Cluj: ''Cantina Prieteniei'' pentru refugiaţii din Ucraina, deschisă de mai multe asociaţii şi instituţii
Mai multe asociaţii şi instituţii clujene au deschis "Cantina Prieteniei", un loc amenajat într-o clădire dezafectată din Cluj-Napoca, unde refugiaţii din Ucraina pot să beneficieze de alimente şi unde bucătar este o ucraineană.
"Pentru a contracara efectele acestui război, venind în sprijinul celor refugiaţi la Cluj, s-a decis deschiderea unei cantine. Astfel, Cantina Prieteniei este parte integrantă din iniţiativa comună a mai multor asociaţii şi instituţii din judeţul Cluj, reunite sub umbrela 'Ajutăm Ucraina', în cadrul unui protocol aprobat de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă", se arată într-un comunicat trimis, miercuri, de Prefectura Cluj.
Cantina are o capacitate de până la 300 de persoane.
"Ca urmare a experienţei de la Centrul de tranzit de la gară, am considerat oportun ca la această cantină să angajăm o persoană din Ucraina, care să ne ajute la realizarea meniurilor cu specific ucrainean astfel încât să aducem o fărâmă de acasă celor care trec pragul cantinei noastre. Yuliya Tsymbalenko este din Kiev şi este de profesie bucătar", se arată în comunicat.
Spaţiul identificat pentru amenajarea acestei cantine se află pe B-dul. 21 Decembrie 1989 nr. 128-130, într-o clădire proprietate a Municipiului Cluj-Napoca, aflată în administrarea Colegiului Anghel Saligny.
Amenajarea spaţiului s-a făcut cu ajutorul Primăriei Cluj-Napoca, Instituţiei Prefectului Cluj, Consiliului Judeţean Cluj, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Cluj, cărora li s-au alăturat Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj, Compania de Apă Someş, Societatea de Termoficare, Electrica, Distrigaz, Colegiul Anghel Saligny, Direcţia de Sănătate Publică. Bugetul de renovare şi reconversie a fost de 55.655 lei şi a fost suportat de Primăria Cluj-Napoca. Echipamentele din dotarea bucătăriei au fost achiziţionate din fondurile proprii ale asociaţiei "O Masă Caldă'', au costat 150.000 de lei şi asigură o capacitate de la 30 la 300 de persoane", se mai arată în comunicat.
Programul de servire a mesei este de luni până vineri, de la 14,00 la 16,00, cu posibilitate de prelungire în funcţie de cerere, iar prioritate au refugiaţii din Ucraina, aflaţi în rezidenţă temporară la Cluj-Napoca.
"Pe măsură ce a trecut timpul, am constatat că refugiaţii cazaţi în oraş se întorc la gară să mănânce, fiind spaţiul 'cald şi prietenos' (cum le-au explicat voluntarilor noştri motivul revenirii) care i-a întâmpinat la venire. Astfel, a apărut necesitatea de a le oferi un spaţiu dedicat în care să regăsească această atmosferă, în condiţii propice de a lua masa de prânz. Acesta este CANTINA PRIETENIEI - IDAL'NYA DRUZIV, amenajată cu sprijinul total şi necondiţionat al autorităţilor locale, a căror colaborare a făcut posibilă transformarea unei clădiri dezafectate într-o cantină funcţională în doar 3 săptămâni!", declară preşedintele Asociaţiei "O Masă Caldă", Raimonda Boian, citată în comunicatul menţionat. AGERPRES / (AS - autor: Marius Septimiu Avram, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
ANM: Vremea va continua să se încălzească în întreaga țară, în intervalul 22 iunie - 5 iulie
Regimul termic va intra într-un proces de încălzire treptată, pe parcursul intervalului 22 iunie - 5 iulie, la nivelul întregii țări, când maximele vor ajunge la 36-37 de grade, în unele regiuni, timp în care se vor semnal, pe alocuri, averse slabe cantitativ, arată prognoza publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM)
Vreme călduroasă în Capitală și disconfort termic ridicat, în următoarele trei zile
Temperaturile maxime în Capitală vor atinge 31 - 32 de grade luni și marți, în timp ce miercuri vor coborî în jur de 30 de grade, iar disconfortul termic va fi ridicat, potrivit prognozei speciale emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru intervalul 22 iunie, ora 10:30 - 24 iunie, ora 21:00. Luni, vremea va fi căldur
Bihor: Fetiță de 9 ani, electrocutată într-un spațiu de divertisment, la Băile Felix; Protecția Consumatorilor face verificări
O fetiță de nouă ani s-a electrocutat, duminică seara, într-un spațiu de divertisment din Băile Felix, și a fost internată în spital, pentru monitorizare medicală. Verișoara ei, de 11 ani, care a intervenit să o ajute, a fost de asemenea transportată la spital, dar a fost externată. Incidentul a avut loc în incinta Ștra
INHGA: Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, până marți dimineața
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o atenționare Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, care a intrat în vigoare luni, la ora 12:00 și e valabilă până marți la ora 9:00. Sunt vizate de atenționare bazinele hidrografice Someș, Barcău, Crișul Repede, Crișul Negru, Crișul Alb, Mureș, Bega Veche, Bega, Timi
Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, sub Cod galben de ploi torențiale, marți
Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei se vor afla pe parcursul zilei de marți sub o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul
ANM: Averse torențiale și furtuni în 22 de județe din vest, sud-vest și centrul țării pe parcursul zilei de luni
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ pe parcursul zilei de luni în zona de munte și în județe din Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Atenționarea a intrat în vigoare la ora 12:00 ș
Informare meteo de vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Cod galben de caniculă în 12 județe, luni
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis luni o nouă informare de vreme călduroasă și disconfort termic valabilă în toată țara până miercuri seara și o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, pe parcursul zilei de luni, ce vizează 12 județe din nord-vest, centru, sud și nord-estul țării.
Argeș: Patru copii și doi adulți, transportați la spital după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1
Patru copii și doi adulți au transportați la spital, luni, după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1, în zona municipiului Curtea de Argeș. Potrivit informațiilor comunicate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, în evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme. Pompierii au intervenit cu două a
Arad: Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului
Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA. Directorul Filialei Arad a Agenției Naționale de Îmbunătă
Buzău: Copiii experimenteză jocurile copilăriei părinților, la ludoteca din curtea Muzeului Județean
Biblioteca Județeană 'V. Voiculescu' va deschide pentru copii 'Ludoteca din grădină' în curtea interioară a Muzeului Județean Buzău, un spațiu în care cei mici vor putea experiment jocurile copilăriei părinților, ca o alternativă de petrecere a timpului liber în timpul vacanței de vară. 'Ludoteca din grădină' va funcți
Sălaj: Opt persoane transportate la spital după un accident rutier, pe DN 1F
Opt persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri, în urma unui accident rutier produs, luni dimineață, pe Drumul Național 1F, în localitatea Sutor din județul Sălaj. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Sălaj, accidentul s-a produs după ce un autoturism care circula din direcția Zalău spre Cluj-Napoca ar fi pătruns p
Buzău: Veterinarii recomandă pregătirea prietenilor necuvântători înainte de concedii; pot dezvolta afecțiuni rare și letale
Zeci de consultații acordă zilnic medicii veterinari în perioada sezonului estival, când mulți dintre proprietari aleg să își petreacă concediile alături de patrupede în țară sau în străinătate, specialiștii atrăgând atenția că, fără o pregătire prealabilă, prietenii patrupezi pot dezvolta afecțiuni rare și potențial letale.
Olt: Un tânăr de 17 ani care s-ar fi înecat în Olteț, găsit fără viață de scafandri
Un tânăr în vârstă de 17 ani, care s-ar fi înecat duminică după amiaza în râul Olteț, la Voineasa, a fost găsit fără viață de către echipa de scafandri de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, au informat reprezentanții instituției. El s-ar fi înecat în timp ce se scălda în
Sibiu: Accident cu patru răniți; șoferul unei mașini a părăsit locul evenimentului
Patru tineri, printre care trei minori, au fost răniți, duminică, în urma unui accident rutier înregistrat pe drumul județean DJ 106S, între localitățile sibiene Vurpăr și Roșia, iar polițiștii încearcă să-l găsească pe unul din șoferii implicați în eveniment care a părăsit locul acestuia. Potrivit Inspectoratului
Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, până luni dimineață
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis duminică o atenționare Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, valabilă până luni dimineața. Astfel, în intervalul 21 iunie, ora 14:00 - 22 iunie, ora 09:00, sub incidența Codului galben se află râuri din bazinele hidrografice: Someșul Mic,






