logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ Harghita: Peste 250 de copii, în Salina Praid, la un festival multicultural care promovează buna convieţuire

Imagine din galeria Agerpres

Un festival interetnic şi multicultural, de promovare a bunei convieţuiri, se desfăşoară la acest sfârşit de săptămână în Salina Praid, în contextul sărbătoririi Unirii Principatelor Române şi reuneşte aproximativ 250 de copii- membri ai mai multor grupuri folclorice ce reprezintă diverse minorităţi naţionale, dar şi regiuni istorice din România.

Evenimentul a debutat sâmbătă în faţa Casei de Cultură din Praid, acolo unde copiii, îmbrăcaţi în port popular, au fost salutaţi de organizatori şi autorităţile locale, după care s-au îndreptat către intrarea în Salina Praid, de unde au fost preluaţi de autobuze, care i-au transportat în subteran.

"Festivalul jocului, bucuriei şi prieteniei în Salina Praid" se desfăşoară sub genericul "Convieţuire prin joc", se află la a doua ediţie şi are rolul de a promova multiculturalismul, prietenia şi buna convieţuire.

Iniţiatorul evenimentului este directorul Salinei Praid, Seprodi Zoltán, care consideră că generaţia tânără poate să dea adulţilor un exemplu de bună convieţuire.

"Evenimentul se leagă de 24 ianuarie, anul acesta marcându-se 160 de ani de la Mica Unire. Am zis că toate etniile, dar şi grupuri din regiunile istorice, atât români, cât şi saşi, polonezi, maghiari, armeni să ne întrunim aici, în Secuime şi, prin copii, să arătăm ţării că putem convieţui în linişte şi frumos", a spus Seprodi Zoltán.

Şi primarul din Praid, Bokor Alexandru, le-a transmis participanţilor mesajul său, acela că împreună pot contribui la dezvoltarea României, indiferent de etnie şi limba vorbită.

"Chiar dacă avem tradiţii diferite, culturi diferite, chiar dacă avem limbi vorbite diferite, inima, sufletul este comun şi asta înseamnă foarte mult şi prin acest suflet şi inimă comună ne pregătim pentru viitor, pentru prosperitatea şi dezvoltarea acestei ţări, indiferent de naţionalităţi", a spus primarul din Praid.

La 120 de metri sub pământ, pe o scenă amenajată special pentru acest eveniment, copiii maghiari, saşi, bulgari, polonezi, lipoveni, armeni sau ucraineni dar şi de la ansambluri reprezentând regiuni istorice ale ţării, cum ar fi Banat, Maramureş sau Oltenia, şi-au prezentat costumele populare, tradiţiile, dansurile şi cântecele.

Înainte de a urca pe scenă, copiii au fost antrenaţi la joc şi dans de actorii teatrului Ariel din Târgu Mureş, iar la un moment dat cu toţii s-au prins într-o horă a prieteniei.

 


Foto: (c) Gina ȘTEFAN/AGERPRES



Reprezentând românii din Banat, la festival au fost prezenţi şi membrii Ansamblului Hora din Pişchia, care s-au declarat foarte bucuroşi să lege prietenii şi să evolueze într-o sală de spectacole atât de neobişnuită

"În acest spaţiu, la 120 de metri sub pământ (...) putem arăta lumii şi ţării că putem convieţui indiferent ce naţionalitate, religie sau etnie avem. Aşteptările noastre sunt în special de la copii, să simtă că pot trăi unii cu ceilalţi, în mod frumos şi armonios", a spus Elena Neamţu, care a însoţit Ansamblul Hora din Pişchia.

Din cealaltă parte a ţării au venit reprezentanţii ruşilor-lipoveni, care au mărturisit că este important să îţi păstrezi limba şi tradiţiile şi să trăieşti în armonie.

"Venim din judeţul Tulcea, localitatea Sarichioi, cea mai mare comunitate de ruşi-lipoveni din ţară. Ideea este una minunată, am acceptat fără nicio ezitare, pentru că deşi suntem etnici, trăim într-o ţară comună. Avem tradiţii, obiceiuri specifice, dar în acelaşi timp nu trebuie să uităm că suntem locuitori unei singure ţări", a afirmat Natalia Pavlov, directoarea Şcolii Gimnaziale Sarichioi

La fel ca la prima ediţie, Ansamblul Hora Desnăţuiului, din comuna Bârca, judeţul Dolj, a reprezentat cu cinste Oltenia şi a atras privirile spectatorilor, datorită costumelor deosebite şi a prestaţiei dansatorilor.

Coregrafa ansamblului, Marga Chiurtu, la rândul său dansator profesionist, consideră că mesajul festivalului este acela de bună convieţuire, indiferent de etnie sau limba vorbită.

"Am venit împreună cu Ansamblul Hora Desnăţuiului, reprezentăm Oltenia, mai exact am venit din comuna Bârca, judeţul Dolj, de pe Valea Dunării, cu cele mai frumoase cântece şi jocuri olteneşti. Căutăm, la fiecare participare, să legăm prietenii cu celelalte ansambluri, cu celelalte etnii, pentru că, până la urmă, cred că acesta este şi mesajul acestui festival, să convieţuim frumos, într-o Românie Mare, indiferent de naţionalitate şi zona din care venim", a precizat Marga Chiurtu.

 


Foto: (c) Gina ȘTEFAN/AGERPRES



Din localitatea Periş, judeţul Mureş, au venit membrii ansamblului de dansuri populare maghiare Bokréta, care au deschis festivalul şi au fost aplaudaţi la scenă deschisă.

"Este ceva extraordinar, sub pământ, în salină să ne adunăm o parte din naţionalităţile care trăiesc în România. Este frumos să ne cunoaştem cultura şi tradiţiile", a spus Szasz Peter, coregraful ansamblului.

La eveniment a fost prezent şi un ansamblu folcloric de ucraineni din zona Maramureş.

 


Foto: (c) Gina ȘTEFAN/AGERPRES




"Am venit cu un grup de tineri ucraineni din Repedea şi Valea Vişeului şi prezentăm tradiţiile şi obiceiurile ucrainene, prin port, cuvânt şi cântec ucrainean. Ne place foarte mult aici, e o idee deosebită pentru a veni toate etniile şi suntem bucuroşi şi noi, ucrainenii, că facem parte din acest festival al bucuriei, jocului şi prieteniei", a spus Veronica Rahovan, reprezentanta ansamblului.

După ce au evoluat pe scenă şi şi-au prezentat portul şi tradiţiile, copiii au fost invitaţi să se joace împreună într-un adevărat "Orăşel al Copiilor", din care nu au lipsit un parc de aventuri, activităţile sportive, atelierele meşteşugăreşti şi diverse alte posibilităţi de distracţie.

Festivalul continuă şi duminică, în subteran fiind programate jocuri şi concursuri interactive, iar organizatorii speră ca acest eveniment de promovare a bunei convieţuiri să devină o tradiţie. AGERPRES / (A-AS-autor: Gina Ştefan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Andreea Lăzăroiu)

 

Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Afisari: 93

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura - Media 30-06-2026 12:33

Turneul Național Orgile României începe duminică la Catedrala Sfântul Iosif din București

Cea de-a opta ediție a Turneului Național Orgile României, ediția 'Ludic', este deschisă de organiștii Maria-Luisa Antal și Eduard Antal pe 5 iulie, la Catedrala Sfântul Iosif din București. Potrivit unui comunicat transmis, marți, AGERPRES, concertul de deschidere aduce în atenția publicului un program construit &ici

Cultura - Media 30-06-2026 12:23

Bihor: Inelul de aur de la Betfia, exponatul lunii iulie la Muzeul Țării Crișurilor

Exponatul lunii iulie la Muzeul Țării Crișurilor (MTC) din Oradea este Inelul de aur de la Betfia, o piesă de patrimoniu datată în perioada finală a Epocii Bronzului, un strămoș preistoric al monedei, a informat, marți, muzeul. 'Inelul face parte din categoria inelelor crestate și a fost realizat prin subțierea capetelor unei sâ

Culte 30-06-2026 11:57

Patriarhul Daniel - un mesaj de condoleanțe la înmormântarea Părintelui Emilian Crișanul: Slujitor vrednic al Bisericii lui Hristos

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, marți, un mesaj de condoleanțe la slujba de înmormântare a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului. 'Cu multă întristare în suflet am primit vestea trecerii din această viață a Preasfințitului Părinte Emilian C

Cultura - Media 30-06-2026 09:53

Bihor: Expoziția 'Corina Chiriac. Istoriile unei mari artiste' - la Muzeul Țării Crișurilor

Artista Corina Chiriac va fi prezentă sâmbătă, la Muzeul Țării Crișurilor (MTC) din Oradea, pentru a participa la vernisajul expoziției dedicate și lansarea volumului autobiografic 'Minuni trăite', evenimente cu intrare gratuită. Potrivit unui comunicat al MTC, expoziția 'Corina Chiriac. Istoriile unei mari artiste' reune

Cultura - Media 29-06-2026 19:31

Vâlcea: Monumentul domnitorului Barbu Știrbei din Parcul Zăvoi, inaugurat oficial după un secol

Una dintre cele mai importante creații monumentale din Râmnicu Vâlcea, statuia dedicată domnitorului Barbu Dimitrie Știrbei din Parcul Zăvoi, a fost recondiționată și va beneficia marți de o inaugurare oficială după mai bine de un secol de la realizarea ei, au anunțat autoritățile orașului. Ridicat în 1920 de sculptorul Constantin Gh. Mihăile

Cultura - Media 29-06-2026 17:42

Dolj: Recitaluri folk, spectacole de poezie și un concurs național de interpretare la Festivalul Internațional 'Adrian Păunescu'

Cea de-a XII-a ediție a Festivalului Internațional 'Adrian Păunescu' se va desfășura, în perioada 16-18 iulie, la Craiova și în comuna Bârca, reunind recitaluri de muzică folk, spectacole de poezie, un concurs național de interpretare și momente dedicate memoriei poetului Adrian Păunescu, informează Primăria Craiova.

Cultura - Media 29-06-2026 16:53

Timiș: 'Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug' - expoziție vernisată la Muzeul Satului Bănățean

Muzeul Satului Bănățean din Timișoara vernisează, marți, de la ora 17:00, expoziția permanentă 'Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug', care aduce în atenția publicului o colecție valoroasă de țigle provenite din Banat și din alte importante centre ceramice din spațiul istoric al regiunii. Dintre cele 100 de expo

Cultura - Media 29-06-2026 15:01

AnulBrâncuși/Bihor: Câștigătorii Concursului Național 'Art Factory', anunțați de Școala de Arte din Oradea

Școala de Arte 'Francisc Hubic' a anunțat, luni, câștigătorii Concursului Național 'Art Factory', organizat în cadrul manifestărilor dedicate împlinirii a 150 de ani de la nașterea sculptorului Constantin Brâncuși. Ajuns la cea de-a III-a ediție, concursul național de pictură și grafică s-a desfășurat &i

Cultura - Media 29-06-2026 14:58

Muzeul Național Cotroceni sărbătorește 35 de ani de activitate cu acces gratuit pentru copii și tineri

Muzeul Național Cotroceni oferă acces gratuit pentru copii și pentru tinerii cu vârsta până în 18 ani pe 10 iulie, între orele 9:00 - 15:00, cu ocazia aniversării a 35 de ani de activitate culturală. Potrivit unui comunicat transmis, luni, AGERPRES, în același context aniversar, copiii sunt invitați pe 10 iulie, d

Cultura - Media 29-06-2026 13:20

Spectacolul 'Alo, provincia!' - în premieră sâmbătă, la Teatrul de Revistă 'Constantin Tănase'

Spectacolul 'Alo, provincia!', cu regia artistică semnată de Cezar Ghioca, va fi prezentat în premieră pe 4 iulie, la Sala Savoy a Teatrului de Revistă 'Constantin Tănase'. Din distribuție fac parte Mirela Vaida, Adrian Enache, Nae Alexandru și Cristian Simion, Oana Ghioca, Raluca Guslicov, Ana Donosa, Monalisa Basarab, R

Cultura - Media 29-06-2026 13:09

AnulBrâncuși/Gorj: Gala '150 de personalități gorjene' - în octombrie, la Târgu Jiu

Un număr de 150 de personalități gorjene vor fi celebrate de autoritățile locale și județene în cadrul unei gale care se va desfășura în perioada 22 - 23 octombrie la Târgu Jiu. Potrivit primarului municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, este vorba despre un proiect comun al Primăriei Târgu Jiu, Consiliului Jude

Cultura - Media 29-06-2026 13:01

FITS 2026/ Spectacolul multimedia cu peste 400 de drone a atras mii de spectatori

Spectacolul multimedia care a închis duminică noaptea cea de-a 33-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS) a fost cel mai complex realizat până acum în oraș, cu 420 de drone sincronizate cu lumini, muzică și scenotehnică, adunând timp de un sfert de oră, mii de sibieni și turiști în jurul Teatrului Național '

Cultura - Media 29-06-2026 11:10

Gorj: Zece zile de creație la Polovragi, la Tabăra de sculptură 'Simboluri dacice în arta lemnului din România'

Cinci meșteri recunoscuți la nivel național pentru măiestria și profesionalismul lor vor participa la cea de-a noua ediție a Taberei de sculptură în lemn 'Simboluri dacice în arta lemnului din România', care se va desfășura la Polovragi în perioada 2-12 iulie. Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de

Cultura - Media 29-06-2026 11:08

Bihor: Festivalul Waves din Băile 1 Mai - peste 70 de artiști, experiențe VIP și cinema în aer liber

Festivalul Waves din Băile 1 Mai va avea avea loc în perioada 3 - 5 iulie, iar aceasta se anunță a fi cea mai amplă ediție de până acum, care va oferi publicului muzica a peste 70 de artiști, cinci zone muzicale, experiențe VIP, cinema în aer liber și o zonă pentru copii. 'Această ediție aniversară, cea de-a cincea a Wave

Cultura - Media 29-06-2026 08:11

FITS 2026/Horia Brenciu a lansat în avanpremieră, la Sibiu, piesa 'Când soarele răsare' (GALERIE FOTO)

Artistul Horia Brenciu a ales scena Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS) pentru a lansa, duminică seara, în avanpremieră, piesa 'Când soarele răsare', momentul fiind aplaudat de zeci de mii de spectatori prezenți în Piața Mare din centrul istoric al orașului. 'Cred că astăzi (duminică seara n.r.