Situaţia pe front în a 14-a zi a invaziei ruse în Ucraina (GALERIE FOTO)
În a 14-a zi a invaziei în Ucraina, trupele ruse au menţinut miercuri sub încercuire cel puţin patru mari oraşe, în timp ce capitala Kiev, în continuare sub control ucrainean, se pregăteşte să facă faţă unui asalt, relatează AFP.
Rusia şi Ucraina au convenit pentru miercuri armistiţii temporare pentru a permite evacuarea civililor prin culoare umanitare în jurul zonelor ce corespund localităţilor unde se duc cele mai intense lupte, dar înţelegerea a fost doar parţial aplicată şi cele două tabere se acuză reciproc pentru această situaţie.

Foto: (c) VASYL ZHLOBSKY/EPA
Oraşul Harkov din est, al doilea ca mărime din Ucraina şi situat la 50 de km de graniţa rusă continuă să reziste, deşi trupele ruse l-au încercuit şi îl bombardează puternic, conform unor observatori occidentali.
Trupele ruse îşi continuă ofensiva şi dinspre teritoriile separatiste din estul Ucrainei, dar nu este clar cât de mult au reuşit să înainteze.
Oraşul Sumî, din nord-est, este de asemenea încercuit de trupele ruse, dar circa 5.000 de civili au putut fi evacuaţi de acolo.

Foto: (c) ZURAB KURTSIKIDZE/EPA
Capitala Kiev rămâne sub control ucrainean, dar continuă atacurile aeriene. În timp ce Pentagonul estimează că înaintarea trupelor ruse pentru cucerirea Kievului se află într-un ''punct mort'', France Presse a observat coloane de tancuri ruseşti la numai circa 15 kilometri de oraş. Mai departe, la circa 30 de kilometri de Kiev, au loc lupte în apropierea localităţii Rusanov.
Asaltul asupra capitalei ar urma să fie lansat în următoarele patru zile, estimează Institutul pentru studiul războiului, cu sediul la Washington.
Armata ucraineană păstrează controlul şi asupra oraşului Cernigov, la nord de Kiev, unde numeroşi civili au murit în urma bombardamentelor.
Foto: (c) Ukraine Military/Handout via REUTERS
Trupele ruse asediază şi oraşul-port Mariupol, care încă rezistă deşi este de asemenea încercuit. Atacuri ruseşti au lovit şi un spital de copii din oraş, bilanţul provizoriu al victimelor fiind de 17 răniţi în rândul personalului sanitar, în timp ce tentativele de evacuare a sutelor de mii de civili din acest oraş au eşuat succesiv.
La vest de Mariupol, oraşul Nikolaev şi regiunea acestuia sunt de mai multe zile teatrul unor lupte violente şi bombardamente. Acest oraş cu circa 500.000 de locuitori este ultima redută de la Marea Neagră înaintea oraşului-port Odesa, situat la 130 de kilometri mai la vest, un obiectiv strategic al trupelor ruse, dar care încă nu a fost atins de confruntări, la fel de linişte fiind şi în partea de vest a Ucrainei.
Evenimentul cel mai evidenţiat al zilei a fost întreruperea alimentării cu energie a centralei nucleare dezafectate de la Cernobîl. Ucraina şi Rusia s-au acuzat reciproc că au lovit reţeaua electrică ce alimentează centrala, iar ministrul ucrainean de externe Dmitro Kuleba a susţinut că dacă pana de curent va dura mai mult de 48 de ore s-ar putea produce scurgeri radioactive.
Foto: (c) Gleb Garanich/REUTERS
Însă Agenţia Internaţională pentru Energia Atomică (AIEA) a apreciat că acest pericol nu este iminent, precizând că ''sarcina calorică a bazinului de combustibil epuizat şi volumul de apă de răcire sunt suficiente pentru eliminarea eficientă a căldurii fără necesitatea alimentării cu curent''.
Biroul ONU pentru drepturile omului a anunţat un bilanţ provizoriu al victimelor civile de la începutul invaziei de 516 morţi şi 908 răniţi, bilanţ care în realitate este considerabil mai mare.
Cât despre victimele în rândul militarilor, nu au fost anunţate alte estimări după cele consemnate în ziua precedentă. Conform estimării Pentagonului, în rândul trupelor ruse s-au înregistrat până marţi între 2.000 şi 4.000 de morţi, estimare mult sub cea de circa 12.000 de morţi avansată de Kiev, dar peste bilanţul de 498 de morţi anunţat de armata rusă miercurea trecută şi neactualizat de atunci.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Washingtonul nu poate media dacă susține Kievul în război, semnalează Kremlinul
Kremlinul a afirmat joi că apreciază eforturile președintelui american Donald Trump de a media în războiul din Ucraina, dar în același timp presupune că Statele Unite înțeleg că nu pot juca un astfel de rol de mediator în timp ce susțin una dintre taberele în conflict, relatează Reuters. Publicația ucraineană Kiev
Rubio avertizează în legătură cu un 'haos total' dacă se introduc taxe pentru traversarea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio, aflat într-un turneu în Golf, a avertizat joi în legătură cu 'haosul total' pe care l-ar putea provoca introducerea de către Iran a unor taxe pe care navele ar trebui sa le achite pentru traversarea Strâmtorii Ormuz, relatează AFP. Teheranul amenințase anterior cu 'mă
Franța sechestrează un al cincilea petrolier din 'flota din umbră' a Rusiei
Președintele francez Emmanuel Macron a anunțat joi că Marina militară franceză a interceptat marți un petrolier în largul coastelor insulei italiene Sicilia, într-o nouă operațiune împotriva așa-numitei 'flote din umbră' (sau 'flotă fantomă') folosită de Rusia pentru exporturile sale de petrol pe care UE și SUA încearcă să le &
Miniștrii apărării ai Grupului de la Visegrad au convenit întărirea cooperării militare
Statele membre ale Grupului de la Visegrad (V4) - Cehia, Polonia, Slovacia și Ungaria - consideră necesară întărirea cooperării lor în materie de logistică militară și industrie de apărare, au declarat cei patru miniștri ai apărării într-o conferință de presă comună la Budapesta, la finalul reuniunii lor de joi, transmite MTI.
Ungaria: Grupuri pentru drepturile omului critică proiectul de amendament constituțional pentru înlăturarea președintelui
Două grupuri pentru apărarea drepturilor omului din Ungaria au criticat proiectul de amendament constituțional al guvernului premierului Peter Magyar, care propune înlăturarea președintelui Tamas Sulyok și introducerea unei durate maxime a mandatului pentru parlamentari, relatează joi Reuters. Partidul de centru-dreapta Tisza, care a obținut o victorie z
Rubio, în turneu în Orientul Mijlociu, afirmă că un acord cu Iranul va garanta securitatea aliaților SUA din Golf
Secretarul de stat american Marco Rubio le-a declarat joi aliaților arabi din Golf că orice acord cu Iranul va lua în considerare interesele acestora, la încheierea unui turneu în Orientul Mijlociu a șefului diplomației americane menit să convingă partenerii regionali sceptici în legătură cu acordul preliminar încheiat între administrația
Conferința donatorilor de la Gdansk: O primă tranșă dintr-un împrumut de 90 miliarde de euro, deblocată pentru #Ucraina
O primă tranșă de 3,2 miliarde de euro în cadrul împrumutului european de 90 miliarde de euro pentru Ucraina a fost deblocată joi, a anunțat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, citată de AFP și DPA. Această primă plată, destinată să ajute guvernul ucrainean să-și echilibreze bugetul, va fi urmată, 'în zilele următo
Acordul comercial între UE și SUA poate intra în vigoare
Cele 27 de țări membre ale Uniunii Europene au dat joi undă verde oficială acordului comercial negociat anul trecut cu SUA, care poate astfel să intre în vigoare înainte de expirarea ultimatumului stabilit pentru 4 iulie de către președintele american Donald Trump, relatează AFP. Parlamentul European, a cărui aprobare era, de asemenea, necesară, a
Chișinăul a propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul '1+1' (vicepremier)
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul '1+1', la sfârșitul lunii iulie, în cadrul căreia să se discute despre Fondul de convergență, a anunțat joi vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, după o ședință a guvernului, relatează Moldpres și Radio Chișinău. Formatul de discuții
Ofițer FSB, reținut pe aeroportul din Chișinău: Kremlinul caută informații actualizate despre situația din Transnistria (experți)
Reținerea unui cetățean rus, identificat de autoritățile moldovene drept ofițer al Serviciului Federal de Securitate (FSB) din Rusia, la începutul săptămânii, la intrarea în Republica Moldova și plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, sub suspiciunea de a fi încercat să colecteze informații despre Transnistria și zona de securitate dintre c
China cere consolidarea încetării focului între Iran și SUA și deschiderea rapidă a Strâmtorii Ormuz
Ministrul de externe chinez Wang Yi a avut miercuri seara o convorbire telefonică cu omologul său pakistanez, Ishaq Dar, în cadrul căreia a pledat pentru consolidarea 'încetării totale a focului' între Iran și Statele Unite și 'restabilirea cât mai curând posibil' a navigației normale prin Strâmtoarea Ormuz, transmite joi E
Donald Tusk promite că va continua să sprijine #Ucraina
Premierul polonez Donald Tusk a promis să continue să sprijine Ucraina, în pofida unei dispute care persistă între cele două țări, relatează joi dpa. În pofida emoțiilor implicate, Polonia este alături de Ucraina în confruntarea sa cu Rusia, a afirmat Tusk în cadrul unei întâlniri între liderii Germaniei, Franței
Trump spune că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că va participa la summit NATO din Turcia din respect pentru omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, și a lăsat să se înțeleagă că nu ar fi acceptat invitația dacă întâlnirea ar fi fost organizată de un alt lider, transmite joi EFE. 'Nu cred că aș fi mers. (...) Nu aș fi mers
Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a Strâmtorii Ormuz fără autorizația sa
Corpul Gardienilor Revoluției Islamice din Iran (IRGC) a avertizat joi cu privire la oricare traversare a Strâmtorii Ormuz fără autorizația sa și a amenințat navele care nu se vor conforma cu 'măsuri adecvate', relatează AFP. Viitorul Strâmtorii Ormuz - rută strategică pentru comerț și blocată de facto de către Iran de la începutul ră
Gaza/Consiliul pentru Pace se reunește în Cipru la mijlocul săptămânii viitoare
Consiliul pentru Pace, creat la inițiativa președintelui american Donald Trump, urmează să se reunească săptămâna viitoare în Cipru, au declarat miercuri oficiali ciprioți, informează dpa. Întâlnirea este programată să aibă loc în perioada 30 iunie - 1 iulie, a declarat pentru postul public RIK purtătorul de cuvânt al guvern











