logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ/ Magnolia uriaşă din judeţul Satu Mare - martorul tăcut al dureroaselor schimbări din ultimul secol

Image

O magnolie uriaşă, mai mare decât o casă, atrage în aceste zile privirile trecătorilor prin comuna sătmăreană Păuleşti. Copacul, care acum este mai mare decât vechiul conac lângă care a fost plantat, înfloreşte de circa un secol şi a fost martorul unor schimbări dureroase.

Cu siguranţă cel care l-a plantat nu şi-a imaginat că magnolia va avea puterea să înflorească şi peste o sută de ani şi că va avea de înfruntat vremuri foarte grele, precum războaie sau ocupaţii străine. Acum, vreme de două săptămâni, timp în care este înflorită, magnolia este din nou în centrul atenţiei.

În faţa conacului construit de către groful Teleki Imre există două magnolii. Localnicii spun că au fost mai multe, însă doar acestea au rezistat. Nimeni nu ştie cu exactitate când au fost plantate acestea, însă localnicii spun că au cel puţin 100 de ani. Unul dintre copaci s-a dezvoltat atât de bine, chiar dacă n-a fost îngrijit timp de zeci de ani, încât ai impresia că se află în cea mai renumită grădină botanică.

 

"Conacul Teleky Imre din Păuleşti a fost construit prin anii 1800, fiind mai mult o casă de vacanţă pentru familia lui Teleky Imre. După naţionalizare în conac a fost o şcoală generală, mai târziu a devenit restaurant, iar în ultimii ani tinerii din localitate organizau discotecă în această clădire", se arată pe site-ul Primăriei Păuleşti.

În acest conac s-a scris şi istorie, fiind la un moment dat proprietatea lui Teleki Blanka.

 


Foto: (c) GHEORGHE PIETRAR / AGERPRES


Despre Teleki Blanka (1806-1862) se ştie că a fost o contesă maghiară care a militat pentru drepturile femeilor în imperiul austro-ungar. Şcolită la Muchen, Paris şi Budapesta, contesa a fondat o şcoală proprie de fete în Budapesta. Ea s-a implicat în revoluţia din 1848, şi a fost arestată câţiva ani mai târziu, în 1851, când a fost deconspirată pe motiv că ar fi adăpostit dizidenţi căutaţi de către autorităţi, în zona localităţii Păuleşti. A fost condamnată la 10 ani de închisoare, dar a fost eliberată după şase ani.

Ulterior, conacul a fost vândut lui Ilie Carol Barbu, fost prefect, cel care a condus destinele sătmărenilor după preluarea Sătmarului de sub ocupaţia horthystă şi trecere în România Mare.

"A fost un mic conac boieresc, a aparţinut domnului Ilie Carol Barbu, a fost retrocedat în favoarea familei Demian, care îi este nepot. La ora actuală a fost achiziţionat de către persoane fizice. Cel care a primit clădirea, nepotul domnului Ilie Carol Barbu a vândut-o. Domnul care administrează clădirea la un moment dat avea intenţia să facă investiţii. Noi am căzut la o înţelegere, să facă un pic de întreţinere. Era un conac boieresc care avea o serie de terenuri arendate pe aici. Păuleştiul nu era pe atunci ce este acum. Din ce am văzut pe hărţi erau câteva case de agricultori şi conacul care era reprezentativ şi practic era sediul acestei moşii", a declarat pentru AGERPRES, primarul comunei Păuleşti, Zenoviu Bontea.

Nimeni nu ştie cu exactitate când au fost plantate magnoliile. Este cert faptul că existau înainte de 1940, iar localnicii spun că are cel puţin o sută de ani.

"Din câte am discutat cu cetăţeni din comună, sunt plantate de dinainte de 1940, arată foarte bine. Eu nu ştiu să fie protejate. În decursul timpului, pe vremea regimului comunist a funcţionat un restaurant, chiar aşa se numea, Magnolia. La un moment dat chiar şi strada s-a numit Magnolia. După revoluţie s-a schimbat denumirea şi acum se cheamă Teleki Blanka, pentru că această clădire a aparţinut lui De Gerando Felix înainte de Primul Război Mondial, care era într-o relaţie cu Teleki Blanka şi care a fost izolată aici de către regimul austro-ungar", a mai spus Zenoviu Bontea.

Unul dintre vecini însă nu e prea încântat de toată situaţia. Îşi aminteşte cum ţineau animalele în conac şi pe terenul de lângă, şi era bine. Acum, după scandalurile cu retrocedările şi vânzările, conacul a ajuns în paragină. Pe fosta moşie, ce se întindea pe sute de hectare, acum sunt câteva mii de locuinţe.

"Lucrurile s-au stricat acum vreo 40 de ani. De atunci a început să se strice. Eu cu animalele mă ocup, apoi am fost mai mulţi la clădirea asta. Clădirea a fost făcută pe vremuri de oameni bogaţi. (...) Au venit nişte băieţi cu bani şi au cumpărat-o", a spus unul dintre vecini.

Acum, toată speranţa redării gloriei de odinioară stă în mâinile noilor proprietari, care au achiziţionat imobilul cu intenţia de a-l renova, de a păstra spectaculoasele magnolii şi a dezvolta o afacere.

 


Foto: (c) GHEORGHE PIETRAR / AGERPRES


Astăzi, magnolia cea uriaşă înfloreşte spectaculos în faţa conacului care altădată era o splendoare. A trecut pe sub ocupaţie străină, prin război şi comunism, făcându-se tot mai puternică şi mai frumoasă în fiecare an. Timp de două săptămâni, în fiecare an, şi-a arătat frumoasele flori mov, furând privirile mai multor generaţii de oameni.

Trăitorii clipei de astăzi se înghesuie să îşi facă fotografii cu ea, fără însă ca aceasta să poartă împărtăşi măcar o mică parte din povestea sa. Dar, cine ştie, poate că mai are multe de văzut... AGERPRES /(A, AS - autor: Gheorghe Pietrar, editor: Karina Olteanu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 181

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 28-04-2026 14:20

Mureș: Incendiu într-o clădire de birouri, în Târgu Mureș; două persoane, transportate la spital

Un incendiu a izbucnit, marți, într-o clădire de birouri din municipiul Târgu Mureș, două persoane fiind transportate la UPU SMURD pentru îngrijiri medicale, iar alte două reușind să se autoevacueze în siguranță, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Mureș. 'În interiorul clădirii se aflau

Administratie 28-04-2026 14:11

Arad: Fermierii se plâng că podul reabilitat de la Șicula este prea îngust pentru trecerea utilajelor agricole

Fermierii din zona Șicula se plâng că, după reabilitarea podului peste Criș, care a costat Consiliul Județean (CJ) Arad aproximativ 4,8 milioane de lei, nu mai pot trece cu utilajele agricole spre sutele de hectare de terenuri pe care le au de lucrat, pentru că au fost instalate parapete care îngustează podul la 4,25 de metri. Ferm

Social 28-04-2026 14:07

Bihor: Cei 121 de paramedici SMURD pe motocicletă din țară, instruiți la Oradea înaintea sezonului estival

Toți cei 121 de pompieri paramedici din țară care deservesc motocicletele SMURD au participat, în perioada martie-aprilie, la sesiuni specializate de instruire organizate în județul Bihor, a declarat marți, într-o conferință de presă, colonelul Csilik Alexandru, de la Inspectoratul județean pentru Situații de Urgență (ISU). L

Social 28-04-2026 13:42

Maramureș: Terminalul de pasageri al aerportului local va fi dat în folosință peste o lună

Noul terminal de pasageri al Aeroportului Internațional Maramureș (AIM) ar putea fi dat în exploatare la sfârșitul lunii mai, cel mai târziu în luna iunie, a informat, marți, administratorul public al Consiliului Județean (CJ) Maramureș, Ducu Hotima. 'Suntem tot mai aproape de deschiderea noului terminal al Aeroportului Internaționa

Administratie 28-04-2026 13:38

Buget PMB: Investiții de 198 de milioane de lei în consolidarea clădirilor și 64 de milioane de lei la Administrația Străzilor

Proiectul de buget al Capitalei pentru acest an prevede 198 de milioane de lei pentru consolidarea clădirilor cu risc seismic și 64,7 milioane de lei pentru investițiile Administrației Străzilor. Potrivit proiectului aflat în dezbatere publică, Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic (AMCCRS) are prevăzute investiții de 19

Administratie 28-04-2026 13:33

Mureș: Cel mai mare proiect de dezvoltare a infrastructurii de apă din istoria județului, semnat la MIPE

Consiliul Județean (CJ) Mureș și compania Aquaserv au anunțat, marți, semnarea celui mai mare proiect de dezvoltare a infrastructurii de apă din istoria județului, în valoare de peste 927 milioane de lei, la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. 'A fost semnat cel mai amplu proiect de dezvoltare a infrastructurii de apă din istoria județu

Social 28-04-2026 13:28

Peste 1000 de sindicaliști din Confederația Meridian au cerut, în Piața Victoriei, demisia Guvernului

Peste 1000 de sindicaliști din cadrul Confederației Sindicale Naționale Meridian, la care s-au raliat și membri ai altor structuri sindicale, au protestat, marți, în Piața Victoriei, față de politicile de austeritate ale Guvernului Bolojan, cerând demisia acestuia. La mitingul din fața sediului Executivului au participat sindicaliști aparținâ

Social 28-04-2026 13:25

Bihor: 70 de angajatori la o acțiune dedicată securității și sănătății în muncă, organizată de ITM

Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Bihor a organizat, marți, 28 aprilie 2026, cu prilejul Zilei Internaționale a Securității și Sănătății în Muncă, o acțiune de informare și conștientizare la sediul instituției, la care au participat aproximativ 70 de angajatori, reprezentanți ai acestora, precum și specialiști ai serviciilor externe de prevenire și protecție.

Administratie 28-04-2026 13:20

Galați: Prefectul județului a demisionat din funcție; a precizat că va rămâne implicat în viața publică

Prefectul județului Galați, Andreea Anamaria Naggar, a demisionat marți din funcție, invocând decizia Partidul Social Democrat privind ieșirea de la guvernare. 'Astăzi închei un capitol important din activitatea mea publică. În contextul deciziei Partidului Social Democrat de a ieși de la guvernare, consider firesc și responsabil să &icir

Social 28-04-2026 12:29

#AnulNadia Cluj: Masterclass Nadia Comăneci la Sports Festival 2026 (BT Arena - 14 iunie)

Fosta gimnastă Nadia Comăneci va susține un masterclass la ediția din acest an a Sports Festival de la Cluj Napoca, evenimentul fiind programat pentru data de 14 iunie, la BT Arena, au informat, marți, organizatorii. 'Nadia Comăneci este invitata specială a ediției Sports Festival 2026. Campioana care a schimbat istoria sportului prin primul 10 perfect obț

Social 28-04-2026 12:24

Gorj: Peste 100 de persoane au rămas fără certificatul de handicap în urma reevaluării

Peste 100 de persoane din județul Gorj au primit certificat de neîncadrare în grad de handicap în urma reevaluării făcute ca urmare a intrării în vigoare, anul trecut, a noilor criterii medico-psihosociale. Potrivit purtătorului de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Gorj, Minodora Suc

Social 28-04-2026 11:20

Gorj: Bărbat dat dispărut la Stănești - căutat de polițiști, cu drona cu termoviziune și câine de urmă

Un bărbat de 64 de ani, din Stănești, dat dispărut de către familie, este căutat, marți, de mai multe echipaje, inclusiv cu o dronă cu termoviziune și un câine de urmă, a anunțat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, Miruna Prejbeanu. Potrivit acesteia, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au

Social 28-04-2026 11:02

Bihoreanul David Sferle, dublu campion mondial de kempo, în Antalya

Sportul românesc marchează o nouă performanță de top: bihoreanul David Sferle, legitimat la Clubul Sportiv Crișul Oradea, component al echipei naționale, a devenit dublu campion mondial de kempo la competiția desfășurată în Antalya, Turcia, potrivit site-ului clubului. Competiția, ajunsă la cea de-a 22-a ediție, a avut loc în perioada 20-26 a

Social 28-04-2026 10:22

Zece boboci de rață sălbatică, salvați din traficul bucureștean

Zece boboci de rață sălbatică au fost salvați din traficul bucureștean, informează Poliția Locală a Municipiului București.

Administratie 28-04-2026 10:15

Număr de telefon, pus la dispoziția părinților pentru informații și evaluări privind cabinetele școlare

Părinții elevilor din București pot apela numărul 0773.337.373 pentru a primi informații și evaluări privind rețeaua medicală școlară. Administratorul public al Capitalei, Lucian Judele, a precizat că linia telefonică 'Telefonul Părintelui' este destinată celor care au întrebări legate de consultațiile medicale din școli, dar și celor care doresc