logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Medvedev insistă asupra dispariţiei Ucrainei în forma sa actuală şi asupra împărţirii acestei ţări

Image

Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev insistă, într-o postare pe Telegram vineri, că împărţirea Ucrainei, cu estul mergând spre Rusia, iar zonele de vest la câteva ţări membre ale Uniunii Europene ar fi varianta care ar garanta că un conflict între Rusia şi Ucraina nu va reizbucni în viitor, iar riscul transformării acestuia într-un al Treilea Război Mondial va fi eliminat, potrivit portalului rusesc RBC.ru şi agenţiei de presă DPA.

Kremlinul asigura în trecut că nu urmăreşte divizarea Ucrainei, menţionează în acest context RBC.ru, cândva o media liberală, în prezent subordonată Kremlinului.

Medvedev, vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Rusiei, evaluează viitorul Ucrainei după actualul conflict şi prezintă trei scenarii de desfăşurare a evenimentelor, dar în fiecare dintre ele Ucraina ar urma să "dispară" în forma actuală şi să înceteze să mai existe ca stat independent, conform publicaţiei ruse citate.

Primul presupune că o serie de ţări din Uniunea Europeană, pe care nu le nominalizează de această dată, să preia controlul asupra vestului Ucrainei. Într-o postare în luna aprilie, Medvedev, un aliat de bază al preşedintelui rus Vladimir Putin, propunea Poloniei, Ungariei şi României împărţirea Ucrainei.

În acest caz va rămâne "un fel de teritoriu ucrainean al nimănui" care se va proclama drept "succesorul fostei Ucraine" şi îşi va declara intenţia de a recupera teritoriile pierdute în urma anexării acestora de către Rusia şi dorinţa de a adera la UE şi NATO.

Atunci, potrivit lui Medvedev, conflictul va reizbucni şi va deveni unul permanent, "cu ameninţarea să se transforme într-un al Treilea Război Mondial în toată regula".

Cea de-a doua variantă, potrivit lui Medvedev, arată astfel: Ucraina "dispare în procesul împărţirii între Rusia şi o serie de state UE", după care "se formează guvernul Ucrainei" într-una dintre ţările europene.

În acest caz, în opinia sa, riscul reizbucnirii conflictului pe scară largă este unul moderat.

În cel de-al treilea scenariu, expus de Medvedev, regiunile de vest ale Ucrainei se alipesc la ţări ale UE, în timp ce regiunile din centrul ţării şi "unele regiuni fără stăpân" aderă de bună voie la Rusia.

Acest rezultat ar "pune capăt conflictului cu garanţii suficiente că nu va fi relansat într-o perspectivă mai lungă de timp", scrie Medvedev.

Potrivit vicepreşedintelui Consiliului de Securitate, Moscova "s-ar putea să se mulţumească temporar cu a doua variantă, dar avem nevoie de a treia".

Astfel, scenariul "provizoriu" acceptabil pentru Rusia ar însemna ca Ucraina să fie complet împărţită între Rusia şi ţările UE.

Este "evident pentru toată lumea" că nu există alte scenarii realiste, susţine Dmitri Medvedev, care declară că Ucraina este un "stat pe moarte".

În acest context, RBC.ru, aminteşte că, în 2010, pe vremea când Dmitri Medvedev era preşedinte (2008-2012), el numea Ucraina şi Rusia ca fiind două ţări foarte apropiate şi invita ca "relaţiile cu Kievul să fie ridicate de la nişte relaţii obişnuite la unele de parteneriat", subliniind necesitatea de a "reanima" cooperarea ruso-ucraineană.

Mai mult, RBC.ru aminteşte că, imediat după trimiterea trupelor în Ucraina în februarie 2022, Kremlinul asigura că nu îşi propune împărţirea Ucrainei şi că nici nu poate fi vorba de ocuparea teritoriului ucrainean de forţele ruse.

În septembrie trecut, Rusia a anexat patru regiuni ucrainene parţial ocupate - Lugansk, Doneţk (est), Zaporojie şi Herson (sud), pe lângă peninsula Crimeea anexată în 2014.

Rusia a declanşat o invazie la 24 februarie 2022 în Ucraina, pe care o numeşte 'operaţiune militară specială', denunţată de Kiev şi Occident drept cea mai sângeroasă agresiune neprovocată şi nelegitimă după cel de-al Doilea Război Mondial în Europa.AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Sorin Popescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 23

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 24-05-2025 12:30

Atac rusesc masiv cu drone și rachete: Zelenski face apel 'la mai multă presiune asupra Rusiei'

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat sâmbătă că doar sancțiuni internaționale suplimentare ar putea forța Rusia să accepte o încetare a focului, după ce Kievul și alte regiuni ucrainene au fost vizate noaptea trecută de un atac masiv combinat cu drone și rachete balistice, soldat cu 15 răniți doar în capitala ucraineană, relatează A

Politic Ex 24-05-2025 09:53

SUA relaxează sancțiunile împotriva Siriei în urma unui angajament al lui Donald Trump

Administrația Trump a publicat vineri directive menite să ridice efectiv sancțiunile impuse Siriei, după ce președintele Donald Trump a promis luna aceasta să relaxeze aceste măsuri pentru a ajuta țara din Orientul Mijlociu să se reconstruiască după un război civil devastator, relatează Reuters. Trezoreria SUA a emis o licență generală care au

Politic Ex 24-05-2025 08:37

Administrația Trump concediază peste 100 de angajați ai Consiliului Național de Securitate

Administrația Trump a concediat peste 100 de funcționari ai Consiliului Național de Securitate (National Security Council - NSC), ca parte a măsurilor lui Donald Trump de a reduce dimensiunea și rolul acestui organism, odinioară puternic, relatează EFE și Reuters, citând media și surse de la Washington. Conform relatărilor din presă, un

Politic Ex 24-05-2025 02:04

UPDATE #Ucraina/Kievul, vizat de unul dintre cele mai masive atacuri din ultimii trei ani; bilanţul creşte la 14 răniţi

Un atac masiv al Rusiei cu drone și rachete a făcut cel puțin opt răniți la Kiev în zorii zilei de sâmbătă, chiar în ziua în care Ucraina și Rusia ar urma să procedeze la a doua etapă în cadrul unui schimb major de prizonieri, potrivit AFP.  

Politic Ex 23-05-2025 22:13

Două aeronave militare rusești, suspectate de încălcarea spațiului aerian finlandez

Două avioane militare rusești sunt suspectate că au încălcat vineri spațiul aerian finlandez, a anunțat Ministerul finlandez al Apărării, relatează AFP. Incidentul a avut loc vineri după-amiaza, în largul coastelor orașului Porvoo, sudul Finlandei, la aproximativ 50 km de Helsinki. 'Tratăm cu seriozitate presupus

Politic Ex 23-05-2025 20:14

Rusia amenință #Ucraina cu represalii după atacurile cu drone, dar afirmă că va negocia

Rusia a acuzat vineri Ucraina de lansarea unui val masiv de atacuri cu drone împotriva unor ținte pe care le-a calificat drept 'non-militare' din Moscova și din alte regiuni ale Federației Ruse în ultimele trei zile, promițând represalii, dar susține totodată că este în continuare hotărâtă să poarte discuții de pace, relatează Reuters.

Politic Ex 23-05-2025 19:51

SUA: Un judecător suspendă decizia lui Trump de a bloca înscrierea studenților străini la Harvard

Un judecător american a blocat vineri temporar decizia președintelui Donald Trump care interzice înscrierea studenților străini la prestigioasa universitate Harvard, transmite AFP. Secretarul american

Politic Ex 23-05-2025 19:48

Negocierile americano-iraniene pe dosarul nuclear de la Roma s-au încheiat 'cu câteva progrese, dar fără concluzii'

A cincea rundă de negocieri între Iran și Statele Unite privind programul nuclear iranian s-a încheiat vineri, la Roma, 'cu câteva progrese, dar fără concluzii', conform medierii omaneze, în contextul în care negocierile par că se împotmolesc în problema îmbogățirii uraniului, transmite AFP. Iranul și SUA

Politic Ex 23-05-2025 19:20

Veto în calea aderării la UE: Macedonia de Nord, pregătită să discute cu Bulgaria

Macedonia de Nord, care a trebuit deja să-și schimbe numele pentru a adera la NATO, s-a declarat vineri pregătită să discute cu Bulgaria pentru a încerca să ridice veto-ul față de aderarea sa la UE al Sofiei, care cere ca Skopje să recunoască minoritatea bulgară, relatează AFP. Bulgaria blochează din 2020 aderarea Macedoniei de Nord la Uniunea Europeană

Politic Ex 23-05-2025 19:07

Secretarul Trezoreriei SUA speră că amenințarea lui Trump cu taxele vamale va 'aprinde un foc sub UE'

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat vineri că, în negocierile comerciale dintre Washington și Bruxelles, unele state din UE nu știu ce negociază Comisia Europeană în numele lor, și a estimat că amenințarea președintelui american Donald Trump că SUA ar putea impune taxe vamale de 50% asupra produselor europene 'va aprinde un foc sub Uniunea E

Politic Ex 23-05-2025 18:53

#Ucraina acuză armata rusă că a executat 270 de prizonieri de război de la începutul invaziei în 2022

Parchetul general al Ucrainei a acuzat vineri armata rusă că a executat aproximativ 270 de prizonieri de război ucraineni de la începutul invaziei în februarie 2022, susținând că acesta a fost rezultatul 'ordinelor' primite de la responsabili ruși, relatează AFP. Anunțul survine în contextul în care Rusia și Ucraina au &ic

Politic Ex 23-05-2025 18:27

Ucraina și Rusia anunță întoarcerea primilor 390 de prizonieri de fiecare parte din schimbul de câte 1.000

Președintele Volodimir Zelenski a declarat vineri ca Ucraina a recuperat 390 de persoane din captivitatea rusă, în prima etapă a unui schimb după formula 1.000 pentru 1.000 convenită cu Rusia în urmă cu o săptămână la Istanbul, potrivit Reuters și EFE. Zelenski a spus că se așteaptă ca acest schimb să continue sâmbătă și duminică.

Politic Ex 23-05-2025 18:01

Rusia a atacat portul Odesa în plină zi cu rachete balistice: cel puțin un mort și patru răniți

Cel puțin o persoană a fost ucisă vineri în orașul ucrainean Odesa într-un atac rusesc cu două rachete balistice împotriva infrastructurii portuare, care a făcut de asemenea opt răniți, dintre care patru grav, potrivit șefului administrației militare a regiunii omonime, Oleg Kiper, citat de EFE. Kiper a indicat că atacul a avut loc la scurt t

Politic Ex 23-05-2025 17:49

Turcia: Președintele Erdogan a decretat 'Deceniul familiei' în fața scăderii natalității

Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a decretat vineri un 'Deceniu al familiei' pentru a contracara declinul natalității în Turcia, criticând din nou 'perversiunea LGBT', transmite AFP. 'Declarăm perioada 2026-2035 ca fiind Deceniul familiei și al populației', a afirmat șeful statului turc la deschiderea Forumului internaț

Politic Ex 23-05-2025 16:40

Avioane de vânătoare poloneze într-o misiune NATO în Marea Baltică au interceptat un bombardier rus

Ministrul polonez al Apărării, Władysław Kosiniak-Kamysz, a anunțat că, în noaptea de joi spre vineri, două avioane de vânătoare ale forțelor aeriene poloneze au intervenit în fața unui avion Su-24 rus care 'efectua manevre periculoase', informează EFE. Ministrul polonez a explicat, într-o conferință de presă la