Volodimir Zelenski: Războiul din Ucraina, poarta prin care Rusia vrea ''să pătrundă în Europa''
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marţi, adresându-se parlamentului italian, că ţara sa este la limita supravieţuirii în urma războiului declanşat de Rusia împotriva Ucrainei, care, în opinia sa, este poarta prin care preşedintele rus Vladimir Putin vrea "să pătrundă în Europa", relatează DPA şi EFE.
"Pentru trupele ruse, Ucraina este poarta pe unde vor să pătrundă în Europa, dar barbaria nu trebuie lăsată să treacă", a spus el, ovaţionat de aproape 1.000 de parlamentari italieni în picioare.
În discursul său în faţa parlamentarilor italieni, preşedintele ucrainean a cerut înăsprirea sancţiunilor şi presiunii la adresa Rusiei.
"Invazia durează de 27 de zile, aproape de o lună, înseamnă că avem nevoie de alte sancţiuni şi de alte presiuni pentru ca Rusia să nu se poată aproviziona cu rezerve militare din Libia şi din Siria şi să se poată reveni la pace", a declarat Zelenski în discursul său rostit în parlamentul italian în format de videoconferinţă.
Preşedintele ucrainean a avertizat că obiectivul Rusiei este "să influenţeze Europa" şi "să-i distrugă valorile, democraţia şi drepturile omului", subliniind încă o dată că "Ucraina este poarta prin care armata rusă vrea să pătrundă în Europa".
Zelenski şi-a început discursul, menţionând o discuţie pe care a avut-o marţi dimineaţă cu papa Francisc, căruia i-a spus că "poporul a devenit armata" Ucrainei pentru a apăra ţara "de la răul, distrugerea şi vărsarea de sânge pe care le provoacă inamicul".
Papa Francisc l-a sunat din nou marţi pe preşedintele Volodimr Zelenski, care l-a asigurat pe Suveranul Pontif că "este cel mai aşteptat oaspete în ţara sa", conform EFE.
La rândul sau, suveranul pontif i-a spus preşedintelui ucrainean că "se roagă şi face tot posibilul pentru ca războiului provocat de invazia Rusiei să i se pună capăt", a indicat într-un mesaj pe Twitter ambasadorul ucrainean pe lângă Sfântul Scaun, Andri Iuaş.
Papa Francisc a criticat implicit Rusia, denunţând "un masacru fără sens" nejustificat în Ucraina, potrivit Reuters.
"I-am relatat despre situaţia umanitară dificilă şi despre blocarea coridoarelor umanitare de către trupele ruse. Rolul de mediator al Sfântului Scaun pentru a pune capăt suferinţei umane ar fi binevenit", a transmis Zelenski ulterior într-o postare pe Twitter.
De la începutul invaziei ruse, 117 de copii au fost ucişi în Ucraina, mii de ucraineni au fost răniţi, zeci de mii de familii au rămas fără un acoperiş deasupra capului, casele a sute de mii de oameni au fost distruse, în timp ce milioane de ucraineni au fost nevoiţi să-şi părăsească locuinţele "din cauza unui război pe care l-a început o singură persoană", a afirmat Zelenski în discursul susţinut în parlamentul italian, referindu-se la Vladimir Putin.
Oraşul-port Mariupol a fost practic ras de pe faţa pământului, a spus preşedintele ucrainean. El i-a invitat pe parlamentarii italieni la un exerciţiu de imaginaţie, cerându-le să-şi închipuie că oraşul italian Genova, cu portul sau important, este total distrus şi de unde locuitorii săi încearcă să scape cu viaţă fugind pe jos sau cu autobuzul.
El a comparat Kievul (supranumit şi "mama tuturor oraşelor ruseşti") - "capitala unde s-a născut cultura unui mare popor" - cu Roma şi a declarat că locuitorii capitalei ucrainene "sunt la limita supravieţuirii".
"În oraşele din apropierea Kievului sunt trupe ruse care torturează, violează şi răpesc copii şi ne iau bunurile cu camioanele lor", a denunţat el, potrivit EFE.
Zelenski a avertizat că armata rusa a minat zona de coastă a Ucrainei, ceea ce "reprezintă un pericol pentru toate ţările din apropiere" şi a spus că, prin exportul de gaze şi petrol, războiul a fost finanţat în ultimii zece ani.
Consecinţele acestui război sunt resimţite deja în alte părţi ale lumii, mulţi încep să facă foamea pentru că Ucraina era un mare exportator, a afirmat preşedintele ucrainean, remarcând: "Cum putem semăna sub tirurile artileriei ruse, care ne distruge câmpurile? Nu putem exporta porumb, ulei, grâu şi toate aceste produse necesare? Preţurile cresc şi mulţi oameni vor avea nevoie de ajutor".
El a cerut Italiei să-şi închidă porţile în faţa tuturor celor angajaţi în propaganda rusă "şi care au ales această ţară pentru vacanţele lor", să continue să le sechestreze conturile, iahturile, imobilele şi activele şi ca "nicio bancă rusă să nu facă excepţie".
În final, Zelenski a mulţumit Italiei pentru primirea celor peste 70.000 de cetăţeni ucraineni care au venit în această ţară fugind din calea războiului, inclusiv 25.000 de copii, şi spitalelor care îngrijesc răniţii.
"Este suficient să oprim o persoană pentru ca milioane să supravieţuiască", a declarat preşedintele ucrainean, referindu-se la liderul de la Kremlin. AGERPRES/(AS-autor:Lilia Traci, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Reuniți la Berlin, liderii europeni laudă activitatea lui Starmer
Liderii principalelor țări europene, reuniți miercuri la Berlin pentru a pregăti următorul summit NATO, au salutat activitatea premierului britanic Keir Starmer, prezent la două zile după ce și-a anunțat demisia și vizibil emoționat, transmite AFP. Împins spre ieșire de propriul său grup laburist, prim-ministrul a avut maxilarul în
Curtea Constituțională cehă anulează decizia premierului Babis ce împiedica participarea președintelui Pavel la summitul NATO
Curtea Constituțională a Republicii Cehe a decis miercuri că guvernul condus de premierul Andrej Babis trebuie să-i permită președintelui Petr Pavel să participe la summitul NATO care va avea loc luna viitoare în Turcia, hotărâre ce răspunde unei contestații formulate de șeful statului față de o decizie a guvernului care-l împiedica să participe la
SUA: Trump condiționează promulgarea legii care facilitează construcția de locuințe de adoptarea unei legi electorale
Președintele american Donald Trump a anunțat miercuri că va promulga o lege adoptată cu o zi înainte de Congres și care facilitează construcția unor noi locuințe numai după ce Senatul va adopta de asemenea un proiect de lege care impune identificarea alegătorilor la vot, relatează AFP. 'Conferința de presă de astăzi și semnarea legii
#Ucraina: Stațiile de releu din Belarus folosite pentru ghidarea dronelor rusești au fost dezactivate, anunță Zelenski
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri că stațiile de releu din Belarus folosite pentru ghidarea dronelor rusești în atacurile asupra Ucrainei au fost dezactivate de către autoritățile de la Minsk, la câteva zile după ce el i-a cerut omologului său belarus Aleksandr Lukașenko să le scoată din funcțiune, relatează agențiile Reuters ș
SUA dau undă verde vânzării de motoare de avioane de vânătoare pentru Turcia (exclusivitate Reuters)
Patru surse ale agenției Reuters au declarat miercuri că guvernul Statelor Unite intenționează să ducă la bun sfârșit o tranzacție în valoare de sute de milioane de dolari cu Turcia: vânzarea unor motoare de avioane de vânătoare, contestată în Congresul de la Washington. Motoarele produse de compania americană Gen
Olandeza Kajsa Ollongren, fost ministru al apărării în guvernul Rutte, numită numărul doi al diplomației UE
Olandeza Kajsa Ollongren, fost ministru al apărării în țara sa, a fost numită miercuri în funcția de secretar general al Serviciului European de Acțiune Externă (SEAE), într-un moment în care Bruxellesul dezbate mijloace de a-și spori influența la nivel global, transmite AFP. Kaysa Ollongren a fost aleasă pentru a ocupa
Șapte ani de închisoare pentru un politician rus care susține un armistițiu cu #Ucraina
Politicianul rus Maxim Kruglov, vicelider al partidului liberal Iabloko din Rusia, a fost condamnat miercuri - cu mai puțin de trei luni înainte de alegerile parlamentare - la șapte ani de închisoare pe motiv că răspândește informații false despre armata rusă, transmite Reuters. Kruglov, fost deputat în legislativul Mos
Trump amenință că va sista negocierile cu Iranul dacă acesta taxează navigația în Strâmtoarea Ormuz
Președintele american Donald Trump a amenințat miercuri Iranul că va încheia imediat negocierile de pace dacă acesta din urmă va taxa navele care trec prin Strâmtoarea Ormuz, adăugând că Washingtonul nu a eliberat către Teheran fonduri înghețate în urma sancțiunilor, relatează agenția EFE. 'Iranul a informat S
Armata SUA anunță că l-a ucis pe unul din liderii grupării jihadiste Stat Islamic în Siria
Armata americană a anunțat miercuri că l-a ucis săptămâna trecută, într-un atac aerian, pe unul din liderii grupării jihadiste Stat Islamic (SI) în Siria, informează AFP. Ali Husayn al-Ulaywi a fost ucis vineri, 19 iunie, în nord-vestul Siriei, a anunțat Comandamentul american pentru Orientul Mijlociu (CENTCOM).
Inteligența artificială Mythos a descoperit vulnerabilități în sisteme informatice sensibile ale guvernului SUA
Inteligența artificială Mythos a companiei Anthropic a descoperit vulnerabilități în sisteme informatice foarte sensibile ale guvernului Statelor Unite, conform agenției Associated Press (AP), preluată miercuri de Reuters. Anthropic a colaborat cu serviciile de informații americane pentru teste cu Mythos în cadrul Proiectului Glass
Alegătorii britanici vor ca Starmer să plece, dar nu susțin preluarea imediată a puterii de către Burnham (sondaj)
Politicianul britanic Andy Burnham este favoritul clar pentru a deveni viitorul premier al Regatului Unit după ce luni Keir Starmer și-a anunțat demisia, la numai doi ani după ce obținuse o victorie decisivă, dar un sondaj de opinie arată că doar o cincime dintre britanicii cu drept de vot consideră că Burnham ar trebui să devină imediat lider al Partidului Laburist
Georgia refuză revenirea în APCE dacă nu i se restabilește mandatul deplin
Georgia nu își va relua participarea la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE), pe care a suspendat-o la începutul anului trecut în urma disputelor cu Occidentul asupra alegerilor contestate de opoziția pro-UE, atât timp cât nu i se restituie mandatul deplin, a declarat miercuri un parlamentar georgian, relatează agenția EFE.
Guvernul ungar a transmis parlamentului un proiect de lege pentru declasificarea arhivelor fostei poliții politice comuniste
Partidul Tisza al noului premier ungar Peter Magyar a depus marți seară în parlament un proiect de lege menit să pregătească declasificarea dosarelor fostei poliții politice comuniste, relatează agenția MTI. Conform proiectului de act normativ, va fi necesară efectuarea unei examinări cuprinzătoare a documentelor din arhivele serviciilor
Afirmațiile lui Rutte despre utilizarea bazelor americane în războiul din Iran sunt înșelătoare, declară Roma
Afirmația secretarului general al NATO, Mark Rutte, conform căreia 500 de zboruri americane au decolat de la bazele americane din Italia în timpul operațiunii Epic Fury este înșelătoare, a declarat miercuri Ministerul italian al Apărării, subliniind că Roma autorizase doar ca, pe timpul războiului cu Iranul, bazele să fie utilizate pentru operațiuni obișn
Qatarul anticipează că producția de GNL va reveni la normal în câteva săptămâni
Qatarul anticipează că producția de gaz natural lichefiat (GNL) va reveni la normal în câteva săptămâni, a declarat premierul Mohammed bin Abdulrahman Al Thani într-un interviu publicat miercuri de cotidianul Financial Times, citat de dpa. Singura situație excepțională este cea de la complexul Ras Laffan, afectat de ata













