logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ Covasna: Afacere StartUp Now lansată de doi tineri - plimbări cu balonul cu aer cald

Image

Doi tineri din municipiul Târgu Secuiesc, Izolda şi Gyula Kovács, au câştigat o finanţare prin Programul StartUp Now şi au lansat o nouă ofertă turistică şi de agrement în judeţul Covasna - plimbări cu balonul cu aer cald.

Kovács Gyula a declarat joi, pentru AGERPRES, că datorită acestui program a reuşit să-şi transforme un vis în realitate, acela de a pilota baloane cu aer cald, dar şi de a-şi transforma hobby-ul într-o afacere.

"Am avut un vis şi în fiecare dimineaţă îi spuneam soţiei, la micul dejun, că o să facem asta într-o zi. Nu aveam fonduri, baloanele sunt scumpe, plus că mai trebuia să fac şi şcoala de pilotaj (...) Am fost anul trecut şi am dat examenul în Ungaria, am făcut teoria, apoi practică în ţară. E o treabă foarte serioasă, îţi trebuie pregătire ca şi pentru pilotarea aeronavelor, trebuie să ştii totul, de la meteorologie până la navigare, trebuie şi examen psihologic şi medical", a declarat Kovács Gyula.

 


Sursa foto: GYULA KOVACS / Facebook


Balonul l-a cumpărat din Cehia, cu aproape 60.000 de euro, după care şi-a pregătit echipa de suport.

"În Europa sunt doar trei fabrici de baloane, iar noi l-am cumpărat din Cehia. A costat aproape 60.000 de euro. Am mai pus şi noi bani şi am cumpărat şi un jeep ca să putem să ne deplasăm, pentru că mai avem o echipă după noi care ne ajută să decolăm şi să ne recupereze de unde aterizăm (...) Este o afacere de nişă pe piaţa românească (...), nu e concurenţă mare", a mai spus acesta.

Cei care doresc să se plimbe cu balonul cu aer cald trebuie să se programeze cu 14 zile înainte. Zborul se efectuează în grup de minimum 3-4 pasageri, iar călătoria durează aproximativ o oră.

"Zborurile depind foarte mult de condiţiile meteo. Programările se fac cu 14 zile înainte, dar cu câteva zile înainte de data stabilită mai vorbim la telefon să vedem dacă vremea ne permite să facem călătoria (...) În Cappadocia (Turcia) peste 2.000 de persoane zboară zilnic cu baloanele, pentru că acolo sunt cele mai bune condiţii pentru aşa ceva (...) Vă aşteptăm la o plimbare. E linişte acolo sus", a mai spus Kovács Gyula.

Programul StartUp Now, derulat anul trecut de Consiliul Judeţean Covasna, a oferit posibilitatea unui număr de 40 de tineri să obţină un sprijin financiar nerambursabil de 40.000 de euro pe baza unor planuri de afaceri.

Printre aceştia se mai numără Máthé Zoltán din Târgu Secuiesc, care a deschis la Sfântu Gheorghe un restaurant tip fast-food în care se servesc cartofi prăjiţi, folosind materie primă locală, precum şi Varga Lajos Szilárd din Covasna, care a avut ideea creării unui webshop, unde producătorii locali să-şi poată vinde produsele.

Claudia Epure, o tânără în vârstă de 30 de ani, a depus, împreună cu prietena ei Dona Bejgăneanu, un proiect pentru înfiinţarea unei ludoteci în Sfântu Gheorghe şi a câştigat 40.000 de euro prin programul Diaspora Restart.

 


Sursa foto: CLAUDIA EPURE / Facebook


Ludoteca sa, o "bibliotecă" cu jucării aflată pe strada Ciucului, a devenit de ceva vreme unul dintre locurile preferate de întâlnire a familiilor cu copii mici.

 


Sursa foto: CLAUDIA EPURE / Facebook


A studiat sociologie, a fost voluntar într-un proiect european în Polonia, a locuit o vreme în Franţa, iar de aproape un an de zile s-a mutat la Sfântu Gheorghe.

 


Sursa foto: CLAUDIA EPURE / Facebook


"Eu sunt de loc din Arad, dar am locuit în Bucureşti o mare parte din tinereţe, după aceea am fost printr-un proiect european în Polonia, unde l-am cunoscut pe soţul meu, francez. După aceea am locuit puţin în Franţa şi apoi ne-am mutat aici, la Sfântu Gheorghe, împreună cu fetiţa noastră. Soţul meu a crescut la ţară, e dintr-un sătuc foarte mic, vecinii lui cei mai apropiaţi sunt la 4 km, deci el e obişnuit în pustietate aproape. Mie îmi plăcea la Bucureşti, cu două milioane de locuitori, şi atunci, cumva, ăsta e un mijloc la care am ajuns, un compromis (...) Ne-am gândit să facem un loc în care să poţi să vii cu copilul şi să te simţi bine, să fie un loc unde să fie vorba şi de educaţie şi de relaxare. Totdeauna asta am avut în cap, fiindcă mi se pare important să ne petrecem timpul liber într-un mod cât mai sănătos. E un proiect pe care l-am scris pentru o finanţare europeană împreună cu colega mea, Dona, ea m-a ajutat la multe idei şi am creat acest loc. Avem foarte multe activităţi, avem jocuri, avem trambulină, avem şi o bucătărie unde copiii pot să facă mâncare, avem foarte multe cărţi, îmi sunt foarte dragi. Uneori avem zile de naştere, petreceri, ateliere de ştiinţă cu lego şi încercăm să aducem tot timpul alte activităţi şi alte idei pentru a atrage lumea, fiindcă într-un oraş mic, cum este Sfântu Gheorghe, nu avem tot timpul ce să facem şi încercăm să diversificăm", a mai spus Claudia Epure. AGERPRES / (A - autor: Oana Mălina Negrea, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 91

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 28-04-2026 12:29

#AnulNadia Cluj: Masterclass Nadia Comăneci la Sports Festival 2026 (BT Arena - 14 iunie)

Fosta gimnastă Nadia Comăneci va susține un masterclass la ediția din acest an a Sports Festival de la Cluj Napoca, evenimentul fiind programat pentru data de 14 iunie, la BT Arena, au informat, marți, organizatorii. 'Nadia Comăneci este invitata specială a ediției Sports Festival 2026. Campioana care a schimbat istoria sportului prin primul 10 perfect obț

Social 28-04-2026 12:24

Gorj: Peste 100 de persoane au rămas fără certificatul de handicap în urma reevaluării

Peste 100 de persoane din județul Gorj au primit certificat de neîncadrare în grad de handicap în urma reevaluării făcute ca urmare a intrării în vigoare, anul trecut, a noilor criterii medico-psihosociale. Potrivit purtătorului de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Gorj, Minodora Suc

Social 28-04-2026 11:20

Gorj: Bărbat dat dispărut la Stănești - căutat de polițiști, cu drona cu termoviziune și câine de urmă

Un bărbat de 64 de ani, din Stănești, dat dispărut de către familie, este căutat, marți, de mai multe echipaje, inclusiv cu o dronă cu termoviziune și un câine de urmă, a anunțat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, Miruna Prejbeanu. Potrivit acesteia, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au

Social 28-04-2026 11:02

Bihoreanul David Sferle, dublu campion mondial de kempo, în Antalya

Sportul românesc marchează o nouă performanță de top: bihoreanul David Sferle, legitimat la Clubul Sportiv Crișul Oradea, component al echipei naționale, a devenit dublu campion mondial de kempo la competiția desfășurată în Antalya, Turcia, potrivit site-ului clubului. Competiția, ajunsă la cea de-a 22-a ediție, a avut loc în perioada 20-26 a

Social 28-04-2026 10:22

Zece boboci de rață sălbatică, salvați din traficul bucureștean

Zece boboci de rață sălbatică au fost salvați din traficul bucureștean, informează Poliția Locală a Municipiului București.

Administratie 28-04-2026 10:15

Număr de telefon, pus la dispoziția părinților pentru informații și evaluări privind cabinetele școlare

Părinții elevilor din București pot apela numărul 0773.337.373 pentru a primi informații și evaluări privind rețeaua medicală școlară. Administratorul public al Capitalei, Lucian Judele, a precizat că linia telefonică 'Telefonul Părintelui' este destinată celor care au întrebări legate de consultațiile medicale din școli, dar și celor care doresc

Social 28-04-2026 10:15

Vremea deosebit de rece la București și ploi, pe 1 mai

Vremea se va răci la București în următoarele zile, iar joi temperatura maximă nu va depăși 8 grade, potrivit prognozei speciale pentru Capitală, publicate de Administrația Națională de Meteorologie. Miercuri, cerul va fi mai mult noros și temporar va ploua. Vântul va sufla în general moderat iar temperatura maximă, în scădere față de z

Social 28-04-2026 10:13

Botoșani: Protest al asistenților persoanelor cu handicap grav, în municipiul reședință

Peste 50 de asistenți personali ai persoanelor cu handicap grav au protestat, marți dimineață, în Piața Revoluției din municipiul Botoșani, în semn de nemulțumire față de politicile Guvernului în ceea ce privește persoanele cu dizabilități.  

Social 28-04-2026 10:08

Vremea se răcește în toată țara, de miercuri; temperaturi cu până la 12 grade mai scăzute decât ar fi normal

Valorile termice vor fi în scădere în toată țara, începând de miercuri, iar joi și vineri vremea va fi deosebit de rece pentru această perioadă, cu abateri de 8 - 12 grade față de mediile multianuale, potrivit unei informări publicate marți de Administrația Națională de Meteorologie. Pe parcursul nopților, local î

Social 28-04-2026 09:44

VIDEO Harghita: Peste 2.500 de elevi au participat în ultimii patru ani în programul 'Micul Pescar'

Peste 2.500 de elevi din județul Harghita au participat, în ultimii patru ani, la activități ecologice desfășurate în cadrul programului 'Micul Pescar', derulat de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) 'Munții Harghita', care funcționează în cadrul Consiliului Județean Harghita. Potrivit informațiilor furnizate AGERPRE

Social 28-04-2026 09:01

Giurgiu: Doi tineri de 16 și 21 de ani, decedați în urma unui accident rutier, pe DJ 601

O adolescentă de 16 ani și un tânăr de 21 de ani au decedat, în noaptea de luni spre marți, în urma unui accident rutier produs pe Drumul Județean 601, între localitățile Videle și Mârșa, în care au fost implicate un microbuz și un autoturism, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Giurgiu. Cei doi tineri

Social 28-04-2026 08:00

UPDATE Sibiu: Traficul auto a fost deviat pe DN 1 după accidentul de pe autostrada A 1, pe sensul de mers spre Sebeș

UPDATE ORA 12.00 Traficul rutier de pe autostrada A1, sensul de mers spre Sebeș, este deviat pe drumul național DN1, după accidentul de la kilometrul 285, care a bloca circulația, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu. 'Ca urmare a producerii accidentului, traficul rutier pe sensul Sibiu - Sebeș a fost deviat la km 270, ieșirea către loca

Social 28-04-2026 06:00

Primăria Sectorului 1: Piața volantă revine în cartierul Floreasca marți, miercuri și joi

Piața volantă revine în cartierul Floreasca din Capitală, au anunțat reprezentanții Primăriei Sectorului 1. Potrivit acestora, marți, miercuri și joi, cei interesați pot cumpăra preparate din carne, mezeluri, brânzeturi proaspete și maturate, o gamă variată de conserve, produse apicole, specialități de brutărie, dar și produse arti

Social 27-04-2026 21:45

Suceava: O femeie a fost rănită grav în urma unui incendiu în localitatea Mitocu Dragomirnei

O femeie a fost grav rănită în urma unui incendiu care a afectat o hală din localitatea Mitocu Dragomirnei, au anunțat, luni, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Suceava. Potrivit acestora, în incendiu au fost ucise și aproximativ 100 de păsări și au ars circa 17 tone de cereale. 'O fe

Social 27-04-2026 19:59

MAE/ Atenționare de călătorie: Slovenia - restricții de trafic pentru camioane cu greutate de peste 7,5 tone

Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români transportatori de marfă, care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Slovenia, asupra faptului că autoritățile slovene au decis introducerea unei restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, în vederea gestionării eficiente