Coronavirus: Ucraina închide instituţiile de învăţământ din regiunea Cernăuţi
Autorităţile ucrainene au decis închiderea tuturor instituţiilor de învăţământ din regiunea Cernăuţi, pentru a împiedica răspândirea coronavirusului care provoacă epidemia de COVID-19, informează joi agenţia BucPress a jurnaliştilor români din Ucraina.
Carantina începe vineri şi va dura până în 22 martie, inclusiv. Măsura anunţată de vicepreşedinta Administraţiei Regionale de Stat Cernăuţi, Natalia Gusak, vizează grădiniţele, şcolile şi instituţiile de învăţământ superior.
Primarul din Cernăuţi, Oleksii Kaspruk, a declarat că autorităţile locale recomandaseră şi închiderea grădiniţelor, dar au luat în considerare dificultăţile părinţilor care nu au cu cine lăsa copiii de vârstă preşcolară în timpul programului de lucru.
BucPress menţionează că în Ucraina au fost deja interzise din cauza coronavirusului toate manifestaţiile şi evenimentele publice, iar ministrul adjunct al sănătăţii, Viktor Liaşko, a anunţat şi carantina preventivă în sistemul de educaţie. AGERPRES/(AS - autor: Marius Hosu, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.