logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Rusia, izolată de ceilalţi membri ai G20, consideră şefa diplomaţiei franceze, dar Moscova neagă

Image

Rusia s-a văzut 'izolată' de celelalte ţări membre ale G20 vineri în cadrul reuniunii miniştrilor de externe ai grupului ţărilor puternic dezvoltate şi emergente la Bali (Indonezia), a constatat şefa diplomaţiei franceze, Catherine Colonna, citată de AFP.

Indonezia - ţara gazdă a reuniunii - îl invitase pe ministrul rus de externe Serghei Lavrov, în pofida reticenţelor Occidentului care a denunţat invazia Rusiei în Ucraina, atribuind Moscovei responsabilitatea pentru criza alimentară şi energetică mondială declanşată de acest război.

"Rusia s-a văzut într-atât de izolată, încât Lavrov a părăsit conferinţa la miezul zilei, după ce a vorbit", a indicat Colonna într-un interviu pentru France Presse.

"Se anticipa o reuniune cu linii de partajare diferite, dar Rusia s-a văzut izolată, responsabilitatea sa a fost evidenţiată, chiar de unele ţări despre care s-a crezut că ar putea nuanţa lucrurile şi a-i acorda sprijin", a afirmat ea.

Niciun stat, chiar printre membrii BRICS, marile ţări în curs de dezvoltare mai apropiate de Moscova, "nu a apărat atitudinea rusă", a precizat ministrul francez.

"Chiar China şi-a început intervenţia spunând că Carta Naţiunilor Unite trebuie să fie în centrul relaţiilor internaţionale, la fel şi India", a relevat Colonna, apreciind că Occidentul a reuşit să formeze un front unit în faţa Rusiei.

În pofida nuanţelor, "înlănţuirea responsabilităţilor a fost clară, războiul în Ucraina afectează întreaga lume din cauza comportamentului" Rusiei, a insistat ea.

G20, clubul celor mai mari 20 economii mondiale, numără în rândurile sale atât state occidentale care au impus sancţiuni Moscovei - precum Uniunea Europeană şi SUA - cât şi alte ţări care nu au vrut să condamne clar invadarea Ucrainei de către Rusia, precum China, India şi Africa de Sud.

Reacţia Moscovei nu s-a lăsat aşteptată, intervenind prin vocea purtătoarei de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, care a declarat că ţările occidentale au "eşuat" în impunerea unui boicot împotriva Rusiei la reuniunea G20 în Indonezia, potrivit AFP.

 


Foto: (c) Anton Vaganov / REUTERS


"Planul G7 de a boicota Rusia la G20 a eşuat. Nimeni nu a sprijinit regimurile occidentale", a afirmat Zaharova pe contul său Telegram.

Zaharova a negat, de asemenea, că şeful diplomaţiei ruse Serghei Lavrov ar fi evitat reuniuni în cursul G20 la Bali, unii participanţii afirmând, totuşi, că ministrul rus a părăsit mai multe sesiuni în care era criticată intervenţia militară a Moscovei în Ucraina.

Totodată, purtătoarea de cuvânt a MAE rus a respins acuzaţiile şefei diplomaţiei germane Annalena Baerbock potrivit căreia Moscova nu are nicio "dorinţă de dialog".

Annalena Baerbock declarase că Serghei Lavrov a petrecut "o mare parte a negocierilor nu în sală, ci în afara ei", o dovadă, în opinia sa, că el "nu era interesat de cooperarea internaţională".

"Ce absurditate totală!", a ripostat Zahaova, într-o reacţie la criticile ministrului german de externe, afirmând că Lavrov asistase la reuniuni în sala principală, înainte de a avea întrevederi bilaterale cu omologi ai săi din alte ţări.

"Cetăţenii germani trebuie să ştie că ministrul lor de externe (...) este pe cale să-i mintă", a adăugat purtătoarea de cuvânt a diplomaţiei ruse, cunoscută pentru declaraţiile sale acide.

Această reuniune a G20, în prefaţa summitului şefilor de stat care va avea loc la Bali în noiembrie, a fost marcată de o avalanşă de critici împotriva ofensivei pe care Rusia o desfăşoară în Ucraina de la sfârşitul lunii februarie.

Chiar dacă ea nu a dus la nicio decizie concretă, participanţii şi-au "exprimat totuşi acolo îngrijorările lor profunde cu privire la consecinţele umanitare ale războiului" în Ucraina, a indicat ministrul indonezian de externe, Retno Marsudi, în închiderea reuniunii.

Conflictul în Ucraina a dus la o izolare diplomatică crescândă a Rusiei, care face obiectul unor severe sancţiuni economice occidentale.AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci, editor: Sorin Popescu, editor online: Adrian Dădârlat)

 

Citeşte şi:

 

Rusia "nu va alerga" după SUA pentru o întrevedere la G20, a spus Lavrov, părăsind summitul

 

Antony Blinken: Rusia a auzit la G20 "un cor de apeluri" la încetarea războiului în Ucraina

 

Borrell: ''Nimeni nu poate fi neutru'' în faţa războiului ''înfiorător'' din Ucraina

 

G20: Indonezia cere în faţa lui Lavrov încetarea războiului din Ucraina

Afisari: 113

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 21-06-2026 11:01

Loviturile ucrainene le creează probleme ocupanților ruși din Crimeea

Vânzarea de carburanți a fost sistată duminică în peninsula ucraineană Crimeea, ocupată de Rusia din 2014 a anunțat guvernatorul numit de Moscova în acest teritoriu, Serghei Aksionov, citat de AFP. Distribuția la pompe a fost oprită de la ora locală 9 a.m. (06.00 GMT), atât pentru plata în numerar, cât și cu

Politic Ex 21-06-2026 08:12

Vicepreședintele american JD Vance a sosit în Elveția pentru negocieri cu Iranul, situația în Strâmtoarea Ormuz rămâne incertă

Vicepreședintele american JD Vance a sosit duminică în Elveția pentru negocieri de pace cu iranienii, în timp ce SUA și Iranul se contrazic privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz, transmite Reuters. Washingtonul și Teheranul au convenit un armistițiu de 60 de zile pe durata tratativelor, dar Gardienii Revoluției - armata ideo

Politic Ex 20-06-2026 21:16

#Ucraina: Alimentarea externă cu energie a centralei nucleare Zaporojie a fost restabilită

Alimentarea externă cu energie a centralei atomoelectrice ucrainene Zaporojie, ocupată de Rusia, a fost restabilită sâmbătă după-amiază, în urma unei noi întreruperi survenite în aceeași zi, care a impus repornirea generatoarelor diesel de rezervă, al 20-lea incident de acest fel de la începutul invaziei ruse în Ucraina, transmite

Politic Ex 20-06-2026 20:47

#Ucraina: Zelenski a returnat Poloniei decorația retrasă de Nawrocki

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat sâmbătă că a returnat Poloniei cea mai înaltă distincție a acestei țări, care îi fusese retrasă de omologul său polonez Karol Nawrocki pe fondul tensiunilor legate de istoria celor două țări vecine, relatează AFP. 'Noi credeam că Ordinul Vulturul Alb, acordat în 20

Politic Ex 20-06-2026 20:28

Zelenski avertizează asupra unui atac aerian masiv iminent al Rusiei asupra Ucrainei

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că Rusia pregătește un atac masiv iminent asupra Ucrainei și a avertizat cetățenii ucraineni să fie deosebit de atenți, atac ce ar putea fi represaliile ruse după raidul masiv al dronelor ucrainene asupra regiunii Moscovei, transmite Reuters. 'În această seară și &ici

Politic Ex 20-06-2026 19:59

Atac ucrainean cu drone asupra unei rafinării ruse în Siberia

Ucraina a lansat sâmbătă un atac cu drone asupra regiunii siberiene Tiumen, situată la aproximativ 2.000 de kilometri de granița cu Rusia, au transmis autoritățile locale ruse, potrivit agențiilor EFE și dpa. 'Un atac cu drone împotriva rafinăriei din Tiumen a fost respins. Serviciile de urgență acționează la locul unde au căzu

Politic Ex 20-06-2026 19:30

Meloni îi răspunde lui Trump: 'Popularitatea mea nu te privește. Îți sugerez să ai grijă de a ta'

Șefa guvernului italian, Giorgia Meloni, a deplâns sâmbătă atacurile verbale formulate la adresa ei de președintele american Donald Trump, care a afirmat încă o dată că ea i-ar fi cerut insistent să facă o poză împreună la summitul G7 și a susținut în plus că scăderea popularității ei în Italia ar determina-o să încerce să se

Politic Ex 20-06-2026 18:57

VIDEO Vicepreședintele american JD Vance spune că se pregătește să plece în Elveția pentru a negocia cu Iranul

Vicepreședintele american JD Vance a declarat sâmbătă că se așteaptă să plece 'în zilele următoare' în Elveția, unde sunt programate negocieri între SUA și Iran pentru a pune capăt definitiv războiului printr-un acord cuprinzător, în continuarea memorandumului de înțelegere semnat săptămâna aceasta pentru înceta

Politic Ex 20-06-2026 17:33

#Ucraina: Centrala nucleară Zaporojie, deconectată pentru a 20-a oară de la alimentarea externă cu energie (AIEA)

Centrala atomoelectrică ucraineană Zaporojie, ocupată de Rusia, a fost deconectată de la alimentarea externă cu energie pentru a 20-a oară de la începutul războiului ruso-ucrainean, a anunțat sâmbătă Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), potrivit Reuters. Deconectarea a fost acum provocată de o avarie a rețelei elec

Politic Ex 20-06-2026 17:16

Trump insistă că Meloni i-ar fi cerut 'din nou și din nou' să pozeze cu el la summitul G7

Președintele american Donald Trump a insistat sâmbătă că șefa guvernului italian, Giorgia Meloni, i-a cerut 'din nou și din nou' să facă o fotografie ei doi la summitul G7, afirmație venită în urma conflictului diplomatic pe care l-a provocat între Roma și Washington după ce el a susținut că Meloni l-a 'implorat' să facă acea poză, l

Politic Ex 20-06-2026 16:34

Iranul anunță că închide din nou Strâmtoarea Ormuz, în urma atacurilor Israelului în Liban

Iranul a anunțat sâmbătă că închide din nou Strâmtoarea Ormuz, ca reacție față de atacurile efectuate de Israel în Liban, pe care le consideră o încălcare de către SUA și Israel a acordului de încetare a focului semnat săptămâna aceasta între Teheran și Washington, transmit agențiile internaționale de presă.

Politic Ex 20-06-2026 15:55

#Ucraina observă o creștere a preciziei rachetelor balistice nord-coreene folosite de Rusia

Armata ucraineană a observat o îmbunătățire semnificativă a preciziei rachetelor balistice nord-coreene cu rază scurtă de acțiune folosite de Rusia în războiul din Ucraina, au afirmat sâmbătă oficiali ucraineni din sectorul apărării, citați de agenția Kyodo. Marja de eroare față de punctul țintă al acestor rachete, care era d

Politic Ex 20-06-2026 14:53

Un judecător spaniol o trimite în judecată pe soția premierului Pedro Sanchez și îi confiscă pașaportul

Un judecător spaniol a trimis-o în judecată pentru corupție pe Begona Gomez, soția prim-ministrului Pedro Sanchez, și a impus mai multe măsuri, între care confiscarea pașaportului, interdicția de călătorie și obligativitatea de a se prezenta în instanță la fiecare două săptămâni, informează sâmbătă EFE. Judecătoru

Politic Ex 20-06-2026 14:02

'Centre de returnare' ale UE: ONU, îngrijorată cu privire la drepturile migranților

Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Volker Turk, a declarat sâmbătă că regretă profund noua legislație a UE privind returnarea migranților, subliniind că țările europene nu își pot transfera obligațiile către țări terțe, informează AFP. Parlamentul European a aprobat miercuri regulamentul privind returnarea solic

Politic Ex 20-06-2026 13:20

Rusia a reținut peste 20 de persoane pentru amenințări la adresa autorității de reglementare a internetului

Serviciul Federal de Securitate (FSB) al Rusiei a anunțat sâmbătă arestarea a peste 20 de persoane pentru amenințări sau participarea la planificarea de atacuri împotriva conducerii Roskomnadzor, autoritatea de reglementare a comunicațiilor din țară, informează EFE. FSB a acuzat serviciile de informații ucrainene că recrutează tine