logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

INTERVIU/ Bolton (Liberty Steel): Vrem să îmbunătăţim calitatea produselor de la combinatul siderurgic Galaţi şi să intrăm pe noi pieţe

Image

Liberty Steel are în vedere îmbunătăţirea calităţii produselor realizate la combinatul siderurgic de la Galaţi pentru a pătrunde astfel pe noi pieţe, a declarat, într-un interviu acordat AGERPRES, Jon Bolton, CEO al Liberty Steel Continental Europe.

Grupul, care a achiziţionat fostul Sidex Galaţi, a anunţat marţi că uzinele Liberty Steel se vor contopi într-un grup global, stabilind ca obiectiv operaţiuni neutre de carbon până în 2030. Astfel, va fi creată divizia Liberty Steel Group, care va avea trei părţi: Liberty Primary Steel (din care va face parte şi combinatul de la Galaţi), Liberty GreenSteel şi Liberty Engineered Steel. Bolton a precizat însă că la Galaţi nu se va schimba nimic din punct de vedere al managementului şi nu vor exista concedieri în urma acestei reorganizări.

CEO-ul Libery Steel a mai vorbit în interviu şi despre conflictul comercial dintre SUA şi China, care îi afectează pe toţi producătorii de oţel din Europa.

AGERPRES: Aţi anunţat marţi crearea Grupului Liberty Steel, prin consolidarea afacerilor din domeniul siderurgic ale Alianţei GFG într-o singură entitate şi faptul că îşi propune să fie prima companie siderurgică din lume neutră de carbon, până în 2030. Puteţi detalia?
Jon Bolton: Anunţul pe care l-am făcut azi are două părţi: prima are legătură cu reorganizarea afacerilor Liberty Steel. Datorită faptului că am crescut atât de rapid într-o perioadă scurtă de timp, am decis să ne restructurăm afacerile. Având în vedere importanţa oţelului în cadrul grupului am decis să creăm divizia Liberty Steel Group, care va avea trei părţi: Liberty Primary Steel (din care va face parte şi combinatul de la Galaţi), Liberty GreenSteel şi Liberty Engineered Steel. Toate astea vor apărea de pe urma reorganizării grupului nostru, cu obiectivul să îl facem mai eficient, având în vedere că acum va cuprinde 30.000 de angajaţi în 10 ţări diferite.

AGERPRES:Ce va însemna această reorganizare pentru combinatul de la Galaţi?
Jon Bolton: În termeni de management al organizaţiei nu va însemna nimic. Nu se va schimba nimic, când vine vorba despre modul în care conducem acea afacere. Va deveni parte a unui grup care include alte două combinate integrate.

AGERPRES: Vor fi noi persoane în echipa managerială de la Galaţi?
Jon Bolton: Nu vor fi schimbări. Aceiaşi structură. Bogdan Grecu va continua să fie director general şi va raporta către CEO-ul responsabil de operaţiunile din Europa Continentală.

A doua parte a anunţului are de a face cu ambiţia de a deveni o companie cu operaţiuni neutre de carbon până în 2030. După cum ştiţi, fiecare tonă de oţel pe care o produci generează aproape 1,9 tone de CO2. Obiectivul nostru este să reducem în mod semnificativ cantitatea de CO2. Acest lucru poate fi făcut în mai multe feluri. Cel mai la îndemână şi disponibil deja este cuptorul cu arc electric, în cadrul căruia reciclezi deşeuri de oţel, şi asta va reduce emisiile de CO2 cu aproape 70%. Există şi alte tehnologii care sunt dezvoltate în prezent sau care există, dar la scară mai mică şi pe care probabil le vom introduce pentru a deveni carbon neutral până în 2030. Acestea sunt cele două părţi principale ale anunţului pe care l-am făcut azi.

AGERPRES: Care sunt investiţiile necesare la Galaţi pentru introduce tehnologia cu arc electric?
Jon Bolton: Partea cunoscută este cât vom investi în tehnologia cu arc electric pentru că această tehnologie este cunoscută. Partea necunoscută este cât va trebui să investeşti pentru a introduce tehnologiile mai puţin cunoscute, cum este producţia de oţel pe bază de hidrogen. Am anunţat deja că vom investi sume semnificative la Galaţi. Când vom finaliza acea analiză, la sfârşitul acestui an, vom putea să vorbim despre când vor începe investiţiile şi cât vom cheltui. Însă este prea devreme să cuantificăm acest lucru pentru moment.

AGERPRES: Ce aşteptaţi de la autorităţile române în viitor? Cum vă aşteptaţi să fiţi sprijiniţi?
Jon Bolton: Am primit răspunsuri pozitive din partea autorităţilor guvernamentale în toate ţările cu privire la dorinţa noastră de a deveni mai eficienţi din punct de vedere energetic şi de a ne reduce costurile producţiei de oţel. De asemenea, Guvernele din România şi Cehia au sprijinit politicile noastre de a ne reduce impactul asupra mediului. Ne aşteptăm ca Guvernul României şi Guvernul Cehiei să sprijine această iniţiativă.

AGERPRES: Cu privire la numărul de angajaţi de la Galaţi? Vor exista restructurări sau vor fi create noi locuri de muncă?
Jon Bolton: Nu vor exista reduceri de personal ca urmare a reorganizării. Aceasta vizează să devenim mai eficienţi cu privire la costuri, mai responsabili cu mediul dar nu afectează numărul nostru de angajaţi. Am spus deja că intenţia noastră este să creştem producţia la Galaţi şi ne aşteptăm că va exista potenţial pentru crearea de locuri de muncă ca urmare a acestei creşteri.

AGERPRES: Intenţionaţi să începeţi să produceţi noi tipuri de oţel la Galaţi?
Jon Bolton: În prezent evaluăm planul de investiţii şi strategia pentru Galaţi. Intenţia noastră este să îmbunătăţim calitatea produselor pe care le producem la Galaţi. În prezent producem produse plate şi ţevi şi tuburi din oţel. Ambiţia noastră este să intrăm pe noi pieţe prin îmbunătăţirea calităţii produselor şi caracteristicile produselor pe care le realizăm la Galaţi.

AGERPRES: Cum va influenţa contextul internaţional, respectiv disputele comerciale dintre SUA şi UE, planurile Liberty Steel în următorii ani?
Jon Bolton: În prezent industria oţelului trece printr-o perioadă foarte dificilă şi desigur disputele comerciale influenţează acest lucru. Dacă vă uitaţi la tensiunile comerciale cu SUA, din cauza acestora tensiuni, produse care ar fi urmat să ajungă pe piaţa din SUA ajung pe piaţa europeană, ceea ce pune presiuni asupra producătorilor europeni de oţel. Aceasta este o problemă care îi afectează pe toţi producătorii de oţel din Europa.

AGERPRES: Cum credeţi că va evolua piaţa oţelului din România în următorii ani?
Jon Bolton: Toate pieţele din Europa sunt afectate de disputele comerciale şi, în general, există o cerere mai mică pe toate pieţele din Europa. Cu toate acestea, unul dintre motivele pentru care am preluat combinatul de la Galaţi este şi acela că creşterea din România este semnificativ mai mare decât cea din Vestul Europei. În Europa Centrală şi de Est vedem un ritm de creştere mai mare, de 4% de la un an la altul, şi, de asemenea, o creştere a cererii pentru tipurile de produse pe care combinatul de la Galaţi le produce. Ne aşteptăm ca producţia noastră să crească pentru a face faţă majorării cererii în România şi în pieţele din jurul României.

AGERPRES: Aveţi proiecte care privesc construcţia unei centrale electrice la Galaţi?
Jon Bolton: Nu avem un plan bine definit la momentul actual. Suntem conştienţi că există mai multe oportunităţi pentru a construi o centrală electrică pe gaze în zona Mării Negre, sau posibil să instalăm panouri fotovoltaice. Avem o echipă la Galaţi care analizează aceste oportunităţi, dar la acest moment trebuie să spun că nu avem planuri bine puse la punct, dar analizăm aceste posibilităţi.

***
Liberty este membru al Alianţei G.F.G., o grupare internaţională de întreprinderi specializate în producţia de energie regenerabilă, exploatare minieră, metalurgie, proiectare, logistică şi servicii financiare, cu sediul central la Londra. Compania deţinută de miliardarul Sanjeev Gupta are centre regionale în Dubai, Hong Kong, Singapore, Sidney, Paris şi New York şi o prezenţă în aproximativ 30 de ţări. Alianţa cuprinde întreprinderi în domeniul industrial şi metalurgic sub egida "Liberty", un grup de producţie de resurse, energie regenerabilă, transport şi infrastructură din cadrul "SIMEC", servicii bancare şi financiare - "Wyelands" şi imobiliare - "Jahama Estates".AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 89

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 10-06-2026 12:40

Rata șomajului în România a fost ușor peste media din UE în 2025

Rata șomajului în Uniunea Europeană a crescut ușor, cu 0,1 puncte procentuale, până la 6% în 2025, arată cifrele publicate miercuri de Eurostat. În rândul statelor membre, Spania a avut anul trecut cea mai ridicată rată a șomajului (10,5%), urmată de Finlanda (9,7%) și Grecia (8,9%). Țările cu cele mai mici rate a

Economic Intern 10-06-2026 12:09

INHGA: Cod galben de inundații pe râuri din 14 județe, până joi la prânz

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis miercuri o avertizare Cod galben de inundații, valabilă până joi la ora 12:00, pentru râuri din 14 județe, unde se pot produce viituri rapide, inundații locale și creșteri de debite și niveluri. Potrivit hidrologilor, avertizarea vizează sectoare de râur

Economic Intern 10-06-2026 12:08

Gheorghiu: TAROM are datorii de 930 milioane lei și pierderi estimate la 186 milioane lei în 2026

Compania aeriană TAROM are datorii financiare de aproximativ 930 de milioane de lei, capitaluri proprii negative de 105 milioane de lei și estimează pentru acest an pierderi de 186 de milioane de lei, susține vicepremierul interimar Oana Gheorghiu, într-o postare publicată miercuri pe Facebook.

Economic Intern 10-06-2026 11:45

ITM București: Amenzi de peste 2 milioane de lei pe șantiere; 58 de persoane depistate fără forme legale de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) București a aplicat amenzi de peste 2 milioane de lei în urma unor controale desfășurate pe șantiere din Capitală, în cadrul cărora au fost identificate 58 de persoane care lucrau fără forme legale. Potrivit unui comunicat al instituției, acțiunea de control în domeniul construcțiilor a

Economic Intern 10-06-2026 11:42

Ghidul Programului Rabla 2026, pus în consultare publică;vor fi eligibile doar vehicule fabricate în UE și state partenere(minister)

Ministerul Mediului a pus în consultare publică ghidul de finanțare pentru Programul Rabla 2026, care beneficiază de un buget de 300 de milioane de lei, cu 100 de milioane de lei mai mare față de anul trecut, și introduce noi criterii privind proveniența autovehiculelor eligibile. 'După perioada de consultare publică și eventualele d

Economic Intern 10-06-2026 11:13

Românii au cheltuit peste 63 milioane de euro în cinematografe în 2025, un nivel record (analiză)

Încasările cinematografelor din România au ajuns anul trecut la un nivel record de 318,2 milioane de lei (peste 63 de milioane de euro), în creștere cu aproape 7% față de 2024, în condițiile în care numărul spectatorilor s-a menținut relativ constant, la circa 11,2 milioane, potrivit datelor Centrului Național al Cinematografiei analizat

Economic Intern 10-06-2026 10:49

Bursa de la București a deschis în creștere ședința de miercuri

Bursa de Valori București (BVB) a deschis în creștere pe majoritatea indicilor ședința de miercuri, cu un rulaj total în valoare de 8,6 milioane de lei (1,6 milioane de euro), după 30 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o apreciere de

Economic Intern 10-06-2026 10:43

Averse și descărcări electrice miercuri după-amiaza, în București

Vremea va fi instabilă în București pe parcursul zilei de miercuri, când sunt așteptate averse, descărcări electrice și intensificări ale vântului, informează Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Potrivit meteorologilor, în intervalul 10 iunie, ora 10:00 - 11 iunie, ora 9:00, cerul va fi variabil, cu înn

Economic Intern 10-06-2026 10:40

ANAF Antifraudă a descoperit un prejudiciu de 8,7 milioane de lei la o firmă din construcții

Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) au stabilit un prejudiciu de aproximativ 8,7 milioane de lei în urma unui control efectuat la o societate care activează în domeniul construcțiilor, a anunțat, miercuri, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF). Potrivit unui comunicat al instituției, societatea verif

Economic Intern 10-06-2026 10:37

Poppe (OIF): Spațiul francofon cuprinde 90 de țări, 16,5% din PIB-ul global și 20% din comerțul mondial

Spațiul francofon cuprinde 90 de țări de pe cinci continente, reprezentând 17,5% din populația lumii, 16,5% din PIB-ul global, 20% din comerțul global de mărfuri și 14% din rezervele globale de resurse minerale și energetice, a afirmat, miercuri, Eric Poppe, reprezentant al Organizației Internaționale a Francofoniei (OIF) pentru Europa Centrală și de Est, la un

Economic Intern 10-06-2026 10:29

Numărul sacrificărilor și producția de carne au crescut în aprilie la bovine și păsări, iar la porcine și ovine/caprine au scăzut

Numărul sacrificărilor și producția de carne (greutatea în carcasă, n.r.) au crescut la bovine și păsări, iar la porcine și la ovine și caprine au scăzut în luna aprilie 2026, comparativ cu aceeași lună a anului trecut, arată datele Institutului Național de Statistică (INS), publicate miercuri. Astfel, numărul bovinelor sacrificate

Economic Intern 10-06-2026 10:23

Constantin (ARICE): Lumea francofonă, una dintre cele mai dinamice piețe globale, reunește 5% din populație

Lumea francofonă reprezintă una dintre cele mai dinamice piețe globale, reunind aproximativ 5% din populația mondială, iar spațiul francofon continuă să se extindă rapid, în special datorită creșterii demografice și dezvoltării economice din Africa, a declarat, miercuri, președintele Agenției Române pentru Investiții și Comerț Exterior (ARICE), Daniel Con

Economic Intern 10-06-2026 09:41

INS: Sporul natural al populației României s-a menținut negativ în aprilie

Populația României a înregistrat, în aprilie 2026, un spor negativ (-8.758), numărul deceselor înregistrate fiind de 1,8 ori mai mare decât cel al născuților-vii, arată datele publicate, miercuri, de Institutul Național de Statistică (INS). Conform statisticii oficiale, în aprilie 2026 s-au înregistrat

Economic Intern 09-06-2026 19:39

Pîslaru: Am decis să deschid dialogul privind Legea salarizării către întreaga societate

Ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, a anunțat marți că a decis să deschidă dialogul privind Legea salarizării către societate și va organiza joi o sesiune live pe această temă pe pagina sa de Facebook.

Economic Intern 09-06-2026 17:45

Fonduri în valoare de 265 de milioane de euro pentru investiții în energie regenerabilă în agricultură și industria alimentară

Cea de-a treia sesiune de depunere a proiectelor în cadrul Schemei de ajutor pentru sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile destinate autoconsumului în sectorul agricol și industria alimentară va avea loc în perioada 15 iunie - 14 august, fiind disponibil un buget total de 265 de mil