Stoltenberg anunţă că NATO îşi va asuma coordonarea ajutorului militar pentru #Ucraina prin misiunea NSATU
NATO a anunţat vineri că îşi va asuma un rol mai important în coordonarea livrărilor de armament pentru Ucraina, preluând conducerea de la Statele Unite în contextul candidaturii la preşedinţie a republicanului Donald Trump, care are o poziţie critică faţă de Alianţă, transmite Reuters.
Secretarul general al Alianţei, Jens Stoltenberg, a declarat presei, la Bruxelles, că "aceste eforturi nu transformă NATO în parte a conflictului" dintre Ucraina şi Rusia, însă "vor întări sprijinul nostru pentru Ucraina, ca să îşi exercite dreptul la autoapărare".
Miniştrii apărării din ţările aliate au susţinut vineri planul de coordonare a asistenţei militare de către NATO, informează dpa. "Am convenit asupra unui plan care stabileşte modul în care NATO va conduce coordonarea asistenţei de securitate şi a instruirii", a spus Stoltenberg.
În acest sens, se va organiza o misiune oficială cu denumirea de NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine - Asistenţă de securitate şi instruire NATO pentru Ucraina), cu comandamentul la un complex american din Wiesbaden, în Germania, şi cu noduri logistice în estul teritoriului Alianţei.
Comandantul NSATU va fi un general-locotenent subordonat comandantului suprem din Europa al Alianţei.
Misiunea va avea un efectiv de circa 700 de oameni din state membre şi partenere ale NATO, a precizat Stoltenberg. Aceştia vor superviza instruirea forţelor armate ucrainene în unităţi din statele aliate, vor planifica şi coordona donaţiile pentru Ucraina şi vor ajuta la dezvoltarea pe termen lung a armatei acestei ţări.
Conform surselor dpa, planul fusese aprobat la nivel inferior încă de joi. Oficial, proiectul va fi lansat la summitul NATO de la Washington, din iulie.
Reuters reaminteşte că Ungaria a renunţat miercuri la opoziţia faţă de pachetul de asistenţă pentru Ucraina pe care NATO urmăreşte să îl adopte la summit. În timpul unei vizite a lui Stoltenberg la Budapesta, premierul ungar Viktor Orban a declarat că ţara sa nu va bloca deciziile Alianţei, însă nu se va implica în acţiuni.
Ungaria a făcut opinie separată în NATO privind relaţiile cu Moscova întreţinute în continuare de Orban după invazia rusă în Ucraina şi prin refuzul de a le trimite arme ucrainenilor.
După ce Rusia a declanşat invazia în Ucraina în februarie 2022, Statele Unite au convocat ţările cu poziţii similare la baza aeriană Ramstein din Germania, unde a fost fondat un grup din care fac parte în prezent 50 de state; acestea se reunesc periodic pentru a răspunde cererilor de armament ale Kievului prin angajamente din partea donatorilor.
Aşa-numitul grup de la Ramstein va continua să existe ca un forum politic condus de SUA, însă NATO va prelua nivelul militar inferior, care coordonează livrările de armament şi instruirea militarilor ucraineni.
Conform agenţiei Reuters, coordonarea de către NATO este în general considerată un efort de "protecţie anti-Trump", prin care alianţa primeşte un rol mai direct în războiul împotriva Rusiei, deşi nu ajunge până la angajarea propriilor sale forţe. Diplomaţii recunosc că efectul va fi limitat, deoarece Statele Unite rămân cea mai mare putere din NATO şi asigură cea mai importantă parte din armamentul pentru Ucraina, deci Washingtonul ar putea în continuare să reducă ajutorul occidental pentru Kiev.
În ceea ce priveşte oferta de negocieri formulată de preşedintele rus Vladimir Putin, Stoltenberg a apreciat că "nu este făcută cu bună-credinţă". Putin a propus în schimbul încheierii conflictului o retragere a forţelor ucrainene din toate teritoriile ţării lor revendicate de Rusia şi renunţarea oficială a Ucrainei la intenţia de a adera la NATO.
Secretarul general doreşte ca aliaţii să se angajeze şi în privinţa menţinerii nivelului actual al asistenţei pentru Ucraina, estimată la 40 de miliarde de euro anual. Suma ar urma să fie distribuită proporţional cu produsul intern brut al fiecărui stat membru. Acordul privind NSATU nu include niciun angajament financiar.
Miniştrii apărării au discutat la Bruxelles şi despre întărirea descurajării militare şi consolidarea industriei de apărare printr-o "cerere durabilă", a mai spus Stoltenberg.
NATO a stabilit de mai multă vreme un obiectiv de 2% din PIB pentru bugetele naţionale de apărare; nivelul fusese atins doar de câteva ţări înainte de invazia rusă în Ucraina, reaminteşte dpa.
La sosirea la Bruxelles, ministrul eston al apărării, Hanno Pevkur, a afirmat însă că procentajul de 2% este insuficient şi a propus ridicarea obiectivului la 2,5%; Estonia a alocat deja anul acesta 3,4% şi intenţionează să se menţină la peste 3% din PIB pentru apărare şi anul viitor.
Pevkur a menţionat că Rusia alocă sectorului militar aproape 9% din PIB, faţă de 3-3,5% în cele trei republici baltice şi în Polonia. AGERPRES/(AS - autor: Marius Hosu, editor: Mihaela Toth, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Premierul britanic exclude un referendum privind unificarea Irlandei
Premierul britanic Andy Burnham a declarat joi, în cursul primei sale vizite în Irlanda de Nord de la preluarea mandatului, că un referendum privind unificarea Irlandei este 'exclus', provocând o reacție vehementă din partea Sinn Fein, partid care militează pentru reunificarea insulei, transmite AFP. Statutul constitu
#Ucraina: Autoritățile le cer locuitorilor din Herson să părăsească orașul din cauza atacurilor rusești
Autoritățile din Herson, în sudul Ucrainei, au îndemnat joi locuitorii să evacueze orașul din cauza pericolului atacurilor rusești care se intensifică și riscă să lase localitatea fără electricitate și încălzire pentru o perioadă prelungită, transmite AFP. 'Mă adresez încă o dată locuitorilor din Herson, în sp
Trump lasă loc de îndoială privind sancțiunile americane împotriva băncilor chineze
Președintele american Donald Trump a lăsat să planeze îndoiala, joi, cu privire la eventuale sancțiuni economice împotriva unor bănci chineze, scrie AFP. În cursul unui eveniment la Casa Albă, un reporter l-a întrebat pe șeful statului de ce nu sancționează băncile chineze. 'Ei bine, cine a spus că nu
VIDEO Zelenski, la Chișinău: Sunt absolut sigur că vom face cu toții parte din Europa, o Europă liberă și pașnică
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski s-a declarat convins joi, la Chișinău, că Ucraina și Republica Moldova vor face parte din Uniunea Europeană, o 'Europă liberă și pașnică', într-un discurs susținut în Piața Marii Adunări Naționale, alături de președinta moldoveană Maia Sandu și de președintele român Nicușor Dan, cu ocazia ceremoniilo
Maia Sandu, în Piața Marii Adunări Naționale: R. Moldova este norocoasă să aibă vecini ca România și #Ucraina
Republica Moldova este 'norocoasă' să aibă vecini ca România și Ucraina, a declarat joi, în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, președinta moldoveană Maia Sandu, însoțită pe scenă de președintele român Nicușor Dan și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, cu ocazia marcării a 35 de ani de independență a Republicii Moldova.
Trump dă asigurări că Putin 'nu va ataca un teritoriu al NATO'
Președintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP și Reuters. 'Am avut discuții bune cu el. Nu va ataca un teritoriu al NATO', a spus președintele american într-o discuție cu reporterii în Biroul Oval de la Casa Albă. Declarația
SUA: Trump a semnat un ordin executiv prin care Lacul Ontario a fost redenumit Lacul America
Președintele american Donald Trump, angajat într-o confruntare diplomatică și economică dură cu Canada, a semnat joi un ordin executiv prin care Lacul Ontario, situat la frontiera americano-canadiană, a fost redenumit Lacul America, transmite AFP. 'Avem un golf și avem un lac. Tot ce ne mai lipsește încă este un ocean', a comentat președint
Un tribunal al ONU deschide o anchetă asupra circumstanțelor morții lui Ratko Mladic la Haga
Mecanismul Internațional Rezidual pentru Tribunalele Penale Internaționale a confirmat joi moartea fostului comandant sârb bosniac Ratko Mladic, mai devreme în cursul zilei, într-un spital din
ONU solicită reguli pentru toate rețelele sociale, după acordul cu Meta din SUA
Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Volker Turk, a solicitat joi reguli care să protejeze copiii pe toate platformele de socializare, în urma acordului la care a ajuns Meta în Statele Unite în această săptămână, relatează AFP. În plin proces, Meta a fost de acord miercuri să plătească până la 17 miliarde d
Polonia nu dorește arme nucleare pe teritoriul său, spune un ministru adjunct al apărării
Polonia nu dorește să aibă arme nucleare pe teritoriul său, a declarat joi ministrul adjunct al apărării, Pawel Zalewski, transmite Reuters. 'Nu, aș dori spun acest lucru foarte clar și deschis. Polonia nu dorește să aibă focoase nucleare pe teritoriul său', le-a declarat reporterilor Zalewski la sediul NATO din Bruxelles, întrebat fiind dacă vii
Elveția vrea să își doteze armata cu un batalion de drone începând din 2028
Ministerul Apărării al Elveției a anunțat joi intenția de a înființa un batalion de drone în cadrul armatei, într-un context general de reînarmare în Europa, transmite AFP. 'Începând din 2028, armata va conta pe propriul său batalion de drone pentru explorare, acțiune și apărare', a indicat ministerul înt
Germania: Două persoane au fost ucise într-un 'act de violență' la un liceu de lângă Berlin; suspectul a fost reținut
O femeie și un bărbat au fost uciși într-un 'act de violență' la un liceu din apropierea Berlinului, în Germania, relatează dpa și AFP. Conform agenției germane de presă, un suspect a fost reținut de poliție. Incidentul violent a avut loc în orașul Gosen-Neu din apropiere de capitala germană. Conform ziar
Bugetul multianual al UE: Cele șase state 'frugale' cer reducerea cu 'sute de miliarde de euro' a propunerii CE
Statele 'frugale' ale UE, în frunte cu Germania, vor să cheltuiască cu 'sute de miliarde de euro' mai puțin decât ceea ce propune Comisia Europeană pentru bugetul UE din perioada 2028-2034, au anunțat acestea joi, relatează AFP. 'Uniunea Europeană trebuie să facă alegeri clare și să-și redefinească prioritățile bugetare, la fel
Trebuie să stabilim o 'disciplină a AI', îndeamnă ministrul francez de externe
Ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot a cerut joi instituirea unei 'discipline a AI' bazată în special pe evaluarea modelelor înainte de implementarea lor, monitorizarea lor după punerea în serviciu și schimbul de informații între state, în cadrul unei importante reuniuni a liderilor de afaceri din Franța, conform AFP.
Roberta Metsola felicită Republica Moldova de Ziua Independenței: 'Construim împreună viitorul nostru european'
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a transmis joi un mesaj de felicitare cu ocazia marcării a 35 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova, relatează MOLDPRES. 'Astăzi sărbătorim puterea poporului Republicii Moldova, în timp ce construim împreună viitorul nostru european', a scris Roberta Metsola pe rețeaua









