Coronavirus: Numărul de morţi a crescut cu 168 într-o singură zi în Italia
Bilanţul morţilor de coronavirus a crescut în Italia cu 168 şi a ajuns la 631, o creştere de 36% într-o singură zi, a anunţat marţi Agenţia de protecţie civilă, cea mai mare creştere de la declararea epidemiei, pe 21 februarie, relatează Reuters, DPA şi AFP.
Numărul total de cazuri confirmate din Italia, ţara europeană cea mai afectată de virus, a crescut la 10.149 de la 9.172, ceea ce reprezintă o creştere de 10,7%.
Şeful Agenţiei de protecţie civilă a spus că, din cei infectaţi iniţial, 1.004 s-au restabilit complet, faţă de 724 în ziua precedentă. De asemenea, 877 de persoane se află în prezent la terapie intensivă, faţă de 733 luni.
Epidemia rămâne concentrată în nordul Italiei, cu 5.791 de cazuri în Lombardia, 1.533 în Emilia-Romagna şi 856 în Veneto. În Lazio, regiune din care face parte Roma, există 116 cazuri, în creştere faţă de cele 102 înregistrate luni. AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Codruţ Bălu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.