logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#Ucraina: Ministrul de externe Dmitro Kuleba şi-a prezentat demisia, anunţă preşedintele parlamentului de la Kiev

Image

Ministrul de externe al Ucrainei, Dmitro Kuleba, şi-a prezentat demisia miercuri, a anunţat preşedintele parlamentului ucrainean, Ruslan Stefanciuk, informează Reuters.

"Vă solicit să-mi acceptaţi demisia", a scris într-o misivă datată 4 septembrie popularul ministru Kuleba, una dintre marile voci ale ţării sale de la începutul invaziei ruse, potrivit AFP.

"Rada Supremă (parlamentul ucrainean - n.r.) a primit o declaraţie a ministrului afacerilor externe al Ucrainei, D.I. Kuleba, privind demisia sa", a scris Stefanciuk pe pagina sa de Facebook, potrivit EFE.

Stefanciuk a declarat că demisia urmează să fie discutată de legiuitori în curând în cadrul viitoarelor sesiuni plenare ale parlamentului, după ce preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că au loc schimbări în guvern pentru a consolida şi obţine rezultatele dorite de Ucraina.

Parlamentarii ucraineni ar urma să accepte demisia lui Kuleba - dacă nu cumva apare vreo surpriză, remarcă AFP -, deoarece în ultimele săptămâni au circulat zvonuri despre o astfel de plecare.

Nu a fost oferit niciun motiv pentru demisia ministrului, dar o sursă înalt plasată în cadrul preşedinţiei ucrainene intervievată de AFP a criticat recent funcţionarea ministerului lui Kuleba.

În plus, o declaraţie făcută în luna august de Dmitro Kuleba despre diferendele istorice dintre Kiev şi Varşovia a provocat un val de comentarii negative în întreaga Polonie, un nou episod de tensiuni cu acest aliat cheie al Ucrainei în războiul său cu Rusia.

Potrivit presei ucrainene, Kuleba ar urma să fie înlocuit de primul său adjunct Andrii Sîbiga, un fost şef adjunct al administraţiei prezidenţiale.

Numirea lui Sîbiga ca numărul doi în diplomaţia ucraineană în aprilie a fost văzută ca un efort al preşedinţiei de a controla mai bine acest minister cheie.

Surse din cadrul guvernului ucrainean intervievate de AFP dădeau asigurări că influenţa lui Dmitro Kuleba, care a devenit cel mai tânăr şef al diplomaţiei odată cu numirea în această funcţie la doar 38 de ani, era limitată şi că se afla sub tutela puternicului şef al administraţiei prezidenţiale Andrii Iermak.

Mai puţin cunoscut şi mai puţin mediatizat decât ministrul în funcţie, Sîbiga, în vârstă de 49 de ani, este considerat o figură importantă a diplomaţiei ucrainene. Îndeosebi el a deţinut funcţia de ambasador în Turcia din 2016 şi 2021.

Kuleba, în vârstă de 43 de ani, era ministru de externe din 2020 şi, în timpul celor doi ani şi jumătate de la declanşarea invaziei ruse în Ucraina, devenise o figură cunoscută în Occident şi în alte părţi ale lumii, călătorind neobosit pentru a convinge cancelariile să livreze mijloacele militare de care Kievul are nevoie pentru a face faţă armatei ruse.

AFP a relatat anterior că cel puţin şase responsabili politici ucraineni, printre care miniştri, şi-au prezentat marţi demisia, iar un consilier prezidenţial a fost demis înainte de anunţul unei remanieri majore a guvernului după doi ani şi jumătate de război cu Rusia.

Mai mulţi miniştri şi-au prezentat deja demisiile marţi seară, în special cei ai industriei strategice, Oleksandr Kamişin - responsabil pentru producţia de armament, justiţiei, Denis Maliuska, şi mediului, Ruslan Strileţ. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Citeşte şi:

 

Schimbările din guvernul Ucrainei nu vor influenţa perspectivele negocierilor, potrivit Rusiei

Afisari: 178

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 08-06-2026 12:52

Drona explodată la Orhei este 'cel mai probabil de proveniență ucraineană', potrivit Ministerului de Externe de la Chișinău

Autoritățile de la Chișinău au anunțat că drona care s-a prăbușit și a explodat în raionul Orhei este 'cel mai probabil de proveniență ucraineană', potrivit informațiilor preliminare, iar Ministerul Afacerilor Externe se află în discuții permanente cu autoritățile de la Kiev pe această temă, transmite MOLDPRES. Potrivit MAE moldovean, indif

Politic Ex 08-06-2026 12:20

Alegeri în Armenia: Ursula von der Leyen îl felicită pe Nikol Pașinian și salută apropierea de Europa

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, l-a felicitat luni pe premierul armean Nikol Pașinian pentru victoria partidului său în alegerile parlamentare, subliniind că UE este 'alături de Armenia', r

Politic Ex 08-06-2026 12:15

Președinta interimară a Venezuelei, în vizită surpriză la Istanbul la invitația lui Erdogan

Președinta interimară a Venezuelei, Delcy Rodriguez, se află luni la Istanbul, într-o vizită surpriză în cursul căreia va avea o întâlnire cu președintele turc Recep Tayyip Erdogan, a anunțat președinția turcă, potrivit AFP. Delcy Rodriguez, președintă interimară a Venezuelei după ce forțele americane l-au capturat pe fostul președinte

Politic Ex 08-06-2026 12:10

După bombardamentele israeliene, Iranul acuză Statele Unite de escaladarea conflictului militar

Iranul a acuzat luni Statele Unite de escaladarea conflictului în Orientul Mijlociu pentru că, în opinia sa, acțiunile israeliene nu pot fi separate de cele ale Washingtonului, referindu-se la atacurile statului evreu împotriva Libanului, transmite EFE. 'Nimeni nu crede că regimul sionist va întreprinde vreo acțiune fără a se coordo

Politic Ex 08-06-2026 11:48

China afirmă că este 'profund îngrijorată' de reluarea atacurilor între Iran și Israel

China a declarat luni că este 'profund îngrijorată' de reluarea atacurilor între Iran și Israel, exprimându-și totodată speranța că acordul de încetare a focului va fi respectat, relatează AFP. 'China este profund îngrijorată de situația actuală', a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului chinez de Exte

Politic Ex 08-06-2026 11:35

Mauritius declară că nu a primit nicio propunere oficială din partea SUA cu privire la Insulele Chagos

Guvernul din Mauritius a declarat luni că nu a primit nicio propunere din partea administrației Trump cu privire la Insulele Chagos, după ce cotidianul britanic The Telegraph a scris că SUA analizează un plan de achiziție a acestor insule de la Mauritius, transmite luni Reuters. 'Guvernul din Mauritius a luat notă de informația relatată de The Telegraph. P

Politic Ex 08-06-2026 11:30

Ministrul iranian de externe a discutat telefonic cu omologi regionali și europeni după schimbul de tiruri cu Israelul

Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a avut în ultimele ore convorbiri telefonice cu omologii săi din Arabia Saudită, Egipt, Turcia și cu șeful armatei din Pakistan, Asim Munir, printre alții, după schimbul de tiruri cu Israelul, informează luni EFE. Astfel, Ministerul de Externe de la Teheran a informat că Abbas Araghchi a discutat cu omologii să

Politic Ex 08-06-2026 11:17

Avioane NATO au doborât o dronă care a intrat în spațiul aerian al Letoniei

Avioane de vânătoare ale NATO au doborât luni o dronă care a intrat în spațiul aerian al Letoniei venind din Rusia, a anunțat armata statului baltic, acesta fiind cel mai recent dintr-o serie de incidente de securitate de acest gen de-a lungul regiunilor de frontieră din estul Europei, relatează Reuters. Deocamdată nu se cunoaște originea dro

Politic Ex 08-06-2026 11:16

#Ucraina declară că o dronă rusească a căzut pe teritoriul Republicii Moldova în cursul nopții trecute

Ministrul de externe ucrainean Andrii Sibiga a declarat luni pe contul său de pe platforma X că una dintre dronele cu care Rusia a atacat Ucraina noaptea trecută a căzut pe teritoriul Republicii Moldova, relatează EFE. 'O altă dronă rusă a căzut în Republica Moldova în timpul atacului masiv rusesc de noaptea trecută împotriva Ucrainei'

Politic Ex 08-06-2026 10:56

UE: Miniștrii apărării discută despre cum să investească ajutorul militar de 6,6 miliarde de euro destinat Ucrainei

Miniștrii apărării din statele membre ale Uniunii Europene abordează luni, într-o reuniune informală, modul de cheltuire a celor 6,6 miliarde de euro pentru sprijinirea militară a Ucrainei, blocate de guvernul anterior al Ungariei, și vor dezbate dacă să folosească acești bani pentru a rambursa o parte din materialul donat sau pentru a acorda acest ajutor Kievului, a i

Politic Ex 08-06-2026 10:38

Pakistan: Șapte morți și zeci de răniți în urma ciocnirilor între protestatari și poliție în Kashmir

Trei civili și patru polițiști au fost uciși în urma ciocnirilor între protestatarii aparținând unei mișcări interzise și poliție în partea pakistaneză a regiunii Kashmir, confruntări care s-au soldat, de asemenea, cu zeci de răniți, au anunțat luni autoritățile, relatează AFP. Sardar Waheed, cel mai important oficial civil din Rawalako

Politic Ex 08-06-2026 10:27

Yemen: Houthi anunță un atac contra Israelului și interzic trecerea navelor israeliene prin Marea Roșie

Rebelii houthi din Yemen, aliați ai Iranului, au revendicat luni un atac cu rachete contra Israelului și au anunțat că interzic trecerea navelor israeliene prin Marea Roșie, declanșând temeri privind noi perturbări ale acestei rute maritime strategice, transmite AFP. 'Forțele armate yemenite au lansat un baraj de rachete vizând instalații sensi

Politic Ex 08-06-2026 10:23

Miniștrii de externe ai Qatarului și Iranului au discutat despre eforturile de a limita escaladarea iraniano-israeliană și de a obține un 'acord cuprinzător'

Ministrul de externe al Qatarului, Mohamed bin Abdulrahman, a discutat luni, la telefon, cu omologul său iranian, Abbas Araghchi, despre eforturile de a limita escaladarea și de a ajunge la un acord de pace cuprinzător după un schimb de tiruri între Iran și Israel, informează EFE. Potrivit unui comunicat al Ministerului de Externe din Qatar, Bin Abdulrah

Politic Ex 08-06-2026 10:13

Republica Moldova intenționează să producă drone și sisteme antidrone pe plan local

Republica Moldova își propune să dezvolte capacități proprii de producere a dronelor și antidronelor, inclusiv prin atragerea investițiilor private și crearea unor parteneriate cu companii care dețin tehnologii avansate în domeniu. Pentru aceasta, autoritățile pregătesc modificări legislative care să permită investiții și parteneriate public-private în sect

Politic Ex 08-06-2026 09:54

Lumea se confruntă cu un risc nuclear mărit, avertizează SIPRI

Statele posesoare de arme nucleare scot din ce în ce mai multe astfel de arme din stocuri pentru a le instala pe rampe de lansare, ceea ce sporește riscul pentru stabilitatea globală, avertizează luni cercetătorii Institutului Internațional de Cercetare pentru Pace din Stockholm (SIPRI), transmite AFP. Potrivit SIPRI, puterile nucleare mondiale dispun de