REPORTAJ Vrancea: Podgoriile Odobeşti şi Coteşti, descoperite de zeci de turişti pe bicicletă printre vii
Peste 80 de ciclişti au pedalat, sâmbătă, circa 80 de kilometri printre viile din podgoriile vrâncene, pentru a demonstra că Festivalul Viei şi Vinului "Bachus 2023", care se desfăşoară în aceste zile la Focşani şi în cadrul căruia este organizat turul ciclist, nu este doar despre vin ci şi despre natură, despre promovarea turismului şi monumentelor din Vrancea.

Într-una dintre cele mai calde zile din această toamnă, cicliştii au străbătut două podgorii vrâncene, Odobeşti şi Coteşti, cu opriri la mai multe crame din zonă şi s-au conectat cu natura bucurându-se de privelişti pitoreşti.
"Am pornit aventura asta în paralel cu 'Mausolee pe bicicletă'. Practic, am hotărât să facem un eveniment de promovare a monumentelor şi a podgoriilor undeva în 2015, în timp am mai sărit câteva ediţii, din cauza pandemiei. În acest moment, însă, important este că într-o formă sau alta ducem tradiţia mai departe. Şi pentru prima oară în istoria acestui eveniment am oprit la mai multe crame din podgoriile din Odobeşti şi din Coteşti. În ultimii ani s-a investit enorm în zona de turism oenologic şi mulţi dintre cei care comercializează vin au descoperit această nouă oportunitate, de a-şi promova vinurile prin a prezenta regiunea în care produc vinul, şi au făcut şi zone de degustare, dar şi zone de cazare. Am încercat să facem un traseu pentru a-i duce pe ciclişti exclusiv prin zone viticole, printre vii, pentru că, din punctul nostru de vedere, este un prilej prin care noi, cicliştii, ne reconectăm cu un natura, să descoperim frumuseţile, mai ales într-o zi aşa de spectaculoasă cum este această zi de toamnă. Au fost şi câteva monumente pe traseu. Aici mă refer în special la Biserica Cazaclii. N-am oprit acolo, dar cei care au avut ochi au văzut-o, şi evident, sunt foarte multe biserici şi alte construcţii monumentale din perioada anilor 1900, pe care cicliştii le-au putut admira în timp ce pedalau", a declarat, pentru AGERPRES, Traian Negulescu, organizatorul evenimentului.

Media de vârstă a participanţilor a fost de circa 40 de ani, deşi organizatorii spun că şi-ar dori ca mai mulţi tineri să se alăture acestui tip de activităţi.
"Ne bucurăm că avem public. Din fericire, la fiecare ediţie sunt şi oameni noi pe care îi descoperim printre deja veteranii care pedalează alături de noi. Ne-am dori într-adevăr să fie şi ciclişti noi, ne-ar fi plăcut să fie mai mulţi puşti, să fie generaţia nouă care să vină din spate. Din păcate, ne uităm şi vedem că media de vârstă este undeva la 35, 40, poate peste 40 de ani. Avem şi un ciclist din Italia de 78 de ani. Mi se pare o chestie de excepţie pe care trebuie să menţionăm. Ţinta noastră a Asociaţiei Monumente în Vrancea este să popularizăm monumentele şi zonele din Vrancea la un număr cât mai mare de oameni. Pentru noi, cicliştii sunt publicul ţintă, dar nu numai", a precizat Negulescu.

Unii dintre participanţi au venit în familie, atât pentru a face sport, cât şi pentru a socializa într-un grup care, după mai multe ediţii împreună, pare a fi unul omogen, în care oamenii se cunosc deja foarte bine şi se simt în largul lor.
"Este al doilea tur pe care îl fac în această toamnă. Îmi place mişcare în aer liber, sunt pasionată de un stil de viaţă sănătos. Încerc să cooptez în aceste activităţi şi copiii. Soţul meu îmi împărtăşeşte aceste pasiuni sau eu i le împărtăşesc lui şi e un lucru extraordinar că suntem pe aceeaşi lungime de undă. Îmi place atât mişcarea, cât şi socializarea, care în aceste ture se combină într-un mod armonios, iar rezultatul e unul foarte plăcut", a fost de părere Oana Sima.

Printre cei veniţi să pedaleze printre vii s-au numărat şi doi italieni, încântaţi să cunoască frumuseţile zonei şi să socializeze, încântaţi de primirea pe care au avut-o.
"Sunt dintr-un mic sătuc de circa 3.000 de locuitori, Guanzate, aproape de Como. Am lucrat la primărie, dar acum am ieşit la pensie. Am cunoscut-o pe soţia mea în urmă cu mai mulţi ani, jucând şah. Era în Italia la un turneu. ne-am plăcut, ne-am căsătorit şi veneam des aici, ea fiind originară din Panciu, în vacanţă. mi-a plăcut foarte mult, aşa că odată ieşit la pensie, în perioada COVID-19, ne-am stabilit aici. Ne gândeam să trăim în ambele ţări, dar mai apoi am vândut tot în Italia şi ne-am stabilit aici. De curând, am reînceput să merg pe bicicletă. Ies aproape în fiecare seară. Este prima oară când fac acest circuit turistic. Astăzi a venit împreună cu mine şi un prieten din Italia, cu care eu obişnuiam să fac participăm la competiţii cicliste. Este foarte frumos ceea ce se întâmplă aici. Îmi place că nu este vorba despre competitivitate. În Italia este totul competitiv. Aici ne aşteptăm unii pe alţii şi asta e impresionant, pentru că în ciclism solidaritatea este foarte importantă. Au fost foarte multe opriri şi a fost foarte bine, pentru că sunt şi atât de multe zone foarte frumoase de văzut. O să mai vin şi altă dată cu siguranţă. Sunt trasee un pic cam lungi pentru noi, prietenul meu are 78 de ani, eu am 70, dar o să ne antrenăm", a spus Claudio Fusi.

Tura din acest an a "Drumului podgoriilor vrâncene pe bicicletă a plecat din Focşani şi a trecut prin Câmpineanca, Vârteşcoiu, Odobeşti, Jariştea, Beciu, Faraoane, Dălhăuţi, Blidari, Coteşti, Urecheşti, Blidari, Câmpineanca, Cîrligele şi înapoi la Focşani. Traseul a fost de circa 80 kilometri, cu o diferenţă de nivel de aproximativ 750 de metri.
Evenimentul a fost organizat de Asociaţia Monumente în Vrancea şi Consiliul Judeţean Vrancea. AGERPRES / (A - autor: Dana Lepădatu, editor: Karina Olteanu, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Maramureș: Plăcintele și pancovele, prilej de festival, concurs și muzică retro la Vima Mică
Muzeul 'La lelea Ruzale' din localitatea Vima Mică va organiza un festival plăcintelor și pancovelor însoțit de o petrecere cu muzica anilor '70 - '80, a declarat, luni, pentru AGERPRES, organizatorul evenimentului, Voichița Vayda. 'Plăcintele și pancovele sunt produse celebre în Maramureș și ani îndelunga
Primarul general al Capitalei: Peste 1.200 de plante vor întregi decorul Grădinii Cișmigiu
Peste 1.200 de plante vor întregi decorul Grădinii Cișmigiu, a anunțat, luni, primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu. Potrivit acestuia, vor fi plantate 400 de Echinacea, 300 de Gaura, 100 de Rudbeckia, 400 de Leucanthemum, 25 de Zinnia și opt Hibiscus moscheutos. 'O parte importantă a selecției este reprezentată de plantele pere
Dolj: Primarul Craiovei anunță că va înlocui sursa pe cărbune a termoficării din oraș cu o centrală de cogenerare
Edilul șef al Craiovei, Olguța Vasilescu, anunță că a semnat luni un contract cu Electrica, pentru dezvoltarea unei centrale de cogenerare de înaltă eficiență, alimentată cu gaze naturale, care va furniza agentul termic în sistemul centralizat al orașului. Olguța Vasilescu a declarat că noua capacitate - proiectată ca o unitate flexibilă, pregătită
Mureș: Sediu administrativ al CJ, reabilitat cu 11,3 milioane de lei prin utilizarea de surse regenerabile de energie
Consiliul Județean (CJ) Mureș a anunțat, luni, încheierea lucrărilor de reabilitare energetică a clădirii administrative cunoscute sub denumirea de 'Hotel Parc', în urma unei investiții în valoare de peste 11,3 milioane de lei finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), care a urmărit reducerea costurilor de funcționare și creș
BIAS 2026, ediție dedicată lui Traian Vuia; Frecce Tricolori și Turkish Stars revin la București
Bucharest International Air Show - BIAS 2026 se va desfășura în perioada 28-29 august, la Aeroportul Internațional București Băneasa 'Aurel Vlaicu' și Romaero, iar spectacolul aerian va reuni peste 200 de participanți militari și civili din România și din străinătate, informează luni Compania Națională Aeroporturi București (CNAB), unul dintre organizator
UPDATE Averse, descărcări electrice şi vijelii în localităţi din judeţele Giurgiu şi Ilfov, în ora următoare
Meteorologii au emis, luni, o nouă avertizare nowcasting Cod portocaliu de vreme instabilă, cu averse torențiale, ce vizează zone din județele Giurgiu și Ilfov, în ora următoare. Conform prognozei de specialitate, până la ora 17:35, în județul Giurgiu (localitățile: Mihăilești, Buturugeni, Joița și Săbăreni) și în județul Ilfov (î
Giurgiu: CJ va sprijini construirea de spații de cazare la Mănăstirea Comana, pentru includerea în circuitul turistic național
Mănăstirea Comana a inițiat un proiect prin care va construi, cu sprijinul Consiliului Județean (CJ) Giurgiu, o clădire care va cuprinde spații de cazare, o sală de conferințe și un muzeu, ceea ce va permite includerea mănăstirii în cadrul unui circuit turistic național. 'Se dorește înființarea unei construcții cu o capacitate de cazare și care
Semafoare defecte în 35 de intersecții din Capitală; polițiștii rutieri dirijează circulația
Polițiștii rutieri dirijează circulația în aproximativ 35 de intersecții în care instalațiile de semaforizare nu funcționează, fie ca urmare a lipsei tensiunii de alimentare, fie doar pe culoarea galben intermitent. 'Printre principalele intersecții afectate se numără Piața Arcul de Triumf, Piața Leu, șoseaua Gării Cățelu, șoseaua Pantelimon, b
Vrancea: Dronă căzută într-o gospodărie din Ciușlea; populația din zonă - evacuată
Locuitorii aflați pe o rază de aproximativ 300 de metri în jurul unei gospodării din satul Ciușlea, comuna Garoafa, unde a fost descoperită o dronă prăbușită într-un nuc, au fost evacuați preventiv, luni, iar zona a fost izolată până la finalizarea verificărilor efectuate de autorități, a declarat, pentru AGERPRES, primarul comunei Garoafa, Laurențiu Diacon
INHGA: Debitul Dunării va crește la 1.600 mc/s, până la finele lunii august
Debitul Dunării, pe secțiunea Baziaș, va crește pe parcursul următoarelor zile, până la valoarea de 1.600 mc/s, dar va rămâne sub media multianuală a lunii august, de 3.900 mc/s, arată estimările Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA), publicate luni. Potrivit specialiștilor, după ce duminică, 23 august, valoarea debitu
Mureș: Refugiații dăruiesc românilor ghivece cu floarea-soarelui, ca simbol al rădăcinilor ucrainene în pământ românesc
Refugiații din calea războiului din Ucraina, beneficiari ai proiectului 'IncludE UA 2', dăruiesc comunității române ghivece cu semințe de floarea-soarelui aduse din țara vecină, ca simbol al rădăcinilor ucrainene care se dezvoltă în pământ românesc, a informat, luni, centrul MureșHub. 'În săptămâna 24.08.2026 - 2
Iași: Zeci de pompieri încearcă să stingă un incendiu izbucnit la groapa de gunoi din Țuțora (FOTO/VIDEO)
Pompierii militari încearcă să stingă un incendiu izbucnit în urmă cu două zile la groapa de gunoi din localitatea Țuțora, a transmis, luni, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Iași.
Daniel Băluță: Circulația rutieră va fi redeschisă în Piața Unirii, între Splaiul Independenței și Bulevardul Corneliu Coposu
Circulația rutieră pe drumul care traversează Piața Unirii, între Splaiul Independenței și Bulevardul Corneliu Coposu, va fi redeschisă marți dimineață, a anunțat, luni, primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, în cadrul unei conferințe de presă susținute pe șantierul de la planșeul Unirii. ''Mai devreme decât estimam in
ANM: Variații de temperatură și ploi aproape în fiecare zi, în perioada 24 august - 6 septembrie
Regimul termic va înregistra variații zilnice, la nivel național, în perioada 24 august - 6 septembrie, cu zile în care valorile termice vor mai atinge 34 de grade, dar și cu intervale în care maximele vor scădea până spre 26 de grade, în timp ce ploile își vor face simțită prezența atât pe final de august, cât și
Marcel Ciolacu: Fostul penitenciar de la Râmnicu Sărat, una dintre mărturiile dure ale represiunii comuniste
Președintele Consiliului Județean (CJ) Buzău, Marcel Ciolacu, a afirmat luni, în contextul deschiderii celei de-a XVIII-a ediții a Universității de Vară de la Râmnicu Sărat, că fostul penitenciar din localitate rămâne una dintre mărturiile dure ale represiunii comuniste. Ediția din acest an, cu tema ''Comunismul







