logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Ucraina înregistrează un aflux de turişti occidentali fascinaţi de război

Imagine din galeria Agerpres

Alberto Blasco Ventas, un spaniol în vârstă de 23 de ani, se uită la podul de la Irpin distrus de forţele ucrainene în primăvara lui 2022 pentru a opri avansul trupelor ruseşti, un loc care a devenit o etapă preferată a turiştilor occidentali care caută senzaţii tari şi care au venit să descopere războiul din Ucraina, transmite AFP.

Soldaţii ruşi, care ocupau această periferie a Kievului la începutul invaziei, au încercat să traverseze podul pentru a avansa spre capitală, îi explică ghidul Oleksy Goriatchev, care arată spre ruinele viaductului dinamitat.

Turistul spaniol observă fascinat: "Este pentru prima dată când sunt într-o zonă de război".

Alberto a ales un sejur turistic în regiunea Kiev. Chiar dacă este la câteva sute de kilometri de linia frontului, capitala Ucrainei este în continuare atacată, aproape zilnic, de dronele şi rachetele ruseşti. "Nu vă mint, îmi este puţin frică, într-o zonă de război nu poţi să ştii niciodată", spune acest inginer de software în vârstă de 23 de ani.

Pentru a ajunge aici, turistul spaniol a trebuit să depăşească reticenţele apropiaţilor, apoi a luat avionul până în Republica Moldova şi de acolo cu trenul timp de 18 ore.

După podul de la Irpin, turistul spaniol a vizitat cimitirul de automobile carbonizat şi Borodianka, o localitate devastată la începutul invaziei ruseşti. Fiecare etapă a acestui sejur este filmată, pentru că Alberto vrea să fie şi influencer. Imaginile vor fi postate pe canalul său de YouTube, care are 115.000 de abonaţi, şi pe care a povestit deja ce a văzut cea mai periculoasă frontieră din lume, cea dintre China, Rusia şi Coreea de Nord.

În Ucraina, o duzină de firme oferă acest gen de sejururi de tip "dark tourism", un segment de piaţă mic dar în creştere care permite turiştilor să viziteze locuri asociate cu evenimente tragice.

Înainte de război, zeci de mii persoane vizitau în fiecare an zona de la Cernobâl, locul unde în 1986 a avut loc cel mai grav dezastru nuclear.

Firma War Tours, care i-a organizat vizita lui Alberto, dezvăluie că începând din ianuarie şi până în prezent s-a ocupat de aproape 30 de clienţi, în principal europeni şi americani, care au plătit între 150 şi 250 de euro pentru întregul circuit.

O parte din profituri sunt donate armatei, susţine co-fondatorul companiei Dmytro Nykyforov, care insistă că iniţiativa "nu are legătură cu banii ci cu memoria războiului".

Svitozar Moiseiv, managerul tur-operatorului Capital Tours Kiev, spune că profiturile sunt neglijabile dar vizitele au valoare educaţională. "Este ca un vaccin pentru a împiedica ca acest lucru să se întâmple din nou", spune Moiseiv.

Vizitele se concentrează în principal pe Kiev şi periferii, precum Irpin şi Bucea, locul unde în primăvara lui 2022 au avut masacre ale civililor atribuite forţelor ruseşti. Însă unele companii oferă şi tururi mai aproape de front. Una dintre cele mai senzaţionaliste oferă un circuit de câteva zile în sudul Ucrainei, care costă până la 3.300 de euro.

Americanul Nick Tan, care lucrează în departamentul financiar al unei companii din tehnologie din New York, a fost unul dintre cei care a vrut să meargă mai departe de Kiev. Aşa că în luna iulie a acestui an a mers până la Harkov, al doilea mare oraş din Ucraina, care este amplasat la aproximativ 20 de kilometri de linia frontului şi este zilnic bombardat de forţele ruseşti.

"Am vrut să văd acest război cu ochii mei", spune tânărul în vârstă de 34 de ani care ar fi dorit să se apropie şi mai mult de linia frontului dar a fost refuzat de ghid. "Saltul cu paraşuta sau o noapte de petrecere nu îmi mai spune nimic. Care e următoarea etapă? Mersul într-o zonă de război", spune Nick Tan, care se descrie singur drept un căutător de senzaţii tari.

Mariana Oleskiv, preşedinta Agenţiei naţionale pentru dezvoltarea turismului, recunoaşte că dezvoltarea turismului de război ridică multe probleme de etică dar consideră că cererea va continua să crească. Propria sa agenţie turistică a început să organizeze cursuri speciale de pregătire pentru ghizi precum şi "circuite memoriale" în regiunea Kiev.

Dacă invazia rusească a declanşat un colaps imediat al industriei turistice din Ucraina, în acest an veniturile sectorului ar urma să le depăşească pe cele din 2021, an anterior războiului dar marcat de pandemia de Covid-19, estimează Mariana Oleskiv. Creşterea se datorează în principal turismului intern, alimentat de bărbaţii ucraineni în vârstă de mobilizare care nu sunt autorizaţi să iasă din ţară din cauza legii marţiale.

Anul trecut, Ucraina a înregistrat patru milioane de vizitatori străini, estimează Mariana Oleskiv, de două ori mai mulţi decât în 2022, însă această cifră include şi călătorii care au venit în Ucraina cu afaceri.

Ucraina se pregăteşte deja pentru perioada de după război, cu acorduri promoţionale semnate cu Airbnb şi TripAdvisor. "Războiul a pus proiectoarele pe Ucraina. Brandul nostru este mai puternic, toată lumea ne cunoaşte ţara", spune Mariana Oleskiv. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 26

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 08-06-2025 18:16

Renault va produce drone în Ucraina, susține franceinfo

Constructorul auto francez Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a produce drone, potrivit unui reportaj difuzat duminică de postul de radio franceinfo, preluat de

Economic Extern 08-06-2025 11:36

Un oficial de la BCE crede că instituția monetară nu ar trebui să reacționeze exagerat dacă inflația coboară sub 2%

Banca Centrală Europeană nu ar trebui să 'reacționeze în mod exagerat' dacă inflația în zona euro va coborî sub ținta de 2%, deoarece există motive să credem că prețurile vor reveni pe creștere, a declarat guvernatorul Băncii Naționale a Croației, Boris Vujcic, care este și membru al consiliului guvernatorilor BCE, pentru Reuters.

Economic Extern 08-06-2025 09:59

BTA: Bulgaria a avut în aprilie cea mai redusă rată a șomajului de la aderarea la UE

În luna aprilie 2025 Bulgaria a avut o rată a șomajului de 3,3%, cel mai scăzut nivel de la aderarea la Uniunea Europeană în 2007, potrivit datelor furnizate de Eurostat, transmite BTA. Aceasta a fost și una din cele mai scăzute rate ale șomajului din Uniunea Europeană. Potrivit Eurostat, țările membre cu cele mai scăzute rate ale

Economic Extern 07-06-2025 16:20

Beijingul propune un 'canal verde' pentru exporturile de metale rare spre UE

China a propus înființarea unui 'canal verde' pentru accelerarea procesului de eliberare a licențelor necesare pentru exporturile de metale rare spre Uniunea Europeană, a anunțat, sâmbătă, Ministerul chinez al Comerțului, în contextul în care Beijingul a restricționat exporturile de metale rare ca răspuns la tarifele vamale americane,

Economic Extern 07-06-2025 11:26

Industria germană a pierdut 100.000 de locuri de muncă într-un an (analiză)

Criza economică în curs în Germania a costat industria din această țară peste 100.000 de locuri de muncă într-un an, sectorul auto cheie al țării fiind cel mai afectat, potrivit unei analize realizate de firma de audit și consultanță EY, citat sâmbătă de dpa. În sectorul auto, aproximativ 45.400 de locuri de muncă

Economic Extern 07-06-2025 11:06

Politica fiscală americană și datoria publică influențează dolarul, care rămâne cea mai importantă monedă (analiști)

Dolarul rămâne cea mai importantă monedă pentru rezervele valutare ale statelor, dar analiștii atrag atenția privind viabilitatea politicii fiscale americane și sustenabilitatea datoriei publice a SUA. Un raport de cercetare al CFA Institute din Statele Unite ale Americii, intitulat 'Privilegiul exorbitant al dolarului', și dat s

Economic Extern 06-06-2025 22:02

Discuții comerciale sino-americane luni, la Londra (Trump)

Președintele american Donald Trump a anunțat vineri că noi discuții comerciale sino-americane vor avea loc, luni, la Londra, în încercarea de a se ajunge la un 'acord' între cei doi giganți aflați într-o dispută vamală, relatează AFP. Liderul de la Casa Albă a precizat pe rețeaua sa Truth Social că din delegația

Economic Extern 06-06-2025 15:03

Germania riscă încă doi ani de recesiune dacă războiul comercial cu SUA escaladează, avertizează Bundesbank

O escaladare a războiului comercial cu SUA ar putea prelungi recesiunea în Germania pentru încă doi ani, din cauza reculului exporturilor și incertitudinilor asupra investițiilor, a avertizat vineri Banca Centrală a Germaniei (Bundesbank), informează AFP. Germania este singura țară G7 care nu a înregistrat o creștere a PIB-ul

Economic Extern 06-06-2025 13:52

Noile cote la importurile de produse agricole din Ucraina în UE vor fi mai mari decât înainte de război (comisar)

Uniunea Europeană și Ucraina negociază un nou acord care va fixa cote la importurile de produse agricole din Ucraina, cote care vor fi 'undeva între' nivelurile actuale și scutirile temporare acordate Ucrainei în 2022, după începerea invaziei rusești, a declarat comisarul european pentru Agricultură, Christophe Hansen, citat de Reuters.

Economic Extern 06-06-2025 13:01

Economia europeană a înregistrat un avans de 0,6% în primul trimestru; economia României a stagnat

Economia zonei euro și cea a Uniunii Europene au înregistrat o creștere peste așteptări în primul trimestru al acestui an, comparativ cu trimestrul precedent, însă economia România a stagnat, conform datelor revizuite publicate vineri de Eurostat. Potrivit acestor date, Produsul Intern Brut al Uniunii Europene, precum ș

Economic Extern 06-06-2025 12:36

FAO: Prețurile mondiale la alimente au scăzut în mai, grație ieftinirii cerealelor, zahărului și uleiului

Indicele global al prețurilor produselor alimentare a scăzut în luna mai, grație diminuării cotațiilor la cereale, zahăr și uleiuri vegetale, a anunțat, vineri, Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), transmite Reuters. FAO publică lunar propriul său Food Price Index, care măsoară modificările de prețuri înregistrate l

Economic Extern 06-06-2025 11:44

UE și-a dat aprobarea finală pentru posibila sacrificare a lupilor

Consiliul Uniunii Europene a adoptat, joi, modificarea Directivei privind habitatele, care modifică nivelul de protecție a lupului din 'strict protejat' în 'protejat', informează DPA. Această actualizare aliniază directiva la Convenția de la Berna actualizată, acordul internațional pentru protecția plantelor, a animalelor

Economic Extern 06-06-2025 09:05

Acțiunile Hello Kitty au un rulaj mai mare la bursă decât cele ale gigantului auto Toyota

Acțiunile Sanrio Co, proprietarul Hello Kitty, au avut luna trecută un rulaj mai mare la bursa de la Tokyo decât titlurile celei mai mari companii japoneze, producătorul auto Toyota Motor Corp, grație includerii firmei în MSCI index și a presupusei sale rezistențe la riscurile create de tarifele vamale, transmite Bloomberg. Acțiuni

Economic Extern 05-06-2025 18:58

Trump spune că a discutat cu Xi despre comerț și că echipele lor se vor întâlni în curând

Președintele american Donald Trump a declarat că discuția telefonică purtată joi cu omologul său chinez Xi Jinping a avut ca subiect comerțul și s-a încheiat 'în manieră foarte bună', convenindu-se continuarea negocierilor între țările lor pentru aplanarea divergențelor legate de taxele vamale, care au perturbat economia mondială, transmit Reuters ș

Economic Extern 05-06-2025 18:57

Un grup de state din UE, inclusiv România, cer o finanțare adecvată a Politicii Agricole Comune

Un grup de state membre ale UE, inclusiv România, au solicitat Comisiei Europene o Politică Agricolă Comună (PAC) 'bine finanțată și cu personalitate juridică și instituțională proprie'. Într-o scrisoare trimisă comisarului european pentru buget, Piotr Serafin, aceste țări cer de asemenea ca PAC să fie 'separată de restul politicilor co