Lavrov: Rusia nu va face o pauză în operaţiunea militară pentru negocierile de pace; declaraţia lui Borrell schimbă regulile jocului
Rusia nu va face o pauză în operaţiunea sa militară în Ucraina pentru rundele viitoare ale negocierilor de pace, a declarat luni ministrul de externe Serghei Lavrov, într-un interviu la televiziunea de stat Rossia 24, transmite Reuters.
Oficiali ruşi afirmă că negocierile de pace nu progresează atât de rapid pe cât ar dori ei, şi au acuzat Occidentul că încearcă să deraieze negocierile prin înmulţirea acuzaţiilor împotriva trupelor ruse din Ucraina, acuzaţii pe care Moscova le respinge.
Lavrov a afirmat că nu vede niciun motiv de a nu continua discuţiile cu Ucraina, dar a insistat că Moscova nu va întrerupe operaţiunea militară atunci când părţile se vor întâlni din nou.
Ministrul de externe a mai spus că preşedintele Vladimir Putin ordonase suspendarea acţiunii militare în timpul primei runde de negocieri ruso-ucrainene la sfârşitul lui februarie, însă poziţia Moscovei s-a schimbat între timp.
'După ce ne-am convins că ucrainenii nu au de gând să răspundă la fel, s-a luat o decizie că, pe parcursul viitoarelor runde de discuţii, nu va exista o pauză (în acţiunea militară) atât timp cât nu se ajunge la un acord final', a explicat Lavrov.
Săptămâna trecută, el a acuzat Kievul că a prezentat Moscovei un proiect de acord de pace 'inacceptabil' care deviază de la cele convenite anterior de părţi. Kievul a respins atunci afirmaţiile lui Lavrov drept o tactică de a submina Ucraina sau a distrage atenţia de la acuzaţiile de crime de război aduse trupelor ruse.
În interviul transmis luni, Serghei Lavrov l-a criticat pe şeful diplomaţiei europene Josep Borrell pentru afirmaţia că 'acest război se va câştiga pe câmpul de luptă', subliniind că aceasta implică o 'schimbare semnificativă a regulilor jocului', notează EFE.
'Ceea ce a spus Josep Borrell, chiar şi în acest context agresiv şi fără precedent, schimbă semnificativ regulile jocului', a afirmat Lavrov pentru canalul Rossia 24.
Întrebat despre un mesaj recent pe Twitter în care a scris că 'acest război va fi câştigat pe câmpul de luptă', Înaltul Reprezentant al UE pentru politica externa a subliniat luni că, 'în mod normal, războaiele se câştigă sau se pierd pe câmpul de luptă'.
Touched by the resilience, determination and hospitality of @ZelenskyyUA & @Denys_Shmyhal.
-; Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 9, 2022
I return with a clear to do list:
1. This war will be won on the battlefield. Additional €500 million from the #EPF are underway. Weapon deliveries will be tailored to Ukrainian needs. pic.twitter.com/Jgr61t9FfW
În opinia lui Lavrov, este vorba despre 'o întorsătură foarte gravă, chiar şi pentru politica pe care au început să o implementeze fără nicio îndoială UE şi Occidentul, în general, sub conducerea SUA, după lansarea operaţiunii noastre militare speciale'.
''Este vorba despre o politică ce reflectă amărăciune şi, într-o anumită măsură, furie, şi care nu are de-a face doar cu Ucraina, ci şi cu faptul că au încercat să transforme acea ţară (Ucraina, n.red.) într-un cap de pod pentru zdrobirea definitivă a Rusiei', a subliniat el.
Potrivit lui Lavrov, conflictul din Ucraina a fost conceput 'pentru izolarea definitivă a Rusiei şi subordonarea ei faţă de sistemul global creat de Occident în ciuda sfârşitului Războiului Rece'.
Lavrov a remarcat că, până acum, în pofida dispariţiei URSS şi a Pactului de la Varşovia, 'UE nu s-a proiectat niciodată ca organizaţie militară'.
Josep Borrell a făcut aceste declaraţii după ce a anunţat la Kiev alocarea altor 500 de milioane de euro din Facilitatea Europeană pentru Pace pentru ca Ucraina să poată achiziţiona arme, într-un moment în care Rusia îşi regrupează forţele pentru a lansa ofensiva finală împotriva Donbasului.
În interviul menţionat, Lavrov a calificat totodată drept o 'schimbare calitativă' decizia Germaniei de a 'aloca pentru prima data în istorie 100 miliarde de euro' pentru 'a-şi întări muşchii militari'.AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Mariana Ionescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolivia: Guvernul împinge țara spre 'un război civil', afirmă fostul președinte Evo Morales
Fostul președinte bolivian Evo Morales a declarat marți pentru AFP că guvernul împinge țara spre 'un război civil' prin 'politica sa neoliberală', în cadrul unui interviu acordat din refugiul său din regiunea Chapare, unde este vizat de un mandat de arestare. În ultimele șapte săptămâni, Bolivia a suferit de penurii de a
VIDEO Taxe vamale: Flavio Bolsonaro vrea să apere Brazilia în Statele Unite
Flavio Bolsonaro, candidat conservator la președinția Braziliei, a anunțat marți că dorește să participe la o audiere în Statele Unite privind amenințarea cu o suprataxă vamală lansată de Washington, declarând că vrea să își apere țara în locul președintelui în exercițiu, Luiz Inacio Lula da Silva, notează AFP. Fi
Coreea de Nord: Kim Jong Un anunță că navele militare sunt în curs de a fi echipate cu arme nucleare
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a afirmat că armata este în curs de 'a echipa Marina cu arme nucleare', a raportat miercuri agenția oficială de presă KCNA, adăugând că dorește să construiască nave militare de 10.000 de tone, transmite AFP. Kim a făcut aceste declarații marți la Nampo, în cursul ceremoniei de intrare
VIDEO Cuba: Raul Castro aduce un omagiu camaradului său de arme Ramiro Valdes
Fostul președinte cubonez Raul Castro i-a adus un omagiu marți, la Havana, lui Ramiro Valdes, una dintre figurile istorice ale revoluției castriste din 1959, decedat duminică la vârsta de 94 de ani, scrie AFP. La fel ca Raul Castro, Ramiro Valdes a fost unul dintre ultimii supraviețuitori ai expediției iahtului Granma din 2 decembrie 195
SUA: Congresul adoptă o rezoluție simbolică pentru a cere retragerea forțelor americane împotriva Iranului
Senatul SUA a adoptat marți o rezoluție pentru a ordona retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul, o înfrângere înainte de toate simbolică pentru președintele Donald Trump, deoarece textul nu va avea putere de lege, notează AFP. Rezoluția, deja adoptată de Camera Reprezentanților, a fost aprobată cu 50 de voturi
Grupul de la Visegrad, reunit în Ungaria, vrea să conteze din nou
Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată ambiția de a reda 'o voce puternică' țărilor din Europa Centrală reunite în cadrul Grupului de la Visegrad, o alianță informală care reunește țara sa, Polonia, Republica Cehă și Slovacia, notează AFP. 'Vom reprezenta împreună Europa Centrală' la Bruxelles și
Justiția irakiană confiscă într-un caz de corupție 85 de milioane de dolari, o parte îngropați în pământ
Justiția irakiană a anunțat marți confiscarea a peste 85 de milioane de dolari bani cash, într-un caz de corupție în care este implicat viceministrul petrolului, relatează AFP. Acest oficial, Adnan al-Joumaili, responsabil cu gestionarea sectorului rafinării petrolului, a fost arestat luna trecută în provincia Salaheddine, &i
Estonia: Președintele Alar Karis nu va candida pentru un nou mandat
Președintele Estoniei, Alar Karis, a anunțat că nu va candida pentru un al doilea mandat de șef al statului, decizie pe care a luat-o cu mult timp în urmă, din motive personale, transmite marți dpa. Karis (68 de ani) a făcut anunțul într-un discurs cu ocazia unui eveniment organizat marți în orașul Rapla, ulterior confirm&aci
Rusia intensifică ofensiva în estul Ucrainei și a infiltrat trupe în orașele Lîman și Kostiantinivka
Rusia și-a intensificat ofensiva pe mai multe axe ale frontului din estul Ucrainei și a reușit să infiltreze grupuri de soldați în reduta ucraineană din orașul Lîman, în partea de nord a regiunii Donețk, potrivit unui purtător de cuvânt militar ucrainean și platformei militare ucrainene DeepState, relatează marți agenția EFE.
Iordania a reluat execuțiile după aproape un deceniu
Iordania a executat șase condamnați, pentru prima dată în ultimii aproape zece ani, a anunțat marți organizația Human Rights Watch, transmite Reuters. ''Efectuarea a șase execuții într-o singură dimineață marchează o revenire abruptă la o practică pe care Iordania o folosise doar sporadic de la reinstaurarea pedepsei capita
Iran: Trei zile libere la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei
Autoritățile iraniene au declarat marți trei zile nelucrătoare la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei, care a condus Iranul timp de aproape 37 de ani înainte de a fi ucis pe 28 februarie în prima zi a campaniei de bombardamente americano-israeliene, relatează AFP. Un omagiu național este planificat la Teheran &ici
Organizația Maritimă Internațională începe evacuarea a 11.000 de marinari blocați în Golf
Organizația Maritimă Internațională (IMO), agenție a ONU pentru securitatea pe mare, a anunțat marți începerea implementării unui plan de evacuare pentru peste 11.000 de marinari blocați în regiunea Golfului Persic din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz de la începutul războiului dintre SUA și Iran, informează AFP. Secretarul gener
Comisia Europeană confirmă că a primit pentru prima oară oficiali talibani după revenirea acestora la putere
Comisia Europeană a confirmat marți că a primit oficiali talibani pentru prima oară după ce regimul islamist al acestora a revenit la putere în Afganistan, informează dpa. Executivul european a invitat din mai la Bruxelles reprezentanți ai guvernului de la Kabul, pentru a discuta deportările din UE în Afganistan. Dialogul a fost so
Vladimir Putin: NATO se pregătește activ pentru un război contra Rusiei
NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei, a susținut marți președintele rus Vladimir Putin, în fața a sute de noi absolvenți ai academiilor militare ruse reuniți la Kremlin, transmit dpa și Reuters. Potrivit lui Putin, până acum membrii Alianței Nord-Atlantice se limitaseră la a sprijini Ucraina, însă
Președintele libanez Joseph Aoun afirmă că refuză ocupația israeliană și ingerințele străine
Președintele Libanului a declarat marți că refuză ocupația israeliană în sudul țării sale și orice altă ingerință străină, într-un moment când la Washington se deschide a cincea sesiune de negocieri cu Israelul, stat căruia i se opune militar organizația proiraniană libaneză Hezbollah, transmite AFP. ''Nu vom accepta














