logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#Ucraina: Trupele ucrainene se confruntă cu o penurie de muniţie de artilerie şi au redus unele operaţiuni (general)

Image

Trupele ucrainene din linia întâi se confruntă cu o penurie de obuze de artilerie şi au redus unele operaţiuni militare din cauza lipsei de asistenţă din străinătate, a declarat un responsabil militar ucrainean pentru agenţia de presă Reuters.

Generalul de brigadă Oleksandr Tarnavski a făcut aceste declaraţii în contextul în care republicanii din Congresul SUA ţin în suspans aprobarea unui nou pachet de ajutor de 60 de miliarde de dolari, iar Ungaria a blocat o finanţare de 50 de miliarde de euro din partea UE pentru Kiev, care continuă să combată invazia Rusiei lansată în februarie 2022.

"Există o problemă cu muniţia, în special cu obuzele post-sovietice - adică de 122 mm, 152 mm. Astăzi, aceste probleme există pe toată linia frontului", a explicat el într-un interviu.

Potrivit lui Tarnavski, deficitul de obuze de artilerie este o "problemă foarte mare", iar diminuarea ajutorului militar străin are un impact asupra câmpului de luptă.

"Volumele pe care le avem astăzi nu ne sunt suficiente în momentul de faţă, având în vedere nevoile noastre. Prin urmare, redistribuim. Replanificăm sarcini pe care ni le-am stabilit şi le diminuăm pentru că trebuie să avem resurse pentru ele", a spus el, fără a oferi detalii.

Remarcile sale subliniază dependenţa Kievului de ajutorul militar occidental pentru a lupta cu trupele ruse de-a lungul frontului de 1.000 de kilometri, la aproape 22 de luni de la debutul celui mai mare conflict din Europa de după Al Doilea Război Mondial.

Forţele ruse se confruntă şi ele cu probleme cu muniţia, a adăugat Tarnavski, fără a preciza la ce fel de probleme se referă.

Trupele ucrainene de pe frontul de sud-est sunt obosite şi au intrat în defensivă în unele zone, dar încearcă să atace în altele, a mai afirmat el, subliniind că forţele ucrainene încă se aşteaptă la victorii, dar ar fi binevenite rezerve pentru a putea face rotaţii şi a beneficia de odihnă.

'În unele zone ne-am mutat (în apărare), iar în unele ne continuăm acţiunile ofensive, şi ne pregătim rezervele pentru viitoarele noastre acţiuni la scară largă", a notat generalul ucrainean.

Tarnavski, comandantul grupării operaţionale 'Tavria', a condus o contraofensivă care a forţat trupele ruse să părăsească oraşul sudic Herson şi partea de vest a fluviului Nipru, în noiembrie 2022, ultimul succes major al Kievului pe câmpul de luptă.

El a avut, de asemenea, un rol proeminent într-o şarjă la scară mai mare în regiunea de sud-est Zaporojie, în acest an, care a înregistrat însă puţine progrese împotriva vastelor tranşee şi câmpuri de mine ruseşti.

Rusia se află în ofensivă în est şi încearcă să încercuiască oraşul strategic Avdiivka, a cărui apărare este supervizată de Tarnavski.

"Intenţia lor (a forţelor ruse - n.r.) se menţine. Singurul lucru e că acţiunile lor se schimbă, tacticile se schimbă. Desfăşoară în mod constant atacuri ", a explicat el.

Potrivit generalului ucrainean, situaţia de la Avdiivka se schimbă "în fiecare zi şi în fiecare noapte", forţele ruse modificându-şi regulat tactica şi obţinând un "succes parţial în unele zone la o adâncime a frontului de aproximativ 1,5 până la 2 km".

"Cred că menţinem ferm aceste linii astăzi", a mai spus el. "Astăzi, inamicul face presiuni cu efectivele. (Ruşilor) nu le-a păsat niciodată şi nu le va păsa de personalul lor", a menţionat Tarnavski.

Oraşul Avdiivka este considerat ca fiind vital pentru obiectivul Rusiei de a prelua controlul deplin asupra celor două provincii estice, Doneţk şi Lugansk - două dintre cele patru regiuni ucrainene pe care Rusia spune că le-a anexat, dar asupra cărora nu deţine controlul total, notează Reuters.

Niciuna dintre părţi nu a înregistrat câştiguri teritoriale semnificative în acest an, iar luptele sunt în mare măsură unele de uzură.

Tarnavski a mai indicat că toate unităţile caută modalităţi de a oferi personalului perioade de odihnă.

"Astăzi întâmpinăm anumite dificultăţi cu personalul pe care îl avem în prima linie. Da, astăzi (soldaţii) nu sunt atât de viguroşi, nici atât de odihniţi", a admis el, adăugând că fiecare comandant ar trebui să dispună de o rezervă.

Kievul dezbate modalităţi de îmbunătăţire a modului în care se fac recrutările în armată, iar parlamentarii lucrează la legi menite să îmbunătăţească acest proces, dar nu se cunosc încă detalii.

Tarnavski a mai afirmat că venirea iernii - care înseamnă frig, vizibilitate redusă şi lipsă de acoperire cu ajutorul copacilor, care nu au frunziş - constituie o provocare pentru ambele părţi.

"Dar avem mulţi ani de experienţă în desfăşurarea de operaţiuni militare în condiţii de iarnă. Logistica, evacuarea şi deplasarea echipamentelor şi a personalului sunt complicate", a menţionat el.

Ucraina are tot mai mare nevoie de mijloacele necesare pentru a se apăra împotriva atacurilor din ce în ce mai ample ale dronelor ruseşti, dar se bazează pe livrarea avioanelor de luptă F-16 occidentale, a notat generalul ucrainean.

"Cu F-16, va fi total (altfel). După părerea mea, ca ofiţer de infanterie, F-16 este ca un Mercedes în comparaţie cu un Zaporojeţ (o veche maşină sovietică - n.r.)", a spus el. "Toată lumea speră", a adăugat oficialul militar.AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Toth, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 177

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 28-08-2026 05:53

Siria: Liderul kurd Mazloum Abdi, numit consilier al președintelui Sharaa

Președintele sirian Ahmad al-Sharaa l-a numit vineri consilier la președinție pe liderul kurd Mazloum Abdi, la câteva zile după ce acesta a anunțat dizolvarea Forțelor Democratice Siriene (FDS) în cadrul unui acord de integrare cu Damascul, notează AFP. 'Moustafa Khalil Abdi este numit consilier pe lângă președinția Repub

Politic Ex 28-08-2026 04:07

Statele Unite și Venezuela discută despre o participare americană în mai multe câmpuri petroliere (presă)

Guvernul Trump negociază cu Venezuela o posibilă preluare de participații de către Statele Unite în mai multe zăcăminte petroliere din țară, în schimbul unor investiții ale companiilor americane în extracția de aur negru, relatează joi site-ul de știri Axios, scrie AFP. Contactat de AFP, guvernul american nu a oferit un răspu

Politic Ex 28-08-2026 02:51

Washingtonul intenționează să trimită un nou portavion în Orientul Mijlociu în următoarele săptămâni (presă)

Statele Unite pregătesc desfășurarea unui nou portavion în Orientul Mijlociu 'în următoarele săptămâni' pentru a înlocui o altă navă aflată deja la fața locului, potrivit unei informații a Institutului Naval american, scrie AFP. Organizația a precizat miercuri că Theodore Roosevelt și escorta sa vor părăsi portu

Politic Ex 28-08-2026 01:48

VIDEO Carney îi spune lui Trump că Lacul Ontario își păstrează numele 'astăzi și pentru totdeauna'

Premierul canadian Mark Carney a subliniat joi că Lacul Ontario se numește așa 'astăzi și pentru totdeauna', după ce președintele american Donald Trump a semnat un decret care, potrivit acestuia, îi schimbă numele în 'Lacul America', notează AFP 'Știm că Statele Unite sunt pe cale să se schimbe. Relațiile lor co

Politic Ex 28-08-2026 00:18

Premierul britanic exclude un referendum privind unificarea Irlandei

Premierul britanic Andy Burnham a declarat joi, în cursul primei sale vizite în Irlanda de Nord de la preluarea mandatului, că un referendum privind unificarea Irlandei este 'exclus', provocând o reacție vehementă din partea Sinn Fein, partid care militează pentru reunificarea insulei, transmite AFP. Statutul constitu

Politic Ex 27-08-2026 23:31

#Ucraina: Autoritățile le cer locuitorilor din Herson să părăsească orașul din cauza atacurilor rusești

Autoritățile din Herson, în sudul Ucrainei, au îndemnat joi locuitorii să evacueze orașul din cauza pericolului atacurilor rusești care se intensifică și riscă să lase localitatea fără electricitate și încălzire pentru o perioadă prelungită, transmite AFP. 'Mă adresez încă o dată locuitorilor din Herson, în sp

Politic Ex 27-08-2026 22:37

Trump lasă loc de îndoială privind sancțiunile americane împotriva băncilor chineze

Președintele american Donald Trump a lăsat să planeze îndoiala, joi, cu privire la eventuale sancțiuni economice împotriva unor bănci chineze, scrie AFP. În cursul unui eveniment la Casa Albă, un reporter l-a întrebat pe șeful statului de ce nu sancționează băncile chineze. 'Ei bine, cine a spus că nu

Politic Ex 27-08-2026 22:10

VIDEO Zelenski, la Chișinău: Sunt absolut sigur că vom face cu toții parte din Europa, o Europă liberă și pașnică

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski s-a declarat convins joi, la Chișinău, că Ucraina și Republica Moldova vor face parte din Uniunea Europeană, o 'Europă liberă și pașnică', într-un discurs susținut în Piața Marii Adunări Naționale, alături de președinta moldoveană Maia Sandu și de președintele român Nicușor Dan, cu ocazia ceremoniilo

Politic Ex 27-08-2026 21:47

Maia Sandu, în Piața Marii Adunări Naționale: R. Moldova este norocoasă să aibă vecini ca România și #Ucraina

Republica Moldova este 'norocoasă' să aibă vecini ca România și Ucraina, a declarat joi, în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, președinta moldoveană Maia Sandu, însoțită pe scenă de președintele român Nicușor Dan și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, cu ocazia marcării a 35 de ani de independență a Republicii Moldova.

Politic Ex 27-08-2026 21:16

Trump dă asigurări că Putin 'nu va ataca un teritoriu al NATO'

Președintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP și Reuters. 'Am avut discuții bune cu el. Nu va ataca un teritoriu al NATO', a spus președintele american într-o discuție cu reporterii în Biroul Oval de la Casa Albă. Declarația

Politic Ex 27-08-2026 20:45

SUA: Trump a semnat un ordin executiv prin care Lacul Ontario a fost redenumit Lacul America

Președintele american Donald Trump, angajat într-o confruntare diplomatică și economică dură cu Canada, a semnat joi un ordin executiv prin care Lacul Ontario, situat la frontiera americano-canadiană, a fost redenumit Lacul America, transmite AFP. 'Avem un golf și avem un lac. Tot ce ne mai lipsește încă este un ocean', a comentat președint

Politic Ex 27-08-2026 19:32

Un tribunal al ONU deschide o anchetă asupra circumstanțelor morții lui Ratko Mladic la Haga

Mecanismul Internațional Rezidual pentru Tribunalele Penale Internaționale a confirmat joi moartea fostului comandant sârb bosniac Ratko Mladic, mai devreme în cursul zilei, într-un spital din

Politic Ex 27-08-2026 19:13

ONU solicită reguli pentru toate rețelele sociale, după acordul cu Meta din SUA

Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Volker Turk, a solicitat joi reguli care să protejeze copiii pe toate platformele de socializare, în urma acordului la care a ajuns Meta în Statele Unite în această săptămână, relatează AFP. În plin proces, Meta a fost de acord miercuri să plătească până la 17 miliarde d

Politic Ex 27-08-2026 18:50

Polonia nu dorește arme nucleare pe teritoriul său, spune un ministru adjunct al apărării

Polonia nu dorește să aibă arme nucleare pe teritoriul său, a declarat joi ministrul adjunct al apărării, Pawel Zalewski, transmite Reuters. 'Nu, aș dori spun acest lucru foarte clar și deschis. Polonia nu dorește să aibă focoase nucleare pe teritoriul său', le-a declarat reporterilor Zalewski la sediul NATO din Bruxelles, întrebat fiind dacă vii

Politic Ex 27-08-2026 18:09

Elveția vrea să își doteze armata cu un batalion de drone începând din 2028

Ministerul Apărării al Elveției a anunțat joi intenția de a înființa un batalion de drone în cadrul armatei, într-un context general de reînarmare în Europa, transmite AFP. 'Începând din 2028, armata va conta pe propriul său batalion de drone pentru explorare, acțiune și apărare', a indicat ministerul înt