Anonymous anunţă că a piratat mai multe posturi tv din Rusia şi transmite imagini din Ucraina invadată
Gruparea de hackeri Anonymous a anunţat că a piratat serviciile de streaming Wink şi Ivi, versiunile ruseşti ale Netflix, şi unele posturi de televiziune, precum Russia 24, Channel One şi Moscow 24, pentru a evita cenzura oficială şi a difuza imagini din Ucraina invadată, transmite luni EFE.
Serviciile de streaming Wink şi Ivi au mii de abonaţi, notează agenţia de presă spaniolă.
Piratarea canalelor de stat ruseşti a permis difuzarea unor imagini cu războiul din Ucraina care au putut fi văzute în diferite părţi din Rusia, a scris luni Anonymous pe contul său de Twitter.
Informaţia nu a putut fi verificată din alte surse, potrivit EFE. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.