logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Alianţa OPEC+ ar putea reduce producţia de ţiţei dacă se alătură şi alte state (Reuters)

Image

Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol şi aliaţii din afara cartelului (Alianţa OPEC+) vor fi de acord să extindă reducerea producţiei lor de ţiţei, în cadrul discuţiilor de săptămâna aceasta, dacă SUA şi alte state se alătură cu scăderi ale producţiei, pentru a sprijini preţurile, afectate de reducerea cererii pe fondul pandemiei de coronavirus (COVID-19), au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Cererea globală de petrol a scăzut cu 30%, sau aproximativ 30 milioane de barili pe zi (bpd), deoarece măsurile adoptate pentru limitarea extinderii epidemiei au redus cererea pentru combustibili. În plus, Arabia Saudită şi Rusia au intensificat bătălia pentru cota de piaţă şi niciuna nu dă semne că ar renunţa la conflict, chiar dacă restricţiile globale au afectat semnificativ cererea.

Joi, oficialii OPEC şi aliaţii din afara cartelului vor analiza situaţia în cadrul unei videoconferinţe, după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat săptămâna trecută că a determinat Arabia Saudită şi Rusia să încheie un acord privind reducerea producţiei cu 10 - 15 milioane de barili pe zi, sau aproximativ 10% - 15% din furnizările lor globale. Încă nu se cunosc oficial prevederile acordului.

Marţi, o sursă OPEC a declarat pentru Reuters că mărimea cantităţii de ţiţei ce ar urma să fie redusă depinde de volumele pe care alţi producători, cum ar fi SUA, Canada şi Brazilia, sunt dispuşi să le scadă.

"Fără SUA, nu avem niciun acord", susţin sursele.

Oficialii americani nu s-au angajat la niciun fel de reduceri ale producţiei, în timp ce Trump a declarat că producţia SUA de ţiţei a scăzut deja.

La bursa ICE Futures, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului cu livrare în luna iunie a scăzut luni cu 1,06 dolari, ajungând la închidere la valoarea de 33,05 dolari. Este la aproape jumătate faţă de nivelul de la finalul lui 2019.

Şi alţi producători din afara Alianţei OPEC+, cum ar fi Canada şi Norvegia, şi-au exprimat disponibilitatea de a-şi reduce producţia.

La reuniunea din 6 martie, Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol şi aliaţii din afara cartelului (Alianţa OPEC+) nu au reuşit să ajungă la un acord privind reducerea producţiei, pentru a compensa efectele economice ale epidemiei.

OPEC a propus o reducere a producţiei de ţiţei cu încă 1,5 milioane de barili pe zi (bpd), în trimestrul doi din 2020. Cele 14 state membre ale OPEC şi cele zece ţări din Alianţa OPEC+ nu au reuşit să ajungă la un acord privind reduceri suplimentare şi nici cu privire la prelungirea precedentei reduceri a producţiei de ţiţei cu 2,1 milioane de barili pe zi, decisă în decembrie.

Arabia Saudită a făcut presiuni pentru noi reduceri, însă nu a reuşit să obţină sprijinul Rusiei. Ulterior, Arabia Saudită, cel mai mare producător de ţiţei din lume, a decis să scadă preţurile pentru exporturile sale de ţiţei.

"Prognozele pentru piaţa petrolului sunt chiar mai sumbre decât în luna noiembrie 2014, când a început ultimul război al preţurilor, având în vedere că vine pe fondul unei scăderi semnificative a cererii de petrol din cauza coronavirusului", susţin analiştii de la Goldman Sachs.

Atât Goldman Sachs, cât şi alte mari bănci, precum Morgan Stanley, şi-au revizuit prognozele privind creşterea cererii de petrol, Morgan Stanley estimând că cererea de petrol a Chinei va stagna în 2020. De asemenea, Goldman Sachs se aşteaptă la o contracţie de 150.000 de barili pe zi a cererii mondiale de petrol.

În primul trimestru din 2019, s-a înregistrat cel mai scăzut nivel al preţului ţiţeiului din ultimii 18 ani, după ce măsurile adoptate pentru stoparea răspândirii pandemiei de coronavirus (COVID-19) au redus cererea de ţiţei pe plan global, iar Arabia Saudită şi Rusia au intensificat bătălia pentru cota de piaţă. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Oana Tilică, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 44

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 08-07-2026 20:08

Lavazza: Este prea curând să reducem prețurile, volatilitatea pe piața cafelei persistă

Volatilitatea de pe piața cafelei împiedică firmele să reducă prețurile de retail pentru consumatori, a apreciat miercuri celebra companie italiană Lavazza SpA, descriind instabilitatea ca noua normalitate, transmite Reuters. Cotațiile la cafea au crescut semnificativ în 2024 au atins valori record în 2025, aprovizionarea fii

Economic Extern 08-07-2026 18:20

CE cere României să notifice transpunerea Directivei privind reducerea cerințelor de raportare pentru operatorii economici

Comisia Europeană a anunțat miercuri că a decis să inițieze proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor prin trimiterea de scrisori de punere în întârziere Ciprului, Maltei și Finlandei, și să trimită avize motivate României, Croației, Italiei, Austriei și Portugaliei pentru că nu au notificat transpunerea Directivei (UE) 2024/

Economic Extern 08-07-2026 18:17

Comisia Europeană atenționează România în legătură cu restricțiile privind serviciile de construcții și instalații cu impact energetic

Comisia Europeană a informat miercuri că a decis să inițieze proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor prin trimiterea de scrisori de punere în întârziere României, Bulgariei, Cehiei, Spaniei, Croației, Ciprului, Letoniei, Lituaniei, Ungariei, Poloniei și Slovaciei pentru că au impus regimuri restrictive obligatorii de autori

Economic Extern 08-07-2026 18:11

Airbus: Numărul de pasageri se va dubla până în 2045

Grupul aeronautic european Airbus a anunțat miercuri că se așteaptă ca traficul aerian să continue să crească în următoarele două decenii, previzionând că până în 2045 numărul de pasageri se va dubla la aproximativ 10 miliarde de persoane pe an, pe baza unei rate medii de creștere de 3,9%, transmite DPA. Prognoze simila

Economic Extern 08-07-2026 18:09

Comisia Europeană solicită României să respecte obiectivele în materie de reciclare a deșeurilor

Comisia Europeană a anunțat miercuri că a decis să inițieze proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor prin trimiterea de scrisori de punere în întârziere Germaniei, Greciei și Ciprului, și să trimită avize motivate României, Bulgariei, Cehiei, Greciei, Spaniei, Croației, Ciprului, Ungariei, Maltei, Poloniei și Portugaliei pen

Economic Extern 08-07-2026 16:55

FMI a înrăutățit previziunile privind creșterea economiei mondiale în acest an

Fondul Monetar Internațional (FMI) a înrăutățit miercuri previziunile privind creșterea economiei mondiale la 3% în acest an, după ce în aprilie estima un avans de 3,1%, și a avertizat asupra actualelor riscuri provocate de războiul din Orientul Mijlociu, fragmentarea comerțului și potențialele corecții privind așteptările pieței pentru AI, transmit

Economic Extern 08-07-2026 16:38

Franța: Autoritatea pentru concurență somează Meta să se conformeze obligației de a plăti presa în baza ''drepturilor conexe''

Autoritatea franceză din domeniul concurenței a estimat miercuri că societatea americană Meta, proprietară a rețelelor de socializare Facebook și Instagram, ''prejudiciază grav'' presa franceză și îi ''exacerbează poziția precară'' prin neplata conținuturilor acesteia din urmă, în pofida prevederilor din mecanismul drepturi

Economic Extern 08-07-2026 14:35

BCE acordă patru luni băncilor pentru a contracara amenințările cibernetice

Banca Centrală Europeană (BCE) a acordat creditorilor din zona euro un termen de patru luni pentru a elabora planuri de contracarare a amenințărilor cibernetice activate de AI (inteligența artificială), care ar putea submina încrederea în sistemul financiar și perturba plățile, transmite Reuters. Experții în securitate cibern

Economic Extern 08-07-2026 13:53

Comisia Europeană a emis obligațiuni de 11 miliarde de euro la cea de-a șaptea tranzacție sindicalizată din 2026

Comisia Europeană a emis, marți, obligațiuni UE în valoare de 11 miliarde de euro, în cadrul celei de-a 7-a tranzacții sindicalizate din 2026, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar. Tranzacția în două tranșe a vizat noi obligațiuni UE cu maturitatea la cinci ani în valoare de șase miliarde de euro,

Economic Extern 08-07-2026 12:44

Prețul petrolului Brent a crescut cu 6%, după ce Trump a anunțat încheierea armistițiului cu Iran

Prețul barilului de petrol Brent cu furnizare în septembrie a crescut cu peste 6%, depășind 78,5 dolari, după ce președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunțat că pune capăt armistițiului cu Iran și a precizat că nu mai vrea să negocieze, relatează agenția EFE. Astfel, la ora 9:00 GMT, prețul barilului de țiței Brent,

Economic Extern 08-07-2026 12:12

Producția mondială de energie nucleară va crește cu 44%, iar China va devansa SUA, estimează analiștii BNEF

Capacitatea mondială de producție a energiei nucleare ar urma să se majoreze cu 44% în următorul deceniu, după mai mulți ani de creștere timidă, impulsionată de cererea tot mai mare de electricitate și de eforturile agresive de a construi reactoare nucleare ale Chinei și Indiei, transmite Bloomberg. Potrivit unui raport publicat miercuri

Economic Extern 08-07-2026 08:38

NATO se apropie de un acord pentru extinderea spre est a conductelor de combustibil din epoca Războiului Rece

Țările NATO sunt aproape de un acord vizând extinderea spre Europa de Est și Turcia a unei rețele de conducte de combustibil care datează din epoca Războiului Rece, în ideea de a se asigura că aceste țări pot fi aprovizionate cu combustibil în situații de criză, transmite Bloomberg. Sistemul de conducte de combustibil al NATO

Economic Extern 07-07-2026 19:27

ECA: Banii UE pentru renovarea locuințelor nu generează economii de energie semnificative

Măsurile de renovare finanțate de UE din fondul de redresare în urma pandemiei de COVID-19 - Mecanismul de redresare și reziliență (MRR) - generează doar economii moderate de energie, este concluzia raportului publicat marți de Curtea de Conturi Europeană. Raportul examinează dacă investițiile și reformele din cadrul MRR contribuie la ef

Economic Extern 07-07-2026 19:07

BTA: Nivelul scăzut al Dunării perturbă transportul naval în secțiunea bulgară

Nivelul scăzut al Dunării perturbă transportul naval în secțiunea bulgară a fluviului, unde s-au format șase sectoare cu adâncime redusă, a afirmat marți Bozhidar Yankov, secretar general al Agenției Executive pentru Explorarea și Întreținerea Fluviului Dunărea din Ruse. El a subliniat că printre zonele critice se află: Somov

Economic Extern 07-07-2026 17:59

Seceta afectează perspectivele producţiei de vin din Franța

Vara fierbinte din Franța a oprit creșterea strugurilor în regiuni ca Champagne, Bordeaux și Burgundia, ceea ce ar putea avea ca efect o producție mai redusă și o recoltare timpurie, au avertizat marți producătorii, transmite Reuters. Valul de căldură de la finalul lunii iunie, urmat de de o vreme și mai călduroasă și mai uscată, a &icir