REPORTAJ Sălaj: Fulgerul Dioşod - prima echipă de fotbal feminin din judeţ
Prima echipă de fotbal feminin din Sălaj, AS Fulgerul Dioşod, s-a înfiinţat în acest an într-o mică localitate din comuna Hereclean, la dorinţa unor fete, iniţiativa unor părinţi şi a unui profesor de sport pasionat, precum şi cu sprijinul autorităţilor locale, echipa urmând să participe, la finalul acestei săptămâni, la prima competiţie oficială - un turneu de futsal feminin ce va avea loc la Săcălaz, în Timiş.
Termometrul arată 5 grade Celsius la Zalău, o temperatură ridicată pentru o seară de început de decembrie, dar în acelaşi timp scăzută pentru un antrenament în aer liber. Echipate cu mănuşi, căciuli şi un echipament sportiv adecvat vremii răcoroase, circa 20 de fete - de la fetiţe de 8-9 ani, până la adolescente de 15-16 ani, se pregătesc să-şi înceapă antrenamentul pe un teren de fotbal sintetic, la o bază sportivă din municipiu.

"Începeţi cu câteva ture de alergare, pentru încălzire, iar apoi exerciţiile obişnuite cu slalom printre jaloane şi şuturi la poartă", le spune, cu un glas hotărât, antrenorul.
Profesor de educaţie fizică la un liceu din Zalău şi o şcoală dintr-un mic sat din judeţ, Tarr Adorjan şi-a asumat statutul de antrenor al primei echipe de fotbal feminin din Sălaj, cu convingerea că nu doar băieţii pot practica acest sport. A găsit la Dioşod, comuna Hereclean, o comunitate cu puţin peste 800 de suflete, mai multe fete dornice să joace fotbal, dar şi o administraţie locală dispusă să îi sprijine.
"Ne bucurăm că suntem prima comună din Sălaj cu o echipă de fotbal feminin. La Dioşod erau mai multe fete care deja jucau fotbal. Un antreprenor local, ce are două fete pasionate de fotbal, a venit la noi şi ne-a întrebat dacă nu putem sprijini înfiinţarea unui club sportiv. Am găsit un antrenor dispus să se înhame la asta şi aşa s-a născut Fulgerul Dioşod. Ne-am angajat să-i sprijinim, anual, cu 30.000 de lei, echipamentul necesar şi partea de transport pentru participarea la competiţii. În plus, am inaugurat anul acesta o bază sportivă frumoasă în Dioşod. Chiar în primărie este o colegă ce are două fete gemene, Dora şi Ana, ce practică fotbalul la acest club. Mai sunt fete din Dioşod, dar şi din alte localităţi ale comunei", precizează, pentru AGERPRES, primarul comunei Hereclean, Dobrai Francisc.
Alergarea, chiar la 5 grade Celsius, încălzeşte organismul, motiv pentru care micile fotbaliste continuă antrenamentul în tricourile verzi pe care se poate citi numele echipei. Antrenorul opreşte sesiunea de încălzire şi împarte fetele în două, oferind veste portocalii uneia din echipele astfel formate. Mai e nevoie doar de o minge, pentru ca jocul să înceapă. De pe margine, unul din părinţi le urmăreşte cu interes pe cele două fete ale sale - Szilvia şi Barbara. Este antreprenorul despre care vorbea primarul. A pus la dispoziţie un microbuz, cu care aduce mai multe fete din Dioşod şi satele învecinate, la antrenament, la Zalău. A fost şi el pasionat de fotbal, însă o accidentare la genunchi l-a obligat să abandoneze practicarea acestui sport. E mândru acum că pasiunea s-a transmis copiilor, chiar dacă e vorba de fete şi nu de băieţi.
"Fotbalul feminin a început să se dezvolte la nivel naţional, dar la noi în Sălaj nu a existat o echipă de fete. Am început demersurile de formare a echipei încă din luna februarie. Iniţial, erau doar câteva fete din Dioşod, dar mai apoi au venit şi alte fete, inclusiv din Zalău. La antrenamente participă acum între 20 şi 25 de fete, de la 8-9 ani, până la 16 ani. I-am spus echipei Fulgerul Dioşod, pentru că în localitate a mai fost, în trecut, o echipă de fotbal cu acest nume, iar localnicii vor aprecia acest lucru. Momentan, facem antrenamente la Zalău, pentru că e mai uşor aşa, dar mergem şi la Dioşod, unde jucăm meciuri pe noul teren de fotbal. Avem foarte multe fete talentate. Nici nu m-am aşteptat la asta, dar avem fete foarte bune", spune Tarr Adorjan.
Privind partida disputată la antrenament de jucătoarele din cele două echipe, aprecierile antrenorului par îndreptăţite. Chiar dacă terenul pare înclinat, majoritatea acţiunilor de atac şi golurile fiind la o singură poartă. Antrenorul a ales să pună într-una din echipe cele mai bune fete, pentru a juca împreună, ca pregătire pentru primul turneu oficial la care vor participa la finalul săptămânii. Cel de-al şaselea sezon de futsal feminin "Liga 1 Acerbis" va avea loc în sala de sport din localitatea Săcălaz, din judeţul Timiş, începând de vineri. La startul competiţiei se vor alinia şase echipe: AS Roma FP, ACS Luca Braşov, Şoimii Simand, ACS Raisa Timişoara, Academia Măgura şi Fulgerul Dioşod. Echipa din Sălaj va întâlni în primul joc al competiţiei pe ACS Raisa Timişoara.
"Va fi prima competiţie oficială unde participă, deşi am jucat deja mai multe meciuri. E o competiţie naţională foarte puternică, dar pentru noi e important ca fetele să prindă curaj, să câştige experienţă şi să se dezvolte cât de mult. La futsal se joacă patru plus unu, iar noi chiar avem patru-cinci jucătoare foarte bune", conchide antrenorul.
Poate că e o comparaţie exagerată dar, la fel cum un fulger luminează cerul întunecat de nori, Fulgerul Dioşod poate fi echipa care să facă "lumină" în fotbalul feminin din Sălaj. Sau, parafrazându-l pe astronautul Neil Armstrong, un pas mic pentru fotbal, un salt uriaş pentru fotbalul feminin din Sălaj. AGERPRES/(A - autor: Sebastian Olaru, editor: Karina Olteanu, editor online: Anda Badea)
Foto: (c) SEBASTIAN OLARU/AGERPRES
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Botoșani: Animale moarte și furaje arse în urma unui incendiu în localitatea Sulița
Mai multe animale au murit și peste cinci tone de furaje au ars în urma unui incendiu izbucnit, luni după-amiază, într-o gospodărie din localitatea Sulița, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani. Potrivit acestora, evenimentul s-a produs din cauza unui foc aprins pentru arderea resturilor vegetale, lăsa
Maramureș: Plăcintele și pancovele, prilej de festival, concurs și muzică retro la Vima Mică
Muzeul 'La lelea Ruzale' din localitatea Vima Mică va organiza un festival plăcintelor și pancovelor însoțit de o petrecere cu muzica anilor '70 - '80, a declarat, luni, pentru AGERPRES, organizatorul evenimentului, Voichița Vayda. 'Plăcintele și pancovele sunt produse celebre în Maramureș și ani îndelunga
Primarul general al Capitalei: Peste 1.200 de plante vor întregi decorul Grădinii Cișmigiu
Peste 1.200 de plante vor întregi decorul Grădinii Cișmigiu, a anunțat, luni, primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu. Potrivit acestuia, vor fi plantate 400 de Echinacea, 300 de Gaura, 100 de Rudbeckia, 400 de Leucanthemum, 25 de Zinnia și opt Hibiscus moscheutos. 'O parte importantă a selecției este reprezentată de plantele pere
Dolj: Primarul Craiovei anunță că va înlocui sursa pe cărbune a termoficării din oraș cu o centrală de cogenerare
Edilul șef al Craiovei, Olguța Vasilescu, anunță că a semnat luni un contract cu Electrica, pentru dezvoltarea unei centrale de cogenerare de înaltă eficiență, alimentată cu gaze naturale, care va furniza agentul termic în sistemul centralizat al orașului. Olguța Vasilescu a declarat că noua capacitate - proiectată ca o unitate flexibilă, pregătită
Mureș: Sediu administrativ al CJ, reabilitat cu 11,3 milioane de lei prin utilizarea de surse regenerabile de energie
Consiliul Județean (CJ) Mureș a anunțat, luni, încheierea lucrărilor de reabilitare energetică a clădirii administrative cunoscute sub denumirea de 'Hotel Parc', în urma unei investiții în valoare de peste 11,3 milioane de lei finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), care a urmărit reducerea costurilor de funcționare și creș
BIAS 2026, ediție dedicată lui Traian Vuia; Frecce Tricolori și Turkish Stars revin la București
Bucharest International Air Show - BIAS 2026 se va desfășura în perioada 28-29 august, la Aeroportul Internațional București Băneasa 'Aurel Vlaicu' și Romaero, iar spectacolul aerian va reuni peste 200 de participanți militari și civili din România și din străinătate, informează luni Compania Națională Aeroporturi București (CNAB), unul dintre organizator
UPDATE Averse, descărcări electrice şi vijelii în localităţi din judeţele Giurgiu şi Ilfov, în ora următoare
Meteorologii au emis, luni, o nouă avertizare nowcasting Cod portocaliu de vreme instabilă, cu averse torențiale, ce vizează zone din județele Giurgiu și Ilfov, în ora următoare. Conform prognozei de specialitate, până la ora 17:35, în județul Giurgiu (localitățile: Mihăilești, Buturugeni, Joița și Săbăreni) și în județul Ilfov (î
Giurgiu: CJ va sprijini construirea de spații de cazare la Mănăstirea Comana, pentru includerea în circuitul turistic național
Mănăstirea Comana a inițiat un proiect prin care va construi, cu sprijinul Consiliului Județean (CJ) Giurgiu, o clădire care va cuprinde spații de cazare, o sală de conferințe și un muzeu, ceea ce va permite includerea mănăstirii în cadrul unui circuit turistic național. 'Se dorește înființarea unei construcții cu o capacitate de cazare și care
Semafoare defecte în 35 de intersecții din Capitală; polițiștii rutieri dirijează circulația
Polițiștii rutieri dirijează circulația în aproximativ 35 de intersecții în care instalațiile de semaforizare nu funcționează, fie ca urmare a lipsei tensiunii de alimentare, fie doar pe culoarea galben intermitent. 'Printre principalele intersecții afectate se numără Piața Arcul de Triumf, Piața Leu, șoseaua Gării Cățelu, șoseaua Pantelimon, b
Vrancea: Dronă căzută într-o gospodărie din Ciușlea; populația din zonă - evacuată
Locuitorii aflați pe o rază de aproximativ 300 de metri în jurul unei gospodării din satul Ciușlea, comuna Garoafa, unde a fost descoperită o dronă prăbușită într-un nuc, au fost evacuați preventiv, luni, iar zona a fost izolată până la finalizarea verificărilor efectuate de autorități, a declarat, pentru AGERPRES, primarul comunei Garoafa, Laurențiu Diacon
INHGA: Debitul Dunării va crește la 1.600 mc/s, până la finele lunii august
Debitul Dunării, pe secțiunea Baziaș, va crește pe parcursul următoarelor zile, până la valoarea de 1.600 mc/s, dar va rămâne sub media multianuală a lunii august, de 3.900 mc/s, arată estimările Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA), publicate luni. Potrivit specialiștilor, după ce duminică, 23 august, valoarea debitu
Mureș: Refugiații dăruiesc românilor ghivece cu floarea-soarelui, ca simbol al rădăcinilor ucrainene în pământ românesc
Refugiații din calea războiului din Ucraina, beneficiari ai proiectului 'IncludE UA 2', dăruiesc comunității române ghivece cu semințe de floarea-soarelui aduse din țara vecină, ca simbol al rădăcinilor ucrainene care se dezvoltă în pământ românesc, a informat, luni, centrul MureșHub. 'În săptămâna 24.08.2026 - 2
Iași: Zeci de pompieri încearcă să stingă un incendiu izbucnit la groapa de gunoi din Țuțora (FOTO/VIDEO)
Pompierii militari încearcă să stingă un incendiu izbucnit în urmă cu două zile la groapa de gunoi din localitatea Țuțora, a transmis, luni, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Iași.
Daniel Băluță: Circulația rutieră va fi redeschisă în Piața Unirii, între Splaiul Independenței și Bulevardul Corneliu Coposu
Circulația rutieră pe drumul care traversează Piața Unirii, între Splaiul Independenței și Bulevardul Corneliu Coposu, va fi redeschisă marți dimineață, a anunțat, luni, primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, în cadrul unei conferințe de presă susținute pe șantierul de la planșeul Unirii. ''Mai devreme decât estimam in
ANM: Variații de temperatură și ploi aproape în fiecare zi, în perioada 24 august - 6 septembrie
Regimul termic va înregistra variații zilnice, la nivel național, în perioada 24 august - 6 septembrie, cu zile în care valorile termice vor mai atinge 34 de grade, dar și cu intervale în care maximele vor scădea până spre 26 de grade, în timp ce ploile își vor face simțită prezența atât pe final de august, cât și







