Roberta Metsola: UE ar trebui să furnizeze tancurile specifice pe care le cere Ucraina
Trimisul special al AGERPRES, Florin Ştefan, transmite: Ucraina solicită un anumit tip de tancuri care pot fi reechipate repede, iar statele membre au acele tancuri, aşa că UE ar trebui să le furnizeze, a declarat, miercuri, la Bruxelles, preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola, într-un interviu pentru un grup de jurnalişti din România, Polonia şi Lituania.
Întrebată dacă şi-a schimbat părerea cu privire la necesitatea de a furniza Ucrainei mai multe arme, între care şi tancuri, după modul în care a reacţionat Rusia la presupusul atac ucrainean asupra podului din Crimeea, Roberta Metsola a spus că pentru ea şi Parlamentul European acesta este "un moment decisiv".
"Fără a fi prea alarmistă, şi luând în considerare, fără a specula, atacurile de sabotaj pe care le-am văzut - ştim că o anumită ţară este specialistă în sabotaje şi subminări -, voi continua să repet ce am spus vinerea trecută. Ucrainenii ne cer un ajutor specific, un anumit tip de tancuri care pot fi reechipate repede pentru a recâştiga teritoriile pierdute. Şi cred că asta este ceea ce Uniunea Europeană, pentru că statele membre au acele tancuri specifice, ar trebui să furnizeze. În teren sunt 2.000 în Europa, Ucraina cere în jur de 90, ceea ce înseamnă că adunarea lor, care poate fi coordonată rapid în anumite cazuri, ar ajuta Ucraina mult", a spus preşedinta PE.
Ea a afirmat că, după ce s-a întâmplat luni, respectiv tirurile ruseşti asupra mai multor oraşe în urma atacului asupra podului care leagă Rusia de Crimeea, "Ucraina a adăugat la lista sa cereri de sisteme de apărare antiaeriene, iar asta se discută acum".
"Nu există nicio îndoială asupra faptului că (Vladimir) Putin nu se va opri. Nu s-a oprit în 2008, în 2015, nu se va opri acum, având în vedere vulnerabilitatea unor state foarte expuse, ca Republica Moldova. Aşadar, pentru mine şi acest parlament este un moment decisiv acum. Pentru că, altfel, Putin vrea un război prelungit, în care iarna se instalează şi suntem într-o situaţie în care punem din nou mâna pe arme în primăvară", a mai spus preşedinta Parlamentului European.
Întrebată despre declaraţia ministrului rus de externe Serghei Lavrov potrivit căruia Rusia este dispusă să negocieze dar nu a primit nicio propunere în acest sens, Metsola a afirmat: "Pentru mine o negociere este una care aduce pacea şi care nu este forţată prin şantaj".
"Aş fi acţionat poate diferit faţă de o astfel de declaraţie mai devreme, dar după ce s-a întâmplat în această săptămână, să nu ne lăsăm angrenaţi în jocul despre cine a escaladat. Este un atac nediscriminatoriu asupra unor femei, copii şi bărbaţi care îşi vedeau de viaţă în centrul capitalei Ucrainei şi în alte oraşe. Este ilegal, sunt crime de război şi singurul mod în care vom începe să vorbim este dacă există o ieşire a Rusiei din Ucraina. Prin urmare, nu voi negocia niciodată în termenii Rusiei, ci într-o situaţie în care armele nu sunt îndreptate către o parte, când putem avea pace, libertate şi justiţie", a declarat ea.
În ceea ce priveşte temerile privind izbucnirea unui al treilea război mondial, Roberta Metsola a afirmat că "în niciun caz nu vreau să văd apeluri să ne liniştim".
"Am învăţat lecţia într-un mod dur. Ne-am uitat în altă parte prea mult timp, am ignorat afirmaţiile colegilor noştri din ţările vecine cu Rusia care spuneau că este o problemă şi că ea creşte şi de aceea este acum provocarea noastră şi noi trebuie s-o rezolvăm. Şi trebuie s-o rezolvăm asigurându-ne că Ucraina câştigă războiul. Acesta este scopul nostru final şi trebuie să fie scopul nostru final", a subliniat şefa legislativului comunitar.
Ea a recunoscut că este conştientă că nu toate statele UE sunt pe aceeaşi pagină în ceea ce priveşte poziţia faţă de Rusia.
"Sunt extrem de receptivă şi salut unitatea din jurul mesei, deşi uneori nu se relatează aşa. Prim-miniştrii trebuie să navigheze prin această criză cu provocări fără precedent. Ei au crezut că aceasta va fi perioada creşterii economice şi uite unde suntem. Au căzut guverne din cauza acestei crize", a atras atenţia Roberta Metsola.
Ea a mai spus că retorica populistă şi extremistă este în creştere peste tot şi că propaganda rusească a ajuns de multe ori în prim-plan, în timp ce statele UE nu au suficiente instrumente pentru a o contracara.
"Eu aş spune că trebuie să ne concentrăm pe lucrurile asupra cărora putem converge, în loc să ne concentrăm pe state individuale care spun: 'Uite, o să-i dau lui Putin prilejul să spună că suntem divizaţi'. Nu voi merge pe acel drum, unitatea care s-a întrunit acum în acest parlament nu am mai văzut-o în cei zece ani pe care i-am petrecut aici", a afirmat Metsola.AGERPRES/(A - editor: Ionuţ Mareş, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Donald Trump i-a decorat pe astronauții care au participat la misiunea spațială Artemis II
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, i-a decorat vineri pe astronauții misiunii spațiale Artemis II, care au efectuat un zbor în jurul Lunii în aprilie 2026 și au doborât cu acea ocazie recordul de distanță în raport cu Terra stabilit de predecesorii lor din programul lunar Apollo, informează AFP. 'Suntem m&ac
Trump anunță crearea unei academii naționale dedicate spațiului
Președintele american Donald Trump a anunțat vineri crearea unei academii naționale în Statele Unite pentru a instrui viitorii recruți pentru NASA și forțele spațiale, pe fondul unei rivalități tot mai mari în acest domeniu, în special cu China, relatează AFP. 'Voi semna un ordin executiv care inițiază procesul de creare
Zelenski spune că SUA au oferit Kievului informații despre întâlnirile de la Moscova
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat vineri că Statele Unite au furnizat Kievului informații despre o serie de întâlniri de la Moscova din ultimele zile, relatează Reuters. 'Astăzi am primit informații de la partea americană despre întâlnirile de la Moscova care au avut loc în aceste zile. Au fost o serie de &
SUA: JD Vance va reprezenta executivul american la comemorările de la 11 septembrie la New York (surse AFP)
Vicepreședintele JD Vance va reprezenta guvernul la New York la comemorările de 11 septembrie, relatează vineri AFP, după ce, potrivit New York Times, Donald Trump a decis să nu participe la evenimente pentru că nu putea susține un discurs. 'Este în continuare prevăzut ca vicepreședintele să se deplaseze la New York și responsabili ai guvernului vor
Gaza: Cinci morți în urma unor noi atacuri israeliene, conform Apărării Civile
Cinci persoane au fost ucise vineri în Fâșia Gaza în urma unor atacuri israeliene, a anunțat Apărarea Civilă, cele mai recente lovituri în ciuda apelurilor ca planul de pace al SUA să avanseze în acest teritoriu palestinian sfâșiat de război, relatează AFP. Această organizație de prim ajutor, care operează sub autoritatea mi
Ministrul german de finanțe îi cere lui Trump să pună capăt războiului 'iresponsabil' cu Iranul
Ministrul german de finanțe Lars Klingbeil i-a cerut vineri președintelui american Donald Trump să pună capăt războiului 'iresponsabil' cu Iranul, înainte de vizita sa de săptămâna viitoare în SUA, unde va participa la summitul G-20, relatează dpa. Klingbeil, care deține și funcția de vicecancelar, a declarat pentru ARD: 'Acesta e
Președintele sârb Vucic acuză 'comportamentul necivilizat' al tribunalului ONU în gestionarea decesului lui Mladic
Președintele sârb Aleksandar Vucic a acuzat vineri un tribunal al ONU de 'comportament necivilizat' pentru că nu i-a permis fostului lider militar sârb bosniac Ratko Mladic să moară în Serbia și a spus că Belgradul încă așteaptă să afle dacă trupul acestuia va fi returnat, relatează Reuters. Mladic, care executa o sentință de &i
Polonia: Tusk denunță o 'schemă de corupție' între naționaliști și o platformă de criptomonede
Prim-ministrul polonez Donald Tusk a denunțat vineri o presupusă 'schemă de corupție' orchestrată de dreapta naționalistă și Zondacrypto, principala platformă de criptomonede din Europa Centrală, suspendată în aprilie, relatează AFP. Conducând o coaliție pro-europeană care cuprinde partide de la centru-stânga la dreapta moderată, Dona
AIEA anunță trei incidente cu dronă în această săptămână la centrala nucleară de la Zaporojie
Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a anunțat vineri că a fost informată privind trei incidente cu dronă la centrală nucleară de la Zaporojie, controlată de Rusia în sud-estul Ucrainei, anterior în cursul săptămânii, relatează Reuters și AFP. AIEA a anunțat că un atac cu dronă de pe 25 august s-a produs în apropierea ba
Belgia/Justiția alertează privind incidentele înarmate la Bruxelles: 'Oricine poate fi împușcat'
Procurorul din Bruxelles a tras un semnal de alarmă vineri privind o nouă serie de incidente armate legate de traficul de droguri în capitala belgiană și a lansat un apel la întărirea poliției judiciare pentru a destructura rețelele criminale, relatează AFP. 'Sunt un procuror îngrijorat', pentru că 'oricine poate fi împușcat
Islanda: O majoritate strânsă se opune reluării negocierilor de aderare la UE, potrivit unui sondaj înainte de referendum
O majoritate strânsă a islandezilor se opune redeschiderii negocierilor pentru aderarea la UE, arată un nou sondaj Gallup dat publicității vineri, o schimbare față de sondajele anterioare, cu o zi înainte de referendumul de sâmbătă, potrivit Reuters. Referendumul de la 29 august nu este unul privind aderarea la UE și orice acord încheia
Iran: Noul șef al Consiliului Național de Securitate amenință că-l va trimite pe Netanyahu 'în iad'
Noul numitul șef al Consiliului Național de Securitate al Iranului, Mohsen Rezaee, a amenințat că-l va trimite pe Benjamin Netanyahu, 'prim-ministrul regimului sionist, în iad', relatează dpa. Într-un interviu televizat de joi seară, Rezaee a respins de asemenea informațiile că Iranul a plănuit să-l ucidă pe Barron Trump, unul dintre fiii p
Țările riverane Mării Baltice intenționează să creeze o forță operativă antidrone
Țările riverane Mării Baltice, cu excepția Rusiei, intenționează să creeze o forță operativă antidrone care le va permite să reacționeze rapid în fața amenințărilor hibride în creștere, a anunțat vineri ministrul de interne german Alexander Dobrindt, relatează Reuters. De la lansarea invaziei ruse contra Ucrainei în februarie
Noul rege al Norvegiei va fi cunoscut sub numele de Haakon al VIII-lea
Noul monarh al Norvegiei a luat numele de Regele Haakon al VIII-lea, a anunțat palatul regal într-o postare pe Instagram vineri, așa cum se așteptau de altfel observatorii regali, informează Reuters. Regele Norvegiei, Harald al V-lea, a murit vineri dimineață, după mai mult de 10 zile de spitalizare și a fost succedat imediat de fiul său
Kremlinul recunoaște că procesul de pace din Ucraina este 'complet blocat'
Kremlinul a recunoscut vineri că procesul de pace dintre Rusia și Ucraina, a cărui ultimă rundă mediată de Statele Unite a avut loc în februarie, este 'complet blocat', informează EFE. 'Chestiunea negocierilor de pace este acum complet blocată. Nu există idei noi', a declarat presei purtătorul de cuvânt al președinț












