logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Kievul susţine că Bahmut nu a căzut încă, dar recunoaşte că ruşii încearcă să preia controlul total asupra oraşului

Image

Luptele din zona oraşului Bahmut, în estul Ucrainei, rămân 'deosebit de intense', a declarat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski duminică seara, fără a oferi vreun indiciu că oraşul ar fi căzut în cele din urmă în mâinile trupelor ruse, aşa cum a anunţat anterior patronul grupului paramilitar privat rus Wagner, Evgheni Prigojin, potrivit Reuters şi AFP.

În acelaşi timp, Statul Major al forţelor armate ucrainene a recunoscut luni în buletinul său informativ zilnic că trupele ruse 'fac încercări pentru a prelua controlul total' asupra Bahmut, într-o referire neobişnuită din partea Kievului în notele sale oficiale cu privire la posibilitatea cuceririi complete a acestui oraş din regiunea Doneţk de către Rusia, notează EFE.

'În direcţia Bahmut, inamicul nu încetează să atace oraşul (Bahmut) în încercarea de a prelua controlul total' al acestuia, se arată în nota Statului Major General, publicată luni, puţin după ora locală 06:00 (04:00 GMT), pe contul său de Facebook.

'Inamicul nu-şi încetează asaltul asupra Bahmut. Cu toate acestea, apărătorii ucrainenii menţin cu curaj oraşul, respingând numeroasele atacuri inamice', indica Statul Major ucrainean în buletinul său informativ de duminică seara pe pagina sa de Facebook, potrivit AFP.

Anterior, Prigojin a declarat că forţele sale - implicate de luni de zile în efortul de încercuire şi cucerire a acestui oraş distrus de numeroase bombardamente - au ridicat drapelul rusesc pe principala clădire administrativă din Bahmut şi au preluat controlul asupra cartierului din centrul oraşului. 'Din punct de vedere legal, Bahmut a fost cucerit. Inamicul este concentrat în partea sa de vest', a afirmat Prigojin într-un mesaj audio postat pe contul de Telegram al serviciului său de presă duminică seara.

Într-un video care îi însoţeşte mesajul, Prigojin agită un drapel rus cu o inscripţie în onoarea lui Vladlen Tatarski, bloggerul militar rus, susţinător fervent al ofensivei în Ucraina, ucis duminică în explozia unei bombe. Acest atentat produs într-o cafenea din centrul istoric al Sankt- Petersburgului a făcut peste 30 de răniţi, potrivit autorităţilor.

În mesajul său zilnic către populaţie dat publicităţii în noaptea de duminică spre luni, preşedintele Volodimir Zelenski le mulţumeşte 'soldaţilor care luptă la Avdiivka, Mariinka şi Bahmut'. 'În special la Bahmut. Este deosebit de intens acolo', afirmă el.

O sursă din cadrul Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU) remarcă în acelaşi timp că intensitatea luptelor din Bahmut se schimbă în mod constant şi depinde în principal de aprovizionarea cu muniţie a fiecărei părţi.

În acest context, Reuters notează că liderul Wagner a făcut şi înainte afirmaţii premature.

Ministrul ucrainean adjunct al apărării, Hanna Maliar, a calificat situaţia de la Bahmut drept tensionată, indicând că forţele ucrainene îşi apără poziţiile, iar trupele ruse continuă să atace fără să ţină cont de pierderi.

Proeminentul analist militar ucrainean Oleh Jdanov (ofiţer în rezervă) a afirmat că luptele au cuprins deja centrul Bahmut. Forţele ucrainene au respins 25 de atacuri inamice, dar forţele ruse au capturat uzina metalurgică AZOM, pe care trupele ucrainene o apăraseră timp de zile întregi.

'Inamicul atacă centrul oraşului dinspre nord, est şi sud, încercând să cucerească oraşul în întregime', a spus Jdanov, care are legături strânse cu armata ucraineană, într-un comentariu video pe Youtube.

Trupele ruse au progresat în ultimele luni la Bahmut dinspre nord şi sud, tăind mai multe rute de aprovizionare ucrainene şi preluând sub control partea de est a oraşului. La 20 martie, Evgheni Prigojin a afirmat că Wagner controlează de acum 70% din Bahmut.

Bahmut este de luni de zile punctul cel mai fierbinte de pe întreaga linie a frontului, unde se dau cele mai înverşunate lupte. Rusia vrea să cucerească oraşul pentru a-şi continua înaintarea spre est, în timp ce Ucraina opune rezistenţă pentru a opri ofensiva şi a epuiza inamicul în această bătălie.

Comandanţi militari ucraineni lasă să se înţeleagă că propria lor contraofensivă - cu sprijinul tancurilor occidentale nou livrate şi al altor echipamente - nu este departe, dar subliniază totodată importanţa menţinerii Bahmut până atunci, conform EFE. AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Adrian Dădârlat)

 

Citeşte şi:

 

Ucraina: Grupul Wagner susţine că a cucerit primăria oraşului Bahmut

Afisari: 59

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 16-06-2026 20:01

Germania va investi 16 miliarde de euro până în 2030 pentru a pregăti armata să combată dronele

Germania intenționează să investească până la sfârșitul acestui deceniu aproximativ 16 miliarde de euro pentru a-și pregăti armata să facă față dronelor, a declarat marți ministrul apărării german, Boris Pistorius, citat de EFE. În timpul unei vizite la trupele din Friesland, în nordul țării, el a declarat că, în zilele următoare,

Politic Ex 16-06-2026 19:59

Cel puțin 58 de state și teritorii, contaminate cu mine antipersonal în 2025 (ONU)

Cel puțin 58 de state și teritorii au fost contaminate cu mine antipersonal în 2025, conform unui raport publicat marți de Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, care a avertizat din nou asupra consecințelor devastatoare ale acestora pentru civili, relatează AFP. 'Este profund îngrijorător faptul că, la aproape 30 de ani de la a

Politic Ex 16-06-2026 19:58

SUA: Trump invocă Legea privind Producția de Apărare pentru a soluționa criza stocurilor și producției de muniții

Președintele american Donald Trump a semnat un memorandum prin care invocă Legea privind Producția de Apărare (Defense Production Act), pentru a aborda constrângerile care afectează producția militară, în special diminuarea stocurilor de muniții ale armatei americane, relatează marți Reuters. Această măsură vine pe fondul îngrijorării cresc&a

Politic Ex 16-06-2026 19:48

Kremlinul așteaptă sosirea emisarilor americani Witkoff și Kushner la Moscova după semnarea acordului SUA - Iran

Rusia așteaptă sosirea la Moscova a emisarilor americani Steve Witkoff și Jared Kushner după semnarea, programată pe 19 iunie, a acordului dintre Statele Unite și Iran care să pună capăt războiului început la sfârșitul lunii februarie, a anunțat marți Kremlinul, transmite EFE. 'Ne așteptăm ca, după semnarea acordului cu Iranul vineri, să apară

Politic Ex 16-06-2026 18:54

UPDATE Focuri de avertisment trase de o fregată rusă asupra unui iaht în Canalul Mânecii

O fregată din Forțele Navale ale Rusiei a tras focuri de avertisment în Canalul Mânecii de la o distanță de aproape 500 de metri asupra unui iaht civil britanic care se apropiase prea mult de nava de război rusă, potrivit unei surse citate marți de Reuters. Ministerul britanic al Apărării nu a făcut niciun comentariu imediat cu privire la acest inc

Politic Ex 16-06-2026 18:47

Meloni și Trump ar fi avut o discuție clarificatoare în marja summitului G7 de la Evian (surse)

Premierul italian Giorgia Meloni și președintele Statelor Unite, Donald Trump, au avut o întâlnire de 'clarificare' în marja cinei de luni seara a liderilor participanți la summitul G7 de la Evian, potrivit unor surse citate marți de ANSA. Sursele citate de agenția italiană de presă au spus că a fost vorba de un 'schimb util de op

Politic Ex 16-06-2026 18:38

Curtea de Justiție a UE validează verificarea vârstei de către statele membre pentru accesarea site-urilor porno

Statele membre ale Uniunii Europene pot solicita verificarea vârstei utilizatorilor de site-uri porno chiar și atunci când acestea își au sediul în altă țară, a decis marți Curtea de Justiție a UE (CJUE), punând capăt mai multor ani de bătălii juridice, relatează AFP. În hotărârea sa, Curtea a stabilit că astfel de măs

Politic Ex 16-06-2026 18:37

Peste 700 de migranți au traversat luni Canalul Mânecii spre Regatul Unit, un record de la începutul anului

Un total de 710 migranți au traversat luni Canalul Mânecii în ambarcațiuni de mici dimensiuni pentru a ajunge în Regatul Unit, un record pentru o singură zi de la începutul anului, conform datelor publicate marți de Ministerul de Interne britanic, relatează AFP. Acest record survine în plus după ce între 1 și 14 iunie nu a f

Politic Ex 16-06-2026 17:57

Trump declară că SUA ar putea reimpune în curând sancțiunile împotriva petrolului rusesc

Președintele american Donald Trump a declarat marți că Washingtonul ar putea să reimpună în curând sancțiunile asupra exporturilor de petrol rusesc, sancțiuni care fuseseră relaxate pentru a putea contribui la stabilizarea piețelor energetice mondiale în urma perturbărilor provocate de războiul din Iran, relatează dpa. 'Vom putea face ast

Politic Ex 16-06-2026 17:25

Summit UE-Regatul Unit pe 22 iulie la Bruxelles

Uniunea Europeană și Regatul Unit se vor întâlni la un summit pe 22 iulie la Bruxelles, au anunțat marți președintele Consiliului European, Antonio Costa, și prim-ministrul britanic Keir Starmer, pentru a relansa apropierea lor post-Brexit, relatează AFP. Acesta va fi al doilea summit post-Brexit, după cel programat la Londra în mai 2025.

Politic Ex 16-06-2026 17:15

SUA250/ Cetățenii americani, sceptici față de viitorul SUA ca stat unitar, democratic și lider global (sondaj)

În timp ce Statele Unite se apropie de a 250-a aniversare, care va fi celebrată luna viitoare, doi din cinci americani nu cred că această țară va mai rezista în forma actuală încă 250 de ani, relevă un sondaj Reuters/Ipsos care a evidențiat diviziuni profunde asupra modului în care națiunea americană se percepe pe sine, scrie marți Reuters.

Politic Ex 16-06-2026 16:54

Polonia inițiază demersuri pentru a înființa o bază militară permanentă a SUA pe teritoriul său

Prim-ministrul polonez Donald Tusk a anunțat marți că guvernul său a inițiat în mod formal procedurile legale și logistice necesare pentru a înființa o bază militară permanentă a SUA pe teritoriul Poloniei deoarece, în opinia sa, nu se poate conta pe respectarea angajamentului Washingtonului de a desfășura 5.000 de soldați suplimentari, informează EFE.

Politic Ex 16-06-2026 16:18

Netanyahu: Parcursul Iranului către bomba nucleară, întârziat 'cu ani'

Campania militară a Israelului împotriva Iranului a împiedicat Teheranul să obțină arme nucleare într-o perspectivă scurtă de timp și a îndepărtat o amenințare existențială la adresa statului israelian, a declarat premierul Benjamin Netanyahu marți, informează dpa. 'Am salvat statul Israel de amenințarea anihilării nucleare', a

Politic Ex 16-06-2026 16:09

Șefa diplomației UE susține că incursiunile dronelor rusești în Europa 'nu sunt incidente izolate'

Șefa diplomației UE, Kaja Kallas, a susținut marți, în Parlamentul European, că recentele incursiuni ale dronelor rusești în state ale UE 'nu sunt incidente izolate', ci sunt 'coordonate și organizate' pentru a testa 'disponibilitatea (țărilor UE) de a contraataca', relatează agenția EFE. 'Aceste atacuri nu sunt incident

Politic Ex 16-06-2026 16:06

Rusia: Președintele Vladimir Putin convoacă alegeri legislative pe 20 septembrie

 Președintele rus Vladimir Putin a convocat marți alegeri legislative pe 20 septembrie în contextul scăderii continue a popularității sale și a partidului Kremlinului, Rusia Unită, potrivit tuturor sondajelor, transmite EFE. Vladimir Putin, care a fost reales în 2024 pentru un nou mandat de șase ani în fruntea Rusiei, a semnat marți un d