Întrevedere trilaterală a conducătorilor autorităţilor vamale din România, Republica Moldova şi Ucraina
Conducătorii autorităţilor vamale din România, Republica Moldova şi Ucraina s-au întâlnit miercuri, la Chişinău, pe agenda întrevederii aflându-se subiecte precum intensificarea cooperării vamale în domeniile facilitării comerţului şi antifraudă şi implementarea măsurilor comune de eficientizare a interacţiunii interinstituţionale.
Conform unui comunicat al Autorităţii Vamale Române, la reuniunea trilaterală au participat reprezentanţii celor trei autorităţi vamale şi ai Misiunii Înalţilor Consilieri UE (EUHLAM), care au făcut şi un schimb de informaţii şi bune practici.
Directorul Serviciului Vamal al Republicii Moldova, Alexandru Iacub, a subliniat importanţa acestui format trilateral pentru consolidarea cooperării vamale la nivel regional, în linie cu cele mai bune practici internaţionale şi angajamentele de implementare a agendei europene în domeniul vamal.
"Prin dialogul constant şi colaborarea în format trilateral, ne asigurăm că măsurile comune contribuie efectiv la atingerea obiectivelor strategice de securizare a frontierelor şi facilitarea comerţului internaţional. Sincronizarea activităţilor şi conlucrarea interinstituţională, atât pe componenta antifraudă, cât şi pe capacitarea personalului vamal, prin crearea unei platforme comune de instruire adaptată la cele mai bune practici ale Uniunii Europene, sunt esenţiale pentru fortificarea unui corp de funcţionari bine pregătit şi capabil să facă faţă provocărilor actuale. Angajamentul nostru faţă de valorile de integritate şi profesionalism rămâne ferm, iar proiectele stabilite astăzi ne vor ajuta să atingem obiectivele propuse pentru o vamă modernă şi sigură", a spus Alexandru Iacub, citat în comunicat.
Marcel Mutescu, preşedintele Autorităţii Vamale Române, a menţionat că această colaborare reprezintă cheia unui viitor în care graniţelor celor trei ţări vor fi mai bine protejate şi pregătite pentru provocări.
"Întâlnirea trilaterală de astăzi a demonstrat încă o dată angajamentul asumat de România, Republica Moldova şi Ucraina pentru îmbunătăţirea şi eficientizarea operaţiunilor vamale transfrontaliere. Ne dorim ca acest format de colaborare să devină unul recurent, o platformă de dialog şi acţiune, care să permită schimbul rapid de informaţii şi să asigure un flux comercial mai sigur pentru toate părţile implicate. Această colaborare activă este cheia unui viitor în care graniţele noastre vor fi mai bine protejate şi mai bine pregătite pentru provocările economice şi de securitate ale regiunii", a declarat Marcel Mutescu.
Şeful adjunct al Serviciului Vamal de Stat al Ucrainei, Vladyslav Suvorov, a afirmat că există proiecte importante pentru asigurarea unui flux ritmic în punctele de trecere, organizarea controlului comun, schimbul automatizat de informaţii şi desfăşurarea acţiunilor comune de combatere a încălcărilor reglementărilor vamale, care vor necesita eforturi reciproce pentru implementare.
"Întâlnirea noastră de astăzi este un nou pas pentru viitorul nostru vamal comun în Uniunea Europeană", a punctat Suvorov.
În cadrul dialogului, părţile au făcut un schimb de opinii privind situaţia actuală în posturile vamale, perspectivele de extindere a controlului coordonat la frontiera dintre România şi Republica Moldova şi a celui comun la frontiera moldo-ucraineană, proiectele de modernizare a infrastructurii, precum şi îmbunătăţirea mecanismului de acţionare coordonată în situaţii de criză.
Potrivit sursei citate, printre iniţiativele discutate s-au numărat crearea unei platforme regionale de capacitare a celor trei autorităţi vamale, care să faciliteze furnizarea de expertiză în aplicarea legislaţiei vamale europene şi consolidarea capacităţilor profesionale, implementarea Noului Sistem Computerizat de Tranzit şi AEO, utilizarea inteligenţei artificiale, consolidarea climatului de integritate şi desfăşurarea operaţiunilor antifraudă comune.
De asemenea, s-au explorat oportunităţile de intensificare a cooperării trilaterale în domeniile chinologic, echipe mobile, analiza riscurilor şi aplicarea legii, precum şi organizarea evenimentelor comune de dezvoltare profesională pentru armonizarea eficientă a legislaţiei naţionale la cea a Uniunii Europene.
Agenda întrevederii a inclus vizite la Laboratorul vamal, Centrul de instruire şi la Departamentul antifraudă şi conformare ale Serviciului Vamal al Republicii Moldova, unde oficialii din România şi Ucraina s-au familiarizat cu activitatea şi dotările tehnice ale acestora. Echipa de formatori din cadrul Centrului de instruire a prezentat programele de formare şi perfecţionare pentru funcţionarii vamali, iar ofiţerii echipelor mobile au făcut o demonstraţie cu tehnica specială de control din dotare.
La finalul întrevederii, conducătorii autorităţilor vamale din România, Republica Moldova şi Ucraina au reiterat angajamentul pentru o colaborare transfrontalieră activă, prin coordonarea acţiunilor comune şi intensificarea eforturilor pentru asigurarea protecţiei frontierelor. S-au stabilit acţiuni concrete, inclusiv semnarea, până la sfârşitul anului curent, a Planului operaţional pentru operaţiunea vamală antifraudă în format trilateral, dezvoltarea platformei regionale de consolidare a capacităţilor şi perfecţionarea mecanismului de intervenţie comună în situaţii de criză. AGERPRES/(AS-autor: Nicoleta Gherasi, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dãdârlat)
Sursa foto: Autoritatea Vamală Română / Facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Horațiu Cosma (MTI): Patru proiecte majore de infrastructură au făcut astăzi un pas important spre execuție
Patru proiecte esențiale pentru infrastructura rutieră a României au fost avizate joi în Consiliul Interministerial de avizare a investițiilor publice, a anunțat secretarul de stat în Ministerul Transporturi
Pistol (CNAIR): Luni, 31 august, deschidem circulația pe autostradă între Adjud și Bacău Sud
Luni, 31 august, de la ora 16:00, se va putea circula pe cei 47,10 kilometri noi de autostradă între Adjud și Bacău Sud, a anunțat, joi, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, pe pagina sa de Facebook. 'Luni, 31 august, ora 16:00: deschidem circulația pe autostradă între Adj
CNIR: Autostrada A13 Brașov-Bacău va avea cinci loturi
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a stabilit împărțirea Autostrăzii A13 Brașov - Bacău, cu o lungime de 174 de kilometri, în cinci loturi, fiecare dintre acestea urmând să poată funcționa independent. Potrivit unui comunicat al CNIR, împreună cu prestatorul, a fost agreată lotizarea traseului cu o lungime de 174 de
Ministerul Energiei a aprobat proiecte de 290 milioane de euro de eficiență energetică în instalații industriale incluse în EU ETS
Un număr de șapte proiecte, în valoare de aproximativ 290 de milioane de euro, au fost aprobate pentru investiții derulate prin programul dedicat eficienței energetice în instalații industriale incluse în schema Uniunii Europene de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră (EU ETS). Potrivit unui comunicat al Minister
Pîrvulescu (Enevo): Nișa unde poate juca România în piața de tehnologie este digitalizarea; aceasta nu se poate face fără cybersecurity
Paris - Trimisul special al AGERPRES, Nicoleta Gherasi, transmite: Digitalizarea, respectiv securitatea cibernetică, reprezintă una dintre puținele nișe tehnologice în care România și Uniunea Europeană au oportunitatea de a construi produse și branduri cu adresabilitate globală, consideră Cristian Pîrvulescu, directorul general al Enevo Group.
Piața bunurilor de larg consum din România a raportat o creștere de 3,4%, în primul semestru (studiu)
Piața bunurilor de larg consum din România (FMCG - Fast-Moving Consumer Goods) a înregistrat o creștere valorică de 3,4%, în prima jumătate a acestui an, comparativ cu aceeași perioadă din 2025, reiese din datele unui studiu publicat joi. Potrivit cercetării YouGov Behavior Change, aproape două treimi dintre români se așteaptă ca situaț
ANPC atrage atenția asupra 'shrinkflation'; consumatorii primesc mai puțin produs pentru aceeași sumă
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) atrage atenția asupra fenomenului 'shrinkflation', care presupune reducerea cantității unui produs în timp ce prețul rămâne neschimbat sau nu scade proporțional, astfel încât consumatorul primește mai puțin produs pentru aceeași sumă. Potrivit unui comunicat remis AGER
ANSVSA: Două transporturi ilegale de animale, depistate în județul Tulcea
Două transporturi ilegale de animale, fără elemente de identificare sau trasabilitate și fără respectarea normelor de siguranță pe durata transportului, au fost depistate în primele ore ale unei ample acțiuni de control desfășurate în județul Tulcea, informează Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Potr
Negrescu: Ratarea țintei privind legea salarizării arată că reformarea aparatului public rămâne doar la nivel de discurs
Ratarea țintei din PNRR privind legea salarizării dovedește că reformarea aparatului public din România rămâne doar la nivel de discurs, iar pierderea celor 770 de milioane de euro va însemna înghețarea unor proiecte de infrastructură și un efort suplimentar din bani publici, a declarat, pentru AGERPRES, consultantul economic Adrian N
Comitetul interministerial Bala-Cernavodă a găsit noi soluții de apărare a cotei Dunării la priza de răcire a Centralei de la Cernavodă
Membrii Comitetul Interministerial Bala - Cernavodă au analizat noi soluții pentru a apăra cota Dunării la priza de răcire a centralei nuclearelectrice de la Cernavodă, acestea urmând să fie aplicate etapizat în următoarele săptămâni, se arată într-un comunicat al Executivului, transmis joi AGERPRES. Potrivit sursei citate, dragarea est
Peste 98% dintre fermieri au primit subvențiile APIA în Campania 2025; suma depășește 2,6 miliarde de euro (minister)
Peste 98% dintre fermieri au primit subvențiile Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), pentru Campania 2025, suma totală depășind 2,6 miliarde de euro, informează Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), într-un comunicat transmis, joi, AGERPRES. ''Felicitări județelor care au verificat deja pest
România stă mai bine decât Ungaria și Italia la ponderea persoanelor abonate la servicii de streaming
Aproape unul din trei (32,7%) utilizatori de internet din UE avea în 2025 un abonament plătit la un serviciu de streaming de filme, seriale sau sport, în timp ce în rândul statelor membre ponderea utilizatorilor de internet cu abonamente plătite la un serviciu de streaming de filme, seriale sau sport varia între 9,3% și 63,9%, arată date
Rata șomajului înregistrat la nivel național a crescut la 3,25% în iulie
Rata șomajului înregistrat la nivel național a crescut cu 0,05 puncte procentuale în iulie față de luna precedentă, până la 3,25%, iar numărul total al șomerilor a ajuns la 259.889 de persoane, a anunțat, joi, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Din totalul șomerilor înregistrați, 57.758 au fost ș
CJPC Bihor: Un singur operator economic a solicitat control voluntar în primul semestru al anului 2026
Un singur operator economic din județul Bihor a solicitat, în primul semestru al anului 2026, un control voluntar din partea Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC), deși instituția a promovat intens această procedură în rândul antreprenorilor încă din anul 2022, a declarat, joi, în ședința Colegiului prefectural,
Dragoș Pîslaru: Proiectul privind salarizarea în sectorul public a eșuat din cauza PSD
Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a acuzat PSD că a blocat proiectul privind salarizarea în sectorul public și a susținut că România nu are capacitatea, în actualul context financiar, să depășească 12 miliarde de lei pentru creșterea masei salariale. ''Acest proiect de lege nu a reușit să fie adopta






