RETROSPECTIVĂ 2024 Alexandru Pădure (haltere): Performanţa de la Jocurile Olimpice de la Paris ne-a redat oxigenul
Preşedintele Federaţiei Române de Haltere (FRH), Alexandru Pădure, a declarat, pentru AGERPRES, că performanţa realizată de Mihaela Cambei, medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Paris, a redat oxigenul halterelor româneşti.
"Performanţa de la Jocurile Olimpice de la Paris a fost cea care ne-a redat oxigenul. A fost o confirmare că se poate şi totodată un îndemn pentru toată lumea să muncească şi să continue proiectele începute la nivel de club şi la nivel de loturi naţionale şi olimpice, pentru că această performanţă ne obligă. Noi am încheiat anul competiţional 2024 cu un număr de 52 de medalii şi 63 de clasări pe locurile 4-6. Am avut 18 medalii de aur, 18 de argint şi 16 de bronz. Şi totodată, anul acesta am reuşit să stabilim şi şase noi recorduri continentale la diferite categorii de vârstă, inclusiv la seniori", a menţionat preşedintele.
Acesta a explicat că reuşita Mihaelei Cambei de la Paris nu trebuie privită ca o surpriză deoarece sportiva băcăuană a obţinut şi înainte de Jocurile Olimpice rezultate care o recomandau cu şanse la medalii.
"Din punctul nostru de vedere, medalia obţinută de Mihaela Cambei nu a fost neapărat o surpriză. Noi ştiam cu ce plecăm la Paris. Am avut o monitorizare foarte amănunţită a situaţiei Mihaelei pe întreaga perioadă de calificare la Jocuri. Iar rezultatele obţinute de ea înainte au recomandat-o ca fiind una dintre cele mai bune sportive ale lumii angajate în campania de calificare. Şi iată că rezultatele ei au confirmat", a explicat oficialul FRH.
"Anul acesta nu au fost probleme deosebite pe care să nu reuşim să le rezolvăm. Probabil că provocarea cea mai mare a fost să continuăm acea mobilizare generală maximă pentru îndeplinirea obiectivului asumat încă de la începerea campaniei de calificare şi aici mă refer la câştigarea unei medalii olimpice. Într-adevăr, au fost momente când poate am visat şi la două performanţe deosebite la Paris (n.r. - prin cea de-a doua reprezentantă a României, Loredana Toma), dar în cadrul competiţiei acest obiectiv nu s-a putut realiza. Ar fi fost cu adevărat o surpriză deosebită. Cu toate acestea, medalia de argint a Mihaelei Cambei rămâne o performanţă extraordinară care ne readuce acolo unde ne este locul, în elita federaţiilor care ridică pretenţii la Jocurile Olimpice. Această performanţă nu face decât să ne întărească dorinţa de a merge mai departe mai determinaţi şi de a aborda noul ciclu olimpic pentru Los Angeles 2028 cu un alt elan", a adăugat Alexandru Pădure.
La finalul acestui an, Congresul Federaţiei Internaţionale de Haltere (IWF) a stabilit noi categorii de greutate: feminin - 48 kg, 53 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg, 77 kg, 86 kg, +86 kg; masculin - 60 kg, 65 kg, 71 kg, 79 kg, 88 kg, 98 kg, 110 kg, +110 kg.
"O dată cu desfăşurarea Campionatelor Mondiale de seniori, luna aceasta, în Bahrain, au fost aprobate şi noile probe, noile categorii de greutate pe plan internaţional. În perioada următoare urmează să fie stabilite şi probele pentru Jocurile Olimpice. În general, în urma schimbării putem spune că sunt categorii care au mai existat în sistemul internaţional, iar pentru noi sunt probe abordabile. Un mic dezavantaj există probabil la masculin, acolo unde nouă ne lipseşte o categorie inferioară faţă de cea de 60. Mai bine spus, ne-ar fi avantajat existenţa şi unei categorii sub cea de 60 de kilograme", a menţionat oficialul FRH.
În 2025, Federaţia Română de Haltere şi-a stabilit obiective de medalii la toate competiţiile majore care vor avea loc.
"Acum urmează o reorganizare şi un moment de mobilizare pentru a reaşeza loturile naţionale şi olimpice. Noi sperăm să avem continuitate în pregătire pentru a ne putea îndeplini obiectivele pe care ni le-am propus şi pe care le vom reconfirma înaintea plecării la diferitele competiţii internaţionale. Anul viitor va fi un an anevoios şi plin din punct de vedere competiţional. Vom începe în aprilie cu desfăşurarea Campionatelor Europene de seniori de la Chişinău, urmând ca în aceeaşi lună să avem Campionatele Mondiale de juniori I (n.r. - Under-20) şi juniori II (n.r. - categoriile Under-15 şi Under-17) care se vor desfăşura în premieră în cadrul aceleiaşi competiţii. Din motive care ţin de imposibilitatea organizării Mondialelor de juniori I în Uzbekistan, aşa cum era stabilit, soluţia agreată la nivelul Comitetului Executiv al Federaţiei Internaţionale a fost aceea de a uni cele două competiţii, acestea urmând să se desfăşoare în Peru, la Lima. De asemenea, vom avea Campionate Europene şi la categoriile de vârstă Under-15, Under-17, Under-20 şi Under-23. La nivel de seniori vom avea Campionatele Mondiale în luna noiembrie, în Norvegia. Este un lucru bun pentru că fiind pe continentul nostru ne vom mobiliza pentru a asigura cele mai bune condiţii de deplasare şi participare. Aşadar nu va fi o deplasare anevoioasă pentru sportivii noştri", a menţionat preşedintele.
El este încrezător în şansele sportivilor tineri de a face pasul în perioada următoare către loturile de seniori în perspectiva Jocurilor Olimpice de la Los Angeles din 2028.
"Cu siguranţă vin sportivi din urmă, ei sunt acum la loturile naţionale de juniori şi tineret. Ne bucură să vedem că au început deja să ridice pretenţii pe plan internaţional şi credem noi că vor face parte din colectivul sportiv care va fi angrenat în campania de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 2028", a subliniat acesta.
Alexandru Pădure, care deţine funcţia de membru în Comitetul Executiv al Federaţiei Europene de Haltere, a menţionat că România îşi doreşte să aibă în continuare reprezentanţi în forurile internaţionale: "Anul viitor vor avea loc congresele electorale ale Federaţiei Europene de Haltere şi Federaţiei Internaţionale de Haltere. România cu siguranţă îşi doreşte să continue tradiţia de a avea reprezentanţi în forurile internaţionale, dar în momentul de faţă nu a fost luată nicio decizie în ceea ce priveşte funcţia pe care o vom viza".
Cei mai buni halterofili ai anului 2024 sunt, în opinia preşedintelui FRH, Mihaela Cambei la feminin şi Tiberiu Donose la masculin. În ceea ce priveşte titlul de sportiv al anului la toate disciplinele, Pădure a precizat că acesta ar trebui să îi revină înotătorului David Popovici.
"Mihaela Cambei este cu siguranţă cea mai bună sportivă a Federaţiei Române de Haltere în acest an. Dacă luăm în considerare un clasament la feminin, atunci Mihaela Cambei, ar fi urmată pe locul 2 de Loredana Toma şi pe 3 de Ioana Mădălina Miron. Iar la masculin, cel mai bun sportiv pe 2024 este Tiberiu Donose, urmat de Valentin Ionadi Iancu şi Darius Tătaru. În opinia mea, din punct de vedere al performanţelor, al notorietăţii şi al fenomenului creat, atunci cu siguranţă că David Popovici ar fi în fruntea clasamentului celor mai buni sportivi români în 2024", a explicat Alexandru Pădure.
Halterele româneşti au revenit în 2024 printre sporturile medaliate la Jocurile Olimpice. La Paris, halterofila Mihaela Valentina Cambei a cucerit medalia de argint la categoria 49 kg. Ea a totalizat 205 kg, fiind devansată la ultima încercare din concurs de campioana olimpică en titre, chinezoaica Zhihui Hou, cu 206 kg.
Până la JO 2024, România nu mai câştigase o medalie la haltere din 1996, când Nicu Vlad lua bronz la Atlanta. La JO din 2016, Gabriel Sîncrăian a obţinut o medalie de bronz, dar ulterior a fost descalificat pentru dopaj.
La Campionatele Mondiale de seniori de la Manama (Bahrain), cel mai bun rezultat a fost obţinut de Adriana Cosmina Pană, care s-a clasat pe locul 8 la categoria 49 kg.
România a încheiat Campionatele Europene de seniori la Sofia cu opt medalii, dintre care cinci de aur, una de argint şi două de bronz: trei medalii de aur cucerite de Mihaela Cambei (cat. 49 kg), două de Loredana Toma (cat. 71 kg), la smuls şi total, una de argint, obţinută de Valentin Ionadi Iancu (cat. 61 kg), la stilul aruncat, şi două de bronz, una câştigată de Ioana Mădălina Miron (cat. 45 kg) la aruncat, iar alta de Andreea Cotruţa (cat. 59 kg), la aruncat. În urma acestor rezultate, România s-a clasat pe locul 3 în clasamentul pe naţiuni la feminin şi pe locul 12 din 38 la masculin.
La Campionatele Mondiale pentru juniori Under-20 de la Leon (Spania), delegaţia României a cucerit cinci medalii, două de aur, două de argint şi una de bronz.
România a încheiat Campionatele Europene de haltere pentru juniori (U20) şi tineret (U23) de la Raszyn (Polonia) cu 11 medalii, dintre care 4 de aur, 1 de argint, 6 de bronz.
România a cucerit 24 de medalii la Campionatele Europene de haltere pentru juniori Under-15 şi Under-17 de la Salonic (Grecia), dintre care 7 de aur, 11 de argint şi 6 de bronz. Bilanţul la U15 a fost 6 de aur, 7 de argint şi 4 de bronz, iar la U17, 1 de aur, 4 de argint şi 2 de bronz.
AGERPRES (A, AS-autor: Marius Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tenis: Mariano Navone a câștigat turneul Țiriac Open (ATP)
Tenismanul argentinian Mariano Navone a câștigat primul său titlu ATP, duminică, la turneul Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în finală pe spaniolul Daniel Merida, cu 6-2, 4-6, 7-5. Navone
Clubul U Cluj: Liviu Maior a fost un promotor al valorilor naționale
Clubul de fotbal 'Universitatea' Cluj transmite condoleanțe familiei profesorului Liviu Maior, despre care spune că a fost un promotor al valorilor naționale. 'Rămas bun, Liviu Maior! Profesorul Liviu Maior, fost conducător al Clubului Sportiv Universitatea Cluj în perioada 1984-1991, s-a stins din viață astăzi, 5 aprilie 202
VIDEO Fotbal: FC Argeș - Dinamo București 1-1, în play-off-ul Superligii
FC Argeș a terminat la egalitate cu Dinamo București, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, la Mioveni, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii de fotbal.ț Gazdele au deschis scorul prin portughezul Ricardo Matos (44 - penalty), după ce scoțianul Danny Armstrong l-a lovit peste față pe Florin Borța în careu, fază semnal
Baschet feminin: CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale
CSM CSU Târgoviște s-a calificat în finala Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a învins-o pe ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 66-60 (20-21, 14-14, 16-17, 16-8), sâmbătă, în Sepsi Arena, în meciul decisiv al semifinalei. Echipa dâmbovițeană, care a făcut diferența în ultimu
Handbal masculin: HC Buzău, eliminată din EHF European Cup
ACS HC Buzău 2012 a fost eliminată din competiția de handbal masculin EHF European Cup de echipa slovenă RK Celje Pivovarna Lasko, cu care a terminat la egalitate, 36-36 (21-17), sâmbătă seara, în Sala ''Romeo Iamandi'', în manșa secundă a sferturilor de finală. În primul meci, slovenii au câștigat
Tenis: Daniel Merida va juca la Țiriac Open prima sa finală ATP
Tenismanul spaniol Daniel Merida s-a calificat în prima sa finală ATP, sâmbătă, la Țiriac Open (ATP 250), turneu dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins în penultimul act pe maghiarul Fabian Marozsan, cu 6-7 (4/7), 6-3, 6-1.
Tenis: Mariano Navone, primul finalist al turneului Țiriac Open (ATP)
Tenismanul argentinian Mariano Navone, al șaptelea favorit, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp, cap de serie numărul opt, cu 5-7, 7-6
Rugby: SCM USV Timișoara a realizat scorul campionatului, 90-3 cu RC Gura Humorului
SCM USV Timișoara a realizat scorul acestui debut de sezon al Ligii Naționale de rugby, 90-3 (43-0) cu nou-promovata Rugby Club Gura Humorului, sâmbătă, pe Stadionul ''Gheorghe Rășcanu'', într-un meci din etapa a 2-a. Aripa David Bălan a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului, al fiind și jucătorul cu cele ma
Fotbal: FCSB, învinsă la Botoșani cu 3-2, în faza play-out a Superligii
FCSB a fost învinsă neașteptat de FC Botoșani, cu scorul de 3-2 (1-2), vineri seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal. Campioana a deschis scorul prin Darius Olaru (4), cu un șut de la circa 22 de metri, și a controlat prima repriză. Gazdele au reușit egalarea prin francez
Tenis: Mariano Navone, calificat în semifinale la Țiriac Open (ATP)
Tenismanul argentinian Mariano Navone, finalistul din 2024, s-a calificat în semifinalele turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Simona Halep'' din București, după ce l-a învins, vineri, pe slovacul Alex Molcan, cu 3-6, 6-2, 6-3. Sud-ameri
Handbal masculin: CS Dinamo București, la a 11-a victorie consecutivă în campionat
CS Dinamo București a obținut a 11-a sa victorie consecutivă în campionat, 37-24 (17-6) cu CSU din Suceava, vineri, în Sala Dinamo, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Campioana și-a consolidat poziția de lider în clasament. Andrii Akimenko a marcat 8 goluri pentru Dinamo,
Tenis: Victor Cornea s-a oprit în sferturile probei de dublu la Țiriac Open (ATP)
Tenismanul român Victor Cornea și portughezul Nuno Borges au fost învinși de cuplul Yuki Bhambri (India)/Michael Venus (Noua Zeelandă), cu 6-4, 2-6, 10-4, vineri seara, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Țiriac Open (ATP 250), dotat cu premii totale de 612.620 de euro și găzduit de Centrul Național de Tenis ''Si
Handbal: Constantin Din, Sorin Dinu, Cristian Potoră și Bogdan Voina, candidați la președinția FRH
Președintele în exercițiu al FRH, Constantin Din, vicepreședintele Sorin Dinu, președintele Asociației Județene de Handbal Cluj, Cristian Potoră, și fostul handbalist Bogdan Voina sunt cei patru candidați la alegerile pentru președinția Federației Române de Handbal, a declarat, pentru AGERPRES, secretarul general al instituției, Nicolae Luca.
Fotbal: Bogdan Andone (FC Argeș) - Va fi un joc extrem de dificil cu Dinamo, echipă cu o posesie covârșitoare
Antrenorul echipei FC Argeș, Bogdan Andone, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că meciul cu Dinamo va fi unul extrem de dificil, având în vedere că formația bucureșteană are cea mai mare posesie. ''Ne așteaptă cu siguranță un joc dificil. Noi venim după o înfrângere, iar Dinamo la fel. Ambele
#AnulNadia COSR a sărbătorit Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace alături de micii gimnaști (GALERIE FOTO)
Comitetul Olimpic și Sportiv Român, prin Academia Olimpică Română, a organizat, vineri, la Sala de Gimnastică ''Mariana Bitang'' din incinta Clubului Sportiv Dinamo un eveniment prin care a sărbătorit Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace alături de mici gimnaști și foste glorii ale gimnasticii românești.












