NATO2022Bucureşti: Blinken califică drept ''barbare'' atacurile Rusiei asupra infrastructurii civile din Ucraina
Secretarul de stat american Antony Blinken a denunţat miercuri atacurile "barbare" ale Rusiei asupra infrastructurii civile din Ucraina, la finalul reuniunii de două zile a miniştrilor de externe din cadrul NATO de la Bucureşti, potrivit Reuters şi AFP.
"În ultimele săptămâni, Rusia a bombardat peste o treime din sistemul energetic al Ucrainei, lăsând milioane de persoane în frig şi în întuneric", a spus el într-o conferinţă de presă.
"Pe măsură ce iarna se instalează, îi lasă fără căldură, fără apă, fără electricitate pentru copii, pentru vârstnici, pentru bolnavi. Acestea sunt noile ţinte ale preşedintelui (rus Vladimir) Putin. Şi le loveşte puternic. Această brutalizare a poporului ucrainean este barbară", a declarat secretarul de stat al SUA.
"Noi ne menţinem luciditatea cu privire la perioada dificilă care ne aşteaptă. Ştim după ce reguli joacă Putin. Vrea să-i îngheţe pe ucraineni, să-i înfometeze, să-i alunge de acasă. Să-i lase fără alimente, fără căldură. Vrea să îi alunge din Ucraina şi vrea să ne dezbine şi coaliţia. Preşedintele Putin vrea să ridice costurile atât de mult încât speră că lumea va abandona Ucraina şi o va lăsa să se apere singură. Ei bine, strategia lui nu a funcţionat şi nu va funcţiona", a dat asigurări Blinken.
"Vom continua să dovedim că greşeşte. Asta vreau să spun tare şi aşa au spus toate ţările aliate, aici, la Bucureşti, în mod tare şi ferm. Stăm alături de poporul ucrainean. Susţinem Ucraina cu orice preţ pentru aliaţi, pentru că inacţiunea ar avea un cost şi mai ridicat dacă am ceda în faţa agresiunii Rusiei, care vrea să redeseneze frontierele cu forţa, să intervină brutal, ne ameninţă securitatea tuturor, ceea ce va avea consecinţe în Europa şi în întreaga lume", a subliniat şeful diplomaţiei americane.
"Aşa că mesajul care reiese din întâlnirile noastre de până acum este acesta: hotărârea noastră colectivă de a sprijini Ucraina este şi va continua să fie de fier acum, pe parcursul întregii ierni şi atât timp cât va fi nevoie până când Ucraina va învinge", a insistat el.
De asemenea, Blinken s-a declarat încrezător că Finlanda şi Suedia se vor alătura în curând Alianţei Nord-Atlantice.
În acelaşi timp, el a precizat că aliaţii NATO sunt îngrijoraţi de dezvoltarea militară a Chinei şi de colaborarea acesteia cu Rusia.
Printre politicile Chinei care îngrijorează NATO se numără "folosirea dezinformării, dezvoltarea sa militară rapidă şi opacă, inclusiv cooperarea cu Rusia", a explicat Blinken.
"Dar rămânem angajaţi în a menţine cu dialog constructiv cu China acolo unde este posibil şi salutăm oportunităţile de a colabora în privinţa provocărilor comune", a adăugat el.
Ţările din NATO vor rămâne concentrate pe menţinerea unui sprijin unit pentru Ucraina, dar îşi doresc în acelaşi timp să consolideze rezilienţa Alianţei prin abordarea noilor provocări, inclusiv cele reprezentate de China, a explicat secretarul de stat al SUA.
"Astăzi am discutat discutat despre cum să ne asigurăm că găsim mijloace concrete pentru a răspunde acestei provocări", a spus Blinken, fără a detalia.
El a mai spus că SUA şi aliaţii lor recunosc faptul că există o competiţie pentru a modela felul în care arată lumea dincolo de diviziunile din timpul Războiului Rece.
"Recunoaştem faptul că, în multe privinţe, există ceea ce europenii numesc o rivalitate sistemică între China şi multe dintre ţările noastre. Dar recunoaştem de asemenea că, acolo unde este posibil, trebuie să găsim mijloace pentru a coopera în privinţa chestiunilor majore", a detaliat Blinken.AGERPRES/(AS - autor: Ionuţ Mareş, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Cseke Attila: Absorbția fondurilor din PNRR este de 84% în cazul proiectelor Ministerului Dezvoltării
Gradul de absorbție a fondurilor europene din PNRR este de 84% în cazul proiectelor de investiții gestionate de Ministerul Dezvoltării, a declarat vineri, la Orăștie, ministrul de resort Cseke Attila, prezent la inaugurarea unei creșe construite prin Programul guvernamental 'Sfânta Ana'. El a arătat că portofoliul gestionat de Ministerul De
Petrișor Peiu (AUR): Sperăm să fie alegeri anicipate; nu avem cum să scădem sub 35%
Senatorul AUR Petrișor Peiu a declarat vineri, la Vaslui, că soluția alegerilor anticipate ar fi cea mai bună la acest moment pentru România, deoarece ar reprezenta o formulă de ieșire din actuala criză politică. El a afirmat că, potrivit sondajelor de opinie, AUR nu are cum să obțină la alegeri, fie ele anticipate sau la termen, un scor mai mic de 35%,
Sighiartău: Ciprian Ciucu e liber să candideze pentru funcția de prim-vicepreședinte la Congres
Deputatul PNL Robert Sighiartău a declarat vineri că Ciprian Ciucu este liber să candideze la Congres pentru funcția de prim-vicepreședinte al PNL, precizând că statutul prevede că o persoană se autosuspendă din partid doar dacă a fost condamnat în primă instanță. 'Statutul PNL a fost înregistrat la Tribunal la vechiul Congres, aprobat de
România are o nouă corvetă, produsă în Turcia; Nicușor Dan și Erdogan - întrevedere sâmbătă, la Istanbul
Președintele Nicușor Dan va participa sâmbătă, la Istanbul, împreună cu președintele Republicii Turcia, Recep Tayyip Erdogan, la ceremonia de acordare a pavilionului navei din clasa HISAR 'Contraamiral August Roman'. Potrivit unui comunicat de presă al Administrației Prezidențiale, ceremonialul de la Șantierul Naval Istanbul marchează intra
Arad: Gheorghe Falcă spune că la congresul PNL nu se va decide excluderea lui Veștea
Președintele PNL Arad, europarlamentarul Gheorghe Falcă, afirmă că PNL nu va 'compromite' congresul de duminică cu discuții legate de excluderea lui Adrian Veștea sau a altor membri, afirmând că pe ordinea de zi nici nu există acest subiect. Întrebat, într-o conferință de presă susținută vineri, dacă hotărârea Tribunalul Ilfov d
Romeo Lungu (PSD Buzău): Când vom dori, domnul primar Toma nu va mai fi membru al organizației
Organizația municipală a Partidului Social Democrat (PSD) Buzău a desemnat un Birou de coordonare, după demisia din funcțiile de conducere anunțată de primarului Constantin Toma, a anunțat președintele organizației județene, deputatul Romeo Lungu. În cadrul unei conferințe de presă organizată vineri, liderul PSD Buzău a anunțat că a luat
Fifor (PSD): România are nevoie urgentă de un Guvern cu puteri depline
PSD va asigura sprijinul parlamentar necesar învestirii Guvernului Veștea doar în măsura în care programul de guvernare va conține măsuri concrete pentru protejarea populației, susținerea economiei și relansarea dezvoltării României, a declarat vineri deputatul social-democrat Mihai Fifor. România are nevoie urgen
PSD: Dominic Fritz trebuie să plece; USR are obligația morală și politică să-i retragă sprijinul
USR are obligația morală și politică să-i retragă sprijinul primarului Dominic Fritz, după decizia definitivă a Instanței supreme privind conflictul de interese, susțin reprezentanții PSD într-un comunicat de presă. 'PSD solicită conducerii USR să ia act de decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ) privind încăl
Turcan: România pare să semene tot mai mult cu un stat capturat
România pare să semene tot mai mult cu un stat capturat, Constituția fiind 'încălcată de la vârf', chiar cu procedura de desemnare a premierului, PNL este 'rupt abuziv din exterior' iar instituțiile, precum justiția, sunt folosite ca instrument politic, a declarat, vineri, deputata PNL Raluca Turcan. 'Rom&
Ionel Bogdan afirmă că procesele împotriva deciziilor conducerii centrale nu vor afecta desfășurarea Congresului PNL
Președintele PNL Maramureș, Ionel Bogdan, susține că procesele deschise de un grup de liberali împotriva deciziilor conducerii centrale nu vor afecta desfășurarea Congresului PNL programat duminică, afirmând că viitorul partidului va fi decis în forurile statutare ale formațiunii. Într-o
Remus Pricopie: Președintele Nicușor Dan ar trebui să convoace partidele parlamentare pentru reluarea dialogului politic
Președintele Nicușor Dan ar trebui, în baza atribuțiilor sale constituționale, să convoace partidele parlamentare pentru reluarea dialogului politic, consideră rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie, care și-a manifestat convingerea că partidele care au format fosta coaliție de guvernare au o disponibilitate mult
Dominic Fritz: USR tot nu va vota Guvernul Veștea
Președintele USR, Dominic Fritz, reiterează că parlamentarii Uniunii Salvați România nu vor vota pentru Guvernul Veștea. 'Bună dimineața! USR tot nu va vota Guvernul Veștea', scrie liderul USR, vineri, pe Facebook. Precizările vin după ce, joi seara,
Abrudean: PNL are nevoie, mai mult ca oricând, de un congres să reconfirme păstrarea direcției modernizatoare
Partidul Național Liberal are nevoie, mai mult ca oricând, de un congres care să reconfirme păstrarea direcției modernizatoare din ultimul an, a declarat, vineri, președintele Senatului, Mircea Abrudean, precizând că partidul își stabilește singur conducerea. 'Partidul Național Liberal are nevoie, mai mult ca oricân
Veștea spune că a discutat cu Nazare despre perspective: Nimeni nu-și dorește ca România să fie retrogradată la 'junk'
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a precizat vineri că a avut o întâlnire cu 'viitorul ministrul de Finanțe', Alexandru Nazare, cu care a discutat despre execuția bugetară și despre perspectivele următoarelor luni. 'Am avut o întâlnire de lucru cu actualul și viitorul ministru al Finanțelor, Alexandru Nazar
Irineu Darău (USR Brașov): Dominic Fritz rămâne președintele partidului cel puțin până 2029
Dominic Fritz va conduce USR cel puțin până în 2029, atât cât are mandatul dat de toți membrii partidului prin vot universal, a declarat, vineri, președintele USR Brașov, Irineu Darău, care a menționat că primarul Timișoarei 'a unit USR și l-a transformat în bine în doar un an de președinție', de aceea 'sistemul s-a spe












