombrie, s-a pronunțat ferm împotriva unei soluții cu două state, calificând drept o 'greșeală amară' ideea unui stat palestinian independent care să coexiste pașnic alături de Israel, transmite dpa. Fostul șef de Stat

Politic Ex 27-08-2026 15:55

Președinta Comisiei Europene efectuează o vizită în Groenlanda în septembrie

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, se va deplasa în septembrie în Groenlanda pentru a-și reafirma susținerea pentru acest teritoriu autonom danez, a anunțat joi Bruxellesul, relatează AFP. Președintele american Donald Trump a alimentat tensiunile cu Danemarca și aliații săi europeni reiterând în mai multe rânduri

Politic Ex 27-08-2026 15:40

UPDATE Fostul lider militar al sârbilor bosniaci, Ratko Mladic, a murit în detenție

Fostul lider militar al sârbilor bosniaci, Ratko Mladic, condamnat pentru genocid, a murit într-o unitate de detenție a ONU de la Haga, au anunțat joi mai multe posturi sârbe preluate de agențiile internaționale de presă. Informațiile privind moartea celui supranumit 'Măcelarul din Bosnia' au fost confirmate ulterior de un oficial al

Politic Ex 27-08-2026 15:26

După acordul încheiat în SUA, Meta trebuie 'să protejeze și copiii noștri', afirmă un purtător de cuvânt al UE

După acordul încheiat în SUA care vizează reducerea impactului Instagram sau al Facebook asupra adolescenților, Meta trebuie 'să protejeze și copiii noștri', a declarat joi un purtător de cuvânt al Comisiei Europene, relatează AFP. 'Așteptăm o gestiune adecvată a timpului petrecut în fața ecranelor, un control parental adecv

Politic Ex 27-08-2026 14:52

UPDATE SUA își reafirmă angajamentul față de NATO și declară că Europa este 'de interes fundamental'

Secretarul adjunct al apărării din SUA, Elbridge Colby, a reafirmat joi angajamentul țării sale față de apărarea colectivă a NATO și a afirmat că Europa rămâne de 'interes fundamental' pentru Washington, în ciuda faptului că administrația americană acordă acum prioritate emisferei vestice și Asiei, informează EFE. 'Europa rămâne u

Politic Ex 27-08-2026 14:50

Discuțiile de pace între #Ucraina și Rusia ar putea fi reluate în septembrie, susține un colaborator al lui Zelenski

Discuții între echipele de negociere ucraineană și rusă ar putea avea loc în septembrie și să includă reprezentanți americani, a declarat joi șeful de cabinet al președintelui Ucrainei, Kirilo Budanov, relatează Reuters. Budanov a spus că Ucraina vrea să resusciteze convorbirile de pace, noi evoluții fiind probabile luna viitoare. Convorbirile de p

Politic Ex 27-08-2026 13:59

Armata israeliană își ridică nivelul de alertă înainte de marile sărbători evreiești

Șeful statului-major al armatei israeliene, generalul Eyal Zamir, a anunțat joi că a ordonat ridicarea nivelului de alertă din cauza tensiunilor în creștere din Cisiordania ocupată și a apropierii sărbătorilor evreiești din septembrie, transmite AFP. ''Pregătim planuri de operațiuni pe toate fronturile, din Iran în Liban și

Politic Ex 27-08-2026 13:43

#Ucraina: Forțele ruse au efectuat un atac cu drone în plină zi, la periferia Kievului

O persoană a fost rănită într-un atac cu drone efectuat joi dimineață de forțele ruse la periferia Kievului, fiind de asemenea avariată infrastructura, au anunțat autoritățile locale, transmit AFP și Reuters. Aceste atacuri în timpul zilei sunt tot mai rare, Rusia și Ucraina intensificându-și loviturile la distanțe mari ce vi

Politic Ex 27-08-2026 13:18

Kremlinul respinge avertismente din presa americană despre un atac al Rusiei asupra unui membru al NATO

Kremlinul a respins joi articole din presa americană conform cărora Rusia ar putea ataca un stat membru al NATO și că scopul vizitei de săptămâna aceasta la Moscova a directorului CIA (Agenția Centrală de Informații) John Ratcliffe a fost să avertizeze împotriva unei astfel de acțiuni, transmite Reuters. Solicitat să comenteze arti