logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Un ziarist care l-a însoţit pe Trump într-o vizită în Florida, testat pozitiv pentru noul coronavirus

Imagine din galeria Agerpres

Un ziarist care l-a însoţit pe preşedintele american Donald Trump într-o vizită efectuată vineri la Tampa Bay (Florida) a fost testat pozitiv pentru noul coronavirus, a anunţat Asociaţia corespondenţilor de la Casa Albă, relatează marţi dpa.

Preşedintele asociaţiei, Zeke Miller, care este reporter la Associated Press, a scris despre testul pozitiv al colegului său de breaslă într-un mesaj adresat duminică membrilor grupului.

"I-am informat deja pe cei care s-au aflat în preajma respectivei persoane, iar Unitatea medicală a Casei Albe continuă identificarea contactelor şi testarea celor potenţial expuşi", a menţionat Miller.

Rezultatul pozitiv al testului a venit a doua zi după ce ziaristul în cauză a stat foarte aproape de zeci de alţi reporteri şi fotografi, dar şi de alesul nr. 1 al SUA, la clubul de golf Pelican din Belleair.

În aceeaşi încăpere cu jurnalistul s-au mai aflat guvernatorul Floridei, Ron DeSantis, senatorul Rick Scott, senatorul de Florida Wilton Simpson, reprezentantul de Florida Danny Perez şi Kathleen Peters, responsabilă a administraţiei locale din comitatul Pinellas.

Miller nu a dezvăluit luni numele ziaristului testat pozitiv, invocând dreptul la viaţa privată, iar Casa Albă a refuzat să comenteze.

Ziariştii din afara oraşului Tampa au fost aduşi la faţa locului cu avionul prezidenţial Air Force One, după care, împreună cu membri ai media locale, au fost escortaţi la clubul de golf, pentru a participa la o conferinţă de presă susţinută de Trump şi ceilalţi oficiali despre furtuna Isaias şi răspunsul statului Florida la criza COVID.

Ziaristul testat pozitiv ar fi asistat la întreaga conferinţă de presă, care a durat circa 45 de minute şi la care demnitarii au stat aşezaţi la o masă, purtând măşti, în timp ce reporterii se aflau umăr la umăr la celălalt capăt al încăperii, fără posibilitatea de a respecta "distanţa socială", dar purtând la rândul lor măşti.

La conferinţă au asistat şi doi ziarişti locali, din care niciunul nu prezintă simptome, dar cotidianul Tampa Bay Times la care lucrează le-a solicitat să se izoleze timp de 10 zile.

Toţi participanţii la evenimentele de vineri - aleşi, oamenii legii, media - fuseseră testaţi cu o zi înainte, însă o persoană abia infectată poate avea un test negativ, întrucât poate dura câteva zile până când în organism se acumulează suficiente particule virale ca testul să iasă pozitiv, menţionează dpa.

După conferinţa de presă, ziariştii au fost serviţi cu mâncare şi băutură într-o altă zonă a clubului, unde au rămas mai mult de o oră, iar unii dintre ei şi-au scos măştile pentru a mânca ori bea.

Evenimentele de vineri au reprezentat a doua potenţială expunere la virus pentru aleşii republicani din Florida. Cu puţin timp înainte de vizita lui Trump, DeSantis a participat la o conferinţă a şerifilor din Florida şi a ţinut un discurs, fără a purta mască. Vineri seara, un responsabil al penitenciarelor, Mark Inch, care a luat la rândul său cuvântul la conferinţă, a fost testat pozitiv pentru coronavirus, după ce a manifestat simptome uşoare. Luni, DeSantis a asigurat că nu are simptome, se testează regulat şi i se ia temperatura "probabil de 100 de ori". AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Toth, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 64

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 05-08-2026 17:57

#Ucraina ordonă evacuarea familiilor din Kramatorsk, reduta din Donețk vizată de ofensiva rusă

Sute de familii cu copii care locuiesc în Kramatorsk, un oraș din estul Ucrainei care este principala fortăreață a armatei ucrainene în provincia Donețk, au primit ordin de evacuare în urma intensificării atacurilor armatei ruse, care a ajuns la mai puțin de 20 de kilometri de marginea orașului, a anunțat miercuri administrația militară regională, relatează

Politic Ex 05-08-2026 17:40

Fosta ambasadoare ucraineană în SUA, investigată pentru corupție în țara sa

Olga Stefanîșina, care s-a retras recent din postul de ambasadoare a Ucrainei în SUA, este investigată de oficiali ucraineni anti-corupție, relatează media locale miercuri, potrivit dpa. Potrivit relatărilor, o instanță anticorupție analizează dacă să introducă restricții asupra fostului vicepremier. Nu au fost făcute publice detalii privind acuzaț

Politic Ex 05-08-2026 17:19

Livrările de rachete interceptoare către #Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut

Aliații Ucrainei au furnizat acesteia de la începutul anului în curs numai o treime din rachetele interceptoare livrate în aceeași perioadă a anului trecut, a declarat miercuri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în timp ce Rusia își intensifică atacurile cu drone și rachete, relatează Reuters. Ucraina nu a avut niciodată d

Politic Ex 05-08-2026 16:40

Rusia trebuie să plătească pentru atacurile împotriva Ucrainei, spune Macron

Președintele francez Emmanuel Macron a condamnat miercuri noul atac aerian rusesc cu rachete și drone efectuat noaptea trecută asupra Ucrainei, afirmând că Rusia va trebui să plătească pentru agresiunea în Ucraina ș

Politic Ex 05-08-2026 16:30

Putin reorganizează serviciile de logistică ale armatei pentru campania Rusiei din #Ucraina

Președintele rus Vladimir Putin a anunțat miercuri o restructurare a serviciilor de logistică și altor unități sub o comandă unificată pentru a întări campania militară împotriva Ucrainei, relatează dpa. La o întâlnire cu responsabili militari de rang înalt, Putin l-a numit pe Valeri Solodciuk la conducerea serviciilor logistice r

Politic Ex 05-08-2026 15:55

Regatul Unit: Conservatorii apără desemnarea unui fost neonazist drept candidat în alegerile locale

Lidera Partidului Conservator britanic de opoziție a apărat alegerea unui fost neonazist condamnat la închisoare pentru crime de instigare la ură drept candidat în alegerile locale, afirmând miercuri că a fost reabilitat și că ar putea contribui la lupta împotriva antisemitismului, relatează Reuters. Joshua Bonehill-Paine a fost condamn

Politic Ex 05-08-2026 15:11

Putin a numit un șef al noilor forțe rusești pentru operațiuni cu drone

Președintele Vladimir Putin l-a numit miercuri pe Denis Liamin în fruntea Forțelor rusești pentru sistemele aeriene fără echipaj uman, o nouă ramură a armatei care va răspunde de operațiunile cu drone, relatează Reuters. Putin a anunțat numirea în cadrul a ceea ce el a numit o 'rafinare' a structurii armatei, la mijlocul celui de al cincile

Politic Ex 05-08-2026 14:55

Germania: Vicecancelarul Klingbeil susține lansarea procesului de scoatere în afara legii a partidului de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania

Vicecancelarul german, ministrul de finanțe Lars Klingbeil, și-a exprimat susținerea față de posibilitatea inițierii unui proces de interzicere a partidului de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania (AfD), formațiune care continuă să crească în sondaje, ajungând chiar pe primul loc în cele efectuate în landuri unde vor avea loc anul acesta aleger

Politic Ex 05-08-2026 14:23

China anunță contramăsuri după sancțiunile comerciale impuse de SUA

China a anunțat miercuri restricții privind exporturile de componente pentru drone către Statele Unite și a adoptat contramăsuri împotriva a șase entități americane, între care compania de biotehnologie Applied DNA Sciences, ca răspuns la sancțiunile comerciale impuse de Washington în numele securității naționale și al combaterii muncii forțate, relatează A

Politic Ex 05-08-2026 13:56

Rețelele de socializare marocane sunt din nou pline de mesaje despre o nouă mobilizare către Ceuta

După sosirea a zeci de mii de oameni la granița marocană cu Ceuta, acțiune soldată până în prezent cu aproape 100 de morți, conform estimărilor oficiale, rețelele de socializare din țara nord-africană au fost din nou inundate de mesaje despre o nouă mobilizare către orașul spaniol pe 15 august, zi de sărbătoare legală în Spania, informează miercuri

Politic Ex 05-08-2026 13:38

Von der Leyen denunță 'atrocități oribile', după un atac sângeros al Rusiei asupra Kievului

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a condamnat miercuri, în urma unui atac sângeros în regiunea Kievului, 'atrocitățile oribile' comise de Rusia și a anunțat transferul a încă 1,4 miliarde de euro pentru sprijinirea efortului de război al Ucrainei, relatează AFP. 'Rusia trebuie să plătească

Politic Ex 05-08-2026 13:29

Reglementările americane privind inteligența artificială ar urma să vizeze doar OpenAI, Google și Anthropic (presă)

Controalele de securitate privind inteligența artificială (IA) solicitate de Washington ar urma să vizeze doar așa-numitele modele 'închise' ale OpenAI, Google și Anthropic, aparent cruțând modelele 'deschise' ale Meta sau ale companiei chineze DeepSeek, a relatat presa americană marți, informează AFP. Oficiali ai C

Politic Ex 05-08-2026 11:57

Germania/ Trafic aerian perturbat pe aeroportul Leipzig/Halle în urma unui incident de securitate

Aeroportul Leipzig/Halle din estul Germaniei a suspendat temporar zborurile în noaptea de marți spre miercuri, după ce un obiect aerian neidentificat a fost observat în zona aeroportului, iar un obiect suspect a fost descoperit în apropierea unei piste, a anunțat miercuri poliția germană, relatează dpa și Reuters. Mai multe a

Politic Ex 05-08-2026 11:23

SUA continuă discuțiile cu Ucraina pe tema rachetelor interceptoare Patriot, în pofida îndoielilor lui Trump (surse)

SUA continuă discuțiile pentru a permite Ucrainei să producă rachete interceptoare Patriot, cu care Kievul dorește urgent să se apere de atacurile rusești, chiar și după ce președintele american Donald Trump a pus la îndoială un astfel de acord, au declarat patru surse familiarizate cu discuțiile, informează miercuri Reuters. Discuțiile

Politic Ex 05-08-2026 10:17

Netanyahu declară că Israelul nu a acceptat planul susținut de Statele Unite pentru Fâșia Gaza

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat că Israelul nu a acceptat un plan susținut de SUA pentru Fâșia Gaza, chiar și după ce a primit asigurări că o retragere israeliană din teritoriul palestinian va avea loc doar după dezarmarea completă a grupării islamiste palestiniene Hamas, relatează miercuri AFP. Într-o înreg