Vicepremierul ucrainean Dmitro Kuleba a cerut un tratament corect al ţării sale din partea administraţiei SUA
Vicepremierul ucrainean Dmitro Kuleba a cerut vineri, în cadrul unei vizite la Washington, ca ţara sa, al cărei nume este legat de procedura de impeachment (punere sub acuzare şi destituire) ce îl vizează pe Donald Trump, să fie tratată "în mod corect" de către Statele Unite, transmite AFP.
Aceasta este prima deplasare în capitala SUA a unui înalt oficial ucrainean după venirea la putere a preşedintele Volodimir Zelenski în mai anul acesta, deşi şeful statului ucrainean s-a întâlnit cu Donald Trump în marja reuniunii Adunării Generale a ONU de la New York în septembrie.
Kuleba, care nu s-a întâlnit cu oficiali americani de rang înalt, a declarat că procedura de impeachment ce agită în prezent spiritele în SUA nu a fost adusă deloc în discuţie în cadrul convorbirilor la care a participat.
"Nimeni nu a pomenit acest subiect şi, după cum vă puteţi imagina, nici eu nu am adus vorba despre asta", a declarat reporterilor vicepremierul Ucrainei.
Donald Trump este acuzat că ar fi făcut presiuni asupra conducerii Ucrainei, în special prin blocarea unui ajutor militar crucial pentru această ţară aflată în conflict cu Rusia, pentru a determina anchetarea democratului Joe Biden, unul din potenţialii săi adversari la alegerile prezidenţiale din 2020.
'Tot ceea ce solicităm colegilor noştri din administraţia Statelor Unite este să fim trataţi corect", a spus Kuleba.
'Nu vrem să fim umiliţi sau criticaţi. Vrem doar o apreciere echitabilă şi echilibrată a ceea ce a realizat Ucraina'', a insistat el.
De asemenea, vicepremierul ucrainean a salutat votul de joi din Camera Reprezentanţilor de sancţionare a gazoductului rus Nord Stream 2, care ar urma să ocolească Ucraina.
"Nu este vorba doar de Ucraina, ci de o chestiune mult mai amplă. O problemă de echilibru strategic în Europa, o chestiune de securitate energetică în Europa'' a spus Kuleba, care a solicitat Senatului şi preşedintelui Trump să ratifice sancţiunile adoptate de Camera Reprezentanţilor. AGERPRES/(AS - autor: Raluca Anghel, editor online: Alexandru Cojocaru).
Sursa foto: (c) Dmytro Kuleba/facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Putin promite să asigure securitatea Rusiei în fața intensificării atacurilor ucrainene
Președintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să 'asigure' securitatea țării și să facă față 'provocărilor', în momentul în care Kievul își continuă atacurile asupra infrastructurii militare și energetice rusești pentru a slăbi efortul de război al Moscovei, relatează AFP. 'Vedem problemele. Le recu
Guvernul israelian a recunoscut oficial genocidul armean, negat de Turcia
Guvernul israelian a aprobat duminică în unanimitate recunoașterea genocidului armean, negat de Turcia, a anunțat Ministerul israelian de Externe într-un comunicat, relatează AFP și dpa. 'Decizie istorică: guvernul israelian a aprobat în unanimitate propunerea ministrului (de externe) Gideon Saar de recunoaștere a genocidului armean',
Arabia Saudită: 14 morți în urma prăbușirii unui elicopter aparținând gigantului petrolier Aramco
Paisprezece cetățeni saudiți și-au pierdut viața duminică în urma prăbușirii unui elicopter aparținând gigantului petrolier Saudi Aramco în Ras Tanura, estul Arabiei Saudite, a informat agenția oficială de presă saudită SPA, relatează AFP și Reuters. 'O sursă oficială din cadrul Ministerului Energiei a anunțat că duminica, 28 iunie 2026,
Șeful diplomației iraniene spune că doar Teheranul va face posibilă reluarea traficului prin strâmtoarea Ormuz
Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a susținut duminică, la Bagdad, că țara sa este singura responsabilă pentru ca traficul în strâmtoarea Ormuz să revină la nivelurile anterioare războiului început la sfârșitul lunii februarie și a avertizat că orice altă intervenție 'va întârzia redeschiderea' sa, transmite EFE.
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran și țările din Golf
Ministrul irakian de externe Fuad Hussein a declarat duminică că țara sa dorește să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran și țările din Golful Persic, afectate de atacuri din partea Teheranului încă de la începutul războiului declanșat de Statele Unite și Israel împotriva sa, transmite EFE. 'Printr
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forțele armate ale Chinei și Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est și Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de stat chineze, citând Ministerul Apărării de la Beijing, transmite duminică EFE. Cele două țări au desfășurat aceste manevre cu scopul de a 'demonstra hotăr&acir
UE condamnă atacurile iraniene împotriva Bahrainului și cere Iranului să respecte acordul convenit cu SUA
Uniunea Europeană a condamnat sâmbătă seara ultimele atacuri iraniene împotriva Bahrainului și a cerut Iranului să 'respecte pe deplin' memorandumul de înțelegere pentru a pune capăt războiului semnat săptămâna trecută cu Statele Unite, informează duminică EFE. 'Uniunea Europeană condamnă cu fermitate ultimele atacuri cu dro
Bahrain și Kuweit denunță noi atacuri iraniene, iar Manama cere 'acțiune internațională'
Bahrain și Kuweit au afirmat duminică că au interceptat noi rachete și drone lansate de Iran în noaptea precedentă împotriva teritoriului lor, după noile atacuri ale Statelor Unite sâmbătă împotriva Iranului, motiv pentru care guvernul din Bahrain a cerut o 'acțiune internațională' pentru a opri 'agresiunile iraniene', informează EFE.
Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone
Forțele aeriene ucrainene au raportat un atac rusesc lansat în noaptea de sâmbătă spre duminică cu opt rachete de diferite tipuri și 142 de drone diferite, un bombardament soldat cu cel puțin doi răniți în capitala Ucrainei, transmite EFE. Conform unui raport al forțelor aeriene ale Ucrainei pe canalul lor de Telegram, 132 dintre ținte - 125
Rusia: Un mort și un incendiu la o rafinărie în atacuri ucrainene în regiunea Krasnodar
O persoană a fost ucisă și alta rănită duminică, într-un atac 'masiv' cu drone ucrainene în regiunea Krasnodar din sudul Rusiei, unde a izbucnit un incendiu la o rafinărie, a anunțat guvernatorul regional Veniamin Kondratiev, transmite AFP. 'Regiunea Krasnodar a fost ținta unui atac masiv efectuat de dronele inamice. La Slaviansk-pe-Kub
Trump acuză Iranul că încalcă acordul de încetare a focului și amenință că SUA își vor intensifica atacurile
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a acuzat din nou sâmbătă Iranul că a încălcat acordul de încetare a focului și a avertizat că Washingtonul ar putea să își intensifice ofensiva militară dacă Teheranul continuă atacurile până la punctul în care Republica Islamică 'va înceta să existe', transmite duminică EFE.
Italia: Soțul Eugeniei Roccella, ministrul familiei, dat dispărut într-un lac
Soțul Eugeniei Roccella, ministrul italian al familiei, este dat dispărut în lacul Vico, situat la circa 80 km nord-vest de Roma, au relatat sâmbătă seara mass-media italiene, notează AFP. Luigi Cavallari se afla la bordul unei ambarcațiuni împreună cu soția sa când a dispărut în apă fără să reapară.
Serbia: Președintele Vucic anunță că va demisiona în curând și că vor urma alegeri generale anticipate
Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona peste câteva săptămâni, și a anunțat alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate, transmite Reuters. 'Voi mai fi președinte doar vreo două săptămâni și apoi voi demisiona',
Ministrul israelian al apărării spune că armata a primit ordin să se pregătească pentru o 'ședere prelungită' în Liban
Ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a declarat sâmbătă că armata a primit ordin să se pregătească pentru o 'ședere prelungită' în zona pe care o ocupă în sudul Libanului, la o zi după acordul-cadru încheiat între Liban și Israel pentru încetarea ostilităților, transmite AFP. 'Prim-minis
Liderul Hezbollah califică acordul-cadru Israel-Liban drept o 'gravă eroare'
Liderul mișcării șiite libaneze Hezbollah, Naim Qassem, a calificat sâmbătă drept o 'gravă eroare' acordul semnat vineri de Liban și Israel sub auspiciile Statelor Unite, considerându-l 'nul și neavenit', transmite AFP. 'Acordul-cadru de la Washington este umilitor, rușinos și reprezintă un abandon de suveranitate', a declar













