logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Iaşi: Peste 35.000 de refugiaţi din Ucraina au primit sprijin din partea Star of Hope

Imagine din galeria Agerpres

Peste 35.000 de refugiaţi, în special mame şi copii, au primit în ultimele nouă luni sprijin atât în punctele de frontieră Sculeni, Siret, Albiţa, Tabăra pentru Refugiaţi Huşi, cât şi în Centrul Star of Hope pentru Refugiaţi.

Potrivit unui raport prezentat miercuri de reprezentanţii Star of Hope, de la izbucnirea războiului din Ucraina şi până acum 35.000 de refugiaţi, majoritatea mame şi copii ucraineni, au beneficiat de adăpost, mâncare, asistenţă medicală, consiliere, activităţi de petrecere creativă a timpului liber, dar şi şedinţe de terapie gratuită.


"Dincolo de fiecare cifră este un om. Influenţând un om poate că am reuşit să schimbând un destin. Fiecare cifră reprezintă un destin, un om care de poate în multe dintre situaţii a venit cu viaţa într-o sacoşă. Poate aceste cifre reprezintă mame care au venit cu 2-3 copii. Practic au venit în centrele noastre precum nişte cloşti care îşi ţin copiii pe lângă ele, fără a şti ce le aşteaptă în ziua de mâine. Fiecare dintre aceste cifre reprezintă un suflet de om care se întreabă ce va face, ce se va întâmpla cu ea şi copiii. De fiecare dată a trebuit să aducem asigurări, să le liniştim, să le spunem că niciodată, indiferent de context, nu vor fi date afară din centrele Star of Hope", a declarat Gabriela Ducan, manager proiect în cadrul fundaţiei Star of Hope.

Aceasta a precizat că organizaţia nonguvernamentală pe care o reprezintă nu a reuşit să stea nepăsătoare atunci când persoane din Ucraina au venit în ţara noastră din cauza războiului.

"Fiecare dintre noi este o istorie. Istoria noastră se întâlneşte cu istoria celorlalţi pe drumurile pe care le avem în viaţă. Din această întâlnire a istoriilor noastre fiecare dintre noi s-a transformat. După toate aceste luni pe care le-am petrecut pentru a oferi sprijin, ajutor, intervenţii, persoanelor venite din Ucraina şi noi ne-am transformat. Ne-am transformat noi ca oameni, noi ca echipă. Fiecare dintre noi am început să vedem lucrurile puţin diferit", a afirmat Gabriela Ducan.

Ea a spus că pentru unele mame ucrainene care au decis să se stabilească temporar în România acest lucru a însemnat şi regăsirea unui anumit sentiment de stabilitate şi siguranţă financiară. Astfel, în fiecare din cele cinci puncte de lucru de la graniţa de nord-est a României există cel puţin un angajat refugiat încadrat cu carte de muncă.

 



"Războiul a arătat încă o dată puterea ONG-urilor din Iaşi, care s-au unit şi au oferit sprijinit nemijlocit. În primul rând am arătat implicarea noastră, a ieşenilor. Am fost cu toţii implicaţi, o mare grupare de oameni, care am intervenit la momentul potrivit, am arătat solidaritate, însă trebuie să continuăm eforturile şi să ne îndreptăm în continuare atenţia şi asupra copiilor cu dizabilităţi", a subliniat Aurora Vatamaniuc, preşedintele fundaţiei Star of Hope.

Prezentă la eveniment, ambasadoarea Suediei, Therese Hyden, a apreciat proiectele fundaţiei şi a promis că va oferi sprijin şi pe mai departe, convinsă fiind că Iaşiul este un oraş al solidarităţii.

 



"Iaşiul este primul oraş pe care l-am vizitat după ce am primit mandatul de ambasador în România. Aici am învăţat despre relaţia strânsă de colaborare care există între România şi Suedia, prin intermediul fundaţiei Star of Hope. De fiecare dată mă întorc cu drag la Iaşi. Este o mare oportunitate şi bucurie să revin la Iaşi", a declarat Therese Hyden.

Ea a adăugat că de această dată a venit la Iaşi şi pentru a lua parte la Gala Star of Hope, un eveniment al solidarităţii organizat de această asociaţie pentru a oferi 100 de burse copiilor cu dizabilităţi români şi ucraineni din centrele de la Iaşi, Dorohoi, Bârlad, Botoşani şi Suceava.

"Gala este organizată pentru a arăta sprijinul pentru copiii cu dizabilităţi din România, în special din Iaşi, dar şi pentru suportul pe care Iaşiul şi românii îl oferă refugiaţilor din Ucraina", a precizat ambasadoarea Suediei.

La Gala care se desfăşoară miercuri seară are loc un concert extraordinar susţinut pe scena Operei Naţionale Române de către soprana Laura Bretan (SUA), bass-baritonul Daniel Prunaru Reagan (de la Opera Phoenix Arizona SUA), tenorii Andrei Fermeşanu şi Florin Guzgă (ONRI), Andrei Apreotesei (Ateneul Naţional), Corul de copii al municipiului, alături de orchestrele reunite ale Operei şi Filarmonicii. AGERPRES/(A, autor: Daniela Malache, editor: Antonia Niţă, editor online: Andreea Lăzăroiu)

 

Foto: (c) ADRIAN CUBA / AGERPRES FOTO

 

Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Afisari: 52

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 19-06-2026 18:05

Alpinistul Adrian Ahrițculesei: Polul Nord ar putea fi noul meu obiectiv

Polul Nord ar putea fi noul obiectiv pe care alpinistul Adrian Ahrițculesei și-a propus să-l atingă în viitor, după ce sportivul și-a înscris în palmares finalizarea circuitelor Seven Summits și Seven Volcanoes, ce reunesc cele mai înalte șapte vârfuri de pe șapte continente, respectiv, cei mai înalți șapte vulcani din lume.

Social 19-06-2026 17:01

Restricții ale traficului rutier la sfârșit de săptămână, pe Calea Victoriei

Traficul rutier va fi restricționat, la sfârșitul acestei săptămâni, pe Calea Victoriei, segmentul de drum cuprins între Bulevardul Dacia și Splaiul Independenței, atât pentru autovehicule, cât și pentru biciclete și trotinete, pentru desfășurarea proiectului 'Străzi Deschise - București, Promenadă Urbană'. Nu va fi afecta

Social 19-06-2026 16:44

Tulcea: Delta Dunării poate fi transformată prin 'economia albastră', afirmă experții locali și europeni

Experții Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare Delta Dunării (INCDDD), Consiliul Județean și mediul privat din județul Tulcea își asumă rolul de a transforma Rezervația Biosferei Delta Dunării în 'inima rezilienței acvatice europene', prin 'inovare albastră', colaborare și proiecte, în ciuda dificultăților întâmpinate de-

Social 19-06-2026 15:24

Ebola: OMS constată o accelerare a transmiterii virusului în RDC

Transmiterea epidemiei de Ebola în Republica Democratică Congo (RDC) se accelerează, în pofida consolidării măsurilor de ripostă sanitară, a anunțat vineri Organizația Mondială a Sănătății (OMS), informează AFP. 'Situația evoluează rapid, cu o transmitere accelerată, semnalată în 33 de zone sanitare afectate, repartizate în trei pro

Social 19-06-2026 15:15

Echipa ISU Mureș aleargă spre aurul mondial la World Rescue Challenge din Brazilia

După ce au îngenuncheat concurența pe plan intern la Râmnicu Vâlcea și au uimit Europa în Germania, adjudecându-și titlul de 'Cea mai bună echipă tehnică' la Holmatro Rescue Challenge, salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) 'Horea' al județului Mureș privesc spre următoarea destinație: Rio de Janeiro.

Social 19-06-2026 14:52

Argeș: Șapte tone de benzină s-au scurs din cisterna răsturnată pe DN 7; Garda de Mediu anunță sancțiuni

Aproximativ șapte tone de benzină s-au scurs din cisterna răsturnată vineri pe DN 7, anunță Garda de Mediu Argeș. 'S-au scurs aproximativ 7.000 de litri de benzină pe partea carosabilă. Prezente la fața locului sunt echipaje ISU Argeș, IPJ Argeș și GNM CJ Argeș. Garda Națională de Mediu - Comisariatul Județean Argeș dispune măsuri de prevenție pentru a &ic

Social 19-06-2026 14:35

Sibiu: Peste 500 de persoane vor reconstitui vizita regelui Ferdinand I, la centenarul monumentului dedicat ofițerilor

Peste 500 de persoane vor participa, în ziua de 1 iulie, la reconstituirea vizitei regelui Ferdinand I la Sibiu și a ceremoniei de dezvelire a Monumentului ofițerilor jertfiți pentru întregirea neamului, cu ocazia împlinirii unui secol de la inaugurarea grupului statuar, a anunțat vineri, într-o conferință de presă, comandantul (rectorul) Academiei Fo

Social 19-06-2026 13:55

Rectificare bugetară: Subvențiile pentru termoficare, suplimentate cu 103 milioane lei

Consilierii generali ai Capitalei au aprobat, vineri, un proiect de rectificare bugetară în baza căruia Primăria suplimentează cu 103 milioane lei sumele destinate subvenției pentru energia termică, ajungând la un total de 1,315 miliarde lei în acest an. De asemenea, se alocă 24 de milioane de lei în plus pentru proiect

Social 19-06-2026 11:59

Ialomița: Intervenție de peste 17 ore pentru stingerea unui incendiu la o fermă din Perieți

Pompierii intervin de peste 17 ore pentru stingerea unui incendiu izbucnit la platforma de colectare a gunoiului de grajd de la o fermă din localitatea Perieți, în acest caz comisarii Gărzii de Mediu Ialomița declanșând verificări pentru a stabili impactul asupra mediului și circumstanțele producerii incidentului. Potrivit Inspecto

Social 19-06-2026 11:42

Furnizarea apei calde, sistată la peste 1.500 de blocuri, pentru lucrări de reabilitare, începând de luni

Furnizarea apei calde va fi sistată la aproximativ 1.500 de blocuri, începând de luni, în contextul lucrărilor de modernizare și reparații, anunță compania Municipală Termoenergetica. Conform unui comunicat transmis, vineri, de companie, vor avea loc următoarele intervenții: - În zona cuprinsă între

Social 19-06-2026 11:36

Protest anunțat în Piața Victoriei: 'Când sună Lia, România onestă iese în stradă să apere democrația'

Mai multe organizații civice anunță organizarea unui protest în Piața Victoriei, vineri, între orele 19 și 23, ca un răspuns la ultimele decizii din Justiție. 'România e sub asediu! Când tot sistemul se luptă din răsputeri să nu se schimbe nimic este timpul să ieșim iar în stradă. Când justiția este pent

Social 19-06-2026 11:00

VIDEO Argeș: Un ansamblu rutier care transporta combustibil s-a răsturnat pe carosabil; circulație blocată pe DN 7

Un ansamblu rutier care transporta combustibil s-a răsturnat pe carosabil, vineri, în zona localității argeșene Cotmeana, circulația pe DN 7 fiind blocată. 'Polițiștii Secției de Poliție Rurală Drăganu și Polițiștii Serviciului Rutier Argeș sunt la fața locului. Sunt scurgeri de combustibil pe partea carosabilă, aspect ce implică res

Social 19-06-2026 10:48

Brașov: Al doilea urs împușcat în mai puțin de o lună în cartierul Valea Cetății

Un al doilea urs în mai puțin de o lună a fost împușcat, joi seara, în cartierul Valea Cetății din municipiul Brașov, una dintre zonele din oraș cele mai frecventate de aceste animale. Primăria Brașov a anunțat, vineri, că ar fi vorba despre 'ursul care a creat mai multe probleme în ultima perioadă în cartieru

Social 19-06-2026 10:43

Vreme caniculară și înnorări temporare în București, în weekend și pe parcursul zilei de luni (meteorologi)

Vremea va fi deosebit de caldă în București, în weekend și pe parcursul zilei de luni, cu maxime termice ce vor atinge 33 de grade, dar și cu probabilitate de averse slabe după-amiaza și seara, arată prognoza de specialitate, publicată vineri de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul 19 iunie, or

Social 19-06-2026 10:41

ANM: Coduri galbene de caniculă în 18 de județe, sâmbătă și duminică; informare de vreme călduroasă în restul țării, până luni seara

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, două atenționări Cod galben de caniculă, prima fiind valabilă sâmbătă în 14 județe, iar cea de-a doua, pentru duminică, în 18 județe, pe fondul intensificării valului de căldură. Meteorologii au emis și o informare de vreme călduroasă și disconfort termic, valabilă