SUA cer Poloniei şi Ucrainei să îşi extindă infrastructura de transport a gazelor naturale
Polonia şi Ucraina ar trebui să investească în extinderea infrastructurii de transport a gazelor naturale ce le conectează pentru a proteja Kievul de potenţialele întreruperi de livrări din partea Rusiei, consideră secretarul american pentru energie Rick Perry, conform dpa.
Cele trei ţări au semnat sâmbătă la Varşovia un memorandum pentru creşterea securităţii livrărilor de gaze naturale în regiune.
Gazul natural lichefiat (LNG) poate ajuta Ucraina să evite ameninţarea livrărilor reduse de gaz din Rusia, a afirmat Perry, citat de agenţia de presă poloneză. Pentru ca acest lucru să se întâmple, trebuie să se construiască o nouă infrastructură între Polonia şi Ucraina, a adăugat oficialul american.
SUA sprijină planul Poloniei de a deveni un centru important al gazelor naturale şi un exportator de LNG, a mai declarat Rick Perry.
Timp de ani de zile, Rusia şi-a bazat exportul gazelor sale naturale pe pieţele occidentale pe tranzitul prin Belarus şi Ucraina. Însă, odată cu proiectul conductei Nord Stream ce leagă direct Rusia şi Germania, a fost posibilă reducerea cantităţii de gaze naturale ce tranzitează Ucraina.
Polonia a investit în ultimii ani în stabilirea de noi rute de livrare a gazelor naturale care să o facă independentă de gazul din Rusia, care i-au dominat ani de zile importurile.
Varşovia a construit un terminal LNG la Swinoujscie şi intenţionează să construiască o conductă care să îl conecteze, prin Danemarca, cu reţeaua norvegiană de gaze naturale.
Polonia a început să importe gaze după lansarea terminalului LNG din Swinoujsicie la sfârşitul anului 2015. Terminalul are capacitatea de a gestiona echivalentul a 5 miliarde de metri cubi de gaze naturale anual şi se lucrează în prezent la extinderea sa pentru ca acesta să ajungă la o capacitate de 7.5 de metri cubi.
Polonia va putea creşte volumul de gaze naturale livrate Ucrainei la aproape 6 miliarde de metri cubi anual în 2021, comparativ cu actualul nivel de 1.5 miliarde de metri cubi, a declarat sâmbătă oficialul polonez responsabil pentru infrastructura energetică strategică Piotr Naimski.
Aceasta însă va necesita construirea unei porţiuni de conductă de 110 kilometri pe teritoriul Ucrainei, a precizat Naimski. Polonia pregăteşte deja extinderea interconectorului de la frontiera dintre cele două ţări. AGERPRES/(AS - autor: Raluca Anghel, editor online: Daniela Juncu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieșirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunțat duminică ieșirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel startul primei faze a programului guvernamental privind privatizarea sectorului, potrivit informațiilor furnizate de Consiliul de Miniștri, relatează agenția EFE. Guvernul a informat, printr-un comunicat, că ministrul
BIS: Datoriile ridicate, boom-ul AI și fragilitățile sporesc riscurile globale
Presiunile globale, de la majorarea datoriei publice la fragilitățile financiare și sustenabilitatea boom-ului AI, sporesc riscurile, subliniind necesitatea politicilor fiscale disciplinate, se arată într-un raport publicat duminică de Banca Reglementelor Internaționale (BIS), transmite Reuters. BIS este cea mai veche instituție financiară internațională
Ministrul britanic al economiei reafirmă la Kiev, într-o vizită neanunțată, sprijinul Regatului Unit pentru Ucraina
Ministrul britanic al economiei Rachel Reeves a reafirmat la Kiev sprijinul Regatului Unit pentru Ucraina, țară căreia i-a alocat un ajutor nemilitar de 1.5 miliarde de lire sterline (1.7 miliarde de euro) în acest an și 3 miliarde de lire sterline anual (3.4 miliarde euro) pentru apărare, informează EFE. Într-o vizită neanunțată în capitala
Trump amenință UE cu taxe vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale ale companiilor americane
Președintele american Donald Trump a amenințat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă blocul comunitar implementează vreo taxă asupra serviciilor digitale furnizate de companiile din SUA, chiar cu prețul anulării înțelegerilor comerciale deja încheiate între SUA și UE, relatează agențiile internaționale de presă.
UE a confirmat procedura de deficit excesiv contra Bulgariei
Consiliul Uniunii Europene a confirmat oficial decizia Comisiei Europene din iunie de a plasa Bulgaria sub procedura de deficit excesiv (EDP), cerând țării să ia măsurile fiscale corective pentru a ține sub control cheltuielilor public în creștere, informează Novinite. Ca parte procedurii, UE stabilește limite obligatorii privind c
Comisia Europeană a anunțat primul acord tripartit semnat vreodată de UE pentru a stimula stocarea energiei
Comisia Europeană a anunțat vineri, în marja reuniunii Consiliului miniștrilor Energiei de la Luxemburg, semnarea primului acord tripartit al UE privind stocarea energiei, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Pentru acest eveniment, Comisia a reunit o serie de miniștri ai Energiei din UE, dezvoltatori și producător
BCE atenuează reglementările pentru a atenua povara asupra băncilor
Banca Centrală Europeană (BCE) a anunțat vineri că va retrage o serie de recomandări și orientări pentru bănci și va atenua așteptările sale privind buna guvernanță, parțial ca răspuns la criticile din industrie, transmite Reuters. Autoritățile de reglementare din întreaga lume retrag unele din cele mai invazive măsuri adoptate după criz
Eurostat: Valoarea importurilor UE de gaze a scăzut în primul trimestru din 2026
În primul trimestru din 2026, importurile UE de uleiuri petroliere au rămas stabile comparativ cu media lunară din 2025, în timp ce importurile de gaze naturale lichefiate (GNL) au înregistrat un ușor declin (0,6%), arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Mai exact, valoarea importurilor UE
Eurostat: România, printre statele UE cu un nivel ridicat al utilizării îngrășămintelor pe bază de fosfor în agricultură
În 2024, au fost utilizate 9,8 milioane tone de îngrășăminte minerale (azot și fosfor) în producția agricolă din UE, o creștere de 6% față de cantitatea folosită în 2023 (9,2 milioane tone), deși rămâne cu 15,8% sub vârful relativ din 2017, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În
Volkswagen vrea să renunțe la 100.000 de angajați în următorii ani (Manager Magazin)
Directorul general al Volkswagen AG, Oliver Blume, intenționează în următorii ani să concedieze până la 100.000 de angajați din actuala forță de muncă de pe plan global, a anunțat vineri revista germană Manager Magazin, transmite Reuters. De asemenea, Blume vrea să reducă investițiile cu 15%, la ușor peste 130 miliarde de euro, în următorii c
Samsung este pregătit de investiții de 648 miliarde de dolari în Coreea de Sud
Gigantul tehnologic Samsung Group ar urma să anunțe luni investiții de 1.000 miliarde woni (648 miliarde de dolari) în Coreea de Sud, în următorii zece ani, ca parte a inițiativei menite să tranforme boom-ul AI într-un motor de creștere al economiei naționale, a informat vineri publicația de afaceri Maeil, fără a preciza sursa informației, transmite Reuters
FMI: Prețurile la energie și materii prime scad, dar va fi nevoie de timp pentru normalizarea situației
Fondul Monetar Internațional (FMI) a anunțat joi că a observat o scădere a prețurilor la energie și materii prime de la acordul dintre SUA și Iran de încheiere a ostilităților și redeschiderea Strâmtorii Ormuz, dar va fi nevoie de timp pentru ca prețurile și fluxurile comerciale din Golf să se normalizeze, transmite Reuters. Purtătorul de cuvâ
Tesla face angajări în Europa
Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a anunțat joi că intenționează să angajeze încă 1.000 de persoane la fabrica sa din Grunheide, lângă Berlin, în încercarea de a majora producția la singura sa facilitate europeană, transmite DPA Compania Tesla, deținută de miliardarul Elon Musk, a informat că din oc
Eurostat: Bulgaria, Ungaria și România, cea mai rapidă creștere a prețului de construcție al clădirilor rezidențiale
Prețul de construcție al clădirilor rezidențiale a crescut cu 48,2% în Uniunea Europeană, între anii 2015 și 2025, arată datele publicate joi de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat). La nivel de țară, prețurile au crescut cel mai rapid &
Wopke Hoekstra: Vânzările spectaculoase de vehicule electrice slăbesc presiunile pentru standarde mai reduse de mediu
Creșterea spectaculoasă a vânzărilor de vehicule electrice (EV) pe piața europeană a schimbat opinia unor țări care cereau atenuarea reglementărilor privind viitoarele vânzări de mașini cu motoare pe combustie, a declarat joi comisarul pentru climă, zero emisii nete și creștere curată, Wopke Hoekstra, transmite Reuters. 'Unii într-adevăr









