logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Ucraina exclude o soluţionare a războiului care să recunoască o zonă de influenţă rusă

Image

Ucraina nu va accepta o soluţionare a războiului prin îngheţarea frontului sau prin recunoaşterea unei zone de influenţă a Moscovei în afara frontierelor ruse, a declarat joi ministrul ucrainean de externe Andrii Sibiga în cadrul consiliului ministerial al Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE), care se desfăşoară în prezent la Valletta, capitala Maltei, potrivit EFE şi Unian.

"Rusia doreşte o a doua Ialtă sau cel puţin un al treilea Minsk", a afirmat Sibiga în faţa miniştrilor de externe prezenţi la reuniune, referindu-se la pactul semnat după Al Doilea Război Mondial la Ialta, care a dus la împărţirea continentului european în două sfere de influenţă, şi la cele două acorduri semnate în capitala belarusă în 2014 şi 2015 pentru a obţine o încetare a focului între Ucraina şi rebelii pro-ruşi în Donbas (est).

Rusia "doreşte o lume a zonelor de influenţă în care utilizarea forţei dictează noi reguli şi noi frontiere", a afirmat ministrul ucrainean de externe, insistând că "nu va exista o Ialta-2 sau un Minsk-3!".

El a subliniat că Ucraina vrea "să câştige o pace justă" în care sunt respectate drepturile tuturor ţărilor. "Trebuie să eliminăm zonele gri, deoarece Rusia le transformă în zone de influenţă", a afirmat Sibiga.

"În schimb, avem nevoie de o certitudine geopolitică cu privire la Ucraina ca parte a comunităţii euro-atlantice", a remarcat el.

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat recent că Kievul este gata să renunţe la recuperarea tuturor teritoriilor ocupate de Rusia pe cale militară, dar a precizat că Ucraina nu vede altă cale de a-şi garanta securitatea în faţa unei viitoare agresiuni ruse decât printr-o aderare deplină la NATO.

În discursul său la consiliul ministerial al OSCE, Sibiga a acuzat, de asemenea, Rusia de interferenţă în afacerile interne ale Georgiei, Republicii Moldova şi ţărilor din Balcanii de Vest şi a denunţat că Moscova "poartă un război hibrid împotriva Europei".

La consiliul ministerial al OSCE de la Valletta participă şi ministrul rus de externe Serghei Lavrov. Sibiga a părăsit sala demonstrativ, alături de alţi omologi ai săi, înainte ca Lavrov să îşi înceapă discursul.

În acelaşi timp, o delegaţie de oficiali ucraineni s-a întâlnit miercuri, la Washington, cu înalţi reprezentanţi ai preşedintelui ales Donald Trump, a declarat o sursă aflată la curent cu întâlnirea, în timp ce Ucraina caută sprijin din partea viitoarei administraţii americane în războiul său de respingere a invadatorilor ruşi, notează Reuters.

Delegaţia ucraineană este condusă de Andrii Iermak, şeful administraţiei prezidenţiale de la Kiev. Grupul s-a întâlnit la Washington cu alesul lui Trump pentru funcţia de consilier pentru securitate naţională la Casa Albă, Mike Waltz, şi cu emisarul său pentru Ucraina, Keith Kellogg, a declarat sursa, fără a oferi detalii.

Donald Trump a promis că va pune capăt prin negocieri conflictului de aproape trei ani dus Rusia în Ucraina, dar până acum nu a oferit detalii.

SUA au anunţat luni că vor livra Ucrainei rachete, muniţie, mine antipersonal şi alte arme în valoare de 725 de milioane de dolari, în timp ce administraţia preşedintelui Joe Biden, aflată la final de mandat, încearcă să sprijine Kievul în războiul cu invadatorii ruşi, înainte de încheierea mandatului în ianuarie.

Potrivit The Wall Street Journal, problema cheie a negocierilor de la Washington a fost propunerea echipei lui Donald Trump de a recunoaşte controlul Rusiei asupra a 20% din teritoriul ucrainean. Un astfel de scenariu, potrivit lui Iermak, este inacceptabil pentru Kiev, deoarece ameninţă stabilitatea regiunii şi securitatea naţională a Ucrainei. Partea ucraineană s-a concentrat pe necesitatea unei păci durabile şi echitabile care exclude compromisuri temporare, scriu media ucrainene, citând publicaţia americană. AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 30

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 08-06-2025 22:20

Președinta Mexicului cere SUA să nu-i trateze pe migranți ca pe niște infractori

Președinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, a cerut duminică Statelor Unite să nu-i trateze pe migranți ca pe niște infractori, declarație făcută în urma raidurilor din Los Angeles în cursul cărora, a confirmat ea, au fost arestați 35 de mexicani, relatează AFP. 'Mexicanii care locuiesc în Statele Unite sunt (...) bărbați și

Politic Ex 08-06-2025 21:14

VIDEO/#Ucraina : Zelenski acuză Rusia de joc 'murdar și politic' în privința schimbului de prizonieri

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat duminică Rusia că joacă un joc 'murdar și politic' în privința viitorului schimb de prizonieri, Moscova și Kievul acuzându-se reciproc de perturbarea acestui demers, relatează AFP. 'Partea rusă, ca de obicei, încearcă să joace un joc murdar și politic', a decl

Politic Ex 08-06-2025 20:43

Armata israeliană confirmă identificarea cadavrului unui lider Hamas, Mohammed Sinwar, în Gaza

Armata israeliană a confirmat că a identificat trupul lui Mohammed Sinwar, lider al Hamas în Fâșia Gaza ucis pe 13 mai într-un atac lansat pe teritoriul palestinian, unde Israelul se află în război cu mișcarea islamistă palestiniană, relatează AFP. 'În urma unui proces de identificare, se confirmă acum că trup

Politic Ex 08-06-2025 20:20

Franța: Macron consideră că 'punerea la îndoială' a priorității acordate climei este o 'greșeală uriașă'

Președintele francez Emmanuel Macron a denunțat, duminică, la Nisa, în ajunul Conferinței Națiunilor Unite privind Oceanul (Unoc3), 'greșeala uriașă' a celor care, inclusiv în Franța, vor să conteste 'prioritatea acordată climei în dezbaterea publică', relatează AFP. 'Reducerea (fondurilor pentru știință),

Politic Ex 08-06-2025 20:00

Documente israeliene sensibile obținute de Iran, dezvăluite în curând (ministru iranian)

Documente israeliene sensibile obținute de Teheran ar urma să fie dezvăluite în curând, a declarat duminică ministrul iranian al informațiilor, Esmail Khatib, la televiziunea de stat, descriindu-le drept o 'comoară' care va consolida capacitățile ofensive ale Iranului, relatează Reuters. Mass-media de stat iraniene au relat

Politic Ex 08-06-2025 18:51

Gruparea paramilitară rusă Wagner părăsește Mali, fiind înlocuită de Africa Corps (surse diplomatice și de securitate)

Gruparea paramilitară rusă Wagner părăsește Mali, unde este prezentă din 2021, iar contingentele sale vor fi reintegrate în succesorul său, Africa Corps, o alta organizație rusă, au confirmat duminică surse diplomatice și de securitate, relatează AFP. De la cele două lovituri de stat din 2020 și 2021 care au adus la putere junta condusă

Politic Ex 08-06-2025 16:31

#Ucraina anunță schimbul de prizonieri cu Rusia pentru 'săptămâna viitoare'

Ucraina a anunțat că schimbul cu Rusia de prizonieri și cadavre ale soldaților uciși, programat pentru acest weekend, va avea loc 'săptămâna viitoare', după ce Moscova și Kievul s-au acuzat reciproc de întârzierea procesului, relatează AFP. 'Începerea operațiunilor de repatriere, pe baza rezultatelor negocie

Politic Ex 08-06-2025 14:51

Ministrul apărării israelian către Greta Thunberg: Faceți cale întoarsă pentru că nu veți ajunge în Gaza

Ministrul apărării israelian, Israel Katz, a avertizat-o duminică pe activista suedeză Greta Thunberg și pe restul echipajului Madleen, nava Flotilei Libertății, care se află în drum spre Gaza pentru a încerca să livreze ajutor umanitar, să se întoarcă din drum, deoarece nu vor putea ajunge în enclava palestiniană, informează EFE.

Politic Ex 08-06-2025 14:46

JD Vance dezminte că Trump ar figura pe 'lista lui Jeffrey Epstein': Nu a făcut nimic rău

Vicepreședintele american JD Vance și-a exprimat susținerea pentru președintele Donald Trump în contextul acuzațiilor aduse împotriva acestuia joi de către miliardarul Elon Musk, care a susținut că Trump ar apărea pe lista infractorului sexual Jeffrey Epstein, informează EFE. 'În primul rând, cu siguranță nu. Donald

Politic Ex 08-06-2025 13:50

Președintele Lituaniei îl critică pe cancelarul german Friedrich Merz pentru inacțiunea față de Rusia

Președintele lituanian Gitanas Nauseda a criticat ceea ce el a numit eșecul liderilor occidentali de a da curs amenințărilor cu sancțiuni împotriva Rusiei ca urmare a războiului declanșat de Moscova împotriva Ucrainei, informează duminică dpa. Comentând dacă șeful executivului german Friedrich Merz a subminat credibilitatea E

Politic Ex 08-06-2025 12:24

Rusia așteaptă ca #Ucraina să-și confirme disponibilitatea de a accepta cadavrele soldaților căzuți

Rusia așteaptă ca Ucraina să confirme că va primi cadavrele soldaților ucraineni uciși în luptă, în conformitate cu ceea ce s-a convenit la ultima rundă de negocieri de la Istanbul, a declarat duminică adjunctul ministrului apărării rus, general-locotenent Aleksandr Fomin, informează EFE. 'Așteptăm confirmarea oficială din part

Politic Ex 08-06-2025 12:07

Armata rusă anunță un atac asupra regiunii ucrainene Dnipropetrovsk

Armata rusă a anunțat duminica aceasta că desfășoară o ofensivă în regiunea ucraineană Dnipropetrovsk, la granița cu regiunea Donețk, o premieră în mai bine de trei ani de conflict, informează AFP. 'Unități ale Diviziei 90 blindate (...) au ajuns la granița de vest a Republicii Populare Donețk și își continuă ofensiva pe

Politic Ex 08-06-2025 12:00

Columbia: Un candidat la președinție a fost împușcat în cap și se află în stare 'critică'; autorul, un adolescent de 15 ani

 Senatorul conservator Miguel Uribe, candidat la președinția Columbiei la alegerile din mai 2026, este în stare critică după ce a fost împușcat în cap sâmbătă, la Bogota, într-un atac calificat de guvern drept 'atentat', comis de un minor în vârstă de 15 ani, informează duminică agențiile de presă.

Politic Ex 08-06-2025 11:12

SUA consideră că răspunsul Moscovei la distrugerea bombardierelor strategice ruse de către #Ucraina încă nu s-a materializat

Statele Unite consideră că amenințarea președintelui rus Vladimir Putin cu represalii împotriva Ucrainei după distrugerea de către Kiev a unor bombardiere strategice ale Rusiei nu s-a produs încă în mod serios și că este probabil să ia forma unui atac semnificativ, în mai multe direcții, au declarat oficiali americani pentru Reuters.

Politic Ex 08-06-2025 10:23

O fabrică de azot situată la 200 de kilometri sud de Moscova, în flăcări după impactul unei drone ucrainene

Fabrica de azot și amoniac Azot din regiunea rusă Tula, situată la 200 de kilometri sud de Moscova, a luat foc duminică după prăbușirea unei drone ucrainene, a informat guvernatorul local Dmitri Miliaiev, informează EFE. 'Apărarea antiaeriană a Ministerului Apărării rus continuă să îi protejeze pe locuitorii din Tula de atacurile ina