logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

INTERVIU/Ambasadorul SUA: Fără stabilitate şi stat de drept nu se mişcă nimic; o Românie puternică economic - un bun partener

Imagine din galeria Agerpres

Fără stabilitate şi stat de drept nu există evoluţie, iar Statele Unite ale Americii îşi doresc o Românie puternică economic în rolul de cel mai bun partener, declară noul ambasador al SUA la Bucureşti, Adrian Zuckerman, într-un interviu acordat AGERPRES.

Adrian Zuckerman abordează în interviu perspectivele cooperării bilaterale, dar şi propria experienţă legată de România. Născut la Bucureşti, Zuckerman şi-a construit o carieră în SUA şi vorbeşte despre modul în care el percepe evoluţia României, de la comunism la stat de drept şi democraţie.

"Am părăsit România când aveam nouă ani. Am mers în Italia, unde am stat aproximativ nouă luni, până în mai 1966, când ne-am mutat în Statele Unite ale Americii, New Haven, Connecticut. Ambii mei părinţi erau medici şi am început o nouă viaţă în New Haven, în Statele Unite ale Americii", povesteşte noul ambasador.

El subliniază că experienţa unui regim totalitar nu poate fi transmisă complet celor care nu au trăit asemenea evenimente.

"Oameni care nu au avut experienţa durerii, a greutăţilor şi a condiţiilor dezastruoase cauzate de un regim comunist nu pot percepe în totalitate cum este să ai controlul unui asemenea regim într-o ţară. Eu şi familia mea am trăit această experienţă, mulţi emigranţi din România în SUA înţeleg asta şi toţi m-au rugat să explic mai multor oameni din America şi altora care poate nu au trăit aşa ceva", mărturiseşte Adrian Zuckerman.

Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO 


Ambasadorul SUA îşi exprimă aprecierea faţă de parcursul ţării noastre în ultimii 30 de ani şi evidenţiază că "fără stabilitate şi stat de drept nu se poate mişca nimic".


AGERPRES: Excelenţă, numirea dumneavoastră ca ambasador al SUA în România este, într-o anumită măsură, o întoarcere acasă, în ţara unde v-aţi născut. Potrivit prezentării dumneavoastră publice, aţi părăsit România la 10 ani. Puteţi să îmi daţi câteva detalii despre acel moment când aţi părăsit România şi v-aţi stabilit în altă ţară?

Adrian Zuckerman: De fapt, am părăsit România când aveam nouă ani. Am mers în Italia, unde am stat aproximativ nouă luni, până în mai 1966, când ne-am mutat în Statele Unite ale Americii, New Haven, Connecticut. Ambii mei părinţi erau medici şi am început o nouă viaţă în New Haven, în Statele Unite ale Americii. Dar înainte de a spune mai multe despre aceasta, vreau să punctez ce mare onoare este pentru mine faptul că preşedintele Trump m-a numit ambasador în România, iar Senatului îi mulţumesc pentru confirmare. Sunt foarte recunoscător, din această funcţie, iar în ultimele zile a fost o plăcere pentru mine - am sosit sâmbătă - să am privilegiul de a lucra cu un grup minunat de oameni, aici, la ambasadă. Sunt fantastici, în special adjuncta mea - Abby Rupp.

În aceste zile am avut onoarea de a mă întâlni cu ministrul de Externe, Aurescu. Am avut o întrevedere minunată sâmbătă seara. Ieri (marţi - n.r.) m-am întâlnit cu preşedintele Iohannis, am avut o întâlnire minunată, iar la amiază m-am întâlnit cu premierul Orban şi am avut o discuţie pozitivă, care sper că va fi baza pe care ne vom uni eforturile cu preşedintele şi premierul, în următoarele luni şi următorii ani.

AGERPRES: Sunteţi citat că aţi vorbit la audierile pentru postul de ambasador despre faptul că vreţi să faceţi eforturi de a susţine statul de drept în România. Discursurile ambasadorilor privind statul de drept au fost controversate, au întâmpinat anumite provocări. Pentru dumneavoastră, ca ambasador SUA, care sunt provocările în a vorbi despre statul de drept în România?

Adrian Zuckerman: Nu cred că provocările sunt legate de a vorbi despre statul de drept, cred că provocările sunt în implementarea statului de drept. Cred că România este o ţară magnifică, o ţară frumoasă şi o ţară cu un potenţial imens. Pentru mine, este un miracol că România şi poporul român au fost în stare să scape de regimul comunist acum 30 de ani. Nu am crezut că voi vedea asta în timpul vieţii mele. Evoluţia din ultimii 30 de ani este extraordinară, absolut extraordinară. Cred că ţara şi oamenii au realizat foarte multe lucruri. Mulţi nu înţeleg cât de devastator a fost comunismul în această ţară. Nu înţeleg dezastrul care a fost făcut în instituţiile publice, în lumea afacerilor, în instituţiile guvernamentale, iar când regimul comunist a căzut şi a fost creată o democraţie, nu s-a început de la zero. Poporul român a început de sub nivelul zero, din cauza dezastrului produs de regimul comunist. Aşa că, să ajungă la realizările din prezent, din punctul meu de vedere, este un lucru minunat. Asta nu înseamnă că nu mai sunt multe de realizat.

Sunt mult mai multe de realizat dar, ca să se ajungă dincolo de situaţia din prezent, trebuie implementate o justiţie independentă şi statul de drept, aşa încât toată lumea să fie tratată drept şi în litera legii, iar investiţiile străine să fie binevenite pentru ca, într-adevăr, să facem România măreaţă din nou. (...) Multe din acestea se pot rezolva prin implementarea statului de drept. Şi asta se aplică tuturor sectoarelor economice - serviciile de sănătate, mineritul şi extracţia de petrol, industria forestieră - unde aţi avut mai multe probleme, privind defrişările ilegale, producţia industrială şi investiţiile companiilor străine. Fără stabilitate şi stat de drept nu se poate mişca nimic. În ceea ce priveşte criticile aduse României, cred că trebuie avută în vedere perspectiva evoluţiei extraordinare a poporului român. Aceasta trebuie luată în considerare înainte de lansarea oricărei critici. Dar, în acest context, regulile statului de drept trebuie să fie aplicate, iar justiţia independentă trebuie să meargă mai departe.


Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO 


 

AGERPRES: La primele dumneavoastră întâlniri cu înalţi oficiali români aţi vorbit despre aspectele abordate de preşedinţii Iohannis şi Trump, anul acesta, în Statele Unite ale Americii - tehnologia 5G şi securitatea energetică a regiunii. Care sunt provocările aici?

Adrian Zuckerman: Tehnologia 5G şi securitatea energetică sunt esenţiale în regiune. Cred că preşedintele Trump şi preşedintele Iohannis sunt amândoi de acord cu faptul că România este un aliat foarte apropiat al Statelor Unite ale Americii. Este un partener strategic iar ambele ţări fac eforturi să aducă îmbunătăţiri la acordul bilateral. Cred că este important ca un aliat strategic să fie foarte precaut la potenţialele pericole puse de tehnologia 5G chineză şi este în aceeaşi măsură importantă şi precauţia în domeniul energiei - cum ar fi dezvoltarea tehnologiei nucleare cu influenţă din partea regimului comunist chinez, mai ales acum, la comemorarea a 30 de ani de la căderea regimului comunist. Cred că ambii lideri sunt la fel de conştienţi de asta şi împreună vor să păstreze România ca aliat puternic al SUA, ca membru NATO şi membru al comunităţii europene, al UE.


AGERPRES:  e asemenea, a fost transmis că aţi vorbit despre cooperarea militară între România şi Statele Unite ale Americii. Au existat discuţii publice cu privire la creşterea prezenţei militare a SUA în România. Care sunt primele discuţii în acest domeniu?

Adrian Zuckerman: Cooperarea militară între Statele Unite ale Americii şi România este semnificativă şi un element important al relaţiei bilaterale. Acestea fiind spuse, unul dintre aspectele importante pentru Statele Unite ale Americii este ca România să fie un partener economic puternic şi independent. O Românie puternică economic este cel mai bun partener pe care Statele Unite ale Americii îl pot avea. În consecinţă, va fi şi un aliat militar puternic, iar acesta este cursul pe care îl vom urma cu preşedintele Iohannis şi premierul Orban, astfel încât să fie abordate toate aspectele privind sectorul militar, pentru a proteja România şi interesele sale în Marea Neagră şi cele terestre.

AGERPRES: Care credeţi că ar fi provocările cooperării economice SUA - România? Pentru că Statele Unite sunt departe, Uniunea Europeană este aici...

Adrian Zuckerman: Nu vreau să spun asta, dar nu văd nicio problemă. Cred că popoarele român şi american sunt unite de un interes comun şi cred că au moduri de gândire asemănătoare, iar Statele Unite ale Americii au fost şi vor continua să fie un susţinător puternic şi energic al poporului român. Aşa că, sper că nu există piedici pe această cale.

AGERPRES: Întorcându-ne la numirea dumneavoastră ca ambasador, am citit în biografia dumneavoastră de pe site-ul Departamentului de Stat că aţi vizitat România şi că o cunoaşteţi îndeaproape. Puteţi da mai multe detalii?

Adrian Zuckerman: Am fost născut aici şi am plecat în 1965, dar am vizitat ţara acum nouă sau zece ani, alături de fiica mea. Am avut un voiaj minunat. Cred că România este o ţară frumoasă, cred că poporul român este unul dintre cele mai amabile, cele mai prietenoase popoare pe care eu şi fiica mea le-am văzut, iar pentru mine este o onoare să fiu numit de preşedintele Trump ca ambasador al său aici. Am avut o experienţă minunată în ultimele zile, să fiu primit cu atâta căldură nu doar de preşedinte, de premier şi de ministrul de Externe, dar şi de diverşi oameni pe care i-am cunoscut şi cu care am vorbit. Pentru asta, mulţumesc poporului român.

AGERPRES: La începutul interviului vorbeaţi despre nuanţele pe care le percepeţi în această evoluţie a României către un stat de drept. V-a fost greu să explicaţi aceste aspecte americanilor, anume felul în care România a devenit stat de drept, democraţie? Statele Unite ale Americii au fost mereu o democraţie.


Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO 


 

Adrian Zuckerman: Cred că libertatea nu este un lucru ieftin şi cred că pentru mine e uşor să explic asta, dar, uneori, oameni care nu au avut experienţa durerii, a greutăţilor şi a condiţiilor dezastruoase cauzate de un regim comunist nu pot percepe în totalitate cum este să ai controlul unui asemenea regim într-o ţară. Eu şi familia mea am trăit această experienţă, mulţi emigranţi din România în SUA înţeleg asta şi toţi m-au rugat să explic mai multor oameni din America şi altora care poate nu au trăit aşa ceva. Cred că este greu pentru cineva care nu a văzut ororile unui regim comunist să aprecieze cât este acesta de îngrozitor, aşa că nu pot evalua în totalitate indiferent de explicaţiile pe care le dai. Cred că este una din probleme. Dar când vorbesc cu oamenii, cred că majoritatea încearcă să înţeleagă situaţia, cum a fost în România. Nu mai este cazul acum. Ţara a evoluat enorm şi repet: este un progres uriaş şi cred că preşedintele Iohannis şi premierul Orban sunt pregătiţi să ducă lucrurile mai departe.

AGERPRES: Una dintre primele dumneavoastră participări la un eveniment public va fi pe 20 decembrie, la Timişoara, la un eveniment ce comemorează 30 de ani de la Revoluţia română. Îmi puteţi da detalii?

Adrian Zuckerman: Sunt foarte flatat că am fost invitaţi la eveniment în Timişoara. Cred că şi premierul Orban va fi acolo. Am fost invitaţi de primar şi autorităţi locale iar pentru mine, personal, este o zi foarte importantă. După cum ştiţi, Revoluţia care a dat jos regimul comunist a început la Timişoara pe 16 decembrie şi s-a încheiat, unii spun pe 20, alţii, câteva zile mai târziu, când fostul lider comunist Ceauşescu a fost judecat, dar vineri (20 decembrie - n.r.) marchează sfârşitul perioadei Revoluţiei, când regimul comunist a fost dat jos. Pentru mine, personal, este o zi importantă şi sunt recunoscător că am fost invitaţi să participăm. Ştiu că preşedintele Trump ştie acest lucru, apreciază poporul român care a făcut atâtea sacrificii şi a lăsat câteva cuvinte pe o plachetă care va fi aşezată în Muzeul Comunismului ce marchează căderea comunismului, în Timişoara. Astfel îşi exprimă respectul pentru oamenii ce şi-au pierdut vieţile pentru a da jos regimul comunist, în lupta pentru libertate.

AGERPRES: Vă amintiţi ce făceaţi când aţi aflat de Revoluţia din 1989? Cum aţi aflat? Bănuiesc că eraţi în Statele Unite ale Americii.

Adrian Zuckerman: Eram în Statele Unite ale Americii. Este o întrebare interesantă. Cred, asemenea multora, că din păcate Revoluţia din România a avut loc mult după căderea Zidului Berlinului, a venit mult după căderea comunismului în blocul ţărilor est-europene şi, din păcate, cum a declarat şi preşedintele Iohannis, luni, în Timişoara, nu toate persoanele ce aveau legături cu regimul comunist au fost îndepărtate din diverse funcţii, în România. Deci sunt multe de făcut. Vom face eforturi, alături de guvernul actual, să ducem mai departe aceste puncte de vedere, iar România este un aliat strategic şi foarte important pentru Statele Unite, iar preşedintele Iohannis şi preşedintele Trump au dezvoltat o relaţie pozitivă, foarte apropiată.

***

Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO


 

Adrian Zuckerman şi-a început pe 14 decembrie mandatul de ambasador al Statelor Unite în România. El este un avocat renumit în New York şi, înainte de numire, era partener în domeniul dreptului imobiliar la firma internaţională de avocatură Seyfarth Shaw LLP. A fost preşedintele unui comitet de evaluare a judecătorilor candidaţi pentru posturi la instanţa civilă din New York şi arbitru în Consiliul profesioniştilor din domeniul imobiliar al oraşului New York.

Zuckerman s-a născut la Bucureşti, iar familia sa a emigrat în Statele Unite când el avea 9 ani. AGERPRES/(A, AS - autor: Oana Ghiţă, editor: Mirela Bărbulescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 117

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 12-07-2026 20:49

Miruță, despre formularul online: 86% dintre cei care au completat nu ar recomanda altcuiva călătoria lor

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, arată că 86% dintre cei care au completat formularul online nu ar recomanda altor persoane călătoria lor, motiv pentru care l-a invitat, luni, la minister, pe directorul CFR Călători. Într-o postare pe Facebook, Miruță afirmă că, după o săptămână de la lansarea formularului onlin

Politic 12-07-2026 15:01

Grindeanu: Mâine la Cotroceni se va vedea cine vrea să găsească o soluție rațională

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, susține că la consultările de luni de la Palatul Cotroceni se va vedea 'clar' cine vrea să găsească o soluție 'rațională' și 'rezonabilă' și cine vrea 'să țină România blocată în continuare pentru propriile privilegii'. El a criticat PNL, afirmând, într-o postare pe Face

Politic 12-07-2026 09:00

Președintele Nicușor Dan - o nouă întâlnire, luni, cu liderii fostei coaliții de guvernare

Președintele Nicușor Dan ar urma să se întâlnească luni dimineața cu liderii fostei coaliții de guvernare - PSD, PNL, USR, UDMR - pentru a discuta despre formarea unei majorități care să poată duce la învestirea unui viitor guvern. Pe data de 5 mai, Cabinetul Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură, iar de atunci se încearcă să se

Politic 11-07-2026 21:05

Nicușor Dan, de Ziua prieteniei româno-americane: Consolidarea legăturii transatlantice și a parteneriatului nostru strategic este vitală

Președintele Nicușor Dan a transmis, sâmbătă, cu ocazia Zilei prieteniei româno-americane, un mesaj în care subliniază valoarea parteneriatului strategic dintre cele două țări, punctând că o consolidare a acestuia este 'vitală'. 'Astăzi sărbătorim ziua dedicată prieteniei româno-americane. Aceasta este

Politic 11-07-2026 12:55

Președintele Nicușor Dan - la Paris de Ziua Națională a Franței; va participa și la reuniunea Coaliției de Voință

Președintele Nicușor Dan va participa, luni și marți, la Paris, la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina și la ceremoniile dedicate Zilei Naționale a Republicii Franceze. Vizita are loc la invitația omologului francez, Emmanuel Macron, a informat sâmbătă Administrația Prezidențială. Conform unui comunicat transmis AGERPRES, particip

Politic 11-07-2026 11:25

Cseke Attila: Legea recepției lucrărilor esențiale va accelera investițiile prin PNRR

Ministrul interimar al Dezvoltării, Cseke Attila, a afirmat sâmbătă, la Oradea, că noua lege privind recepția lucrărilor esențiale, act normativ aflat la promulgare, ar urma să vină în sprijinul implementării proiectelor finanțate prin PNRR și al absorbției fondurilor europene. 'Am promovat legea privind recepția pentru lucrări esențiale, care

Politic 10-07-2026 20:49

Premierul interimar Ilie Bolojan - vizită de lucru pe șantierul Autostrăzii Transilvania

Premierul interimar Ilie Bolojan a efectuat vineri o vizită de lucru în mai multe puncte ale șantierului Autostrăzii Transilvania, pentru a verifica stadiul lucrărilor de execuție și pentru a discuta cu reprezentanții constructorilor. Potrivit unui comunicat al Guvernului, prim-ministrul interimar a vizitat puncte de lucru de pe secțiune

Politic 10-07-2026 19:39

Vrancea: Diana Buzoianu susține că actuala Lege a vânătorii favorizează menținerea acelorași administratori ai fondurilor de vânătoare

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat, vineri, la Focșani, că ministerul pregătește modificări punctuale la Legea vânătorii, în urma situațiilor identificate pe teren, susținând că actuala legislație este depășită și favorizează menținerea acelorași administratori ai fondurilor de vânătoare, fără o competiție reală.

Politic 10-07-2026 17:32

Nicușor Dan: România - solidară cu persoanele afectate de incendii în Spania, sudul Franței, Portugalia și Grecia

România este solidară cu persoanele afectate de incendiile de vegetație din Spania, sudul Franței, Portugalia și Grecia și este pregătită să fie alături de partenerii săi europeni, a transmis, vineri, pe X, președintele Nicușor Dan. 'Am fost profund întristat să aflu de incendiile de vegetație devastatoare din provincia Almeria

Politic 10-07-2026 16:33

Cătălin Predoiu: Ne preocupăm de achiziționarea unor platforme maritime autonome care au o mare capacitate de supraveghere și monitorizare

Ministrul interimar al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a declarat vineri, la Constanța, că instituția pe care o reprezintă este preocupată de achiziționarea unor platforme maritime autonome pentru sprijinirea misiunilor de supraveghere și monitorizare în mediul marin. 'Avem un protocol de colaborare cu firma respectivă, prin str

Politic 10-07-2026 15:29

Vasile Pușcaș: Republica Moldova ar putea încheia negocierile cu UE în 2028

Fostul negociator șef al României cu Uniunea Europeană, prof. dr. Vasile Pușcaș, a declarat, pentru AGERPRES, că Republica Moldova ar putea să încheie toate capitolele de negociere cu UE până în 2028. 'Dacă Republica Moldova, Guvernul mențin actualul ritm de pregătire, de reforme și de determinare, deci dacă nu obos

Politic 10-07-2026 15:17

PSD: Partidele au datoria să învestească de urgență un nou Guvern pentru a debloca accesul României la fondurile SAFE

România este, în prezent, în imposibilitatea de a aproba cadrul legal necesar pentru accesarea banilor europeni din instrumentul SAFE pentru că nu are un Guvern cu puteri depline, a transmis, vineri, PSD, care solicită partidelor politice să învestească de urgență un nou Cabinet. 'Partidele politice au datoria să &i

Politic 10-07-2026 14:51

Radu Miruță: Industria națională de apărare are nevoie de cât mai mulți bani

Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a declarat vineri, la Constanța, că industria națională de apărare are nevoie de cât mai mulți bani, dar dacă 'banii se duc în forma în care este astăzi prost gestionată industria națională de apărare, se vor scurge ca printr-o pungă cu foarte multe găuri'. Referitor la faptu

Politic 10-07-2026 14:02

VIDEO Miruță, despre noua corvetă: E un lucru fantastic ce s-a întâmplat pentru Armata Română, după 35 de ani

Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a declarat vineri, după acostarea în portul Constanța a noii nave care intră în dotarea Forțelor Navale Române, corveta 261 'Contraamiral August Roman', că 'este un lucru fantastic care s-a întâmplat pentru Armata Română, după 35 de ani'. Miruță s-a

Politic 10-07-2026 13:03

Dan Dungaciu (AUR): Alegerile anticipate, singura soluție pentru reechilibrarea României

Prim-vicepreședinte AUR, Dan Dungaciu, consideră că organizarea de alegeri anticipate reprezintă soluția pentru 'reechilibrarea' României și pentru ca relația dintre reprezentarea politică instituțională și opțiunile cetățenilor să fie adusă într-o 'minimă concordanță'. 'Vrem alegeri anticipate nu pentru că AUR este cel mai bine