logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Mureş: Platformă digitală de centralizare a iniţiativelor de întrajutorare a refugiaţilor din Ucraina, creată de un ONG din judeţ

Image

Preşedintele Asociaţiei Our Lifetime din judeţul Mureş, Mihai-Dan Farcaş, a anunţat, vineri, lansarea proiectului unei platforme digitale care poate centraliza iniţiative de întrajutorare a refugiaţilor din Ucraina venite din partea persoanelor fizice, ONG-urilor, grupurilor de iniţiativă locală sau ale instituţiilor centrale şi locale.

Proiectul platformei digitale https://oamenidebine.ro este susţinut de o echipă de suport care poate ajuta persoanele interesate să-şi publice iniţiativa, însă va prezenta şi adresele unor centre de colectare, sortare şi depozitare pentru diverse ajutoare.

"Din prima zi de la lansare ne-am dorit să colectăm mult feedback din partea oamenilor de bine ce s-au înscris şi nu numai! Obiectivul principal al platformei era să unificăm toate iniţiativele oamenilor de bine, nu doar acţiunea de întrajutorare 'Sprijin pentru Ucraina!' Am ales să configurăm platforma astfel încât toate anunţurile să fie moderate, adică verificate şi actualizate într-o formă clară şi parametrizată eficient pentru motorul de căutare. Am ales calitatea şi nu cantitatea, ceea ce considerăm că pe termen mediu şi lung, va aduce multe beneficii tuturor oamenilor de bine. Pentru că este extrem de uşor să te înregistrezi, dar şi pentru că în ce priveşte acţiunile de întrajutorare a Ucrainei pe aspectul cazărilor, responsabilitatea noastră în faţa refugiaţilor ucraineni, dar în egală măsură responsabilitatea noastră în faţa oamenilor de bine, este să protejăm ambele părţi de oportuniştii şi speculanţii ce pot genera situaţii neplăcute, chiar tragice dacă e să o luăm extrem, am decis ca începând din 3 martie să redirecţionăm solicitările de cazări ale refugiaţilor către autorităţi centrale şi către unităţile de cazare specializate. Nu mai aprobăm publicarea anunţurilor de cazare de către persoane fizice", a declarat Mihai-Dan Farcaş.

El a arătat că a constatat că au apărut şi situaţii în care oameni bine intenţionaţi au primit familii în casă, iar acum realizează că e un efort financiar prea mare pentru a sprijini pe termen mediu şi lung o familie cu copii care nu are venituri proprii.

Conform reprezentantului ONG-ului, platforma menţionată asigură şi un grup de voluntari traducători pentru comunicarea în limba ucraineană, engleză şi rusă, astfel încât cei care caută ajutor să găsească ceea ce au nevoie.

O platformă de coordonare integrată şi în timp real a măsurilor şi iniţiativelor de sprijin pentru refugiaţii din Ucraina poate fi accesată şi de pe site-ul Guvernului României, începând de sâmbătă, 26 februarie, a anunţat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru.

"În privinţa măsurilor umanitare, pentru a integra un mod cât mai eficient eforturile societăţii civile, eforturile mediului privat - sunt foarte multe iniţiative deja anunţate sau în derulare - dar şi al diverşilor voluntari, premierul a decis constituirea unui grup de coordonare a asistenţei umanitare destinate refugiaţilor şi persoanelor relocate din Ucraina. Acest grup, care este constituit la nivelul Cancelariei prim-ministrului, colaborează îndeaproape cu Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă pentru a coordona integrat şi în timp real toate măsurile şi toate iniţiativele de sprijin pentru refugiaţii din Ucraina. Este o platformă care începând de astăzi (26 februarie n.red.) va putea fi accesată de pe site-ul Guvernului României şi care va avea câteva elemente necesare pentru ca orice persoană, orice voluntar, orice entitate privată, fie că este din zona societăţii civile, fie că este pur şi simplu o companie interesată în a sprijini practic eforturile, de a veni în ajutorul acestor oameni afectaţi de războiul din ţara lor, vor putea accesa această platformă, care este deja funcţională, menţionând doar câteva informaţii: denumirea organizaţiei, persoana de contact, numărul de telefon şi adresa de email şi tipul de resurse pe care le pot oferi - bunuri materiale, servicii, produse alimentare, spaţii de cazare, facilităţi de transport şi aşa mai departe", a declarat Dan Cărbunaru sâmbătă, la Palatul Victoria, după şedinţa şedinţa task-force-ului pentru gestionarea situaţiei generate de agresiunea militară rusă din Ucraina.

El a subliniat că la nivelul Guvernului vor fi centralizate şi solicitările de sprijin venite de la autorităţi din Ucraina.

"La nivelul Cancelariei prim-ministrului, totodată, vor fi integrate toate solicitările de sprijin primite de România din Ucraina, fie că e vorba de autorităţi locale, fie că e vorba de autorităţi centrale, tocmai pentru a aşeza într-o formă cât mai eficientă sprijinul pe care românii, ca popor, sunt dispuşi să îl ofere şi România ca stat îl poate oferi în această perioadă Ucrainei. De altminteri, România se află pe lista ţărilor menţionate de instituţiile europene ca fiind implicate în activarea Mecanismului European de Protecţie Civilă prin sprijin concret oferit integrat la nivelul Uniunii Europene Ucrainei", a mai spus Cărbunaru. AGERPRES / (A - autor: Dorina Matiş, editor: Marius Frăţilă, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 64

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 30-08-2026 21:16

Maramureș: Doi adolescenți care au căzut de pe o trotinetă electrică, transportați la spital

Doi adolescenți care se deplasau în municipiul Baia Mare pe o trotinetă electrică s-au accidentat, fiind transportați la spital, a informat, duminică, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș, Mihalea Ardelean. 'Din verificările efectuate a reieșit că un tânăr de 16 ani, care se deplasa cu o t

Social 30-08-2026 20:34

Vaslui: Peste 70 de hectare de vegetație uscată au ars în urma unui incendiu produs în localitatea Bogdănești

Peste 70 de hectare de miriște, vegetație uscată și mărăciniș au ars, duminică, în urma unui incendiu produs în localitatea Bogdănești. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui, pentru stingerea incendiului s-a deplasat inițial o autospecială de stingere încadrată cu șase militari de l

Social 30-08-2026 20:26

Maramureș: Un copil de doi ani aflat pe pervaz la primul etaj al unui bloc, salvat de pompieri

Un copil în vârstă de doi ani, ieșit pe pervazul unei ferestre de la primul etaj al unui bloc de locuințe din municipiul Baia Mare, a fost recuperat de un echipaj al pompierilor militari, a informat, duminică, purtătorul de cuvânt al ISU Maramureș, Loredana Talpoș. 'Detașamentului de Pompieri Baia Mare au intervenit, &ici

Social 30-08-2026 20:02

Maramureș: Plăcintele și pancovele, vedetele unui festival gastronomic local din comuna Vima Mică

Plăcintele și pancovele au fost pretextul de a aduce la un loc comunitatea din comuna maramureșeană Vima Mică, dar și locuitori din satele învecinate, duminică, la un eveniment dedicat acestor delicatese tradiționale. Festivalul Plăcintelor și Pancovelor a fost găzduit de casa-muzeu 'La Lele Ruzale' din Vima Mica, iar șase patise

Social 30-08-2026 18:27

Delegația Congresului SUA a vizitat baza aeriană de la Borcea, însoțită de ministrul Apărării

Delegația Camerei Reprezentanților din Congresul SUA, condusă de Mike Rogers, președintele Comisiei pentru Forțe Armate, a vizitat, duminică, baza aeriană de la Borcea, însoțită de ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, ocazie cu care a fost reiterat angajamentul României 'de a rămâne un aliat pe deplin implicat în eforturile de consol

Social 30-08-2026 17:44

Argeș: Un autoturism a luat foc pe drumul expres; două persoane au fost asistate medical

Un autoturism s-a izbit de un parapet și a luat foc, duminică, pe drumul expres Craiova - Pitești, iar doi ocupanți au fost asistați medical la fața locului, refuzând transportul la spital. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, accidentul a avut loc la kilometrul 114, sensul de mers spre București.

Social 30-08-2026 15:57

Sondaj CURS: Majoritatea bucureștenilor consideră că România merge într-o direcție greșită

Majoritatea bucureștenilor (73%) consideră că România merge într-o direcție greșită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei. Astfel, 73% dintre respondenți cred că România se îndreaptă într-o direcție greșită, în timp ce 18% apreciază că direcția este una bună. 9% nu au exprimat o op

Social 30-08-2026 14:26

Agrometeo: Seceta pedologică va afecta cea mai mare parte a zonelor de cultură a porumbului neirigat

Conținutul de umiditate pe profilul de sol 0-100 centimetri în cultura de porumb neirigat se va situa în următoarele zile în limite scăzute și deosebit de scăzute (secetă pedologică moderată, puternică și extremă) în cea mai mare parte a zonelor cultivate, relevă prognoza agrometeorologice, publicată de Administrația Națională de Meteorologie

Social 30-08-2026 14:13

Hunedoara: Peste 15 hectare de vegetație uscată și de fond forestier din zona Rovina, afectate de incendiu

Un incendiu izbucnit sâmbătă în zona Rovina a afectat vegetația uscată și arbori pe o suprafață de peste 15 hectare, intervenția pompierilor pentru stingerea focului fiind îngreunată de terenul accidentat, vânt și de temperatura ridicată, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara.

Social 30-08-2026 13:38

România trimite un nou contingent de pompieri în Grecia

Cel de-al treilea contingent de pompieri români, specializat în stingerea incendiilor de pădure, se deplasează către Republica Elenă duminică, pentru asigurarea continuității misiunilor de monitorizare și stingere a incendiilor de vegetație și pădure, derulate în ultimele două săptămâni. Potrivit unei informări de pe

Social 30-08-2026 13:20

Acțiune a Poliției Rutiere: Aproape 200 de șoferi, depistați pozitiv la alcool în doar două nopți

Aproape 200 de conducători auto au fost depistați pozitiv la alcool în ultimele două nopți, în urma unei acțiuni desfășurate, la nivel național, de polițiștii rutieri, iar în alte 16 cazuri, testele au indicat consum de substanțe interzise. ''În serile de 28 spre 29 și 29 spre 30 august 2026, în intervalul

Social 30-08-2026 12:42

Gorj: O doctoriță a murit într-un accident de circulație la Drăgoieni

O doctoriță de la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, medic ORL cu peste 25 de ani de activitate în unitatea medicală, a murit noaptea trecută într-un accident de circulație produs la Drăgoieni. Inspectoratul de Poliție Județean Gorj a informat că femeia, în vârstă de 63 de ani, ar fi fost acroșată de o mașină

Social 30-08-2026 12:31

Harghita: Incendiu la un fânar din comuna Subcetate; a ars și o mașină

Pompierii au intervenit duminică pentru lichidarea unui incendiu la un fânar din comuna Subcetate, sat Filpea. Conform Inspectoratului pentru Situații de Urgență Harghita, pentru localizarea și lichidarea incendiului au intervenit pompierii militari și civili din cadrul Gărzii de Intervenție Nr. 2 Toplița și SVSU Subcetate.

Social 30-08-2026 11:33

Tulcea: Două aeronave F-16 monitorizează situația de la granița româno-ucraineană

Două aeronave F-16 din Baza 86 Borcea monitorizează situația de la granița româno-ucraineană, după ce sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale (MApN) a detectat, duminică dimineața, o țintă aeriană în apropiere de localitatea Vâlcove, Ucraina, în proximitatea frontierei cu România. O infor

Social 30-08-2026 11:01

Tulcea: Un nou mesaj RO-ALERT, pe fondul războiului din Ucraina

Populația care locuiește în zona de nord a județului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea, pe fondul războiului din Ucraina. În mesaj, autoritățile îndeamnă populația să-și păstreze cal