Rusia: Peste 250 de manifestanţi împotriva războiului din Ucraina au fost arestaţi
Peste 250 de persoane care manifestau duminică împotriva intervenţiei militare ruse din Ucraina au fost arestate în Rusia, potrivit unei organizaţii neguvernamentale, informează AFP.
"Cel puţin 268 de persoane au fost deja arestate în 23 de oraşe", a transmis pe site-ul său OVD-Info, un ONG specializat în urmărirea manifestaţiilor.
Jurnalişti ai AFP au văzut cum mai mulţi manifestanţi au fost arestaţi "manu militari" la Moscova şi la Sankt-Petersburg, al doilea oraş al ţării.
La Moscova, câteva zeci de persoane au sfidat interdicţia de a manifesta şi s-au adunat în apropierea Kremlinului. Cel puţin 30 de manifestanţi şi un jurnalist au fost reţinuţi de poliţişti, potrivit AFP.
"Pace în lume!", scanda o femeie în timp ce era dusă cu forţa de doi agenţi de poliţie.
Mai mulţi poliţişti aveau inscripţionată litera 'Z' pe cască, un semn de recunoaştere care exprimă sprijinul pentru soldaţii ruşi desfăşuraţi în Ucraina.
La Sankt-Petersburg, unde numeroase autocare cu poliţişti puteau fi văzute în centru, manifestanţii încercau să fie discreţi.
Kristina, o tânără de 20 de ani, a ieşit îmbrăcată cu o geacă albastră şi cu o pălărie galbenă, culorile drapelului ucrainean.
"Bineînţeles că ne este frică să ieşim (la manifestaţii). Toată lumea este reţinută (de poliţie), mai mulţi dintre prietenii mei au fost arestaţi, alţii au fost concediaţi de la universitate", a spus ea pentru AFP.
"M-am îmbrăcat în culorile Ucrainei şi stau aici. Pentru a protesta, într-un fel sau altul", a adăugat ea.
"Sunteţi cu toţii trădători, ar trebui să fiţi arestaţi", le-a spus o trecătoare în jurul a 60 de ani.
De altfel, mai mulţi manifestanţi şi câţiva jurnalişti au fost reţinuţi de poliţie, potrivit AFP.
În ciuda interdicţiei, în fiecare zi se adună manifestanţi în Rusia pentru a denunţa intervenţia militară în Ucraina. Deşi sunt limitate, simpla organizarea a acestor adunări este notabilă, dată fiind puterea represiunii.
Cei care manifestează se expun sistematic la amenzi, chiar la detenţie. Duminica trecută, peste 5.000 de manifestanţi au fost arestaţi.
În total, peste 14.100 de manifestanţi au fost arestaţi de la începutul atacului Rusiei din Ucraina, la 24 februarie, conform OVD-Info.AGERPRES/(AS - editor: Ionuţ Mareş, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ofițer FSB, reținut pe aeroportul din Chișinău: Kremlinul caută informații actualizate despre situația din Transnistria (experți)
Reținerea unui cetățean rus, identificat de autoritățile moldovene drept ofițer al Serviciului Federal de Securitate (FSB) din Rusia, la începutul săptămânii, la intrarea în Republica Moldova și plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, sub suspiciunea de a fi încercat să colecteze informații despre Transnistria și zona de securitate dintre c
China cere consolidarea încetării focului între Iran și SUA și deschiderea rapidă a Strâmtorii Ormuz
Ministrul de externe chinez Wang Yi a avut miercuri seara o convorbire telefonică cu omologul său pakistanez, Ishaq Dar, în cadrul căreia a pledat pentru consolidarea 'încetării totale a focului' între Iran și Statele Unite și 'restabilirea cât mai curând posibil' a navigației normale prin Strâmtoarea Ormuz, transmite joi E
Donald Tusk promite că va continua să sprijine #Ucraina
Premierul polonez Donald Tusk a promis să continue să sprijine Ucraina, în pofida unei dispute care persistă între cele două țări, relatează joi dpa. În pofida emoțiilor implicate, Polonia este alături de Ucraina în confruntarea sa cu Rusia, a afirmat Tusk în cadrul unei întâlniri între liderii Germaniei, Franței
Trump spune că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că va participa la summit NATO din Turcia din respect pentru omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, și a lăsat să se înțeleagă că nu ar fi acceptat invitația dacă întâlnirea ar fi fost organizată de un alt lider, transmite joi EFE. 'Nu cred că aș fi mers. (...) Nu aș fi mers
Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a Strâmtorii Ormuz fără autorizația sa
Corpul Gardienilor Revoluției Islamice din Iran (IRGC) a avertizat joi cu privire la oricare traversare a Strâmtorii Ormuz fără autorizația sa și a amenințat navele care nu se vor conforma cu 'măsuri adecvate', relatează AFP. Viitorul Strâmtorii Ormuz - rută strategică pentru comerț și blocată de facto de către Iran de la începutul ră
Gaza/Consiliul pentru Pace se reunește în Cipru la mijlocul săptămânii viitoare
Consiliul pentru Pace, creat la inițiativa președintelui american Donald Trump, urmează să se reunească săptămâna viitoare în Cipru, au declarat miercuri oficiali ciprioți, informează dpa. Întâlnirea este programată să aibă loc în perioada 30 iunie - 1 iulie, a declarat pentru postul public RIK purtătorul de cuvânt al guvern
Germania propune asumarea unui angajament puternic de finanțare pentru Kiev la summitul NATO
Cancelarul german Friedrich Merz a propus miercuri, la Berlin, o inițiativă ca NATO să ofere un angajament ferm de finanțare pentru Ucraina la următorul său summit, care va avea loc la Ankara în iulie, pentru a servi drept semnal de sprijin pentru Kiev în lupta împotriva Rusiei, relatează EFE. 'Vrem să transmitem la Ankara un semnal clar
Trump spune că Statele Unite sunt pregătite să ajute Venezuela după cele două seisme puternice
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a promis asistență rapidă acordată Venezuelei după cele două seisme puternice care au lovit miercuri această țară din America de Sud, informează DPA.
Iranul acuză NATO de 'complicitate' în războiul dus împotriva lui de SUA și Israel
Purtătorul de cuvânt al diplomației iraniene, Esmail Baghaei, a acuzat joi NATO de 'complicitate' în 'războiul de agresiune ilegală' lansat împotriva Iranului de Statele Unite și Israel, transmite AFP. Baghaei a reacționat la declarațiile pentru Fox News ale secretarului general al NATO, Mark Rutte, potrivit cărora '500 de
SUA250/ Amplasamentul Casei Albe, ales de George Washington în 1791
La sfârșitul secolului al XVIII-lea, noua federație americană avea nevoie atât de o capitală federală permanentă, cât și de o reședință oficială pentru președinte, care să reflecte importanța funcției și prestigiul noii națiuni. George Washington, primul președinte al Statelor Unite, a avut un rol esențial în alegerea amplasamentului viitoarei capital
VIDEO SUA250: Trump lansează festivitățile pentru cei 250 de ani ai Statelor Unite
Președintele american Donald Trump a lansat miercuri festivitățile pentru împlinirea a 250 de ani de la proclamarea independenței Statelor Unite printr-un discurs mai degrabă politic decât istoric sau filosofic, fără a uita să menționeze pe larg proiectele sale, notează AFP. Intervenția președintelui american, deși mai scurtă și ma
Bolivia: Președintele Paz anunță că vrea să preia din nou controlul asupra bastionului lui Evo Morales
Președintele bolivian Rodrigo Paz a asigurat miercuri că intenționează să preia din nou controlul asupra teritoriilor aflate sub influența organizațiilor sociale, cum ar fi regiunea Chapare, bastionul politic al fostului președinte socialist Evo Morales, notează AFP. Guvernul îl acuză pe fostul șef de stat că a încurajat protestele
Casa Albă cere 88 de miliarde de dolari, 'în mare parte' pentru războiul din Iran
Casa Albă a cerut miercuri Congresului american o suplimentare bugetară de aproape 88 de miliarde de dolari, dintre care 'majoritatea' urmează să răspundă unor 'nevoi urgente' legate de războiul din Iran, relatează AFP. Peste 67 de miliarde de dolari ar fi astfel consacrate Pentagonului, în special pentru 'costurile o
Trump consideră că Zelenski 'se descurcă destul de bine' în războiul împotriva Rusiei
Președintele american Donald Trump a apreciat miercuri că omologul său ucrainean,Volodimir Zelenski, 'se descurcă destul de bine' în războiul împotriva Rusiei, notează AFP. 'Rezistă', a mai spus președintele american despre omologul Zelenski în timpul unui schimb de idei cu presa la Casa Albă. Săptămâna tr
VIDEO UPDATE Trump repetă în fața lui Rutte că țările NATO 'au lăsat baltă' Statele Unite
Președintele american Donald Trump a repetat marți că țările NATO au 'lăsat baltă' Statele Unite în timpul războiului împotriva Iranului, în prezența șefului alianței, Mark Rutte, pe care l-a primit la Casa Albă, notează AFP. 'Dacă ar fi fost altcineva în această poziție (de secretar general al NATO, n.red.)













