logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Bazavan (Ministerul Energiei): România va continua să ofere resurse energetice de urgenţă Ucrainei

Imagine din galeria Agerpres

România va continua să ofere resurse energetice de urgenţă Ucrainei, însă există o problemă de capacitate şi interconectivitate, pentru că Europa, prin reţeaua sa de operatori energetici, are o capacitate de export către Ucraina de numai 1,7 GW, a declarat luni Adrian Bazavan, consilier pentru relaţii internaţionale al ministrului Energiei, la un eveniment de specialitate.

"Ucraina are nevoie de ajutor de urgenţă pe termen scurt şi ajutor pe termen lung pentru reconstruirea unui sistem energetic mai rezilient. Când vorbim despre reconstrucţia Ucrainei, nu vorbim numai despre sistemul energetic, să îl facem aşa cum a fost înainte de avariere, ci să-l facem mai bine. România va continua să ofere resurse energetice de urgenţă Ucrainei, dar avem o problemă de capacitate şi interconectivitate cu Ucraina, pentru că Europa, prin reţeaua sa de operatori energetici, are o capacitate de export către Ucraina de 1,7 GW, însă ne gândim să o sporim la 2 GW. Trebuie găsite soluţii mult mai rapid", a menţionat Adrian Bazavan, la forumul "Rebuilding Ukraine", organizat de Camera de Comerţ Bilaterală România - Ucraina (CCBRU).

El a menţionat că, înainte de război, pentru România sau pentru Ucraina nu a fost o prioritate să îşi conecteze sistemele energetice, aceasta fiind o vulnerabilitate care se observă acum.

"Noi avem o capacitate limitată atunci când vorbim despre energie electrică şi gaz. Pe termen lung, când avem în vizor reconstrucţia Ucrainei, trebuie să sporim capacitatea de interconectivitate rapid. Ucraina este membru candidat la Uniunea Europeană. Noi sperăm să se alăture Uniunii cât mai repede şi atunci regulile pieţei energetice vor fi aceleaşi şi pentru Ucraina", a mai spus Adrian Bazavan.

Totodată, el a precizat că, pe 31 decembrie 2024, contractul de transport de gaz între Rusia şi Ucraina va expira şi nu va mai fi reînnoit.

"De aceea noi şi Republica Moldova trebuie să găsim căi de a furniza gaz Ucrainei prin gazoductul transbalcanic care duce gaz de la terminalele de GNL din Qatar şi din Europa de vest către Ucraina. Trebuie să depunem eforturi, astfel încât nici Ucraina şi nici Republica Moldova să nu facă frigul la iarnă. Trebuie să rămânem optimişti cu privire la viitor şi să acţionăm foarte rapid, deoarece se apropie iarna", a adăugat demnitarul.

Potrivit acestuia, 11 milioane de oameni din Ucraina ar putea fi strămutaţi din cauza iernii geroase, nu a războiului.

"Este datoria noastră morală de a sprijini Ucraina. Pe lângă această datorie morală pe care o avem, avem şi o datorie pragmatică, din punct de vedere al securităţii naţionale, să susţinem şi să ajutăm Ucraina. Ştim că se apropie iarna şi această veste este importantă, mai ales atunci când vorbim despre infrastructură energetică, iar Ucraina are deficit de energie pentru că Rusia a afectat peste jumătate din infrastructura energetică a Ucrainei, atât producţie, cât şi distribuţie. Vorbim de gaz, vorbim de energie electrică, vorbim de energie termică şi, pe măsură ce se apropie iarna, aceste nevoi ale Ucrainei cresc. 11 milioane de oameni din Ucraina s-ar putea să ajungă să fie strămutaţi din cauza iernii geroase, nu din cauza războiului", a adăugat Adrian Bazavan.

Camera de Comerţ Bilaterală România - Ucraina (CCBRU) organizează luni şi marţi, în parteneriat cu Ambasada Ucrainei în România, forumul "Rebuilding Ukraine".

Printre principalele teme de discuţie se află provocările reconstrucţiei Ucrainei în contextul actual, opţiuni şi provocări legate de procesul de finanţare, consideraţii privind instrumentele care vor fi utilizate pentru implementarea formulei de pace a preşedintelui Volodymyr Zelensky, interesul ţărilor puternic dezvoltate din punct de vedere economic privitor la investiţiile ce vor crea fundamentul procesului de reconstrucţie al Ucrainei.

În cadrul evenimentului se mai discută, printre altele, despre impactul asupra securităţii alimentare şi energetice, transportul multimodal bilateral ca pilon esenţial al securităţii alimentare globale, principalele provocări ale reconstrucţiei Ucrainei în contextul actual, precum şi despre opţiuni şi provocări legate de procesul de finanţare, cadrul juridico-economic internaţional privind reconstrucţia post-conflict, rolul României în procesul de reconstrucţie a Ucrainei. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 30

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 24-04-2025 19:30

ONRC: 1.628 de firme și PFA au intrat în insolvență în primul trimestru din 2025, în scădere cu 9,7%

Numărul societăților comerciale și al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvență în primul trimestru din 2025 a fost de 1.628, în scădere cu 9,71% față de perioada similară din 2024, când au fost înregistrate 1.803 insolvențe, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC).

Economic 24-04-2025 17:33

Consiliul Economic și Social invită candidații la Președinția României la o dezbatere electorală

Consiliul Economic și Social îi invită pe candidații la Președinția României la o dezbatere electorală, miercuri, 30 aprilie 2025, la sediul CES, pentru a-și prezenta viziunea într-un dialog reprezentanții organizațiilor patronale, sindicale și neguvernamentale. 'În fața provocărilor actuale cu care se confruntă societatea româ

Economic 24-04-2025 16:20

Bugetul AFM pentru 2025 depășește 16,42 miliarde de lei și include finanțarea a 7 noi programe (minister)

Bugetul Administrației Fondului pentru Mediu (AFM), pentru anul 2025, va fi depăși 16,42 miliarde de lei, în creștere cu aproape 18% față de suma din anul anterior, potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), transmis joi AGERPRES. 'Bugetul AFM aprobat astăzi (în ședința de Guvern, n.r.) este unul isto

Economic 24-04-2025 15:43

România va avea un Program Național de Achiziții Ecologice pentru perioada 2025-2030

Guvernul a aprobat, joi, la propunerea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), Programul Național de Achiziții Ecologice (PNAE) 2025-2030, prin care va fi stimulată achiziționarea la nivel de administrație centrală și locală a produselor, serviciilor și lucrărilor cu un impact redus asupra mediului, informează ministerul de resort, într-un comunicat de presă

Economic 24-04-2025 15:16

Companiile, reticente să apeleze la transportul multimodal, din cauza infrastructurii de transport inadecvată și a lipsei de terminale moderne (studiu)

Companiile sunt reticente să apeleze la transportul multimodal, având în vedere infrastructura de transport inadecvată, lipsa unor terminale multimodale moderne conectate la toate modurile de transport, lipsa unor lanțuri logistice multimodale și a unor depozite pentru containere, costurile mari de transport și de transfer, timpul de tranzit ridicat și navigabili

Economic 24-04-2025 14:40

UPDATE Trafic feroviar reluat în condiții normale în gara Brașov

Circulația feroviară a fost reluată la ora 13:40, în condiții normale de trafic, pe raza stației CF Brașov, inclusiv pe intervalele CF Dârste - Brașov și Brașov - Bod, a anunțat joi CFR SA. 'Regretăm disconfortul creat și asigurăm călătorii de faptul că personalul feroviar al SRCF Brașov a depus toate eforturile necesare pentru finalizarea operativă

Economic 24-04-2025 14:06

Burduja: Guvernul pregătește un sistem de compensații financiare ce vor fi acordate persoanelor vulnerabile pentru cheltuielile cu energia electrică

Guvernul României pregătește un sistem prin care persoanele vulnerabile vor primi compensații financiare directe pentru cheltuielile cu energia electrică după data de 1 iulie 2025 și, în același timp, românii pot beneficia deja de prețuri corecte prin piața concurențială, a scris joi ministrul Energiei, Sebastian Burduja, într-o postare publicată pe p

Economic 24-04-2025 13:33

Leul s-a apreciat, joi, în raport cu euro, dar a scăzut față de dolarul american

Moneda națională s-a apreciat, joi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 4,9772 lei, în scădere cu 0,03 bani (-0,01%) față de cotația precedentă, de 4,9775 lei. În schimb, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,3734 lei, &i

Economic 24-04-2025 13:20

Akos Molnar (Tușnad): Reducerea valorii voucherelor de vacanță pune frână pe turismul intern

Măsurile de reducere a valorii voucherelor de vacanță pun frână pe turismul intern, iar diminuarea pieței interne ar putea fi compensată prin atragerea turiștilor străini, a afirmat, joi, directorul general al societății Tușnad SA, Akos Molnar, la un eveniment de specialitate. ''Cu măsurile de reducere a valorii voucherelor se pu

Economic 24-04-2025 13:05

Controale ANPC în sectorul 6: 55.000 de lei amenzi și două unități alimentare temporar închise

Comisarii pentru protecția consumatorilor au aplicat amenzi de 55.000 de lei în urma unor controale realizate miercuri la trei societăți cu puncte de lucru în Bulevardul Timișoara și, respectiv, Bulevardul Iuliu Maniu, și s-a dispus oprirea temporară a prestării serviciilor până la remedierea deficiențelor la Sushi Torry și Patiseria Ioanid.

Economic 24-04-2025 12:41

Plata taxei de pod de la Fetești - Cernavodă, disponibilă prin aplicația 24pay

Plata taxei de pod de la Fetești - Cernavodă este disponibilă prin aplicația 24pay, potrivit unui comunicat remis joi AGERPRES. ''24pay app vine cu o noutate îndelung așteptată de utilizatori, chiar înainte de începerea sezonului estival: de acum, plata taxei de trecere a podului de la Fetești - Cernavodă se poate fac

Economic 24-04-2025 12:36

Frăsineanu: Implementarea unui sistem ''Clearing House'' va ajuta la uniformizarea colectării separate a deșeurilor de ambalaje municipale

Implementarea unui sistem ''Clearing House'' va conduce la uniformizarea în ceea ce privește colectarea separată a deșeurilor de ambalaje, generate în flux municipal, a declarat, joi, consilierul de stat în Cancelaria prim-ministrului, Mihaela Frăsineanu, la conferința ''SGR în România''.

Economic 24-04-2025 12:01

Asociația Micilor Comercianți: Ar trebui introduse de urgență PET-urile de spirt, apă distilată și ambalajele de 5 litri în SGR

PET-urile de spirt, apă distilată și ambalajele de 5 litri trebuie introduse de urgență în Sistemul Garanție-Returnare (SGR) pentru o funcționare îmbunătățită a acestuia, este de părere vicepreședintele Asociației Naționale a Comercianților Mici și Mijlocii (ANCMM), Feliciu Paraschiv. ''Recunosc că la început ne-am op

Economic 24-04-2025 11:46

Investiții de 169 milioane euro pe piața imobiliară din România, în primele trei luni

Piața imobiliară din România a consemnat un început de an pozitiv, cu un volum total al investițiilor de 169 milioane euro în primele trei luni, mai mult decât dublu față de trimestrul anterior și aproape la același nivel cu perioada similară a anului trecut, semnalând o revenire susținută a interesului investitorilor pentru active local

Economic 24-04-2025 11:40

Webb (RetuRo): Peste un miliard de ambalaje cu sigla SGR au fost colectate în primele trei luni ale acestui an

Peste un miliard de ambalaje SGR au fost colectate în primele trei luni ale acestui an, iar peste 90% dintre acestea au fost deja reciclate, a declarat, joi, la conferința ''SGR în România'', director general și președinte al RetuRO, Gemma Webb. ''Cu RetuRo, am început acum al doilea an de activi