Tulcea: Convoaiele umanitare pentru Ucraina, taxate la Isaccea
Autovehiculele care transportă ajutoare umanitare pentru Ucraina şi trec Dunărea cu bacul la Isaccea trebuie să plătească cel puţin 50 de euro, în condiţiile în care până la mijlocul săptămânii trecute societatea Navrom Bac din Galaţi, care asigură traversarea fluviului, asigura gratuit acest serviciu.
Astfel, un TIR care transportă ajutoare în Ucraina plăteşte la Isaccea 50 de euro pentru traversarea Dunării cu bacul, iar un autovehicul cu o lungime de peste 20 de metri achită un tarif de 80 de euro pentru o trecere.
Decizia de a taxa toate mijloacele de transport şi toate persoanele care utilizează bacul a fost luată în contextul în care societatea privată nu a primit niciun leu de la statul român pentru cursele gratuite efectuate de la începutul războiului din Ucraina.
"Există o hotărâre de Guvern prin care se decontează serviciile oferite persoanelor cu domiciliul în Ucraina, dar în anexa doi a hotărârii se cere numărul de înmatriculare al autotirului, aşa încât serviciile oferite persoanelor fără maşini nu se decontează, iar societatea nu poate primi sprijin din partea statului", a precizat, pentru AGERPRES, directoarea Navrom Bac, Mara Vasilache.
Ea a amintit că, în primele zile de la declanşarea războiului din Ucraina, societatea a acordat gratuitate şi la trecerea Dunării cu bacul între Tulcea şi Galaţi.
"Societatea are şi trecerea de la IC Brătianu (sat în judeţul Tulcea de unde se trece cu bacul în oraşul Galaţi - n.r.), iar până când autorităţile s-au organizat azilanţii mergeau direct la Galaţi şi treceau Dunărea cu autocarele. Au fost curse speciale pentru persoanele din Ucraina, dar societatea nu a încasat tariful pentru aceste curse. Din 11 aprilie, noi am început să taxăm TIR-urile, mai puţin convoaiele umanitare şi pasagerii din Ucraina", a mai spus Mara Vasilache.
Datele societăţii private arată că în perioada februarie - mai, 3.546 de TIR-uri, 3.730 de autoturisme, 1.271 de microbuze şi 22.821 de persoane au trecut din Isaccea, România, spre Orlivka, Ucraina, în timp ce 3.240 de TIR-uri, 9.578 de autoturisme, 1.145 de microbuze şi 85.116 persoane au trecut din Ucraina spre România.
"Trebuie să se înţeleagă foarte bine faptul că, chiar dacă pe malul românesc al Dunării nu am avut niciun pasager, bacul a plecat gol spre Ucraina pentru a-i prelua pe refugiaţii ucraineni, ceea ce înseamnă că noi nu am avut nicio încasare pe cursa respectivă. În baza contractului încheiat cu partenerul ucrainean, noi primim lunar 12.500 de euro, dar suma este insuficientă în condiţiile actuale. Ne aşteptam ca statul să deconteze combustibilul consumat şi salariile angajaţilor", a mai spus Mara Vasilache.
Potrivit acesteia, societatea are acum în conturi circa 1,1 milioane de lei şi trebuie să plătească peste 500.000 de lei pentru salariile celor aproximativ 120 de angajaţi din Galaţi şi Isaccea. AGERPRES/(AS - autor: Luisiana Bîgea, editor: Irina Poenaru, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Argeș: Patru copii și doi adulți, transportați la spital după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1
Patru copii și doi adulți au transportați la spital, luni, după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1, în zona municipiului Curtea de Argeș. Potrivit informațiilor comunicate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, în evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme. Pompierii au intervenit cu două a
Arad: Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului
Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA. Directorul Filialei Arad a Agenției Naționale de Îmbunătă
Buzău: Copiii experimenteză jocurile copilăriei părinților, la ludoteca din curtea Muzeului Județean
Biblioteca Județeană 'V. Voiculescu' va deschide pentru copii 'Ludoteca din grădină' în curtea interioară a Muzeului Județean Buzău, un spațiu în care cei mici vor putea experiment jocurile copilăriei părinților, ca o alternativă de petrecere a timpului liber în timpul vacanței de vară. 'Ludoteca din grădină' va funcți
Sălaj: Opt persoane transportate la spital după un accident rutier, pe DN 1F
Opt persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri, în urma unui accident rutier produs, luni dimineață, pe Drumul Național 1F, în localitatea Sutor din județul Sălaj. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Sălaj, accidentul s-a produs după ce un autoturism care circula din direcția Zalău spre Cluj-Napoca ar fi pătruns p
Buzău: Veterinarii recomandă pregătirea prietenilor necuvântători înainte de concedii; pot dezvolta afecțiuni rare și letale
Zeci de consultații acordă zilnic medicii veterinari în perioada sezonului estival, când mulți dintre proprietari aleg să își petreacă concediile alături de patrupede în țară sau în străinătate, specialiștii atrăgând atenția că, fără o pregătire prealabilă, prietenii patrupezi pot dezvolta afecțiuni rare și potențial letale.
Olt: Un tânăr de 17 ani care s-ar fi înecat în Olteț, găsit fără viață de scafandri
Un tânăr în vârstă de 17 ani, care s-ar fi înecat duminică după amiaza în râul Olteț, la Voineasa, a fost găsit fără viață de către echipa de scafandri de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, au informat reprezentanții instituției. El s-ar fi înecat în timp ce se scălda în
Sibiu: Accident cu patru răniți; șoferul unei mașini a părăsit locul evenimentului
Patru tineri, printre care trei minori, au fost răniți, duminică, în urma unui accident rutier înregistrat pe drumul județean DJ 106S, între localitățile sibiene Vurpăr și Roșia, iar polițiștii încearcă să-l găsească pe unul din șoferii implicați în eveniment care a părăsit locul acestuia. Potrivit Inspectoratului
Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, până luni dimineață
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis duminică o atenționare Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, valabilă până luni dimineața. Astfel, în intervalul 21 iunie, ora 14:00 - 22 iunie, ora 09:00, sub incidența Codului galben se află râuri din bazinele hidrografice: Someșul Mic,
UPDATE Sibiu: O femeie a murit în urma accidentului rutier dintre Veştem şi Bradu
O femeie, în vârstă de 73 de ani, a murit, duminică, în urma accidentului rutier înregistrat pe Drumul Național 1 către A1, pe tronsonul cuprins între Veștem și Bradu, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu. UPDATE ORA 16.09 Sibiu: O femeie a murit în urma ac
Constanța: Turiștii, invitați să descopere oferta culinară locală în cadrul Săptămânii Gastronomice Dobrogene
Turiștii sunt invitați să descopere oferta culinară locală la prima ediție a Săptămânii Gastronomice Dobrogene, program derulat între 22 și 29 iunie, cu participarea a 16 unități de alimentație publică, majoritatea din municipiul Constanța. Organizatorii manifestării, asociația patronală HoReCa RESTO Constanța, au informat că timp
Patru zile de veme călduroasă și disconfort termic în București; perioade cu furtuni și grindină
Bucureștenii vor avea parte de patru zile de vreme călduroasă, cu temperaturi de până la 33 de grade Celsius și disconfort termic în creștere, însă sunt așteptate și averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, izolat, căderi de grindină, potrivit prognozei speciale emise de Administrația Națională de Meteorologie pe
ANM: Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în cinci județe, luni; instabilitate atmosferică și averse în 11 județe
Meteorologii au emis două atenționări Cod galben valabile pe parcursul zilei de luni, 22 iunie, prima vizând temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat în cinci județe din țară, iar cea de-a doua, instabilitate atmosferică și averse în zone din 11 județe. Astfel, luni, în intervalul orar 12:00 - 21:
ANM: Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, duminică
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, valabilă pe parcursul zilei de duminică. Potrivit meteorologilor, între orele 12:00 - 21:00, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, în vestul și centrul Transilvaniei, precum și &icir
Caraș-Severin: Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări în localitatea Slatina-Timiș, cu pericol de extindere la o a patra
Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări într-un incendiu izbucnit în localitatea Slatina-Timiș, în noaptea de sâmbătă spre duminică, existând pericolul extinderii la o a patra gospodărie din vecinătate, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Caraș-Severin. Potrivit sursei citate, pompierii mil
Populația din nordul județului Tulcea, avertizată prin RO-ALERT în urma a noi atacuri cu drone în Ucraina
Populația din nordul județului Tulcea a primit mesaj RO-ALERT în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce Federația Rusă a executat o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, a informat Ministerul Apărării Naționale (MApN).













