Hotărârea CNSU nr. 25 din 21 mai 2022 (text integral)
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a aprobat, sâmbătă, o hotărâre privind acordarea de asistenţă internaţională, cu titlu gratuit, Ucrainei, prin care sunt oferite acestei ţări măşti chirurgicale, viziere şi combinezoane.
Redăm textul integral al documentului:
HOTĂRAREA nr. 25 din 21.05.2022
privind acordarea de asistenţă internaţională, cu titlu gratuit, Ucrainei
Având în vedere degradarea situaţiei de securitate din Ucraina, care a generat distrugerea unui număr semnificativ de unităţi sanitare, cât şi pierderea de medicamente şi echipamente medicale, fapt ce a condus la aglomerarea a numeroase spitale cu răniţi,
ţinând cont de solicitările de sprijin adresate de autorităţile ucrainene prin intermediul Centrului Euro-Atlantic de Coordonare şi Răspuns la Dezastre (EADRCC), care vizează acordarea de bunuri pentru gestionarea pandemiei de SARS-CoV-2,
luând în considerare propunerea şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, vicepreşedinte al Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, în sensul acordării asistenţei internaţionale Ucrainei, formulată în temeiul prevederilor art. 24^1 lit. j) coroborate cu prevederile art. 20 lit. f) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, cu modificările şi completările ulterioare;
în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1), lit. g) din O.U.G. nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, cu modificările şi completările ulterioare, în temeiul prevederilor art. 81 şi art. 20 lit. l) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, cu modificările şi completările ulterioare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 15/2005, cu modificările şi completările ulterioare şi ale art. 2 şi 4 din Hotărârea Guvernului nr. 94/2014 privind organizarea, funcţionarea şi componenţa Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, cu modificările şi completările ulterioare,
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă adoptă prezenta
HOTĂRÂRE:
Art. 1 - Se aprobă acordarea de asistenţă internaţională, cu titlu gratuit, pentru Ucraina, din stocurile de urgenţă medicală, constituite prin grija Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, în conformitate cu prevederile Ordonanţei de Urgenţă nr. 11 din 2020 privind stocurile de urgenţă medicală, precum şi unele măsuri aferente instituirii carantinei, constând în cantităţile de produse prevăzute în anexa nr. 1 la prezenta hotărâre.
Art. 2 - Transportul cantităţilor de produse din anexa nr. 1 se asigură de către Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.
Art. 3 - Fondurile necesare executării transportului prevăzut la art. 2 se suportă, după caz, din bugetul Ministerului Afacerilor Interne, prin structurile Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă.
Art. 4 - (1) Ministerul Afacerilor Externe sprijină procesul de finalizare a documentaţiei aferente realizării asistenţei internaţionale oferite de către România.
(2) Prezenta hotărâre se comunică tuturor componentelor Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, pentru punere în aplicare prin ordine şi acte administrative ale conducătorilor acestora.
PREŞEDINTELE COMITETULUI NAŢIONAL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ
PRIM-MINISTRU
NICOLAE-IONEL CIUCĂ
***ANEXA la HCNSU nr. 25 din 21.05.2022
LISTA categoriilor şi cantităţilor de produse de urgenţă medicală, care se transferă gratuit către Ucraina, prin Centrul Euro-Atlantic de Coordonare şi Răspuns la Dezastre (EADRCC)
Nr. PRODUSUL UNITATE DE MĂSURĂ CANTITATE
crt.
1. Măşti chirurgicale buc. 385.000
2. Viziere buc. 39.936
3. Combinezoane buc. S, M, L, XL 8150. AGERPRES
Citeşte şi:
Guvern: România trimite Ucrainei măşti chirurgicale, viziere şi combinezoane
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Olt: Un tânăr de 17 ani care s-ar fi înecat în Olteț, găsit fără viață de scafandri
Un tânăr în vârstă de 17 ani, care s-ar fi înecat duminică după amiaza în râul Olteț, la Voineasa, a fost găsit fără viață de către echipa de scafandri de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, au informat reprezentanții instituției. El s-ar fi înecat în timp ce se scălda în
Sibiu: Accident cu patru răniți; șoferul unei mașini a părăsit locul evenimentului
Patru tineri, printre care trei minori, au fost răniți, duminică, în urma unui accident rutier înregistrat pe drumul județean DJ 106S, între localitățile sibiene Vurpăr și Roșia, iar polițiștii încearcă să-l găsească pe unul din șoferii implicați în eveniment care a părăsit locul acestuia. Potrivit Inspectoratului
Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, până luni dimineață
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis duminică o atenționare Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, valabilă până luni dimineața. Astfel, în intervalul 21 iunie, ora 14:00 - 22 iunie, ora 09:00, sub incidența Codului galben se află râuri din bazinele hidrografice: Someșul Mic,
UPDATE Sibiu: O femeie a murit în urma accidentului rutier dintre Veştem şi Bradu
O femeie, în vârstă de 73 de ani, a murit, duminică, în urma accidentului rutier înregistrat pe Drumul Național 1 către A1, pe tronsonul cuprins între Veștem și Bradu, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu. UPDATE ORA 16.09 Sibiu: O femeie a murit în urma ac
Constanța: Turiștii, invitați să descopere oferta culinară locală în cadrul Săptămânii Gastronomice Dobrogene
Turiștii sunt invitați să descopere oferta culinară locală la prima ediție a Săptămânii Gastronomice Dobrogene, program derulat între 22 și 29 iunie, cu participarea a 16 unități de alimentație publică, majoritatea din municipiul Constanța. Organizatorii manifestării, asociația patronală HoReCa RESTO Constanța, au informat că timp
Patru zile de veme călduroasă și disconfort termic în București; perioade cu furtuni și grindină
Bucureștenii vor avea parte de patru zile de vreme călduroasă, cu temperaturi de până la 33 de grade Celsius și disconfort termic în creștere, însă sunt așteptate și averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, izolat, căderi de grindină, potrivit prognozei speciale emise de Administrația Națională de Meteorologie pe
ANM: Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în cinci județe, luni; instabilitate atmosferică și averse în 11 județe
Meteorologii au emis două atenționări Cod galben valabile pe parcursul zilei de luni, 22 iunie, prima vizând temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat în cinci județe din țară, iar cea de-a doua, instabilitate atmosferică și averse în zone din 11 județe. Astfel, luni, în intervalul orar 12:00 - 21:
ANM: Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, duminică
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, valabilă pe parcursul zilei de duminică. Potrivit meteorologilor, între orele 12:00 - 21:00, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, în vestul și centrul Transilvaniei, precum și &icir
Caraș-Severin: Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări în localitatea Slatina-Timiș, cu pericol de extindere la o a patra
Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări într-un incendiu izbucnit în localitatea Slatina-Timiș, în noaptea de sâmbătă spre duminică, existând pericolul extinderii la o a patra gospodărie din vecinătate, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Caraș-Severin. Potrivit sursei citate, pompierii mil
Populația din nordul județului Tulcea, avertizată prin RO-ALERT în urma a noi atacuri cu drone în Ucraina
Populația din nordul județului Tulcea a primit mesaj RO-ALERT în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce Federația Rusă a executat o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, a informat Ministerul Apărării Naționale (MApN).
Iașiul a primit trofeul 'Mărul de Aur', una dintre cele mai prestigioase distincții internaționale în turism (GALERIE FOTO)
Municipiul Iași a intrat, începând de sâmbătă, în galeria marilor destinații turistice ale lumii, odată cu primirea trofeului 'Mărul de Aur' - 2026, distincție acordată de Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism (FIJET) pentru contribuția la conservarea și promovarea patrimoniului cultural, istoric și natural
Sibiu: Urs pe Valea Avrigului; a fost transmis mesaj RO-ALERT
Prezența unui urs a fost semnalată sâmbătă seara pe Valea Avrigului, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu, Andreea Ștefan. 'În urmă cu puțin timp, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 a fost semnalată prezența unui urs pe Valea Avrigului. La fața locului se deplasează un echipa
Vaslui: Intervenție a pompierilor pentru salvarea unui cal rămas blocat pe o cale ferată, la Bârlad
Pompierii militari din cadrul Detașamentului Bârlad al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui au intervenit, sâmbătă, pentru salvarea unui cal căzut între șinele unei căi ferate. Incidentul s-a petrecut la ieșirea din municipiul Bârlad, în zona podului de fier.
Giurgiu: Incendiu fără victime într-o gospodărie; Pompierii au reușit lichidarea acestuia
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă dimineața, într-o gospodărie din municipiul Giurgiu. Evenimentul a avut loc pe strada Nicolae Titulescu, a informat ISU Giurgiu. La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Giurgiu, cu două autospeciale de stingere și o cisternă. La sosirea echipajelor, incendiul
Vreme caniculară în București, până marți seara, când se pot înregistra averse și descărcări electrice (meteorologi)
Vremea va fi deosebit de caldă în București sâmbătă, duminică, luni și marți, când va crește probabilitatea pentru averse și descărcări electrice, seara, arată prognoza de specialitate, publicată sâmbătă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul 20 iunie, ora 09:00 - 21 iunie, ora 9:0














