VIDEO Un nou apel al MAI la responsabilitate, pe fondul creşterii ratei de incidenţă a infectărilor cu SARS-CoV-2
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) face un nou "apel la responsabilitate", la respectarea măsurilor de protecţie sanitară, îndeosebi în locurile mai aglomerate, în contextul creşterii ratei de incidenţă a infectărilor cu SARS-Cov-2.
"Având în vedere analiza realizată la nivelul INSP, care arată că rata de incidenţă a infectărilor cu SARS-Cov-2 este în creştere, facem un nou apel la responsabilitate, la respectarea măsurilor de protecţie sanitară, mai ales în locurile aglomerate, unde pericolul de transmitere a bolii este foarte ridicat", a declarat vineri purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajbog.
MAI recomandă operatorilor economici să manifeste responsabilitate şi grijă în desfăşurarea activităţilor, iar cadrelor didactice şi părinţilor să acorde o atenţie sporită copiilor şi să insiste asupra respectării regulilor de igienă şi de protecţie sanitară, iar atunci când un copil prezintă simptome de tip respirator, să ia măsuri imediate.
Potrivit oficialului MAI, scopul acţiunilor angajaţilor acestei instituţii nu este sancţionarea celor care încalcă normele de protecţie sanitară, ci încurajarea cetăţenilor şi operatorilor economici să dea dovadă de o conduită responsabilă prin respectarea măsurilor de protecţie sanitară, fapt demonstrat şi de verificările din ultima săptămână, când s-a constatat că "doar 7% dintre cetăţeni şi 0,33% dintre operatorii economici verificaţi nu respectă măsurile de protecţie sanitară".
"În ultimele şapte zile, angajaţii MAI, sprijiniţi de poliţişti locali şi personal de la alte ministere, au desfăşurat aproape 11.000 de acţiuni în zone cu risc ridicat de răspândire a virusului. Verificările au vizat aproape 33.000 de operatori economici, 1.460 de operatori transport persoane şi aproximativ 63.600 de obiective de interes, printre care 24.800 de restaurante, terase sau fast-food-uri. De asemenea, au fost verificate peste 580.000 de persoane, fiind depistate aproape 34.640 de persoane care nu purtau mască de protecţie, 72 care nu respectau distanţarea fizică şi 427 de persoane care nu au respectat măsurile privind carantina sau izolarea. Alte 5.800 de persoane au efectuat deplasări pe timpul nopţii, în intervalul supus restricţiilor, fără a avea un motiv întemeiat. Au fost constatate, totodată, situaţii de nerespectare de către agenţi economice sau de către persoane fizice a măsurilor privind organizarea ori participarea la evenimente publice sau private", a menţionat Dajbog.
Ea a adăugat că, în ultima săptămână, au fost aplicate aproximativ 40.900 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 8 milioane de lei. De asemenea, s-au întocmit 32 de dosare penale, în care sunt cercetate 42 de persoane.
Purtătorul de cuvânt al MAI a precizat că la linia telefonică Telverde 0800 800 165, dedicată sesizării situaţiilor de nerespectare a măsurilor de protecţie sanitară, au fost primite 54 de apeluri şi 13 sesizări însoţite de imagini şi fotografii. Cele mai multe persoane care au făcut aceste sesizări semnalau cazuri de nepurtare a măştii de protecţie sau de nerespectare a distanţării fizice. AGERPRES /(AS-autor: Sorinel Peneş, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Olt: Un tânăr de 17 ani care s-ar fi înecat în Olteț, găsit fără viață de scafandri
Un tânăr în vârstă de 17 ani, care s-ar fi înecat duminică după amiaza în râul Olteț, la Voineasa, a fost găsit fără viață de către echipa de scafandri de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, au informat reprezentanții instituției. El s-ar fi înecat în timp ce se scălda în
Sibiu: Accident cu patru răniți; șoferul unei mașini a părăsit locul evenimentului
Patru tineri, printre care trei minori, au fost răniți, duminică, în urma unui accident rutier înregistrat pe drumul județean DJ 106S, între localitățile sibiene Vurpăr și Roșia, iar polițiștii încearcă să-l găsească pe unul din șoferii implicați în eveniment care a părăsit locul acestuia. Potrivit Inspectoratului
Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, până luni dimineață
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis duminică o atenționare Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, valabilă până luni dimineața. Astfel, în intervalul 21 iunie, ora 14:00 - 22 iunie, ora 09:00, sub incidența Codului galben se află râuri din bazinele hidrografice: Someșul Mic,
UPDATE Sibiu: O femeie a murit în urma accidentului rutier dintre Veştem şi Bradu
O femeie, în vârstă de 73 de ani, a murit, duminică, în urma accidentului rutier înregistrat pe Drumul Național 1 către A1, pe tronsonul cuprins între Veștem și Bradu, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu. UPDATE ORA 16.09 Sibiu: O femeie a murit în urma ac
Constanța: Turiștii, invitați să descopere oferta culinară locală în cadrul Săptămânii Gastronomice Dobrogene
Turiștii sunt invitați să descopere oferta culinară locală la prima ediție a Săptămânii Gastronomice Dobrogene, program derulat între 22 și 29 iunie, cu participarea a 16 unități de alimentație publică, majoritatea din municipiul Constanța. Organizatorii manifestării, asociația patronală HoReCa RESTO Constanța, au informat că timp
Patru zile de veme călduroasă și disconfort termic în București; perioade cu furtuni și grindină
Bucureștenii vor avea parte de patru zile de vreme călduroasă, cu temperaturi de până la 33 de grade Celsius și disconfort termic în creștere, însă sunt așteptate și averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, izolat, căderi de grindină, potrivit prognozei speciale emise de Administrația Națională de Meteorologie pe
ANM: Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în cinci județe, luni; instabilitate atmosferică și averse în 11 județe
Meteorologii au emis două atenționări Cod galben valabile pe parcursul zilei de luni, 22 iunie, prima vizând temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat în cinci județe din țară, iar cea de-a doua, instabilitate atmosferică și averse în zone din 11 județe. Astfel, luni, în intervalul orar 12:00 - 21:
ANM: Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, duminică
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, valabilă pe parcursul zilei de duminică. Potrivit meteorologilor, între orele 12:00 - 21:00, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, în vestul și centrul Transilvaniei, precum și &icir
Caraș-Severin: Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări în localitatea Slatina-Timiș, cu pericol de extindere la o a patra
Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări într-un incendiu izbucnit în localitatea Slatina-Timiș, în noaptea de sâmbătă spre duminică, existând pericolul extinderii la o a patra gospodărie din vecinătate, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Caraș-Severin. Potrivit sursei citate, pompierii mil
Populația din nordul județului Tulcea, avertizată prin RO-ALERT în urma a noi atacuri cu drone în Ucraina
Populația din nordul județului Tulcea a primit mesaj RO-ALERT în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce Federația Rusă a executat o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, a informat Ministerul Apărării Naționale (MApN).
Iașiul a primit trofeul 'Mărul de Aur', una dintre cele mai prestigioase distincții internaționale în turism (GALERIE FOTO)
Municipiul Iași a intrat, începând de sâmbătă, în galeria marilor destinații turistice ale lumii, odată cu primirea trofeului 'Mărul de Aur' - 2026, distincție acordată de Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism (FIJET) pentru contribuția la conservarea și promovarea patrimoniului cultural, istoric și natural
Sibiu: Urs pe Valea Avrigului; a fost transmis mesaj RO-ALERT
Prezența unui urs a fost semnalată sâmbătă seara pe Valea Avrigului, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu, Andreea Ștefan. 'În urmă cu puțin timp, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 a fost semnalată prezența unui urs pe Valea Avrigului. La fața locului se deplasează un echipa
Vaslui: Intervenție a pompierilor pentru salvarea unui cal rămas blocat pe o cale ferată, la Bârlad
Pompierii militari din cadrul Detașamentului Bârlad al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui au intervenit, sâmbătă, pentru salvarea unui cal căzut între șinele unei căi ferate. Incidentul s-a petrecut la ieșirea din municipiul Bârlad, în zona podului de fier.
Giurgiu: Incendiu fără victime într-o gospodărie; Pompierii au reușit lichidarea acestuia
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă dimineața, într-o gospodărie din municipiul Giurgiu. Evenimentul a avut loc pe strada Nicolae Titulescu, a informat ISU Giurgiu. La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Giurgiu, cu două autospeciale de stingere și o cisternă. La sosirea echipajelor, incendiul
Vreme caniculară în București, până marți seara, când se pot înregistra averse și descărcări electrice (meteorologi)
Vremea va fi deosebit de caldă în București sâmbătă, duminică, luni și marți, când va crește probabilitatea pentru averse și descărcări electrice, seara, arată prognoza de specialitate, publicată sâmbătă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul 20 iunie, ora 09:00 - 21 iunie, ora 9:0














